Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Дитячі іграшки та доросла повага: як у спільному домі живе молодь з ментальною інвалідністю

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про жінок-лідерок із сільської місцевості.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про жінок-лідерок із сільської місцевості.
Після початку повномасштабної війни в нашій країні склалася унікальна ситуація: вперше за багато років мільйони російськомовних православних українців поселилися поруч з україномовними католиками на Галичині та Закарпатті. Трохи відчувається напруга, чи не так?

Тому в цьому проєкті ми розповідаємо про переселенців, які, попри ці релігійні та культурні розбіжності, успішно адаптувалися та інтегрувалися в життя регіону й допомагають зробити це іншим.

Вперше Марина відсвяткувала свій день народження з гостями, великим тортом і подарунками вже у 21 рік. Їй «зробили красу» — нарядна сукня, святковий макіяж і зачіска. Усі попередні дні народження дівчина провела в інтернатах, закладах опіки, в чужих людей і без жодних святкових тортів. 

Коли почалася війна, Марина жила в психіатричній лікарні в Харкові. Після того вона потрапила в такий же заклад на Львівщині, та тільки цієї весни переїхала до будинку підтриманого проживання від ГО «Майстерня мрії» у Львові.

Підтримане проживання — це коли люди з ментальною інвалідністю живуть разом з асистентами та вчаться давати собі раду в побуті й у соціумі. Для Марини проживання в цьому будинку стало можливістю адаптуватися не тільки до нового міста, а й до нових цінностей — гідності та поваги до особистості.

Іграшки та малюнки над ліжком

Марина заходить до вітальні — струнка, в спортивній кофтинці. Спочатку усміхається несміливо, та з кожним рухом і з кожним словом її сяйлива усмішка розквітає.

Вона веде мене в кімнату, яку ділить із сусідкою. Так починається моя екскурсія не лише Будинком, а й історією її мешканців.

Ліжко Марини охайно застелене бордовим покривалом, а з-під нього видніється яскрава постіль з динозаврами. Яким буде її власний простір — іграшка Мінні Маус або розмальовані тигр та Вінні-Пух на стіні — вирішує саме вона.

У Будинку підтриманого проживання у Львові кожен мешканець облаштовує кімнату на власний розсуд. Марина з Харкова сидить на своєму ліжку з улюбленими іграшками. Фото: Олеся Богдан

Марина з радістю дістає пластилін, баночки з фарбами, альбоми. З любов’ю вкриває пупса, який має своє дерев’яне ліжечко поруч з її ліжком. З тумбочки виймає дитячий набір лікаря, показує кожен предмет у ньому, а тоді нахиляється, щоб послухати моє серцебиття крихітним стетоскопом і каже: «Все добре, все в нормі».

Та іграшки й малюнки над ліжком Марини не означають, що вона дитина. До всіх мешканців Будинку ставляться як до дорослих: поважають їхні кордони, вивчають, що кому подобається, і спілкуються з ними з гідністю та повагою.

Це велика робота. Хоч законодавство гарантує людям з ментальною інвалідністю право на проживання в будинку з асистентами, таких будинків в Україні до десяти, і всіх утримують громадські організації. 

У той самий час, згідно з інформацією Мінсоцполітики, в Україні діють 147 психоневрологічних інтернатів, у яких живуть 26 тисяч людей, тобто в середньому 176 осіб на заклад. У львівському Будинку живуть шість людей, з якими постійно позмінно перебувають двоє асистентів.

Людмила Аннич — менторка асистентів для резидентів. Мешканців цього дому називають саме резидентами. Жінка координує роботу, шукає нових працівників і додаткових спеціалістів, організовує супервізії для асистентів. Людмила наче притягує до себе резидентів — усі погляди звернені на неї, до кожного вона знаходить слова, слухає історії кожного.

Людмила Аннич організовує роботу асистентів та дбає про те, щоб вони знайшли спільну мову з резидентами Будинку підтриманого проживання у Львові. Фото: Олеся Богдан

Сусідка Марини Анжеліка жаліється Людмилі на головний біль. Жінка пропонує їй пігулку й повертається з дівчиною на диван, аж поки біль не вщухне.

— Дякую, що сказала, що тобі болить. Ми змогли відійти в менш шумне місце.  

Резиденти не завжди можуть сказати про проблеми через те, що їм буває складно висловлювати емоції чи просити про допомогу. Людмила каже, що задача асистентів — навчитися це бачити й не дати тривозі поширитися.

Ми не можемо чекати, щоб інтернати ще 30 років працювали

Людмила розповідає, як навесні цього року привозила перших резидентів до першого Будинку підтриманого проживання від ГО «Майстерня мрії». Згадує довгі коридори психлікарні, клунки з речами, щасливих Миколу й Михайла та власну тривогу: а раптом не вдасться?

