Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

Як безготівка робить життя зручнішим. Чотири історії з прогулянки Києвом

Партнерський матеріал

Опубліковано

Культура cashless все глибше проникає в українське суспільство. Вийти в магазин без гаманця стає правилом не тільки серед молоді. Та і не лише в магазин, а й на ринках часто можна оплатити через термінал. Це невеличка збірка чуттєвих історій, коли оплата карткою робить життя зручнішим, а іноді допомагає вибратись з лабіринту нового міста. Як саме – читайте у матеріалі ШоТам

* * *

Сімейна пара на Бессарабському ринку любʼязно пропонує свіжі фрукти та овочі. Тут є все: лохина за розміром з перепелині яйця, соковиті персики «білий лебідь», налиті сонцем помідори мікадо та багато іншого. Та найбільше привертає увагу картонна табличка з написом від руки «є термінал». Чоловік з гордістю говорить, що працюють так вже давно – більш як два роки.

Підійшла жінка років за 50: «А диня у вас солодка? Чи треба ще мед до неї брати?». «Солодка як мед!» – відповідає чоловік і зважує: «Готівкою?». «Ні», – лунає тверда і трошки обурена відповідь. Вона дістає картку і прикладає до термінала. «Ех, молодьож», – майже сміючись промовляє жінка. 

Напевно, кияни вже звикли до розрахунку карткою чи смартфоном будь-де і будь-коли. Продавців з терміналом можна зустріти і за прилавками Житнього ринку, і серед бусів, які приїжджають щовівторка та щопʼятниці на колишній Сінний ринок, і навіть на лотках біля станції метро Оболонь. «Працюємо, аби вам було зручно», – говорять мені скрізь.  

* * *

Виходжу з ринку з повними торбинками сезонних фруктів. Екоторбинки-сіточки вже давно можна купити будь-де, навіть у супермаркетах. Хоча ще кілька років тому знайти такі речі було ще тим квестом. Тоді я купувала в одеській екокрамниці, та вона, на жаль, поки не працює через війну. Але є багато інших. Наприклад, «Гола Гречка» у Львові. Її власниця, Софія-Юлія Сидоренко, розпочала цю справу з інстаграм-сторінки на шість товарних позицій: багаторазові торбинки, горнятка і трубочки. Та все швидко переросло спочатку у повноцінний онлайн-магазин з оплатою на рахунок ФОП, а зараз мають і офлайн-крамницю. Тут є все: від доглядової косметики до продуктів у власну тару.

За словами власниці, абсолютна більшість розрахунків крамниці є безготівковими. Навіть під час блекаутів вони знайшли вихід, як забезпечити термінал та лептоп для оплати карткою. Для цього придбали портативну зарядку станцію на сонячних панелях. Українці – дивовижно винахідливі люди!

* * *

Думаючи про все це, я спускаюсь у черговий підземний перехід, що перетворився на міні квітковий ринок. Продавчиня наполегливо намагається підібрати букет, та все ніяк не вдається: «Візьміть отакі гортензії, вони найкращі цього сезону». 

Хлопець явно хвилюється: «Так, вони красиві. Але мама любить троянди». Він мне у спітнілих руках кілька купюр і продовжує дивитись на ніжно-рожевий букет свіжих троянд. По очах продавчині стає зрозуміло, що цієї суми замало для бажаних квітів. «Дивіться які еустоми – тільки зранку привезли. І на троянди дуже схожі», – майже вмовляє його жінка. Він хитає головою – не можна, треба троянди.

«По чому ваші соняхи?», – питаю я. Хлопець з надією дивиться на мене: «Вибачте, а чи не буде у вас 200 гривень готівкою? А я вам на картку скину». Продавчиня посміхнулась: «Та чому ж це на картку – у нас от і термінал є!». Хлопець з полегшенням видихнув і взяв мамині улюблені троянди. 

 * * *

Виходжу з переходу і розумію, що на пагорб з торбинками, ноутбуком та квітами у таку спеку я не піднімусь. Викликаю авто та оплачую у додатку. Дві хвилини, і я вже мчусь під кондиціонером до роботи. 

Мимоволі згадується перша поїздка у Києві. Травень 2023: нове місто, нова робота, нові виклики. Ви ж знаєте Київ у травні, правда? Квітучі каштани, алеї бузку та аромат в повітрі, що наче овіює тебе ніжністю і шепче «насолоджуйся». 

У мене була година до довгоочікуваної співбесіди. Навігатор показував, що дорога до офісу займе 15 хвилин, тож я не кваплячись роздивлялась архітектуру старого міста та уявляла, яким буде насиченим моє нове життя у столиці. За пів годинки до зустрічі я проклала маршрут.

Та хіба Google знає перекриті вулиці Печерську? Ні, і я так само. «Прохід заборонено, такі правила. Поверніть до перехрестя, потім ліворуч, далі…»,  – говорили мені. Так, блукаючи і вкотре наштовхуючись на черговий блокпост, мені здавалось, що вийти з цього київського лабіринту ну зовсім неможливо!

Минуло вже хвилин 40, а я лише віддалялась від місця зустрічі. Запізнитись на співбесіду, заради якої й приїхала у столицю – не найкраща ідея. На щастя, київські таксисти знають усі вулички і найкоротші шляхи. Заходжу у додаток Bolt, машина є зовсім поруч. Підтвердила замовлення, оплатила карткою – водій прибуде за 3 хвилини. Ще 7 хвилин поїздки та я навіть встигла випити чаю перед співбесідою.

Добре, що у сучасному світі можна купити овочі на ринку, квіти у метро та навіть виплутатись з лабіринту вулиць нового міста без готівки та зайвих проблем.

Цей матеріал – реальні історії журналістки ШоТам, які зібрані за пропозицією компанії Bolt. З 15 серпня по 15 вересня в додатку триває спеціальна категорія з -10% знижки при оплаті карткою Visa. А за 5 поїздок в категорії «Visa-10%» можна виграти рік безплатних подорожей з Bolt. 

Суспільство

Українські розробники створили мобільну гру з кримськотатарською поезією

Опубліковано

Українські розробники запустили першу безкоштовну мобільну гру-головоломку під назвою Lağoda QT на кримськотатарській мові.

Про це повідомив розробник гри Саша Козлов.

фото: Lağoda QT

Про гру

Головоломка “Гра у слова” містить вірші видатних кримськотатарських поетів, серед яких Ісмаїл Гаспринський, Номан Челебіджихан і Бекір Чобан-заде. Кожен рівень полягає в знаходженні помилок у вірші.

Основні етапи гри:

  • безлад — поміняти місцями слова, що стоять не на своєму місці;
  • надмір — прибрати зайві слова;
  • хиба — виправити слова, що містять помилку;
  • хованка — вставити пропущені літери.

Lağoda QT базується на українськомовній грі “Лагода”, яку випустили торік.

Читати також: Розробники анонсували створення сервісу, який мінімізує ризики користування Telegram

Гру допомогли створити Мамуре Чабанова та Есмера Асанова, які займалися перекладом, добіркою віршів і тестуванням.

За словами розробника Саші Козлова, завдяки приємній музиці та мінімалістичному дизайну медитативна гра допоможе розслабитися та зануритися у світ кримськотатарської поезії. 

Гра доступна для iOS та Android

Нагадаємо, що Prometheus та robota.ua створили сервіс для зручного пошуку роботи.

Фото: Lağoda QT

Читати далі

Технології

В Україні відбудеться фестиваль кіно, яке було створено за допомогою ШІ

Опубліковано

MEGOGO організовує свій перший креаторський фестиваль штучного інтелекту – MEGOGO AI Festival. Учасники можуть подавати свої короткометражні фільми, анімаційні або мультиплікаційні відео до 10 червня.

Про це повідомляє Dev.ua.

Про конкурс

Головна мета проєкту – підтримка української спільноти творців і просування використання передових технологій штучного інтелекту у створенні фільмів та анімацій.

Критерії подання робіт:

  • тривалість – 1–10 хв;
  • використання ШІ – повністю або частково;
  • жанр кіно або анімації – будь-який.

Оголошення переможців відбудеться в межах Одеського міжнародного кінофестивалю.

Читати також: Як переселенка з Енергодара відкрила власну сувенірну справу в Запоріжжі

Переможці отримають:

  • гран-прі – $6000;
  • золото – $3000;
  • срібло – $2000;
  • бронза – $1000.

Для реєстрації потрібно заповнити форму: 

  • вказати назву команди чи автора;
  • надіслати посилання на відео;
  • коротко описати проєкт.

Подати роботу можна тут.

Нагадаємо, що в Україні створять мережу ветеранських просторів для реабілітації та консультації військових.

Також ми повідомляли, що розробники анонсували створення сервісу, який мінімізує ризики користування Telegram.

Фото: з вільних мереж

Читати далі

Технології

Розробники анонсували створення сервісу, який мінімізує ризики користування Telegram

Опубліковано

Громадська організація “Аналітичний центр інформаційних ресурсів” працює над створенням сервісу, який зменшує ризики використання Telegram. Цією розробкою вже частково користуються українські військові.

Про це повідомляє Укрінформ.

Про розробку

Аналітики зазначають, що в цьому застосунку на цей час можна пройти один етап, а їх там буде декілька.

Перший етап стосується перевірки налаштувань приватності. Тобто будь-яка інформація, можливість відправити повідомлення користувачеві з незнайомого номера, можливості додати його у групу або отримати його телефон – може бути використано проти користувача. Також буде доступний і другий етап цієї перевірки, який стосуватиметься не тільки Telegram, а витоку персональних даних узагалі.

Частину цієї розробки вже використовують Збройні сили, але аналітики мають намір розширити її доступність для громадян, щоб показати, як можна легально отримувати інформацію у відкритому доступі, таку як імена, адреси, електронну пошту, історію замовлень, банківські дані та кредитну історію.

Читати також: Додатковий період реєстрації для участі в мультитесті триватиме до 15 травня

Про організацію

ГО “Аналітичний центр інформаційних ресурсів” вже має низку успішних розробок. Наприклад, програмне забезпечення захисту кіберпростору України, включаючи інструменти, що дозволяють військовим отримувати дані з російських пристроїв.

Організація позиціонує себе як RND-центр для аналітики та кібероперацій, що забезпечує безпекові рішення для користувачів.

Нагадаємо, що Brave1 збільшує гранти для оборонних розробок.

Також ми повідомляли, що українці в Польщі зможуть отримати нові послуги.

Фото: Telegram

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство5 години тому

«Я співаю руками»: як перекладачка жестової мови Уляна Шумило розвиває музичний інклюзив

Вона однією з перших почала перекладати українські пісні жестовою мовою. Найпершими її «ручними каверами» стали...

Суспільство3 дні тому

Школа — це не тільки уроки! Це вчителі, які разом зі своїми учнями розвивають малі громади

Їхні учні отримують високі оцінки за сортування сміття, знімають документальні ролики про рідне село та...

Можливості4 дні тому

«Хліб був як делікатес»: ця пекарня з Чернігова однією з перших запрацювала після деокупації області. Відновитися допоміг грант

Пекарня «Flavor bakery» майже «однолітка» маленької Соні. Їм обом 2,5 роки. Дівчинка ледь не щодня...

Можливості5 днів тому

Вчити англійську навіть під час війни. Мовна школа у Чернігові відновила роботу після ракетного удару завдяки гранту

Стільці перекинуті й вкриті уламками скла. Стеля впала, а двері вирвані. Це наслідки у школі...

РЕКЛАМА:

Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення