Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Колонки

Вогняне мереживо Києва, або Хто врятує дачу Брадтмана у Пущі-Водиці

Опубліковано

У 2018 році за 130 км від столиці стартував громадський проєкт «Дерев’яне мереживо Чернігова». Люди різних професій об’єдналися в любові до свого міста, аби врятувати його архітектурну естетику – унікальне декоративне різьблення на фасадах будинків. За характерним виглядом його стали називати «мереживом». Мало хто знає, але аналогічні зразки дерев’яного мистецтва є і в Києві. Щоправда, їх лише одиниці і ставлення до них з боку власників і міської влади – кардинально інше. 

Трохи з історії дерев’яного і не лише будівництва в Києві

Традиція дерев’яного будівництва була поширена в Києві ще з часів Київської Русі. Близькість основного виробничого матеріалу – дерева – сприяла розвитку і вдосконаленню технік будівництва, а майже невичерпна його кількість не сприяла пошуку практичних альтернатив.

Утім з часом ці тенденції почали докорінно змінюватися. Найбільший житловий масив раннього середньовіччя – Поділ – почергово потерпав то від пожеж, то від повеней на Дніпрі. Останні траплялися з періодичністю раз на два-три роки. Тож вже в цей час назріває перша потреба пошуку альтернативних матеріалів для капітального житлового будівництва в Києві. Однак вторгнення монголо-татар зупиняє ці процеси на століття.

Історичні квартали Києва, «розкриті» під час прокладання метро на Подолі. Фото з мережі інтернет.

У козацьку епоху бароко в Києві ширяться кам’яниці. Найвідомішою з них була кам’яниця радника Хмельницького, київського воєводи Сави Туптала на початку вул. Хорива, що на Подолі. Та вже у жовтні 1714 Петро I видає Указ про заборону кам’яного будівництва на території всієї російської держави. 

Початок ХІХ ст. в Києві знаменується масовою розробкою лесових схилів Київських гір. Тут поширені так звані блакитні глини – основний матеріал до виробництва київської жовтої цегли. На подальші сто років вона стає основним будівельним матеріалом міста. Капітальні дерев’яні будинки також будуються, але їх частка порівняно менша. Переважають більш прості каркасні або зрубні конструкції, іноді – будинки просто збиті дошками. Характерні приклади – вул. Глибочицька, Гончарна, Олігівська, Петрівська тощо.

Київські сади і Дачі

Сприятливі кліматичні умови та розвинена споживчо-транспортна інфраструктура сприяли розвитку в Києві – а точніше на його слобідках – садової та дачної культури. Колишні хутори – Сирець, Волейків, селища – Святошин, Пріорка, залізничний вузол Дарниця та Бровари стали центрами спочатку садівництва і городництва, а згодом – рекреації та туризму. 

Дарницьке дачне поселення. Залізнична станція, поч. ХХ ст. Фото з мережі інтернет.

Найвідомішим «садівником» міста того часу стає саксонець Вільгельм Крістер, що заснував найбільше садове господарство «Садівництво та насіннєве господарство „В. Крістер«» (сучасний парк «Крістерова гірка»). Надалі господарство Крістера трансформується в найбільше агропідприємство міста «Пуща-Водиця» і дає назву житловому масиву Виноградар.

Початок ХХ ст. знаменується для міста переходом від садівництва до дачництва. Добробут містян зростає і «свій будиночок» за містом стає не атрибутом розкоші, а даністю міцного середнього класу. Основними дачними центрами стають Святошин та Бровари (куди ходить прямий мототрамвай), а з прокладенням «лісової гілки» трамваю у 1908 році – і Пуща-Водиця.

Пуща як місце відпочинку відома з князівських часів. Ще в Х-ХІ ст. сюди з Вишгорода їздили на полювання київські князі. Сам термін «пуща» – густий хвойний ліс – краще за все характеризує основні принади цієї місцини. Утім повною мірою рекреаційний потенціал лісової оази почав розкриватися вже після прокладення сюди міської інфраструктури – трамваю, водогону, телеграфу (до 1910 р.). 

Дача Брадтмана – одна з перлин дачного дерев’яного будівництва у Пущі-Водиці. Фото: Антон Короб.