— Мені було страшно, бо я відчувала відповідальність, що ми їх забираємо. 

Донька Людмили Настя народилася з церебральним паралічем. Зараз їй 28, і більшість її життя мама шукала можливостей допомогти й іншим. 

У 2008 році Людмила дізналася, що існує підтримане проживання. Каже, що вивчала законодавство, їздила до інтернатів в Україні та за кордоном. У цьому році приєдналася до команди ГО «Майстерня мрії» — якраз перед запуском першого Будинку. Але за рік уже відкрили два, бо війна підсвітила проблему з релокацією людей з інвалідністю.

Фінансує їх Швейцарська агенція розвитку та співробітництва (SDC) через проєкт «Психічне здоров’я для України» (MH4U).

— Ми не можемо відкладати цю реформу на роки. Треба створювати приклади, штовхати цю ідею до суспільства. Ми не можемо чекати, щоб інтернати ще 30 років працювали, — говорить співзасновниця ГО «Майстерня мрії» Галина Штогрин. 

Саме ГО працює з 2017 року. Починали з майстерень денного перебування, де хлопці та дівчата з аутизмом, синдромом Дауна та порушеннями когнітивного розвитку вчилися шити на машинці, ліпити з глини, робити аплікації, а головне — спілкуватися з іншими людьми.

Галина Штогрин, співзасновниця ГО «Майстерня мрії», на форумі про підтримане проживання осіб з інвалідністю. Київ, кінець листопада 2023. Фото надала Галина Шторгин

Створення будинків було складним через суспільну стигму: багато орендарів не хочуть здавати житло для людей з ментальною інвалідністю.

— Коли ти приходиш з вулиці й кажеш: «Тут будуть жити люди з психлікарні», то багато хто відвертається. І це нормально — це не злі люди, а ті, які не мають достатньо інформації, — стверджує Галина.

Рутина й нові звички

За пів години Марина розговорилася. У неї семеро братів і сестер. Каже, в дитинстві вони з сім’єю їздили на відпочинок і були всі разом, а в Харкові ходили в Парк Горького — там просторо, багато місця, тож там вона вчилася кататися на роликах. Мама не хотіла вчити дівчину, тож вона вчилася сама. Також ходила на танці та гімнастику. 

В інтернатах Марина гімнастикою не займалася, але все ще з легкістю показує, що вміє: стає в місток, робить колесо й сідає на шпагат. Тепер у неї є місце, де достатньо простору для цього: власна кімната, власний дім. 

Я люблю, коли резиденти починають називати наш будинок своїм. Кажуть: «Ідемо додому». Уявіть — це ж люди, які ніколи не мали дому, а тепер його отримали, — ділиться Людмила.

Кожна кімната в Будинку — наче яскравий пазлик. І резиденти теж як пазлики, які нарешті знайшли своє місце. Фото: Олеся Богдан

Резидентам непросто звикнути до нового будинку й нового життя, а воно нове у всьому: у щоденних обов’язках, відповідальності за власні речі. 

Прибирання в будинку, підтримка чистоти кухні, своїх кімнат і ванни — це задачі резидентів. Вони також миють посуд, допомагають з вечерею асистентам. Щодня в них є розклад, і в ньому міняються обов’язки, щоб усі виконували роботу по дому, якщо це дозволяє стан здоров’я.

У нас одному хлопцеві не можна мочити руки, бо в нього були проблеми зі шкірою. Тому він не миє посуд, але робить прибирання в рукавичках, — пояснює Галина.

Після вмивання та сніданку резиденти їдуть у Майстерню денного перебування.  Галина говорить, що майстерня — це соціалізація та підготовка до потенційного працевлаштування для тих, хто може працювати. 

— Не всі можуть, і це окей. Але щоб це зрозуміти, треба людині дати графік: ти встаєш, вмиваєшся, готуєш сніданок, їдеш громадським транспортом. Ми показуємо, що це так працює у світі, це таке м’яке введення в суспільство, — розповідає Галина Штогрин.  

Майстерня також відволікає від телевізора, бо в багатьох резидентів є звичка довго його дивитися через те, що в інтернатах це часто єдина розвага — дивишся або в стіну, або в екран. В майстерні резиденти роблять щось руками: вчаться шити, вишивати, ліпити. Марина, наприклад, вперше шила на машинці саме тут. Її першою іграшкою став заєць, а тоді — пташка.

Часто Марина дарує свої вироби сусідам: одному подарувала підставку під чашку й брелок. Зараз у дівчини є план — пошити на машинці іграшки-ялинки, щоб прикрасити дім. Марина видається дуже щедрою — мені вона також дарує жабку із зеленого пластиліну й малюнок. Каже, що жабок ніколи не бачила наживо, але любить їх, бо вони зелені. І ще динозаврів. Розповідає, що хоче зліпити такого з пластиліну. 

Динозаврик, якого намалювала Марина з Харкова, що знайшла новий дім у Львові. Фото: Олеся Богдан

З побутом резидентам допомагають асистенти. З хлопцями працює чоловік, з дівчатами — жінка.

Дуже важливо знайти людей, які по духу підходять нам. У нас тут люди із зовсім різним бекграундом, які прийшли сюди, бо хочуть розвиватися, — ділиться Галина.

Бути асистентом не завжди просто, і не лише через те, що це велике навантаження.

Важливо саму ідею зрозуміти, а це дуже тяжко. Тому що дуже спокусливо залізти на територію людини, яка не може сама чогось зробити, і зробити це за неї. Відійти складно навіть тоді, коли людина навчилася. Треба контролювати себе, бо для них надважливо навчитися і тоді самим робити, — впевнена Людмила. 

Резиденти й асистенти Будинку підтриманого проживання у Львові зібралися на кухні. Фото з Фейсбук-сторінки ГО «Майстерня мрії» 

Багато асистентів йдуть, бо вони студенти, тож продовжують навчання. Треба підбирати нових і знову налагоджувати контакт між асистентом і резидентом:

Резиденти тяжко розстаються зі всіма асистентами, бо вони всіх сприймають дуже близько. Тож відхід асистента відчувають трохи як зраду.

Будемо все життя підтримувати їх

З кухні долинає сміх, дзвін каструль і тарілок, розмови. Хтось миє посуд, а хтось дістає з верхньої полички інгредієнт для вечері. Ми з Людмилою сидимо на дивані у вітальні — звідси добре видно, як резиденти пораються. Менторка каже, що саме заради цього це місце й існує. 

— Дуже хотілося б, щоб люди розуміли, що ми — не якийсь механізм, який переробляє людей і робить з них абсолютно здорових, або ж тих, які підуть і будуть жити самі. На жаль, це не так. Але ми будемо все життя підтримувати їх. І з кожним місяцем, навіть тижнем, стає легше, — наголошує Людмила.

Але повністю адаптуватися й жити самостійно вони не зможуть, тож Людмила каже:

— Наша ціль — щоб люди жили гідно. Жили невеликими інституціями, могли сісти разом до вечері, піти на день народження, їздити в транспорті та бути в громаді. Щоб громада звикала, що такі люди є, а резиденти звикали, що вони живуть з іншими людьми. 

Резиденти Будинку підтриманого проживання їдуть у громадському транспорті в Майстерню. Марина з Харкова — в центрі. Фото з Фейсбук-сторінки ГО «Майстерня мрії» 

ГО має плани побудувати власні приміщення — не тільки щоб не залежати від оренди, але й для того, щоб дати всім 11 резидентам двох існуючих Будинків можливість окремого проживання у власних кімнатах, а також організувати гідне життя для ще багатьох людей, які цього потребують.

А поки Будинки дають їхнім мешканцям можливість потроху реалізовувати свої мрії: займатися гімнастикою та мати в кімнаті кольорові стіни. У Марини залишилась одна велика мрія — щоб до неї приїхала мама. А улюблена постіль з динозаврами в неї вже є.

Суспільство

У Бучі відкриють оновлену школу бойових мистецтв

Опубліковано

Наступного тижня у Бучі відкриють оновлену школу бойових мистецтв, яку пошкодили під час окупації на початку повномасштабного військового вторгнення росії в Україну. 

Про це розповів мер Бучі Анатолій Федорук. 

Школу реконструювали за підтримки уряду та народу Тайваню.

У Бучі відкриють оновлену школу бойових мистецтв, яку пошкодили під час окупації

Спортивний центр розташований по вулиці Києво-Мироцька, 69. 

У будівлі є боксерський ринг і два татамі, зони розділятимуть ширмою, щоб проводити окремі заняття. 

Читайте також: Школа — це не тільки уроки! Це вчителі, які разом зі своїми учнями розвивають малі громади

Також є чоловічі і жіночі роздягальні та душові.

У Бучі відкриють оновлену школу бойових мистецтв, яку пошкодили під час окупації

У школі зможуть тренуватися до 40 дітей.

Зараз завершуються останні підготовчі роботи: монтується необхідне спортивне обладнання.

Вже визначили тренерський склад закладу, а на наступному тижні відділ Молоді та спорту Бучанської міськради розпочне формування графіків.

Нагадаємо, у столиці декомунізували та реставрували стелу, присвячену героям КПІ.

Фото: Анатолій Федорук

Читати далі

Суспільство

«Книжковий Арсенал» оголосив програму й запустив продаж онлайн-квитків

Опубліковано

Міжнародний фестиваль «Книжковий Арсенал», який відбудеться вже вдванадцяте, оголосив програму. Туди ввійшло близько 160 подій. Фест розпочинається 30 травня й триватиме до 2 червня. 

Про це йдеться на сайті фестивалю.

У перший фестивальний день відбудеться 14 подій: дискусії, презентації, поетичні читання, арттерапевтичний воркшоп і кіноперформанс. Офіційне відкриття відбудеться о 17:00, а загалом вхід на територію буде доступний до 21:00. 

Якою буде програма

Читайте також: У столиці декомунізували та реставрували стелу, присвячену героям КПІ

  • Літературна програма «Долаючи розрив»
  •  Програма для дітей і підлітків «Із широко заплющеними очима»
  •  Професійна програма, у межах якої цьогоріч запускають The Book Arsenal Fellowship Program. У межах програми «Книжковий Арсенал» відвідають іноземні видавці й літературні агенти, зацікавлені в українському книговиданні.
  • Спеціальна програма «Міста на межі» від літературного фестивалю «П’ятий Харків» у співпраці з Харківським літературним музеєм.
  • Спеціальна програма «Тривання голосу» від Українського ПЕН.
  • Програма видавців, яка міститиме найбільшу кількість подій і стане наймасштабнішою за всі роки проведення «Книжкового Арсеналу»
  • Десять виставкових проєктів (назви можна подивитися тут)
  • Чотири книжкові колекції, серед яких «Найкращий книжковий дизайн – 2023»

Детальний розклад подій можна подивитися тут. Онлайн-квитки й абонементи вже можна придбати за посиланням.

Нагадаємо, додатковий період реєстрації для участі в мультитесті триватиме до 15 травня.

Фото: Книжковий арсенал

Читати далі

Суспільство

Світшоти з соняхами та маками, які купують у всьому світі (ВІДЕО)

Опубліковано

Якось вона вирішила врятувати стару мамину футболку та намалювала на ній вовка. А тепер її одяг з українськими малюнками купують у всьому світі! Крістіна з Черкас — майстриня, яка розмальовує новий одяг, шопери й чохли та рятує старе вбрання, пишучи на них цілі картини! 20% заробітку дівчина віддає на ЗСУ й уже допомогла нашій армії на 600 000 грн. Детальніше у сюжеті ШоТам!

“Я просто дуже люблю давати речам другий шанс і рятувати їх. Надавати їм якогось нового дихання, бачення”, – каже Крістіна.

Дев’ять років Крістіна працювала касиркою у популярній мережі магазинів. А заразом розмальовувала речі собі, рідним та друзям. Та з часом завдяки сарафанному радіо з’явилися перші клієнти. І в 2019 вирішила попрощатися з роботою та разом із своїм хлопцем заснувала KRI_SI_ANDR.

Дівчина розмальовує, як новий одяг та аксесуари: світшоти, футболки, худі, чохли, сумки. Так і старий – на місці плям або слідів від праски може написати цілу картину.

Читайте також: Щастя належить безстрашним: подружжя лікарів з Дружківки відкрило мережу перукарень у Донецькій області

“Тут потрібно було гарно перекрити слід від праски малюнком. Ми зупинилися на гілочці бавовни і вона ідеально вписалася по місцю та по кольору жакета. Замовниця задоволена, а я тішуся, що змогла врятувати цілий піджак”, – розповідає Крістіна.

Малюнок тримається щонайменше декілька років.

“Звісно, за таким одягом потрібно правильно доглядати, не лінуватися. І я завжди до кожного замовлення додаю інструкцію по догляду, де все покроково розписано. Що потрібно робити, як прасувати, при якій температурі”, – говорить дівчина.

Коли життя українців змінила велика війна, Крістіна не була упевнена, що її справа на часі. Та щоб відволіктися від сумних думок, інтуїтивно напалювала на папері соняхи та тризуб.

“Я поставила ціну і вирішила, що буду віддавати дуже великий відсоток на ЗСУ. Його купили за секунди, як тільки я його виставила”, – каже дівчина.

А потім пішли світшоти з калиною та маківками, які розлетілися по всьому світу. Одне з найскладніших замовлень Крістіна робила для військових, на нього вона витратила майже місяць.

“5 однакових футболок з складним дизайном, прям супердеталізованим. Відправляли у гарячі точки, вони захотіли мій розпис”, – пригадує Крістіна.

З кожного замовлення Крістіна донатить 20% на ЗСУ, а також влаштовує збори та розіграші на сторінці у соцмережах. Вона розписує гільзи, які розігрували на аукціонах у Франції. За два роки Крістіна зібрала понад 600 000 на допомогу армії та закликає приєднуватися до неї!

Нагадаємо, нацгвардійці показали, як зупиняють штурми росіян на Запорізькому напрямку.

Фото: ШоТам!

Читати далі