Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Репресований Миколай. Як «совєти» боролися зі святим та до чого тут Дід Мороз (ТЕСТ)

Опубліковано

Замість Святого Миколая – Дід Мороз, а замість Різдва – Новий рік. Радянська влада настільки хотіла викорінити релігійні свята, що взяла «на роботу» уявного персонажа, аби замінити справжнього священника, знайомого українцям століттями. У новому тесті розповідаємо, як «совєти» боролися зі Святим Миколам та до чого тут вигаданий дідуган.

Коли в Україні почали святкувати День Cвятого Миколая?

Правильно! Неправильно!

Існує версія, що українці почали відзначати День святого Миколая у 1088–1089 роках завдяки князю Всеволоду Ярославовичу. А ось перша ікона зі святим з’явилася у нас на століття раніше – 988 року. За легендою, Володимир Великий привіз її з Херсонесу. Дехто навіть вважає, що князь-хреститель мав ще й друге, молитовне, таємне ім’я – Миколай.

А знаєте, коли радянська влада «репресувала» Святого Миколая?

Правильно! Неправильно!

Боротьба з «релігійним дурманом» у СРСР розпочалася після Жовтневого перевороту. Тоді більшовики «репресували» зокрема й Святого Миколая. Подейкують, що в одній із постанов його навіть оголосили «союзником попа й куркуля».

Коли Дід Мороз офіційно «замінив» Святого Миколая?

Правильно! Неправильно!

Зрозумівши, що побороти Різдво повністю не вийде, радянська влада вирішила адаптувати релігійні символи до комуністичних реалій. Так 1935 року дозволили ялинку, щоправда, не різдвяну, а новорічну. А 1937 року презентували світського Діда Мороза замість різдвяного святого Миколая.

Де «дебютував» радянський персонаж?

Правильно! Неправильно!

Зручний та вкрай потрібний радянському режиму Дід Мороз «дебютував» у московському всесоюзному будинку профспілок.

Виходить, Дід Мороз – це вигадка радянської влади?

Правильно! Неправильно!

Це міф, радянська влада не вигадувала Діда Мороза, а «взяла на службу», переробивши вже існуючого персонажа під свої потреби. Ба більше, совєти спочатку заборонили і його, але потім «воскресили» для своїх цілей. Відтоді Дід Мороз був учасником державного життя, захищав країну від «фашистсько-німецьких» окупантів і навіть літав у космос. Словом, типовий пропагандистський інструмент.

Появі «правильного» Діда Мороза замість Святого Миколая ми маємо «завдячувати» одному з соратників Сталіна. Хто це?

Правильно! Неправильно!

Діда Мороза «воскресив» та «перехрестив» Павло Постишев – партійний пропагандист, один з головних організаторів Голодомору 1932­–1933 років в Україні, сталінських репресій та розгрому українського національного відродження.

Радянський Дід Мороз, крім суто пропагандистської функції, все ж дарував подарунки. Але що з ними було не так?

Правильно! Неправильно!

Індивідуальність у Союзі була під забороною, тож і Дід Мороз приносив малечі абсолютно однакові набори цукерок. Жодних індивідуальних подарунків, як це робив Святий Миколай.

Які дитячі костюми були найпопулярнішими під час перших «урочистостей» із Дідом Морозом?

Правильно! Неправильно!

Так-так, перші новорічні «урочистості» були настільки радянськими, що замість дійсно дитячих костюмів малечу спочатку переодягали в червоноармійців, революційників та піонерів.

Коли свято Миколая повноцінно відродилося в Україні?

Правильно! Неправильно!

День Святого Миколая повноцінно «повернувся» на початку 90-х – разом із відновленням незалежності України. Відтоді це один із улюблених днів малечі і фактично початок різдвяних свят. Утім радянський Дід Мороз, на жаль, і досі навідується до українських дітей.

«Совєти» всіма силами намагалися замінити різдвяні традиції комуністичними та стерти з нашої пам’яті Святого Миколая. Та їм не вдалося. Як гадаєте, скільки українців вірять у Миколя?

Правильно! Неправильно!

Згідно з результатами торішнього опитування соціологічної групи «Рейтинг», серед 2500 респондентів з усіх регіонів країни у Діда Мороза вірять всього 31% опитаних, тоді як у Святого Миколая – 62%. Тож усі спроби радянського режиму нав’язати нам комуністичних ідолів – провалилися, а Святий Миколай рік за роком завойовує все більше прихильності серед українців.

Репресований Миколай. Як «совєти» боролися зі святим та до чого тут Дід Мороз
Йой, тільки не кажіть, що наприкінці року ви чекаєте на Діда Мороза! Але навіть, якщо так, знайте: цьогоріч він точно не прийде. За це варто подякувати Збройним силам України. Тож нехай цей тест буде обережним нагадуванням про щотижневий донат для наших воїнів.
Що ж, здається, замість різочки під подушкою ви знайшли щонайменше цукерки. Непоганий результат, а головне - ви точно не чекаєте цьогоріч на Діда Мороза. Поділіться цим тестом із друзями, можливо, хтось зможе повторити ваш результат!
Йой, здається, ви чудово знаєте історію й точно не чекаєте на Діда Мороза: ані цьогоріч, ані наступного року. Чудовий результат! Поділіться цим тестом із друзями, побачимо, чи зможе хтось повторити ваш результат.

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Коргі Лакі з України став моделлю для пам’ятника королеві Єлизаветі II в Англії

Опубліковано

Українець по імені Коргі Лакі відзначився як одна з моделей для пам’ятника королеві Єлизаветі II, який недавно було відкрито у британському графстві Ратленд.

Про це повідомляє BBC Україна.

Фото: Getty Images

Про памʼятник

Бронзовий пам’ятник, який встановили поруч з бібліотекою в Окемі, став центром уваги під час офіційного святкування дня народження королеви, на яке зібралося чимало людей. Художник Хайвел Претлі зобразив королеву, оточену трьома коргі – її улюбленцями.

За інформацією ВВС Україна, однією з моделей для королівських собак став пес українки Антоніни Кириленко.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Коргі Лакі

Одного дня чоловік Антоніни вирішив взяти собаку по кличці Лакі із собою на роботу, прогулятися через парк. Там їх зустрів скульптор Хайвел Претлі. Лакі став моделлю для постаменту пам’ятника, ставши прототипом для коргі, який стоїть на задніх лапах.

Фото: Антоніна Кириленко

Скульптор уважно вивчив поведінку та особливості песика, грався з ним і зробив багато фото, щоб якомога точніше відтворити його у скульптурі. Родина Лакі була постійно на зв’язку з митцем та бачила весь процес створення монумента: від маленької глиняної скульптури – до відлиття бронзової статуї. Результат, за словами Антоніни, перевершив усі їхні очікування.

Нагадаємо, що в Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину.

Фото: Getty Images

Читати далі

Суспільство

В Київ Цифровому запустили опитування щодо перейменування вулиць

Опубліковано

Голосування щодо перейменування 19 топонімів у застосунку “Київ Цифровий” триватиме до 12 травня.

Про це повідомляє Київська міська рада.

Як зазначив заступник міського голови – секретар Київської міської ради Володимир Бондаренко, важливо почути думку мешканців столиці перед тим, як депутатський корпус Київської міської ради прийме рішення про перейменування цих міських об’єктів.

Варіанти змін

Пропозиція змінити назву площі між вулицями Січеславською та Кирпи на честь Північноатлантичного альянсу внесена. Крім того, киянам запропоновано обрати нові назви для вулиць Тургенєва, Пушкіна, Брюсова, Боткіна, Крилова, Нахімова, Достоєвського, Єсеніна, Ковалевської, Чаадаєва та Заслонова.

Читати також: Резиденти “Дія.City” анонсували спілку Diia.City.Union для розвитку IT: що це означає

Також, пропонується перейменувати вулицю Станіславського на вулицю Богдана Ступки. Представники театру імені Івана Франка зауважують, що саме на цій вулиці проживав Ступка і працював у театрі протягом понад 30 років. Вони вважають, що це буде відповідним і символічним кроком для всього театрального мистецтва, якщо ця вулиця отримає ім’я великого українського актора.

Користувачі застосунку “Київ Цифровий” можуть обрати варіант, який, на їхню думку, є найбільш доцільним для перейменування конкретного топоніма. Для участі в голосуванні потрібно перейти до розділу “Електронна демократія”, обрати “Опитування”, переглянути перелік назв та проголосувати.

Як проголосувати

Для того, щоб проголосувати в додатку “Київ Цифровий”:

  • обирайте “Електронна демократія” ⟶ “Опитування”;
  • переглядайте перелік назв і натискайте “Проголосувати”.

Нагадаємо, що виробники дронів можуть отримати гранти на 80% від вартості проєкту.

Також ми повідомляли, що демо гри Threads of War про звільнення України від окупантів вже доступне на платформі Steam.

Фото: Київ Цифровий

Читати далі

Суспільство

В Києві покажуть фотовиставку про знищену росією українську культурну спадщину

Опубліковано

Четвертого травня в столиці буде представлена фотовиставка, на якій буде представлено фотографії, зроблені 65 журналістами, які зафіксували воєнні злочини РФ щодо культурної спадщини України.

Про це повідомляє Інститут масової інформацію.

Про акцію

Інститут масової інформації (ІМІ) та UNESCO звернулися до українських журналістів, репортерів і фотографів з проханням задокументувати наслідки шкоди, яку російська агресія завдала церквам, театрам, бібліотекам та культурним діячам.

Виставка об’єднала роботи 65 фотожурналістів. Через об’єктиви їхніх камер ми бачимо пошкоджені фасади церков, розбите скло культурних центрів, обвалені стелі театрів та попелом засипані бібліотеки. Саме вони зафіксували роботу художників, перформерів, культурних діячів і волонтерів, які продовжують працювати в умовах війни.

Читати також: В Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження

Як потрапити на виставку?

Виставка працюватиме в Національному музеї мистецтв імені Богдана та Варвари Ханенків з 4 травня до 19 травня включно.

Адреса: вулиця Терещенківська, 15. 

Час роботи: з 10:30 до 17:00, четвер з 12:00 до 19:30 (понеділок, вівторок – вихідні).

Вхід вільний.

Проєкт реалізує Інститут масової інформації за фінансової підтримки UNESCO Heritage Emergency Fund та народу Японії.

Нагадаємо, що в Харкові стартував кінофестиваль, присвячений музиці та культурі.

Також ми повідомляли, що в Україні покращився політичний та безпековий показники в Індексі свободи слова: дослідження.

Фото: Валентин Кузан

Читати далі