Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Ви дійсно грантожери? А скільки заробляєте? Не вірю! 15 наївних запитань про гроші та громадські організації

Опубліковано

Громадські організації – це команди волонтерів, які нічого не заробляють? Здається, час провести невеликий лікнеп. Адже насправді члени ГО можуть не лише отримувати гонорари, а й мати стабільну заробітну плату. Звісно, для цього мало просто зареєструвати організацію – доведеться пітніти над грантовими заявками, розбиратися в тендерах та шукати свою нішу.

Як заробляють громадські організації, де зберігають кошти та з якими обмеженнями стикаються – пояснюють фінансисти ГО «Інтерньюз-Україна».

Чи потрібен громадській організації бухгалтер?

Мати фінансовий відділ у громадській організації не обов’язково, але дуже бажано. Річ у тім, що ГО має вести бухгалтерський та управлінський обліки, звітувати у податкову та грантодавцям тощо.

Також фінансовий відділ відповідає за успішне розв’язання всіх фінансових питань, пов’язаних із втіленням проєктів організації. Зокрема, ГО потрібно бюджетувати нові проєкти, планувати та аналізувати витрати, проводити оплати, звітувати донорам про витрачені кошти тощо.

Тому окрема команда фінансових експертів буде дуже доречною. Це дозволить вам мати якісніший фінансовий менеджмент проєктів та організації в цілому. 

Кажуть, що ГО працюють переважно за грантові кошти. Це так?

Основні джерела доходу громадських організацій – це дійсно гранти від державних та міжнародних інституцій. Наприклад, наша ГО «Інтерньюз-Україна» співпрацює з багатьма міжнародними донорами. У цьому списку, зокрема, USAID, Представництво ЄС в Україні, посольство США та Швеції, UNDP, ООН Жінки та інші організації. 

Гранти
Фото: сайт USAID

А як щодо тендерів?

Організації можуть брати участь у тендерах, щоби підтримувати та розширювати свою діяльність. Саме завдяки тендерам ГО мають змогу отримувати кошти для втілення своїх проєктів. 

Обмежень як таких немає. Але організації варто брати участь лише у тих тендерах, які тематично дотичні до її місії та цілей. Наприклад, ГО, що працює у спортивній сфері, не слід брати участь у тендері зі втілення комунікаційних кампаній. Зрозуміло, що шансів перемогти в цьому випадку у неї буде вкрай мало. 

Члени ГО повинні щось платити?

Організації можуть отримувати кошти від членських внесків. Тому часто, щоб стати повноправним членом або членкинею ГО, потрібно подати заяву на вступ і сплатити певний внесок. 

Кожна організація може самостійно визначати суму цих внесків. Зазвичай це фіксована цифра, гроші сплачують дійсні та потенційні члени організації. Точна сума зазвичай прописана у статуті організації чи в положенні про членські внески. 

Усі ці внески є власністю організації. Вона може витрачати їх на власні потреби – щоб виконувати статутні завдання. 

Бути членом організації – бути волонтером?

Насправді ні – працівники ГО отримують заробітну плату. Суму виплат додають у кошторис проєкту ще під час бюджетування. Її вираховують, керуючись тим, скільки та в якому форматі людина буде працювати.

Гроші
Фото: Економічна правда

Що має зробити ГО, щоб розраховувати на гроші донорів?

Тут усе просто. Щоб мати законні підстави для отримання коштів від грантодавців, громадська організація має бути зареєстрована відповідно до офіційного законодавства України, мати членів правління, статут і внутрішні правила.

Читайте також: Гранти є, але не для всіх. Де шукати фінансування для ГО – гайд від очільника «Українського Альянсу»

Але все це, звісно, не гарантує отримання коштів від держави та грантодавців, а лише дає змогу брати участь у відкритих тендерах і конкурсах. Щоб збільшити свої шанси на отримання гранту, ГО повинна мати професійну команду, реальну місію та бажання втілювати проєкт у життя.

Можна тримати гроші ГО «під подушкою»?

Зазвичай громадські організації зберігають кошти на гривневих або валютних банківських рахунках. Чому й на валютних? Бо багато проєктів фінансують міжнародні донори, а відповідно, надходження від них – валютні.

Громадські організації можуть мати необмежену кількість рахунків. Деякі донори навіть вимагають відкрити окремі рахунки для проєктів, які вони підтримують.

І так, громадська організація може зберігати гроші в готівці. Але в цьому випадку потрібно вести касову документацію та книгу. Є певні обмеження щодо суми готівки – з ними можна ознайомитися у тексті постанови.