Проєкт забудови «лісового поселення» затвердили 1894 року. Його ініціатором став гласний Київської міської думи Микола Чоколов. Про нього в Києві сьогодні нагадує однойменна місцевість та бульвар. Первісно Пуща-Водиця проєктувалось як курортне поселення з 6 поздовжніми і 17 поперечними вулицями-лініями. У поселенні функціонували два театри, один кінотеатр, пошта-телеграф та православний храм. Забудова була виконана за індивідуальними проєктами з використанням стародавніх різьбярських та теслярських технік з елементами як традиційної поліської етніки, так й із запозиченими елементами. У різний час тут жили такі відомі діячі – архітектор Володимир Ніколаєв, лікар-практик Теофіл Яновський, письменник та учасник проводу ОУН Олег Ольжич.

Дачі Брадтмана

Найвідомішим архітектором Пущі певно слід вважати Едуарда Фердинанда Брадтмана. Киянин німецького походження став проєктантом більшості «пущанських вілл». Вишукані і просторі одно- та двоповерхові будинки з розкішним різьбленим декором якісно відрізнялися на фоні більш скромних сусідів.

Один із таких будинків 1913 року замовила архітектору Анна Новікова, дружина купця ІІ гільдії Миколи Новікова. Новіков мав одразу декілька крамарень на Житньому торгу, що на той час було певним маркером успішного бізнесу. Грошей у сім’ї було вдосталь, тож архітектор міг не обмежувати себе у творчій складовій проєкту. 

Елементами архітектурної виразності стали одразу карнизи, підзори і лиштви на вікнах. Особливої увагу заслуговують точені парні колони веранд виконані з цілісної деревини! Усі вони виконані в унікальній техніці різьби, що створює неповторний і вишуканий ефект мережива. Усе це оздоблення збільшило вартість та затягнуло реалізацію проєкту. Перших гостей на свій поріг будинок запустив лише 1916 року, у часи, коли вже активно вирувала Світова війна.

Дача Новікових за проєктом арх. Брадтмана. Один з кращих прикладів «дерев’яного мережива» в Києві.

Після закінчення війни для України у 1918 році – з підписанням Берестейських угод – життя повернулося і в Пущу. Відновив свою роботу місцевий кінотеатр, де показувалися українські та німецькі кінострічки. Повернувся трамвай. Однак це був невеликий період затишку перед величезною бурею.

У 1919 році Дачу Брадтмана, як і більшість пущанських дач ,було реквізовано, а до 1927 року – націоналізовано і закріплено за державним управлінням. У приміщенні колишньої дачі Новікових-Брадтмана жили трударі з промислових околиць Подолу. Згодом вона стала частиною санаторію з промовистою назвою «Імені 1-ого травня». 

Чотири власники і три пожежі однієї Дачі

До останнього часу будівля колишньої дачі Брадтмана була в користуванні «Київкурорттеплосервіс». Від нього в приміщенні Дачі лишилися еленти аскетичної офісно-конторської оздоби (первісний – більш вишуканий декор – було знищено ще в радянський час).

Внутрішнє оздоблення дачі Брадтмана. Декор зберігся здебільшого на стелі. Значна частина знищена в радянський час. Фото: Дмитро Перов.

«Тепловики» належали до сфери управління профспілок. І ось тут понеслося. У 2004 році ЗАТ ЛОЗПУ «Укрпрофоздоровниця», що належить Федерації профспілок України продає ВСЕ майно колишнього санаторію «Ім. 1-го травня», за адресою: м. Київ, вул. Юнкерова, 37 Товариству «Кармен-Інвест». 

Надалі, у 2006 році, між ТОВ «Кармен-Інвест» і ТОВ НВФ «Укрсервісбуд» укладено договір купівлі-продажу нежилих будівель, відповідно до якого ТОВ «Кармен-Інвест» продало ТОВ НВФ «Укрсервісбуд» у власність нежилі будівлі за адресою Юнкерова, 37. З цього моменту (а це вже був третій новий власник) за принципом «добросовісного набувача» вже не можна було скасувати або принаймні спробувати довести незаконність приватизації. Дача стає «будівельним активом», а її головною цінністю – земельна ділянка, що під нею.

Згідно останніх доступних відомостей з держреєстру, влаником Дачі, яка на сьогодні є пам’яткою архітектури місцевого значення, є ТОВ «Пуща-Парк», бенефіціарний власник – такий собі Руслан Браславський. В мережі можна знайти одразу декілька згадок про стосунок останнього до рейдерських захоплень та… що цікаво – створення Конституції терористичної організації «ДНР».

Наслідки вже третьої пожежі в пам’ятці. Знищено третій та частину другого поверху. Фото: Дмитро Перов.

За час володіння об’єктом компанією Браславського на Дачі сталося щонайменше дві пожежі і обидві датуються 2020 роком. У зв’язку з цим Київською міською прокуратурою в 2021 році було подано позов до Окружного адміністративного суд м. Києва з вимогою припинити протиправні діяння та привести пам’ятку в належний стан. Утім уже в процесі розгляду справи будинок перепродали афілійованому ТОВ «Кайлас ЮА». Отже, рішення суду його вже не стосувалося, а Дача знову запалала 29 березня 2023 року.

Хто винен і що з цим робити?

За фактом умисного підпалу Київською міською прокуратурою відкрито кримінальне провадження, проводяться слідчі дії. За два дні після пожежі кияни створили петицію щодо повернення в державну власність та відновлення унікальної пущанської дачі.

На сьогодні це одна з останній дерев’яних дач раніше відомого курортного поселення. Якщо ще станом на 2001 рік, коли поселення Пуща-Водиця комплексно було занесено до Переліку пам’яток міста Києва як пам’ятка містобудування, в Пущі налічувалося 25 історичних дерев’яних будинків, то сьогодні – лишилось заледве 5. Усі вони перебувають або в закинутому, або повністю занедбаному стані. Дача Брадтмана – останній зразок дерев’яної архітектури з вишуканий різьбленим декором, виконаний за індивідуальним проєктом більше 100 років тому. 

Відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону України «Про охорону культурної спадщини», якщо власник пам’ятки не вживе заходів щодо її збереження, зокрема у зв’язку з неможливістю створення необхідних для цього умов, суд за позовом відповідного органу охорони культурної спадщини може постановити рішення про її викуп. На цьому наполягають і активісти. 

Так, аби відновити Дачу та уникнути подальших спроб її знищення, Департамент охорони культурної спадщини виконавчого органу Київської міськради (Київської міської державної адміністрації) має звернутися до Господарського суду м. Києва щодо примусового викупу пам’ятки у ТОВ «Кайлас ЮА». Водночас за замовленням міської влади має бути проведена оцінка втрат, завданих пожежею, а також складена поточна вартість вцілілих конструкцій. За цією ціною держава має викупити будинок у поточного власника, а вже згаданий Департамент – розробити проєкт відновлення пам’ятки та відреставрувати її.

Аби стимулювати чиновників до виконання описаного вище алгоритму дій та прямої вимоги закону, можна підписати вже згадану петицію на сайті міської влади та слідкувати за оновленнями в цій справі. Це вкрай важливо, оскільки, як слушно зазначає дослідниця І.В. Абрамова, «…дерев’яна житлова забудова для Києва [сьогодні] стала типологічною рідкістю», з чим , на жаль, не можна не погодитися.

Колонки

10 правил доброчесності, яких має (або може) дотримуватися кожен в повсякденному житті 

Опубліковано

«Доброчесність — це чинити правильно, навіть коли ніхто не бачить». Це не єдине та не вичерпне визначення, але найбільш універсальне. Саме ним послуговується команда Національного агентства із запобігання корупції. 

Вітаю, я Ірина Чаговець, керівниця Офісу доброчесності НАЗК. Це окремий підрозділ, який навчає доброчесній поведінці не тільки публічних службовців і антикорупційних уповноважених. В зоні нашої уваги ще й школярі, студенти, освітяни. І не тільки. Ким би ми не були – вчиняти доброчесно можемо і маємо. Тому разом вчимо і вчимося чинити правильно. Бо певні: доброчесність — не просто красиве слово, а нова норма поведінки. 

Чи складно це впровадити в свою буденність? Думаю, ні. Усього 10 простих правил на щодень — і країна почне змінюватись з кожного з нас.  

