Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

«Забудьте про російські хостинги». Усе, що треба знати новачку, створюючи свій сайт з нуля

Опубліковано

Планує створити сайт із нуля? Тоді, напевно, ви вже подбали про вибір хостингу, підібрали оптимальний домен та підібрали SSL-сертифікат. Та якщо ці слова досі викликають у вас питання, а доменні зони здаються чимось складним і незрозумілим – цей матеріал для вас.

ШоТам разом із редакторкою блогу HOSTIQ.ua підготував практичні поради для новачків, які мріють про створення власного сайту, але бояться помилитися під час вибору базових складових.

Ганна Чала

редакторка блогу HOSTiQ.ua

Мене звуть Аня, і до своєї поточної посади – редакторки блогу – я майже три роки пропрацювала в службі підтримки хостингової компанії. А тепер пишу статті про сайти, редагую статті про сайти та роблю для цього тестові сайти. Тож якщо мене розбудити вночі, я назву вам базовий стартерпак для створення сайту швидше за свою адресу.

Що треба для сайту

Почнемо з того, що сайт – це набір файлів. Зараз ви гортаєте мою статтю в блозі DOU, в неї гарний візуал, все зрозуміло, а під капотом цієї сторінки насправді просто файлик с кодом. І ви відкрили цей файлик в браузері. Щоб сторонні люди могли побачити ваш сайт в інтернеті, файли сайту треба завантажити на хостинг. 

Хостинг – це місце на серверах, грубо кажучи, спеціальних компʼютерах, які зберігають файли сайту та підвантажують їх, коли хтось відвідує цей сайт.

При бажанні хостинг можна налаштувати і на вашому компʼютері. Але вам доведеться налаштовувати хостингове ПЗ, тримати компʼютер увімкненим весь час і мати впевненість в тому, що у вашому домі не вимкнуть світло без попередження на шість діб. Тож легше орендувати хостинг у хостинг-провайдерів. Далі в статті розповім, як обрати тариф хостингу та провайдера.

Інша необхідна річ для сайту – доменне імʼя або домен.  Це назва сайту, його адреса. Наприклад, домен ШоТам – shotam.info. Ви можете побачити його в адресному рядку браузера прямо зараз.

Домени потрібні, щоб сайти в інтернеті було зручніше знаходити. Раніше треба було запам’ятати IP-адресу сайту, щоб відкрити його у бравзері.  Уявіть, як ви зараз замість домена youtube.com вводите 142.251.39.110 – мінус 5 хвилин на день, які ви можете витратити на прокрастинацію, мєми про БНР або інші корисні справи.

Ще для сайту потрібен SSL-сертифікат, що шифрує дані, якы передаються між відвідувачем вашого сайту та сервером з сайтом.  Без SSL-сертифікату ці дані передаються у відкритому вигляді, тобто зловмисники можуть перехопити дані банківської картки чи особисту інформацію, яку клієнт вводить на вашому сайті.

Із SSL-сертифікатом зловмисники отримають тільки дулю з маслом зашифровані дані, на розшифровку яких можуть піти роки. Розпізнати сайт з SSL-сертифікатом легко – в адресному рядку поряд з доменом буде замочок.

Тож базовий стартерпак для створення сайту:

  • хостинг – місце на сервері, де будуть розміщуватися файли сайту;
  • домен – імʼя сайту;
  • SSL-сертифікат – засіб для захисту інформації, яка передається між відвідувачем сайту та сайтом.

Як вибрати хостинг

Розібʼємо цей розділ на більш дрібні питання:

  • як вибрати хостинг-провайдера;
  • як вибрати тип хостингу;
  • як вибрати тариф хостингу.

Як вибрати хостинг-провайдера

  • Підтримка. Напишіть в підтримку та перевірте, як швидко вона відповість. Подивіться, як з нею можна звʼязатися. Якщо тільки поштою — уявіть, як у вас виникає термінове питання і ви 4 години чекаєте на відповідь на email. Спитайте про графік роботи: питання в процесі сайтобудування можуть виникати цілодобово.
  • Відгуки. Перевірте відгуки на сайтах рейтингів та просто в Google. Негативні відгуки можуть бути у кожного хостера, це нормально. Звертайте увагу на те, чи відповідає компанія на такі відгуки, та в якому тоні вона це робить.
  • Тестовий період. Дуже раджу брати хостинг на тест. Якщо компанія готова дати вам свою послугу безплатно – це маркер того, що їм нічого приховувати. А ще це можливість не витратити гроші дарма, якщо очікування від сервісу не виправдаються.
  • Перевірте, щоб не було зв’язків із РФ. Навіть після 2014 і аж до 24 лютого в українські топи хостерів постійно просочувалися російські компанії. Величезна кількість українців розміщували свої сайти на REG.RU, Beget, Tilda тощо. Тому будьте обережні,.

Як вибрати тип хостингу

Існує три основні типи хостингу: виділені сервери, VPS та віртуальний хостинг.

Виділений сервер 

Виділений сервер – це окрема фізична машина, яку хостинг-провайдер повністю віддає вам в оренду. Ви можете налаштовувати на такому сервері що завгодно, бо ви там один і у вас права адміністратора: вибирайте будь-яку ОС та встановлюйте будь-яке ПЗ.

Виділені сервери часто орендують компанії з великими інтернет-магазинами, під сайти соцмереж або банківських установ. Тобто для сайтів з великою кількістю відвідувачів та тонкими налаштуваннями. Оцей розкішний дім, виділений сервер – весь у вашому розпорядженні, робіть, що хочете.

VPS або віртуальний приватний сервер

VPS – це віртуальний сервер всередині фізичного. На одному фізичному сервері може бути кілька десятків таких серверів. Ці віртуальні сервери незалежні один від одного і думають, що вони справжні окремі фізичні машини. 

На VPS-хостингу у вас все ще будуть права адміністратора, тож ви зможете тонко підлаштовувати сервер під свої потреби. Але зʼявляються обмеження порівняно з виділеним сервером: вибір ОС обмежений версіями, які сумісні з материнською системою. ПЗ також вдасться встановити не все. 

VPS беруть під менш навантажені проєкти, але для яких все ще потрібні специфічні налаштування сервера. VPS як таунхаус: у кожного жильця окремий вхід, але будівля все ж одна.

Віртуальний хостинг 

Віртуальний хостинг – тип хостингу, при якому ресурси одного серверу ділять на багато частин і здають в оренду окремо. На одному сервері віртуального хостингу можуть одночасно розмістити сайти кілька сотень користувачів. Прав адміністратора ці користувачі не мають, тож переважно доведеться використовувати тільки те ПЗ, яке встановив хостинг-провайдер.

Цей хостинг чудово підходить для новачків з невеликими проєктами: в більшості випадків сайт достатньо завантажити в акаунт хостингу за допомогою зрозумілої контрольної панелі і все готово, сайт доступний в інтернеті. Такий собі варіант хостингу під ключ.

З недоліків: неможливість тонко налаштувати сервер та ризик того, що DDoS на сайти сусіда по серверу зачеплять і ваш ресурс. Але нормальні хостинг-провайдери постійно моніторять навантаження на серверах, щоб запобігти таким ситуаціям. Віртуальний хостинг – умебльована квартира, заходьте та живіть.

Висновок: якщо це ваш перший сайт і ви будете займатися ним самі – беріть віртуальний хостинг. VPS та виділені сервери підійдуть, якщо у вас високотрафіковий проєкт або проєкт, який потребує тонких налаштувань сервера. І, відповідно, для них потрібен досвід адміністрування серверів, або ж доведеться винаймати окремого спеціаліста.

Як вибрати тариф хостингу

З типом хостингу для новачка визначилися – віртуальний хостинг. У цьому розділі розберемося з тарифом.

На сайтах хостинг-провайдерів ви побачите 100500 різних тарифів віртуального хостингу. Основна їх відмінність зазвичай у лімітах: дисковий простір, ОЗП, кількість файлів, яку можна розмістити в акаунті хостингу. Якщо у вас ще немає сайту, складно вгадати, скільки йому знадобиться ресурсів, коли він буде готовим. Тому при виборі тарифу рекомендуємо звертати увагу на:

  • Інструменти для розробки сайту, які доступні в тарифі. Це може бути конструктор сайтів чи автовстановлювач WordPress, OpenCart та інших движків. З ними ви зможете створювати сайти швидше та простіше.
  • Плюшки. Часто в тарифах бувають безплатні виділені IP-адреси та SSL-сертифікати, безплатна реєстрація доменів на певний термін.

Ще хостери часто пропонують тарифи віртуального хостингу для певних типів сайту. Наприклад, роблять окремі невеликі тарифи для лендінгів та більш просторі тарифи для інтернет-магазинів. 

Як вибрати домен

Доменне імʼя спрощено має дві основні складові: імʼя та доменну зону. 

Імʼя ви придумуєте самі, доменну зону вибираєте з тих, що пропонують доменні реєстратори: .com.ua, .ua, .kyiv, .net тощо.

Як вибрати імʼя

  • Підберіть імʼя, що пасує вашому бренду чи підказує, про що сайт. Візьміть назву компанії, якщо вона вже на слуху у потенційних клієнтів, або вкажіть тематику сайту. Використовуйте в назві домену ключові слова: magazyn-mebliv.com.ua чи zamovyty-sushi.ua.
  • Вибирайте коротке імʼя. Гарне імʼя легко запамʼятати та просто записати, а тому чим воно коротше, тим краще. Якщо хочете використовувати в імені два слова, розбийте їх дефісом: dobrogo-vechora.ua.
  • Будьте обережні з іменами, які пишуться кирилицею. При копіюванні з бравзера найчастіше такі домени копіюються в кодуванні Punycode. Тобто копіюєте ви шкарпетки.com.ua, а вставляєте xn--80akjfc2ags2c.com.ua. Такі домени незручно публікувати в соцмережах і їх Punycode-вигляд може лякати потенційних клієнтів. Тому краще все ж таки використовувати латиницю.

Як вибрати доменну зону

Доменні зони або домени верхнього рівня бувають регіональні та тематичні. Якщо ваш бізнес має регіональну привʼязку, вибирайте регіональні домени. Є національні домени: .uk, .ua, .pl, .de, є ті, що вказують на певну область: .cherkasy.ua, .kyiv.ua.  Одних тільки українських доменів верхнього рівня – більше 60.

При інших рівних умовах для користувача з Тернополя сайт з доменною зоною .ternopіl.ua буде відображатися вище у видачі гугл, ніж сайт з доменною зоною .poltava.ua. До речі, у деяких обласних доменних зон є дзеркальні. Наприклад, є .kharkiv.ua та .kharkov.ua. Радимо вибирати українськомовний варіант. Чи варто пояснювати, чому?

Якщо ж у вас немає привʼязки до певного регіону, використовуйте тематичні зони: .store, .tech, .travel, .blog тощо. Майте на увазі, що у різних доменних зон є різні вимоги при реєстрації імені. Наприклад, зареєструвати домен в зоні .ua можна, тільки якщо маєте торгову марку. Але для більшості зон достатньо лише надати контактні дані майбутнього власника домену.

Як вибрати SSL-сертифікат

SSL-сертифікати для сайтів випускають спеціальні організації, центри сертифікації. Перед випуском сертифікату центри сертифікації перевіряють ваш сайт. 

Сертифікати відрізняються за типом перевірки: це може бути просто чекінг того, чи дійсно ви є власником домену, чи повна перевірка компанії з запитом документів та перевірочними дзвінками. Чим складніша перевірка, тим більше довірятимуть вашому сайту відвідувачі, і тим дорожчий SSL-сертифікат. На середні та крупні інтернет-магазини, банки та сайти з великою кількістю транзакцій майже завжди встановлюють SSL-сертифікати з розширеною перевіркою компанії.

Також SSL-сертифікати відрізняються за кількістю доменів, які захищає один сертифікат: один домен, один домен та його піддомени чи кілька доменів. Захищають всі SSL-сертифікати однаково.

Для старту раджу взяти найпростіший та найбюджетніший SSL-сертифікат, наприклад, Positive SSL від Sectigo. Цей сертифікат захищає основний домен та його піддомен www.

Якщо зовсім не хочете витрачати гроші, спитайте у хостинг-провайдера, чи є в них автовстановлювач Let’s Encrypt. Let’s Encrypt – це безплатний SSL-сертифікат. У нього є свої мінуси, але шифрує інформацію він так само добре, як і платні альтернативи. І це точно краще, ніж залишати сайт без SSL-сертифіката та відлякувати відвідувачів надписом в бравзері «Ненадійний сайт».

Висновок: як новачку зібрати стартерпак для сайту

Ось універсальний стартовий пакет для тих, хто хоче зробити свій перший сайт:

  • Хостинг: тариф віртуального хостингу, де є інструмент для розробки сайту — візуальний конструктор чи автовстановлювач движків.
  • Домен: коротке імʼя, що відображає назву бренда чи сферу діяльності + тематична чи регіональна доменна зона.
  • SSL-сертифікат: бюджений Positive SSL від Sectigo чи безплатний Let’s Encrypt.

Технології

“Повір”: в Києві анонсували програму, яка допоможе школярам з освітою

Опубліковано

У Києві відбулася презентація платформи “ПОВІР”, яка призначена для допомоги школярам у подоланні освітніх прогалин та втрат. Цей пілотний проєкт буде тривати до кінця 2024 року і об’єднає близько 2 тисяч учнів.

Про це повідомив Міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров.

фото: Михайло Федоров

Про ініціативу

Через пандемію COVID-19 та повномасштабну війну Україна зазнає значних втрат у сфері освіти. Велика частина дітей перейшла на дистанційне або змішане навчання, що вплинуло на їхні досягнення та академічні успіхи. Динаміка та результати навчання наших учнів і учениць у різних областях значно постраждали.

Згідно з останніми даними дослідження PISA, українські школярі відстають від своїх однолітків з інших країн на період від 1,5 до 2,5 років навчання.

фото: Михайло Федоров

Читати також: Нацгварція показала знищення ворожого паливозаправника на східному напрямку (ВІДЕО)

Міністр підкреслив, що подолання освітніх втрат та розвиток софт- і хард-скілів є нагальним завданням, яке потрібно вирішувати вже зараз, незалежно від закінчення війни. Саме тому команда EdCamp Ukraine разом з профільними державними інституціями представила національну платформу “ПОВІР”. Це готовий та зручний інструмент для покращення знань з української, англійської мов, математики, а також розвитку софт-скілів.

Вже незабаром на цій платформі почнуть навчатися 2 тисячі учнів, а подальшим кроком буде масштабування проєкту.

Цього року планують запустити освітній застосунок Мрія, який повністю змінить підхід до навчання, допоможе будувати індивідуальні освітні траєкторії й досягати успіху.

“Разом з МОН продовжуємо впроваджувати зміни в освіті, ініційовані Президентом Володимиром Зеленським – від садочків до університетів. Дякую освітянам, громадськості, які разом з нами трансформують освіту, створюють класні ініціативи та роблять все для того, щоб виховувати майбутнє покоління”, — сказав Михайло Федоров.

Нагадаємо, що “Це крафт” продовжив реєстрацію на грантовий конкурс “Револьверний Фонд”.

Також ми повідомляли, що комедія “Мій карпатський дідусь” вже доступна на Netflix.

Фото: Михайло Федоров

Читати далі

Технології

WSJ показали процес створення далекобійних БПЛА в Україні

Опубліковано

Анонімний виробник одного з українських далекобійних дронів продемонстрував свої можливості та розповів про процес виробництва безпілотників.

Про це повідомляється в Мілітарному з посиланням на репортаж видання The Wall Street Journal.

фото: The Wall Street Journal

Що відомо про завод

У середині підприємства, розташованого на заході України, десятки робітників у захисному одязі займаються виготовленням елементів фюзеляжу майбутнього безпілотника.

Під час репортажу робітники продемонстрували процес формування обшивки літального апарату із скловолокна, а також виробництво механічних деталей.

За словами працівників, завод, що виробляє ударні дрони з дальністю польоту до 800 кілометрів, запрацював лише півроку тому.

П’ять місяців тому це приміщення було абсолютно порожнім“, – сказав один з працівників.

Читати також: Українські волонтери створюють з супутникових тарілок реалістичні муляжі мінометів

Що відомо про дрони

Наступним викликом для розробників стало масштабування виробництва дронів до рівня, що задовольняв би потреби Сил оборони. Наразі 75 осіб працюють на виробничій лінії, яка розпочинається з пресування скловолокна в матриці у формі крил, хвостової та носової частин.

Після 11 годин застигання в печі деталі збираються у невеликий літак із розмахом крил 2 метри. У фюзеляж на іншому заводі встановлюються двигун і вибухівка.

Завод може виготовляти 1-2 фюзеляжі на день. Щоб збільшити потужність, власник нещодавно придбав другу піч для полімеризації заготовок фюзеляжів. Планується розширення приміщення та найм ще 50 чоловік для роботи у дві зміни.

Паралельно підприємство продовжує розробляти іншу модель безпілотника з очікуваним радіусом польоту понад 1000 км.

Нагадаємо, що в Україні створюють жіночий підрозділ управління БПЛА.

Фото: The Wall Street Journal

Читати далі

Технології

Українські волонтери створюють з супутникових тарілок реалістичні муляжі мінометів

Опубліковано

Команда помічників капеланів Громадської організації “Військові капелани Києва” виготовляє реалістичні муляжі мінометів, використовуючи для цього старі супутникові тарілки. За їхніми словами, такі “Ghost Mortars” замовляють військові з метою вводити в оману ворожі дрони на передовій.

Про свою розробку вони повідомляють в соціальній мережі Х.

Про переробку

Для бази фейкового міномета використовуються супутникові тарілки. Виробники закликають надсилати їм непотрібні антени через службу “Нова пошта”. Стан антен не має значення, проте важливий їхній розмір – підходять лише тарілки з радіусом близько 90 см.

Читати також: “Укрпошта” показала тестування нового транспорту для листонош

За їхніми заявами, вони вже отримали 6 таких антен, а ще 5 знаходяться в дорозі.

“Ми отримали запит від військових. Ми робимо фальшиві міномети, щоб ввести в оману ворожі безпілотники на нульовій позначці. Ми ділимося цим, тому що ці міномети не можна буде відрізнити з висоти й, звісно, не буде інформації про їхнє місцеперебування. З міномета йде дим, майже як зі справжнього”, – відзначають волонтери.

Нагадаємо, що в Україні створюють жіночий підрозділ управління БПЛА.

Також ми повідомляли, що ЄС готується продовжити “транспортний безвіз” з Україною на ще 12 місяців.

Читати далі