На що можна витрачати кошти ГО?

Загалом усі організаційні витрати мають відповідати трьом принципам: 

  • Доцільність: витрати обґрунтовані, ринкові та розумні. 
  • Допустимість: витрати не порушують правил донора. 
  • Застосовність: кошти витрачаються лише для потреб проєкту. 

Громадські організації можуть просити гроші у держави?

Ні, громадські організації не використовують кошти державного чи місцевого бюджетів, адже їхню діяльність фінансують коштом донорів. Але вони можуть подаватися на відкриті конкурси від державних і місцевих інституцій.

А можна брати кредити?

Ні, громадські організації не можуть розраховувати на позики від фінансових установ. Їх можуть брати тільки прибуткові підприємства, як-от товариства з обмеженою відповідальністю.

Кредит
Фото: Закон і Бізнес

Добре, можливо, ГО можуть заробляти власні кошти?

Можуть, якщо це вказано в статуті ГО або через підприємства чи товариства. Водночас цей заробіток має відповідати меті ГО і сприяти її досягненню. 

Наприклад, це може бути продаж книжок або квитків на показ фільму, який організація відзняла за підтримки донора. Згодом ці кошти потрібно витратити так, як ви домовилися з грантодавцем. Важливо направити цю витрату на досягнення мети вашого проєкту. 

Гаразд, а продавати власні товари чи послуги?

Громадські організації можуть продавати товари чи послуги, якщо це їхня основна діяльність, передбачена статутом. 

Також вони можуть створювати програмний дохід під час втілення проєкту. Цей дохід потрібно витратити так, як ви домовитеся з донором, протягом дії угоди. 

А як із податками та звітами?

Громадські організації, які не є платниками податку на прибуток підприємств, не сплачують податки від будь-яких своїх доходів. Але для цього вони мають дотримуватися вимог «неприбутковості». 

Водночас такі ГО мають вести бухгалтерський облік і зберігати облікові документи не менш як пʼять років – цей термін встановлено законодавством. Також неприбуткові організації мають подавати звіти: податковий, фінансовий і статистичний.

Що ще за «неприбутковість»? Ви ж виграєте гранти!

Завдяки цьому статусу організація може не сплачувати податок на прибуток. Але все не так просто. Щоб вважатися неприбутковою, ГО має прописати у своєму статуті, що у ній буде частково чи повністю заборонено розподіляти отримані доходи серед засновників, працівників, членів органів правління тощо. Єдиний виняток – для оплати їхньої праці та нарахування єдиного соціального внеску.

І, що важливо, потрібно дотримуватися цієї норми у своїй роботі. Команда громадської організації може використовувати доходи тільки на те, щоб утримувати організацію та досягати мети в тих напрямах, які прописані в її установчих документах.

Що ще варто знати про гроші та ГО?

Щоб створити власну громадську організацію, потрібно мати чіткий план дій і прагнути досягти успіху якнайшвидше. Варто почати зі створення статуту організації та реєстрації у відповідних державних органах. Також слід мати велике бажання працювати заради України та спільної перемоги. 

Читайте також: Створити ГО – легко, а ось припинити роботу – вже квест. Як зареєструвати громадську організацію та не наламати дров

Довідка

«Інтерньюз-Україна» – українська громадська організація, яка з 1996 року працює в трьох напрямах: розвиток незалежних медіа, стратегічні комунікації та інформаційна безпека. Нині у команді організації – понад 100 працівників, які прагнуть утверджувати європейські цінності в Україні через становлення успішних медіа. 
За цей час команда організації втілила 713 проєктів. Серед них – перша у Центрально-Східній Європі безоплатна гаряча лінія з цифрової безпеки Nadiyno.org, англомовне медіа про Україну для світу UkraineWorld, Програма USAID із розвитку українського парламентаризму «РАДА: наступне покоління», міжнародний мистецький проєкт із протидії дезінформації ARTIFAKE.

Суспільство

Коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

Опубліковано

Українець по імені Коргі Лакі відзначився як одна з моделей для пам’ятника королеві Єлизаветі II, який недавно було відкрито у британському графстві Ратленд.

Про це повідомляє BBC Україна.

Фото: Getty Images

Про памʼятник

Бронзовий пам’ятник, який встановили поруч з бібліотекою в Окемі, став центром уваги під час офіційного святкування дня народження королеви, на яке зібралося чимало людей. Художник Хайвел Претлі зобразив королеву, оточену трьома коргі – її улюбленцями.