  1. Не беріть та не давайте хабарів

Якщо є побутова корупція, то має бути і побутова доброчесність. Віддячити грошима лікарю чи презентувати щось коштовне вчительці — давно не ОК у сучасному світі. Кожен, хто робить свою роботу і отримує за це оплату від держави, не має вимагати за це додаткової винагороди. Не купуйте особливого ставлення до себе хабарями чи дарунками. Натомість, справжньою подякою вихователькам буде поважати їхню працю та активно брати участь у житті дитини.

Велика корупція подекуди починається з маленьких неочевидних вчинків. Не підживлюйте її.

  1. Навчайтесь без шпаргалок, списування чи плагіату

В школі, а потім і в університеті, часом, від дітей вимагають гарних оцінок та успішності. Врешті, дитина починає шукати обхідні шляхи. Списувати, купувати реферати, дипломні роботи тощо. Але ж ми вчимося для себе. Всотуйте знання, перевіряйте, як запам’ятали інформацію, оцінюйте засвоєне — так ваше навчання буде максимально корисним. А от купувати дипломи в інтернеті, видавати чужі реферати за свої чи присвоювати собі чужі заслуги — однозначні “червоні прапорці” в доброчесній освіті. Туди ж — підтасовування результатів тестів чи просто списування у когось. Не треба так. 

Доброчесність вимагає більше зусиль. Але і повага до себе, і справжні, а не куплені, знання — безцінні. 

  1. Будьте доброчесними не тільки в реалі, а й у віртуалі 

Здається, що та одна картинка з гуглу важить? Візьму її до презентації. Проте у кожного зображення чи тексту є автор (навіть якщо це ШІ). І використовувати чужі фото або копіювати дописи без зазначення авторства – не можна. Доброчесно — пошукати оригінал, запитати у автора дозвіл, врешті, підписати при публікації. 

Подекуди анонімність та вільний доступ до контенту у мережі вабить вдаваною безкарністю, але ж пам’ятаємо: доброчесність понад усе! 

  1. Залиште піратство в минулому 

Слухати музику на офіційних стрімінгах, купувати фільми в онлайн-кінотеатрах, не шерити електронні книжки та навчальні курси поміж друзями –  нескладно, правда? Споживати контент доброчесно — це про підтримку контентотворців та повагу до себе. Тож, беремо за правило  насолоджуватися улюбленою творчістю свідомо! 

  1. Будьте доброчесними в роботі та кар`єрі 

Чи може бути доброчесними в дрібних вчинках? Однозначно! Поміняти воду в кулері, якщо вона скінчилась на вас, не засмічувати місця чи предмети загального користування, допомогти колезі чи колежанці подужати Excel-табличку. Ми проводимо на роботі більшу частину дня, тож доброчесна поведінка в колективі допоможе зробити його комфортнішим для всіх. Додаємо нетоксичну робочу комунікацію та дотримання особистих кордонів колег — готово, ви неперевершені! 

Команда НАЗК обрала для себе доброчесність, як одну з цінностей організації і це допомагає щодня обирати світлу сторону 😉 

  1. Виконуйте обіцянки

Це одне з найочевидніших правил: якщо даєте комусь слово — дотримайте його. Якщо порушили обіцянку — перепросіть та намагайтесь уникати таких ситуацій надалі. Досвід показує, що доброчесна поведінка часто стає фундаментом для взаємовигідних партнерств. Всі хочуть мати справу з людиною слова. Тож, будьте нею! В першу чергу, стосовно самого себе. Обіцянки собі – це теж важливо. Дати собі відпочинок після важкої справи, зайнятися нарешті спортом – зробіть для себе те, що обіцяли. 

  1. Уникайте людей, яким бракує доброчесності

Оточення завжди формує наші погляди та враження про нас. Маєте справи з корупціонерами? Будьте готові пожертвувати власною репутацією. Толерування корупції неприпустиме у будь-якому вигляді, це аксіома. Не виправдовуйте тих, хто вчиняє недоброчесно та уникайте асоціацій з ними. Воно вам не треба. 

Не толерувати корупцію можна в різних сферах. Навіть, у побутових дрібницях. Подумайте, що зробите, якщо ваш родич придбає за гроші водійське посвідчення? Або за хабарі отримає диплом лікаря. Чи довірите йому себе оперувати?  

