Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Шиє скатертини «на Перемогу». Як пенсіонерка із Запорізької області отримала грант на власну справу

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про жінок-лідерок із сільської місцевості.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про жінок-лідерок із сільської місцевості.
Чому ми його робимо? Мобілізація не оминула села недалеко від лінії фронту. Багато з місцевих чоловіків були керівниками або мали власну справу. Тепер лідерками стають жінки. Дехто — вперше в житті.

Історії, які ми тут зібрали, є прикладом лідерства для підприємиць та активісток. Попри війну, ці жінки відкривають чи продовжують бізнес, волонтерять і мотивують волонтерити.

Тетяна Іванова із села Лукашеве три роки тому втратила чоловіка. Разом з ним жінка все життя працювала електрикинею, і вже на пенсії повернулася до своєї першої професії швачки. Попри втрату, вона знайшла в собі сили і всупереч обставинам наважилася започаткувати новий бізнес.

Тетяна стала учасницею програми Центру підтримки та розвитку жінок Запорізької області. Його проводять завдяки ООН Жінки в Україні за фінансової підтримки уряду Японії. ШоТам поспілкувалися з Тетяною про сумніви, бажання шити й те, як вона мріє, щоб її скатертини прикрашали святкові столи українців після Перемоги.

Тетяна Іванова

учасниця програми Центру підтримки та розвитку жінок Запорізької області

Вчилася на швачку, а стала електрикинею

У 1975-му році я закінчила профтехучилище і стала майстринею з пошиву жіночого одягу. Три роки працювала в ательє мод, а потім решту життя займалася зовсім іншою справою. Дитина була мала і часто хворіла, тож я змінила сферу — пішла працювати до бригади чоловіка електрикинею. Думала, це на рік-два, а вийшло на все життя. 

Тетяна Іванова, яка все життя пропрацювала електрикинею, а на пенсії наважилася відкрити справу з пошиття скатертин. Фото надали в ГО «УкрПростір» 

До швейної справи не верталася, але машинку додому ми купили — чоловік переконав. Тож вдома шила щось собі чи дітям. А майже 10 років тому ми із Запоріжжя переїхали в село Лукашеве.

То одна сусідка попросила щось підшити, то друга. Так пішов слух, що «пані Тетяна щось уміє». Тож я стала ремонтувати одяг, укорочувати брюки, міняти блискавки на куртках. Дуже люблю цю справу й до сьогодні нею займаюся. Беру дешевше, ніж у Запоріжжі. Звісно, мені соромно брати багато грошей за свою роботу.

Так і залишилася жити в селі Лукашеве. А мого чоловіка вже майже три роки немає.

Наважилася відкрити швейну справу

Мене запросили співати в місцевий ансамбль «Мрія». Я до того співала тільки для себе, але тут почала разом з іншими співати народні пісні. Спочатку в нас навіть клубу не було, але ми шукали приміщення й репетирували. Тоді справа росла, в селі з’явився ще один дитячий танцювальний ансамбль, і я почала шити для них костюми на виступи.

Пенсіонерка із села Лукашеве Тетяна Іванова показує, як працює вишивальна машинка, яку вдалося отримати завдяки гранту. Фото надали в ГО «УкрПростір» 

А з часом у Лукашевому з’явився Центр підтримки та розвитку жінок Запорізької області від громадської організації «УкрПростір». Там проводять шведські гуртки — я та інші жінки робимо різні вироби. Чогось я їх навчаю, що сама вмію, чогось вони мене. Ще різні ігри в нас бувають, тренінги, лекції.

Координаторка цього простору Олена Шавкун бачила, що я вмію шити, тож вмовила мене взяти участь у програмі. Розповідали, як це все буде. Я кілька разів відмовлялася, — було страшно мати справу з документацією та бюджетами — але мене переконали. Подружка сказала, що це можливість заробити грошей і зробити пам’ятник чоловікові, тож я погодилася.

Скатерина на Перемогу

Тож ми з моєю коліжанкою Герман Наталією взялися за роботу. Ми обидві пенсіонерки, а один грант на власну справу передбачає 40 тисяч гривень. Ми ж взяли спільний, тож отримали 80 тисяч гривень. За ці кошти вдалося придбати швейну, вишивальну машинку й оверлок. 

Вишивальна машинка Тетяни Іванової в роботі. Це один з трьох приладів, який вдалося закупити за грант на власну справу. Фото надали в ГО «УкрПростір» 

Для Олени Шавкун, яка дуже підтримала мене, я зробила набір «на Перемогу»: синя скатертина, жовта доріжка посередині та жовті серветки. Думаю, буде приємно за таким красивим столом сидіти, і бесіда тоді інша зовсім, якщо скатертина постелена, а не клейонка. Я на цій скатертині тренувалася, бо ж треба було і машинку вишивальну опанувати.

Тетяна Іванова показує скатертину «на перемогу», яку вишила для Олени Шавкун, координаторки простору в селі Лукашеве в Запорізькій області. Фото надали в ГО «УкрПростір» 

Зараз у мене є новорічна скатертина морського кольору з вишитими кульками та дзвіночками по краях. Також червона із золотими листочками, — я називаю її «Ювілейна» — думаю, може бути гарним подарунком комусь. 

Купити мої вироби можна в Центрі: дівчата там фотографують їх і зможуть все підказати, бо я з інтернетом не дуже дружу. Поки вдалося кілька комплектів продати. 

Скатертини — це доволі простий виріб. Вирішили, що одяг шити не будемо, бо це набагато складніше: потрібні примірки, додаткове приміщення. 

Поки планів не будую, бо маю трохи проблем зі здоров’ям. У мене високий тиск, складно працювати. Але робота з тканиною і вишиванням відволікає мене від турбот — не думаю ні про що, а дивлюся на красу, яку створюю. 

Суспільство

Євробачення 2024: де та коли дивитись другий півфінал

Опубліковано

Другий півфінал Євробачення 2024 відбудеться сьогодні, 9 травня, у місті Мальме (Швеція). Україна цього разу не виступатиме. Дует alyona alyona & Jerry Heil з піснею “Teresa & Maria” вже виступили під час першого півфіналу та пройшли до фіналу конкурсу. 

Де і коли дивитися другий півфінал Євробачення 2024

Другий півфінал розпочнеться 9 травня о 22:00. Пряму трансляцію Євробачення 2024 можна подивитися:

Читайте також: Втратили дім і бізнес, та не креативність. Підприємці з Луганщини за грант відкрили в Бучі заклад з корисним фастфудом

В цей день виступатимуть 16 країн. 

  1. Мальта
  2. Албанія
  3. Греція
  4. Швейцарія
  5. Чехія
  6. Австрія
  7. Данія
  8. Вірменія
  9. Латвія
  10. Сан-Марино
  11. Грузія
  12. Бельгія
  13. Естонія
  14. Ізраїль
  15. Норвегія
  16. Нідерланди.

Що відомо про Євробачення 2024

У місті Мальме, Швеція, пройшов перший півфінал Євробачення 2024, де виступили 15 країн-конкуренток. Цього року Україну представляє alyona alyona та Jerry Heil. 

alyona alyona та Jerry Heil виступили під номером 5. Номер співачкам ставила талановита українська режисерка Таня Муіньо, яка до того працювала з Кеті Пері, Дженніфер Лопес, Harry Styles, Post Malone, The Weeknd та іншими світовими зірками.

У півфіналах могли голосувати лише глядачі тих країн, які беруть участь у відповідному півфіналі. Тобто в Україні можна віддати свої голоси лише 7 травня. У першому півфіналі зможуть проголосувати глядачі з Німеччини, Швеції та Великої Британії, а у другому — з Франції, Італії та Іспанії.

Нагадаємо, 7 травня, Jerry Heil та alyona alyona з композицією “Teresa & Maria” встановили рекорд на “Євробаченні-2024”, увійшовши до фіналу. Вже 17-й раз представники від України потрапляють до фіналу пісенного конкурсу, що є рекордом в історії Євробачення.

Фото: Євробачення 2024

Читати далі

Суспільство

Стало відомо, якою буде програма 21-го фестивалю Docudays UA

Опубліковано

21-й фестиваль Docudays UA оголосив цьогорічну концепцію та програму. Головна тема кінофестивалю звучить так: «10 років триденної війни, яка триває три сторіччя». Фестиваль триватиме з 31 травня по 9 червня.

Про це повідомляє Docudays UA.

Цього року документальні стрічки збираються розповідати про історичну пам‘ять, її крихкість та постійні спроби ворогів змінити й переписати її, про відповідальність та покарання воєнних злочинців.

До програми увійшли такі стрічки:

  • «Мирні люди», реж. Оксана Карпович
  • «Київські файли», реж. Вальтер Стокман
  • «Невидима нація», реж. Ванесса Гоуп
  • «Генрі Фонду в президенти», реж. Александер Горват
  • «ДНК гідності», реж. Ян Баумґартнер
  • «Місія 200», реж. Володимир Сидько

Читайте також: Alyona Alyona і Jerry Heil встановили рекорд на Євробаченні 2024

Що відомо про фестиваль

21-й Міжнародний кінофестиваль документального кіно про права людини Docudays UA пройде з 31 травня по 9 червня 2024 року. Його тема звучатиме як “10 років триденної війни, яка триває три сторіччя”.

“Ми обрали довгу, сповнену протиріч назву, яка пригадує, помиляється, трохи іронізує, досліджуючи сама себе. В Україні вона стала частиною нового фольклору. Для іноземців – це заклик дізнатися більше про нашу історію, російську агресію в ній, про причини цієї війни. Чим є Україна і ким є її громадян(к)и”, – пояснили організатори.

За їхніми словами, під час кінофестивалю підніматимуться теми збереження історичної пам’яті, циклічності історії, пошуку ідентичності, відповідальності та покарання воєнних злочинців.

Зокрема, під час кінофестивалю в рамках титульної програми покажуть шість фільмів. Серед них – документальний фільм “Мирні люди” українсько-канадської режисерки Оксани Карпович, що отримав дві нагороди цьогорічного Берлінського кінофестивалю (“Приз Amnesty International – Спеціальна відзнака” та “Приз екуменічного журі – Спеціальна відзнака”).

“Мирні люди” стане фільмом-відкриття фестивалю. Пізніше його покажуть на кінофестивалі “Миколайчук OPEN”, який пройде 15-23 червня 2024 року в Чернівцях. В український прокат картина вийде 29 серпня 2024 року, повідомили в прес-службі кінокомпанії “Артхаус Трафік”.

Фільм являє собою нетрадиційне роуд-муві деокупованими українськими територіями, яке демонструє руйнування, спричинені повномасштабним російським вторгненням. Аудіоряд стрічки побудований на перехоплених телефонних розмовах російських військових з їхніми близькими. Це ті самі далекі від війни “мирні люди”, висловлювання яких шокують особливою жорстокістю.

Як зазначають організатори, 21 Docudays UA проходитиме на кількох локаціях у Києві та одночасно онлайн. Він включатиме: кінопрограму (щонайменше 50 фільмів у конкурсних та позаконкурсних секціях), правозахисні події RIGHTS NOW!, заходи Архіву війни, дискусії та майстеркласи, індустрійну секцію для професіоналів документального кіно та міждисциплінарну мистецьку програму.

Нагадаємо, українські митці можуть отримати грант від фонду ЮНЕСКО.

Фото: Кадр з фільму Мирні люди

Читати далі

Суспільство

Фільм «Будинок «Слово». Нескінчений роман» відтепер можна переглянути в українських кінотеатрах

Опубліковано

Відсьогодні, 9 травня, фільм “Будинок «Слово». Нескінчений роман” про письменників Розстріляного відродження можна переглянути в українських кінотеатрах.

Про це повідомляє видання village.

У Києві цей фільм транслюватимуть в кінотеатрах “Жовтень”, “Мультиплекс” та “Планета Кіно”.

Також його можна буде подивитися у кінотеатрах:

  • Львова,
  • Вінниці,
  • Одеси,
  • Харкова,
  • Запоріжжя,
  • Дніпра та інших містах.

Читайте також: Для українських медійників продовжили грантову стипендію: як взяти участь

Цей ігровий фільм розповідає про українських письменників, які працювали у харківському будинку “Слово”. У фільмі покажуть Володимира Акімова, Миколу Хвильового, Леся Курбаса, Володимира Сосюру та Павла Тичину, деяких з них зовсім без академічного пилу та цензури.

Стрічку знімали понад десять років. Режисером виступив Тарас Томенко, а трейлер до фільму був створений засновником проєкту МУР Олександром Хоменком. Тизер фільму за посиланням.

Нагадаємо, МВС запускає електронний кабінет постраждалого й гарячу лінію з питань соцзахисту для військових.

Фото: Скріншот з фільму

Читати далі