За інформацією ВВС Україна, однією з моделей для королівських собак став пес українки Антоніни Кириленко.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Коргі Лакі

Одного дня чоловік Антоніни вирішив взяти собаку по кличці Лакі із собою на роботу, прогулятися через парк. Там їх зустрів скульптор Хайвел Претлі. Лакі став моделлю для постаменту пам’ятника, ставши прототипом для коргі, який стоїть на задніх лапах.

Фото: Антоніна Кириленко

Скульптор уважно вивчив поведінку та особливості песика, грався з ним і зробив багато фото, щоб якомога точніше відтворити його у скульптурі. Родина Лакі була постійно на зв’язку з митцем та бачила весь процес створення монумента: від маленької глиняної скульптури – до відлиття бронзової статуї. Результат, за словами Антоніни, перевершив усі їхні очікування.

Нагадаємо, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Фото: Getty Images

Читати далі

Суспільство

В Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць

Опубліковано

Голосування щодо перейменування 19 топонімів у застосунку “Київ Цифровий” триватиме до 12 травня.

Про це повідомляє Київська міська рада.

Як зазначив заступник міського голови – секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко, важливо почути думку мешканців столиці перед тим, як депутатський корпус Київської міської ради прийме рішення про перейменування цих міських об’єктів.

Варіанти змін

Пропозиція змінити назву площі між вулицями Січеславською та Кирпи на честь Північноатлантичного альянсу внесена. Крім того, киянам запропоновано обрати нові назви для вулиць Тургенєва, Пушкіна, Брюсова, Боткіна, Крилова, Нахімова, Достоєвського, Єсеніна, Ковалевської, Чаадаєва та Заслонова.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Також, пропонується перейменувати вулицю Станіславського на вулицю Богдана Ступки. Представники театру імені Івана Франка зауважують, що саме на цій вулиці проживав Ступка і працював у театрі протягом понад 30 років. Вони вважають, що це буде відповідним і символічним кроком для всього театрального мистецтва, якщо ця вулиця отримає ім’я великого українського актора.

Користувачі застосунку “Київ Цифровий” можуть обрати варіант, який, на їхню думку, є найбільш доцільним для перейменування конкретного топоніма. Для участі в голосуванні потрібно перейти до розділу “Електронна демократія”, обрати “Опитування”, переглянути перелік назв та проголосувати.

Як проголосувати

Для того, щоб проголосувати в додатку “Київ Цифровий”:

  • обирайте “Електронна демократія” ⟶ “Опитування”;
  • переглядайте перелік назв і натискайте “Проголосувати”.

Нагадаємо, що виробники дронів можуть отримати гранти на 80% від вартості проєкту.

Також ми повідомляли, що демо гри Threads of War про звільнення України від окупантів вже доступне на платформі Steam.

Фото: Київ Цифровий

Читати далі

Суспільство

В Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину

Опубліковано

Четвертого травня в столиці буде представлена фотовиставка, на якій буде представлено фотографії, зроблені 65 журналістами, які зафіксували воєнні злочини РФ щодо культурної спадщини України.

Про це повідомляє Інститут масової інформацію.

Про акцію

Інститут масової інформації (ІМІ) та UNESCO звернулися до українських журналістів, репортерів і фотографів з проханням задокументувати наслідки шкоди, яку російська агресія завдала церквам, театрам, бібліотекам та культурним діячам.

Виставка об’єднала роботи 65 фотожурналістів. Через об’єктиви їхніх камер ми бачимо пошкоджені фасади церков, розбите скло культурних центрів, обвалені стелі театрів та попелом засипані бібліотеки. Саме вони зафіксували роботу художників, перформерів, культурних діячів і волонтерів, які продовжують працювати в умовах війни.

Читати також: В Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження

Як потрапити на виставку?

Виставка працюватиме в Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків з 4 травня до 19 травня включно.

Адреса: вулиця Терещенківська, 15. 

Час роботи: з 10:30 до 17:00, четвер з 12:00 до 19:30 (понеділок, вівторок – вихідні).

Вхід вільний.

Проєкт реалізує Інститут масової інформації за фінансової підтримки UNESCO Heritage Emergency Fund та народу Японії.

Нагадаємо, що в Харкові стартував кінофестиваль, присвячений музиці та культурі.

Також ми повідомляли, що в Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження.

Фото: Валентин Кузан

Читати далі
Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Встановити
Встановлення майже не використовує пам’ять і забезпечує швидкий спосіб доступу до цієї програми.
Встановити
Update Contents
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення
Відхилити
Дозволити сповіщення