  1. Постійно розвивайте свої навички доброчесності 

Навчання антикорупції та доброчесності може бути простим та неочевидним способом розвинути ці навички. Але це працює. І, найперше, звісно радимо проходити онлайн-курси на навчальній платформі Study.nazk. Наша команда робить їх простими, доступними та інтерактивними. На платформі зареєстровані вже понад 145 тисяч користувачів. Приєднуйтесь і ви!  

Дізнайтесь про історичні передумови корупції та яка вона взагалі буває на безкоштовному курсі “Основи антикорупції для всіх і кожного”. А також спробуйте себе в ролі новачка на публічній службі  — в режимі інтерактивного симулятора здогадайтесь в якому випадку можна приймати подарунки чи “винагороди”, чи можна бути керівником невістки і що можна розповідати друзям про державні таємниці. Буде захопливо. 

Також знаходьте надихаючі історії доброчесності на сторінках книжок. Наприклад, раджу до прочитання: 

  • “Справедливість. Як вчиняти правильно?” Майкла Сендера
  • “Людина в пошуках справжнього сенсу” Віктора Франкла
  • “Кобзар” Тараса Шевченка
  • “Сад Гетсиманський” Івана Багряного
  1. Підтримуйте справедливість і рівність у повсякденному житті

 Активно сприяйте рівним можливостям і справедливості у вашому оточенні. Переконайтесь, що всі мають однаковий доступ до ресурсів і можливостей. Ваші дії та рішення повинні сприяти відсутності дискримінації за будь-якими ознаками (стать, раса, віросповідання або соціальний стан). Створюйте умови, за яких кожен та кожна відчуватиме себе цінною та поважною частиною спільноти. Виховуйте в собі та інших повагу до різноманіття та відкритість до нових перспектив. Зробіть так, щоб ваші повсякденні вчинки відображали принципи рівності і справедливості Це теж буде внеском у розвиток більш доброчесного суспільства.

  1.  Не піддавайтеся настроям «все пропало»

У медіа та соціальних мережах частіше переважають повідомлення про жахливий рівень корупції, що нищить країну. І, значно менше, про її подолання чи запобігання. Команда Офісу доброчесності НАЗК працює на зміну цієї тенденції. Про хороші новини та вдалі практики антикорупції розповідаємо у своєму телеграм-каналі . А відтепер – і в експертних блогах на «Шо там?». Ми знаємо безліч прикладів, коли доброчесність перемагає. І розкажемо про них вам. Давайте гуртуватися в доброчесні спільноти! Ну, і починати зміни з себе, куди ж без цього. 

Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки авторки, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.

Читати далі

Колонки

Відновлення через спорт: як лучництво допомагає ветеранам у Харкові

Опубліковано

Хлопець з ампутацією пальців зумів відпрацювати потрапляння в центр мішені 90 зі 100. А ветеран із Дніпра, завершивши курс реабілітації за допомогою стрільби із лука, повернувся додому та облаштував у дворі будинку простір для продовження тренувань. Від цих історій стає тепліше й ми розуміємо, що наша робота приносить плоди!

З осені минулого року психологи Мальтійської служби у Харкові впровадили у програму реабілітації та емоційного розвантаження ветеранів адаптивний спорт – лучництво.

Така реабілітація стала можлива завдяки співпраці Мальтійської служби допомоги, БФ «Харків з тобою» та майстра спорту України з блочного лука, волонтера Юрія Дорошенка. У листопаді 2023 року в тирі школи олімпійського резерву відбулося перше тренування для ветеранів бойових дій та медиків одного з госпіталів.

Перед стрільбою усім учасникам на майданчику проводять інструктаж із техніки безпеки та невелику розминку. Далі ж починається найцікавіше – процес взаємодії тренерів із кожним лучником. Тут навчають як тримати спину, руки, як має бути натягнута тятива та як проводити пристрілку в ціль. І на початку – це все без стріли. 

На собі відчула, як це докласти зусиль, побудувати тіло, становище рук, відпрацювати прицільність, і, нарешті, потрапити в ціль.

Стрільба з лука дозволяє не лише зміцнити фізичну форму, а й розвинути впевненість, незалежність. А завдяки підвищенню чутливості пальців збільшується відчуття зв’язку із зовнішнім світом, що позитивно впливає на емоційну сферу та відновлення когнітивних функцій.

