Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Цукровий палац, солоне озеро та справжня пустеля. Сім місць Харківської області, які здивують своєю унікальністю

Опубліковано

Гадаєте, в Україні вас вже нічого не зможе здивувати? Тоді ви точно не бували на Харківщині. Неймовірні краєвиди, унікальні ландшафти, друга за площею пустеля країни, казковий Шарівський палац та солоне озеро, яке загоює рани. Здається, щойно у вас з’явилися нові плани на вихідні.

Гомільшанські ліси для спілкування з природою

Найкращий спосіб забути про буденні справи – поспілкуватися з природою. Територія національного природного парку «Гомільшанські ліси», створеного у 2004 році, – одне з найцікавіших місць для відпочинку та дозвілля на Харківщині. Якщо ви давно шукаєте, де можна на повну насолодитися перебуванням у лісі та помилуватися неймовірними краєвидами – вам сюди. Найбільша річка північно-східної України Сіверський Донець, унікальні старовікові діброви (вік деяких дубів – понад 400 років), смерековий ліс – це лише маленька частина багатств нацпарку. Та будьте обережні: поруч із козулями, оленями та лосями у лісі можна зустріти й диких кабанів.

Фото: tourcenter.kh.ua

Також у Гомільшанських лісах ви зможете доторкнутися до історії. У нацпарку збереглися залишки одного з останніх осередків волелюбного козацтва в Україні – козацького Свято-Миколаївського монастиря. Його заснували запорожці ще у 1648 році. До наших днів він зберігся майже таким, як і кілька століть тому.

До парку ви можете приїхати зі своїм наметом. А ще є змога орендувати альтанку чи просто приїхати на пікнік або прогулятися. Полюбляєте пригоди? У парку на мандрівників завжди чекають етнографічні та екологічні маршрути. Радимо звернути увагу на новий маршрут з козацької тематики, який облаштували на Козачій горі. Ця екскурсія не залишить байдужим нікого, особливо дітей.

Як дістатися? Від Харкова до парку треба проїхати 50 кілометрів. Можна скористатися автобусом та електропоїздом у напрямку Балаклії, Ізюму чи Змієва, потім – трішки пройтися пішки

За неймовірними фото – до Крейдяних гір

Бажаєте побачити щось дійсно незвичне? Десятки кілометрів білосніжних схилів гарантують вам порцію неймовірного контенту для соціальних мереж. Крейдяні гори на Харківщині простягаються вздовж річки Оскіл. Тільки уявіть: скелі утворилися, коли тут ще хвилювалося палеогенове море, а це приблизно 23-66 млн років тому.

Фото: tourcenter.kh.ua

Не хвилюйтеся, що хтось зіпсує вам момент насолоди унікальним українським дивом. У крейдяних горах зазвичай малолюдно, тож це чудове місце для відпочинку на природі. Якщо вам дуже пощастить, зможете розгледіти у цих місцях «чортові пальці» – раковини викопних молюсків белемнітів, що нагадують сучасних кальмарів. Головна порада – візьміть із собою достатньо води, адже знайти її поблизу доволі складно.

Як дістатися? Якщо ви у Харкові, від Крейдяних гір вас відділяють 150 кілометрів. В ідеалі – їхати автівкою до Куп’янська, звідти – до Дворічної, а потім на північ, дорогою в бік Кам’янки. Можна їхати й автобусом до Дворічної чи електричкою з трьома пересадками

Солоне озеро, що триматиме вас на поверхні

Для того, щоб полежати в солоній воді, вам не обов’язково їхати до Мертвого моря. Щось подібне є й у селі Антонівка Харківської області. Місцеве озеро утворилося внаслідок техногенної катастрофи в 1962 році. Якщо коротко, тут намагалися пробурити свердловину, проте на заваді став  високий тиск газу. Згодом на місці бурової вежі почала провалюватися земля й утворився кратер, який заповнила вода. Не дивно, що водойма стала солоною, адже під землею були поклади солі.

Фото: discover.kh.ua

І хоча вода поступово опріснюється, вона точно втримає вас на поверхні. Подейкують, що сіль сприяє швидкому загоєнню ран та оздоровлює організм – чудова можливість це перевірити. А ще місцеві мешканці розповідають, що нібито на дні озера досі лежить бурова установка. Але ніхто цього так і не перевірив. Знаєте, чому? Глибина водойми місцями може сягати двох кілометрів. Якщо захочете відвідати це місце, подбайте про намет або пляжну парасольку: місць із затінком тут бракує.

Як дістатися? Від Харкова їхати 117 кілометрів. Можна дістатися залізничним або автобусним транспортом до станції Кегичівка, а далі пройти пішки сім кілометрів

Шарівський палац цукрового магната

Чи мріяли ви у дитинстві опинитися в казковому палаці? Не відмовляйте собі!  На Харківщині в селищі Шарівка на березі річки Мерчик височіє один із найкрасивіших українських замків – Шарівський палац. Ви точно впізнаєте його за неоготичним стилем та витонченими восьмигранними вежами зі шпилями. Тоді це вважалося королівським розмахом. Будівлю також  називають «Цукровим замком». 

Фото: ua.igotoworld.com

За легендою, дружина цукрового магната Леопольда Кеніга була неймовірною красунею, а сам чоловік намагався їй усіляко вгодити. Якось посеред літа жінці захотілося покататися з гірки на санях – і Кеніг засипав цукром одну з височин біля замку. Відтоді пагорб називають «цукровою гіркою», а садибу – цукровою. 

Якщо встигнете обійти замок лише за пів години – не засмучуйтесь. Поруч можна також відвідати будиночки садівника та лісника, теплиці й відому липову алею. 

Читайте також: Куди поїхати на вихідних? Десять маловідомих замків України, що вражають своєю історією

Як дістатися? Від Харкова треба їхати 74 кілометри, можна на автомобілі або автобусом з автостанції №2 у бік Краснокутська до селища Шарівка

Слідами козаків – на Зміївські кручі

Якщо ви полюбляєте довгі піші прогулянки новими місцями –  вам точно сюди. Зміївські кручі мандрівники називають «Українською Швейцарією», і не дарма. Унікальний для нашої місцевості ландшафт дивуватиме вас неймовірними краєвидами. Обійти територію повністю – завдання із зірочкою, адже гряда на березі Сіверського Дінця простягаються довжиною у 25 кілометрів.

Фото: spadok.org.ua

За народними переказами, тут жив чоловік на ім’я Змій, який і заснував місто. За іншою версією, населений пункт назвали на честь річки Змійка або Зміївка. Третя гіпотеза каже, що ця місцевість у давнину була заболочена, там водилося багато змій, від чого й пішла назва.

Зміївські кручі стануть незабутнім місцем відпочинку. Тут справді можна насолодитися багатою на красу природою Слобожанщини. Не полінуйтеся піднятися на вершину будь-якого пагорба – перед вами відкриється неповторний безлюдний простір, який надовго залишиться в пам’яті.

Як дістатися? Потрібно проїхати приблизно 47 кілометрів від Харкова – електричкою або автобусом до Змієва, а звідти – кілька кілометрів пішки

Кицівська пустеля для екстремалів

В Україні є не лише свої моря та мертве озеро, а власні пустелі. Одну з них ви знайдете на Харківщині, за площею вона поступається лише Олешківським піскам. Лише уявіть: ви стоїте, а навколо – лише багряний пісок і легенький вітерець. 

Фото: ua.igotoworld.com

Перетнути пустелю довжиною у 2 кілометри ви зможете за 20 хвилин. Та будьте уважні: за радянських часів тут базувався танковий полігон, тож інколи серед піску можна натрапити на снаряди. Та попри це пустеля все одно вабить до себе любителів екстриму, особливо – перегонів бездоріжжям.

Як дістатися? Від Харкова треба рухатися 50 кілометрів у бік Чугуєва. Туди їздять електричка та автобуси

Доторкніться до мальовничої природи у «Співочих терасах»

Чи співають тераси? Ми назвемо це «напівспівом». У селі Городнє на Харківщині є унікальне місце з чудовою панорамою на околиці та загадковою спорудою. Остання видає дивовижний акустичний ефект: будь-які звуки посилюються тут у кілька разів. А все завдяки дренажним трубам, захованим у цегляній кладці. Місцеві подейкують, що у давнину сюди запрошували відомих музикантів, спів яких чули в сусідніх селах.

Фото: we.org.ua

Це архітектурне диво звели на початку XX століття на схилі яру. Місце передбачалося зовсім не для співу. На добре укріплених терасах у давнину вирощували рідкісні сорти різних плодових рослин. Зараз на цьому місці можна поласувати яблуками. А взагалі у «Співочих терасах», як не дивно, дуже тихо та затишно. Якщо вам хочеться усамітнення з природою, це місце точно вартує уваги.

Як дістатися? Треба проїхати від Харкова 90 кілометрів на автівці шляхом Р46. Автобусом чи поїздом можна дістатися до Миргорода, а звідти ще одним до – смт Краснокутськ. Звідти маршруткою до Городнього.

Суспільство

В Україні випустили журнал про Слобожанщину (ФОТО)

Опубліковано

Мультимедійна платформа «Локальна історія» презентувала новий журнал, присвячений історії та культурі Слобожанщини. Це вже восьмий випуск видання.

Про це повідомляє «Локальна історія».

Про журнал

На обкладинці журналу — ілюстрація художниці Олі Гайдамаки, а всередині — глибокі історичні дослідження, репортажі та аналітика. Видання розповідає про заселення Слобожанщини, вплив Козацької революції на регіон і створення Слобідської України. Окрема стаття присвячена загадковому місту Гелон, яке згадується в легендах.

Читати також: Фасад притулку для тварин у Києві прикрасили муралами (ФОТО)

Особливу увагу приділили видатним постатям Слобожанщини. У журналі можна прочитати:

  • як Микола Костомаров шукав своє місце в історії;
  • чим жив хутірний світ Пантелеймона Куліша;
  • репортаж про Тростянець, що пов’язаний із життям і творчістю Миколи Хвильового.

Також у випуску зібрали цікаві факти про календарні обряди українців Вороніжчини Сумської області 150 років тому. Автори дослідили, як мешканці Вороніжа бачили своїх сусідів-росіян і чому називали їх неробами.

Нагадаємо, що у лютому на київському вокзалі відкриють «Книгарню Є»: як вона виглядатиме (ФОТО).

Фото: «Локальна історія».

Читати далі

Суспільство

У Бучі та Славутичі створять безбар’єрні маршрути: деталі проєкту

Опубліковано

Маршрути у містах облаштують доступними для людей з інвалідністю та маломобільних груп населення. Цей проєкт втілюють у межах програми «Рух без бар’єрів».

Про це повідомив директор департаменту містобудування та архітектури Київської ОВА Ярослав Янович.

Що відомо про цей проєкт

Міста долучилися до ініціативи, щоб усі люди мали:

  • можливість самостійно пересуватися;
  • доступ до інфраструктури;
  • сприятливі умови для соціальної інтеграції;
  • рівні можливості у користування міськими просторами.

Ярослав Янович зазначив, що територіальні громади самостійно визначатимуть маршрути. До обговорення проєктів адміністрації залучатимуть громадськість.

Читайте також: У Києві створили онлайн-довідник для підтримки ментального здоров’я

«На маршруті всі локації мають бути максимально доступними та безбар’єрними — це перехрестя, переходи, громадський транспорт, школи, садочки, заклади охорони здоров’я, центри надання адміністративних послуг, центри зайнятості, а також інші громадські будівлі. Також на маршруті будуть встановлені навігаційні знаки, тактильні елементи та інші рішення, спрямовані на забезпечення не лише зручності, але й безпеки для людей», — розповів Ярослав Янович.

Наразі Славутич та Буча вже розробили свої проєкти. До 11 лютого 2025 року інші територіальні громади Київської області повинні подати до Департаменту містобудування та архітектури КОВА власні проєкти безбар’єрних маршрутів.

«Рух без бар’єрів»

Проєкт є частиною ініціативи Міністерства розвитку громад та територій. Його презентували 19 січня у військовому госпіталі. Головна мета проєкту — створення доступного середовища для всіх людей.

Нагадаємо, що у Славутичі більше не оголошуватимуть тривогу, яка звучить у Київській області.

Також ми писали, що на Київщині побудують новий житловий комплекс для соціальних груп (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik

Читати далі

Суспільство

В Австрії започаткували Асоціацію українських організацій

Опубліковано

Асоціацію створили 22 січня 2025 року у посольстві України в Австрії. Загалом до складу об’єднання ввійшли 12 громадських організацій.

Про це повідомили в посольстві.

До асоціації долучилися українські громадські організації та спілки з Відня, Лінца, Граца, Зальцбурга та Інсбрука.

«Створення асоціації — це новий рівень співпраці та представлення інтересів українців в Австрії. Це зміцнює наш голос, підтримує ідею соборності та відкриває нові можливості для розвитку»‚ — написали в посольстві.

Читайте також: Уперше в історії українське судно проводить для США дослідження в Антарктиці (ФОТО)

Нагадаємо, що третя група добровольців Українського легіону у Польщі скоро підпише контракти із ЗСУ.

Фото: фейсбук-сторінка посольства України в Австрії

Читати далі