З цих поїздок на стрільбу завжди повертаємось з історіями, які залишаються з нами ще надовго. Хлопець з ампутацією пальців, завдяки своїй завзятості й підтримці тренерів, зумів відпрацювати потрапляння в центр мішені 90 зі 100. Я часто спостерігала за тим як він вправляється з луком, помічала його втому наприкінці тренування, і розуміла, що саме він поставив собі за мету. 

Другий випадок, коли ветеран із Дніпра, по завершенні реабілітації у Харкові, повернувся додому й у дворі свого будинку облаштував простір для продовження тренувань.

Від цих історій стає тепліше й переповнює відчуття гордості за хлопців. Ми розуміємо – наша робота важлива й приносить плоди.

Разом із командою психологів Мальтійської служби вдалось налагодити необхідний елемент цього процесу. Ми проводимо діагностику емоційного стану учасників стрільби до та після тренування за методикою HADS, аналізуємо динаміку показників емоційного стану кожного учасника протягом серії тренувань. Це все дозволяє коригувати роботу психолога в індивідуальних інтервенціях із ветеранами.

Зараз такі виїзди стали регулярним та налагодженим процесом. Із закритого приміщення тиру, з настанням весни, тренування перейшли на свіже повітря стадіону. Це додає енергії всім учасникам та тренерам, а ще з’являється «поправка на вітер», яка в прямому розумінні – допомагає потрапити в ціль, а у переносному – помічати об’єктивну реальність й не зійти зі шляху до мети.

 Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки авторки, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам.

Читати далі

Колонки

Як організувати діяльність робочої групи в евакуації: досвід Соледарської громади

Опубліковано

Соледар зараз повністю зруйнований РФ. Попри те, що фактично його не існує, а люди розпорошені по всій Україні — громада в евакуації змогла об’єднатися, а допомогла в цьому робоча група з безпеки та соціальної згуртованості Соледарської громади, яка входить до Мережі робочих груп Донеччини та активно співпрацює з ними.

Вікторія Грунська розказала, як в евакуації успішно згуртувати переселенців, а Катерина Устименко — мешканка Соледару розказала, що вдалося зробити у Дніпрі завдяки робочій групі.

Робочу  групу з питань громадської  безпеки та соціальної згуртованості Соледарської громади заснували ще до повномасштабного вторгнення, у 2019 році. Тоді вона налічувала близько 17 членів/-кинь. Серед них й Вікторія Грунська, жінка виконувала роль менеджерки, координувала роботу та відслідковувала запити місцевих мешканців, аби доносити їх до групи. Пані Вікторія працювала у Соледарській бібліотеці, а на засідання групи потрапила, як активна громадянка.

«Я була туди запрошена, як директорка міської  бібліотеки. Якраз тоді було  оголошено конкурс на створення громадських просторів на базі публічних бібліотек. Тоді я не була офіційно членкинею робочої групи, а потрапила туди як небайдужа мешканка», — каже пані Вікторія.

Жінка пригадує, що після першого засідання вона ще більше надихнулась ідеєю допомагати громаді та розвивати її. Згодом саме в бібліотеці пані Вікторії проходили засідання робочої групи. 

Цей осередок став платформою для реалізації нашої героїні, вона стала координаторкою робочої групи від громадськості. Також небайдужі мешканці відвідували тренінги, фокус-групи, у бібліотеці зароджувались ідеї, які з часом реалізовувались як мініініціативи, писались проєкти та розроблялись плани на майбутнє.

З часом у місті створили волонтерський центр, який допомагав переселенцям/-кам, які їхали сюди в перші дні повномасштабної війни. Він проіснував до квітня, допоки місто не почали покидати вже самі мешканці/-ки, адже ситуація ставала небезпечнішою з кожним днем. Згодом у роботі групи почався простій, люди рятувалися евакуюючись до різних областей України. Однак не минуло багато часу, а небайдужі ВПО з Соледарської громади вже активно почали працювати в евакуації. 

«Протягом 22-го року ми не працювали як робоча група взагалі. Як координаторка я була на зв’язку з мобілізаторкою нашої робочої групи, а потім поступово облаштувалась й прислухалася до порад від членів/-кинь нашої  групи: познайомилася з іншими людьми, з новими міжнародними організаціями. Ну власне, так я швидше адаптувалася у новій громаді. Враховуючи завзятість і небайдужість людей, виникла все ж ідея, що ми маємо відновити роботу нашої робочої групи. До її складу входять і робітники військової адміністрації, і активісти та фахівці за різними напрямками: медицина, освіта, культура тощо. Географічно члени робочої групи роз’їхалися по цілій Україні, але головним ресурсом для нас — залишилися люди та їх любов до рідного міста», — каже співрозмовниця.

Повноцінно свою роботу група відновила у березні 2023 року, у складі 22 осіб. Пані Вікторія почала працювати у  Вінницькій області, як координаторка робочої групи від Донеччини. В області перебуває 123 родини соледарців — це майже 360 людей.

За цей час людям видали: 

  • 320 продуктових наборів;
  • 264 гігієнічних наборів;
  • 100 дитячих сумішей;
  • 30 наборів для дітей;
  • 50 ліхтарів.

До моменту окупації для мешканців/-нок, що залишались на території громади встигли видати: 

  • 200 ковдр;
  • 110 аптечок;
  • 250 ліхтарів.

Всю цю гуманітарну допомогу отримували завдяки донорам, які спілкувалась з Мережами робочих груп та отримували своєчасні запити.

Згодом, саме діяльність Соледарської групи стала прикладом для роботи інших громад. За 2023 рік провели шість засідань, де обговорювали основні потреби мешканців в евакуації. Вікторія Грунська спілкується з іншими активістами з Соледару, що тимчасово перемістились в інші міста і по можливості допомагає соледарцям, що знаходяться у м. Вінниця та Вінницькій області. Для цього жінка створила групу у Viber, де мешканці можуть розказувати про свої потреби і отримувати корисну інформацію з різних питань.

Наприклад, минулого року був запит від переселенців у Дніпрі на відкриття сенсорної кімнати для дітей. Оскільки у цьому місті мешкає багато діток, то відповідно їм потрібно мати місце для розвитку та дозвілля. З реалізацією мініініціативи з створення такого осередка допомогли партнери програми ООН з відновлення та розбудови миру, а також небайдужість Мережі робочих груп.

Це сенсорна кімната для дітей на базі освітнього центру «Соледар: дорога додому» у Дніпрі. У цьому осередку фахівці та фахівчині проводять корекційні та логопедичні заняття, дітей навчають мінної безпеки, а для дорослих організовують психологічну допомогу, каже Катерина Устименко, яка безпосередньо працює у новоствореному осередку. Вона додає, що саме завдяки робочій групі вдалося швидко втілити ідею та створити комфортний і безпечний простір для дорослих та малечі.

Членкиня групи каже що, якщо до війни робоча група працювала більш самостійно, то зараз вона більшу увагу приділяє саме активістам/-кам. Бо вони є рупором переселенців у нових громадах.

«Я бачу цінність в тому, що ми стали дружніші, більш згуртовані. Саме на цій платформі [ред. — у межах робочих груп] ми можемо вільно спілкуватись з представниками місцевої влади. Якщо є якісь питання, ми можемо безпосередньо радитися з представниками UNDP тощо», — наголошує Вікторія Грунська.

Членкиня додає, що Мережа обʼєднує у собі робочі групи 11 областей, а це величезний досвід та рушійна сила для підтримки одне одного на відстані. 

«Втративши усе, головне не втрачати звʼязки і вірити , що разом ми переживемо усі іспити, що випали нам».

Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки автора, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам. 

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Можливості9 години тому

Вчити англійську навіть під час війни. Мовна школа у Чернігові відновила роботу після ракетного удару завдяки гранту

Стільці перекинуті й вкриті уламками скла. Стеля впала, а двері вирвані. Це наслідки у школі...

Суспільство1 тиждень тому

«Усе життя я жила з дискомфортом від того, що зі мною щось не так. Тепер мені стало легше»: історія Тоні, яка в 41 дізналася, що в неї аутизм

«Сьогодні день мого камінг-ауту. У мене аутизм», — написала одного дня Тоня на своїй сторінці...

Суспільство3 тижні тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство1 місяць тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

РЕКЛАМА: