Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Моє життя – це лють і боротьба. Волонтерка з Миколаєва про збори для десантників, трофейні БТР та благодійний магазин

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

До повномасштабної війни Лала Джаббарова керувала власним б’юті-бізнесом та працювала дизайнеркою в ІТ-компанії. Однак наступ росіян змусив дівчину покинути звичне життя й направити всі сили на допомогу рідному місту.

Спочатку Лала доставляла гуманітарну допомогу до окупованих сіл, а згодом переключилася на допомогу миколаївським десантникам. На її рахунку десятки зборів, придбані тепловізори, квадрокоптери та позашляховик. А попереду – відкриття нової справи, яка створить робочі місця для переселенців та мешканців прифронтових територій.

Про безсонні ночі лютого, прильоти під будинком, тисячні збори з п’ятигривневих донатів, переїзд до Кам’янця-Подільського та лють, що змушує боротися за рідний Миколаїв, Лала розповіла команді ШоТам.

Робота – невід’ємна частина мого життя

До повномасштабного вторгнення я працювала веб-дизайнеркою і керувала власним б’юті-бізнесом: мала салон краси в центрі Миколаєва. На жаль, з початком великої війни заклад довелося закрити, оскільки він розташований у комерційній споруді. А ми вже знаємо, що росіяни полюбляють бити по подібним будівлям. Тож заради безпеки команди я вирішила тимчасово зупинити бізнес.

Крім того, у мене був власний онлайн-магазин, який я вирішила закрити ще до 24 лютого. Причина просто – я фізично не встигала ним займатися, тож ми розпродали всі товари та зупинили роботу.  

А взагалі я працюю з 13 років, робота – це невід’ємна частина мого життя. Я звикла працювати без вихідних, та попри це кожен проєкт був успішним. Мені пощастило не зазнати жодної поразки.

Ніхто з містян не розумів, що Миколаїв – у зоні ризику

За кілька тижнів до повномасштабної війни в Миколаєві не було жодної паніки. Ніхто не скуповував продукти і не сприймав ймовірність російського вторгнення всерйоз. Так, були поодинокі випадки хвилювання між людьми літнього віку, але серед молоді подібного не відчувалося.

Утім моя інтуїція підказувала, що варто зробити закордонний паспорт. Я не планувала й не планую їхати за кордон, але просто сама наявність цього документу трохи заспокоювала.

Мама часто надсилала статті про скупчення російських військ поблизу кордону. А ще нагадувала про «тривожну валізу», яка в нашій родині з 2014 року була зібрано постійно. Вона була достатньо добре укомплектована, ми лише періодично змінювали воду, перевіряли термін придатності консерв та клали одяг, відповідно до сезону. Та я вже два роки живу окремо від батьків, й особисто у мене такої валізи не було.

Лала Джаббарова

Тож коли мама вкотре порадила зібрати валізу, я подумала: «Та ні, ну яка ще тривожна валізка?». Ані я, ані мої друзі не вірили в повномасштабне вторгнення. За кілька тижнів до 24-го ми з подругою сиділи на кухні й говорили про війну. Торкнулися питання вибору: «А раптом російські війська все ж зайдуть у місто, ти будеш за капітуляцію чи боротьбу?». Звісно, ми в один голос погодилися, що ніхто з нас не буде жити під «русскім міром». Та все ж ця розмова була гіпотетичною.

Миколаїв – південне місто. Можливо, люди зі сходу більш серйозно поставилися до цього питання. А в нашому місті всі були «на розслабоні», ніхто не усвідомлював, що Крим доволі близько. Деякі лише за кілька тижнів після початку великої війни зрозуміли, що причини для хвилювання насправді були. Ця уявна безпека доволі сильно підвела нас.

Миколаїв – це місто на хвилі

Мій Миколаїв – це щось на межі між урбанізмом та пострадянщиною. У нас доволі прогресивна молодь, завдяки якій вдалося реалізувати проєкти з будівництва місць для відпочинку. У нас є крутий громадський простір «8 причал» на березі річки, де проходять арт-виставки й читацькі вечора. Та мені здається, що найчіткіше місто можна описати одним реченням: «Миколаїв – це місто на хвилі».

Він майже повністю омивається Південним Бугом, і де б ти не жив – тобі вистачить 20 хвилин, аби дістатися річки. Я встигла побачити безліч річок та озер, але саме Південний Буг заворожує особливо сильно. Там завжди нереально красивий захід сонця.

А ще Миколаїв не настільки зросійщене місто, як про нього говорять. Так, є об’єктивні проблеми серед старшого покоління. Але в нас достатньо розумні люди, які віддані своєму місту. З майже пів мільйона мешканців половина залишається в Миколаєві й сьогодні. Враховуючи те, як сильно обстрілюють наше місто, це надзвичайно високий показник. Якби містянам було тут погано – ще до великої війни – вони б поїхали за першої нагоди. Але багато хто залишається в місті й сьогодні, попри небезпеку, обстріли та фактично прифронтову територію.

Паніка, стрес та три дні безсоння

Зранку 24 лютого в мене мало початися стажування в новій ІТ-компанії. Тієї ночі я розійшлась зі своїм хлопцем та десь о третій годині лягла спати. А вже о шостій мені зателефонувала сестра. Я підняла слухавку, щось прослухала й продовжила спати, не зрозумівши, що вона сказала. 

За годину мені подзвонила мама, і ці слова я не забуду ніколи. Вона дуже емоційна людина, і, зазвичай, все, що вона каже, варто ділити на два. Але того ранку вона чітко й спокійно сказала: «Доцю, прокидайся. В Україні почалася війна». І сказала це без жодного сумніву в голосі. Згодом зателефонувала бабуся, мовляв, шукай сховище. 

У мене почалася істерика. Підходжу до вікна й бачу, як люди йдуть вулицею й просто плачуть. Помічаю чоловіка, який стоїть і зі сльозами на очах дивиться в небо. Тоді я остаточно усвідомила, що почалося щось страшне. А вже через п’ять хвилин стався вибух неподалік від будинку. Росіяни вдарили по аеропорту.

Плакат на підтримку Миколаєва

Я багато плакала й просто не розуміла, що відбувається. Моїй психіці було простіше думати, що це все – на кілька днів. Коли я побачила спустошені магазини, осягнула цей рівень стресу й паніки, вперше задумалася над виїздом до Чехії чи бодай до подруги на Закарпаття. Але в голові все було нереально заплутано. Я навіть не розуміла, що цивільних літаків над нашим небом вже немає. 

Якоїсь миті я просто сіла й спробувала заспокоїтися. Інтуїція підказувала залишатися в Миколаєві та займатися волонтерством. Та в перші дні я взагалі не розуміла, що це таке – бути волонтером під час війни. А отже, не усвідомлювала, що здатне на подібне. Так для мене почалася війна: в паніці, без продуктів, із ваганнями щодо виїзду та трьома днями без сну.

Перші місяці я волонтерила, й це мене рятувало

Перші місяці були достатньо складними. І я не можу сказати, що березень чи квітень був легшим за інші. Важко було щодня. Єдине, що мене дійсно тримало, – це участь у волонтерській діяльності по місту та області. Це сьогодні я закриваю військові збори, купую техніку, броніки та автівки для ЗСУ. Тоді ми фокусувалися на допомозі цивільним.

Якийсь час ми їздили до села на Миколаївщині, яке опинилося під російською окупацією. Зупинялися біля блокпостів і чекали, аби хтось з місцевих вийшов до нас і забрав гуманітарку. Бодай якісь дитячі продукти. Вже тоді я точно переконалася, що до останнього не буду виїжджати: мені треба було допомагати іншим.

Лала під час допомоги мешканцям Миколаєва та області

Приблизно в червні стало зрозуміло, що гуманітарної катастрофи вже немає: частину сіл відбили, налагодилося регулярне постачання продуктів. Зараз це може здаватися нереальним, але люди часом не уявляють, якою була ситуації на Миколаївщині. Ми постійно шукали дитяче харчування та ліки, зокрема, для серця та врегулювання тиску. У регіоні збільшилася кількість інфарктів та інсультів: люди просто не витримували.

Читайте також: Двоє друзів з Донецька відкрили майстерню на Троєщині й збирають байки для ЗСУ. Ось їхня історія

Коли ситуація трохи стабілізувалася, я почала працювати. Обладнала невеликий кабінет, аби проводити курси базового манікюру й тренінги з ведення б’юті-бізнесу. Охочих взяти участь було справді багато. За один місяць я навчила приблизно 20 людей. Деякі з них хотіли їхати за кордон і мати бодай якісь навички.

Також робота дозволяла трохи відпочити: через важкі поїздки та перевтому я була дуже виснажена. Мій номер був, умовно, «диспетчерським» – я координувала розподіл гуманітарки. Тож щодня приймала по сто повідомлень та 30-40 дзвінків.

Завдяки нам автопарк ЗСУ поповнився кількома танками та БТР

Періодично ми продовжували їздити впритул до окупованих територій, туди, де тривають постійні обстріли. Також були на місці нещодавніх боїв, обдивлялися вцілілу бронетехніку окупантів. Видовище – таке собі, всюди розбита й згоріла техніка, якісь особисті речі росіян, їхні тіла та награбовані в Херсонській області речі. А ми ходимо й роздивляємося, що з цього всього можна поремонтувати та привезти. За нашої ініціативи до автопарку ЗСУ було передано кілька танків та бронетранспортерів. Ми справді зробили чимало для цього.

Лала біля трофейного БТР

Пізніше стався один із переломних моментів: окупанти розбили мою квартиру. Врятувала інтуїція: я захотіла поїхати до мами, а коли повернулася – побачила купу скла на ліжку, розбитий кафель, погнуті двері та вибиті шибки. Я зробила мінімальний косметичний ремонт: забила вікна ДСП, приклеїла плитку. Думала, що бодай якийсь час зможу ще пожити в цій квартирі. Але життя там перетворювалося на треш: погнуті двері, постійний шум та протяг з під’їзду. Попри це я залишалася, адже мала закрити ряд волонтерських питань, якими опікувалася.

Ти починаєш волонтерити – й воно затягує тебе в потрібні кола

Насправді все робиться значно легше, ніж може здаватися. Часто мене питають, як почати волонтерити. А ти просто почни щось робити, і тебе випадково затягне в потрібні місця та компанії.

Мої перші кроки у волонтерстві відбулися на третій день великої війни. Я пішла до лікарні, аби передати військовим чай, каву та цукор. Виклала в інстаграмі сторіз про потреби, мені відповіли дівчата з «Сільпо», мовляв, готові перекрити частину суми. А ще це все потрібно було якось довезти, тож я написала у волонтерський чат. Так познайомилася зі Святославом, який працював у волонтерському центрі «Південний опір». 

розбита техніка в поляї миколаєва

Між собою ми називаємо учасників центру «єнотами». Ці люди завжди в курсі найгостріших запитів та комунікують безпосередньо з військовими. Завдяки цьому я познайомилася з представниками різних підрозділів.

На практиці це виглядало так: я везу волонтерку до військової частини, знайомлюсь з людьми, беру їхні контакти. І якщо щось потрібно – вони в подальшому зі мною зв’язуються. У «єнотів» завжди є якийсь збір: то квадрокоптери, то тепловізори, то акумулятори на дрони. Вони постійно щось збирають, оскільки отримують величезну кількість запитів. 

волонтерка з Миколаєва

Тож навіть коли я закриваю якийсь збір і думаю, що можна перепочити, достатньо знову написати «єнотам». І ось – у тебе горять вже три збори, один з яких – на позавчора. Також запити з’являються з особистих контактів. Наприклад, мій напарник Стас займається евакуацією з окупованих територій, а його батько служить в 79 окремій десантно-штурмовій бригаді. Якось з’ясувалося, що в його підрозділі купа поранених і потрібен бус для вивезення бійців. Ми цей мікроавтобус, звісно, знайшли та фактично врятували 34 людини.

Пишаюся всіма своїми зборами

Я пишаюся кожним збором, навіть з перших днів повномасштабної війни, коли зібрала всього 1800 гривень. Тоді я лише починала волонтерити, але люди все одно довіряли та надсилали гроші. Це було чимось вражаючим. Адже в профілі – ще ані документів, ані якихось звітів про попередні закупівлі. 

Волонтерка з Миколаєва Лала Джаббарова

За масштабами найбільшим, напевно, був збір на автівку для наших захисників. Лише за пів дня ми зібрали 55 тисяч. Тоді охоплення на моїх сторінках в соцмережах було невеликим, власне, як і донати. Та сума – це пожертви по 5-6-10 гривень. Уявіть, яка кількість людей взяла в цьому участь, аби зібрати пів сотні тисяч. 

Звісно, дуже круто, коли є підприємці, бізнесмени, котрі можуть задонатити сотні тисяч. Але особисто мене вражає не менше, коли людина вводить мій номер карти й надсилає 5 гривень, бо вірить, що це важливо. А це й справді важливо. Зрештою цей збір ми закрили за два дні.

До речі, у зборі допомогла моя світлина на фоні зруйнованого університету. Я бачила подібні ініціативи в соціальних мережах, вони набирали великі охоплення. Проте великих ставок на це фото я не робила. А воно набрало 5 тисяч уподобань та близько 7 тисяч поширень. Люди побачили не на словах, а візуально, що відбувається й навіщо потрібно донатити. Це спрацювало і дуже здивувало мене.

зруйнований університет Миколаєва

Показую в соцмережах реалії життя в Миколаєві

Я бачила чимало блогерів у соцмережах, які танцюють під тренди, допоки не закриється збір. Це все дуже цікаво, утім коли на відео стоїть красива й доглянута дівчина, розповідаючи про життєво необхідні потреби, – це, на жаль, нікого не цікавить.

А ось коли ти показуєш реалії свого життя, як ти сидиш о п’ятій ранку в коридорі під час чисельних вибухів, – це може зачепити. Люди бачать цей жах в реальному часі, розуміють, що відбувається в місті. Крім того, я не та волонтерка, яка женеться за цифрами в кількості підписників чи сумах донатів. І якщо мені треба побути втомленою чи заплаканою – я не соромлюсь бути собою. Це моя реальність, мої емоції. Можливо, саме вони й викликають довіру.

Зруйнована будівля в центрі Миколаєва

А ще я часто бачу в коментарях таку позицію: «Не доначу лівим волонтерам, краще перекажу гроші на спецрахунок ЗСУ». Та після моїх відео навіть ці люди, які ніколи не жертвують «звичайним волонтерам», переказують мені кошти. 

Насправді соціальні мережі – ще й важливий інструмент, щоб розповідати про Миколаїв. Люди часом дивуються, чуючи, що половину мого міста зруйновано. Усі чули про Бучу, усі плачуть за окупованим Херсоном. Але про Миколаїв знають значно менше людей. Коли я в реальному житті розповідаю комусь, що мою квартиру зруйновано, часто чую одне й те саме питання: «Ти що, з Маріуполя?». Та ні, я з Миколаєва. 

Після контузії та чергових «прильотів» я наважилася на виїзд

Останньою краплею стали прильоти в 300 метрах від будинку. У мене почалася контузія, я втратила слух. Так зрозуміла, що далі це продовжуватися не може: якщо я помру або травмуюсь, то вже нікому й нічим не допоможу. Я навіть не мала місця, де можна було б сховатися: безпечних районів у Миколаєві просто немає. Усе місто постійно обстрілюється росіянами.

Тож я вирішила, що потрібно збиратися, забирати робочу техніку й намагатися розвивати все це в новому місті. По-перше, гроші із заробітку можна донатити на ЗСУ. А по-друге, я могла продовжувати збори в іншому місті. Моя аудиторія показала, що при згадці Миколаєва люди асоціюють місцеве волонтерство, зокрема, зі мною. Тому моя локація мало що змінювала.

Останньою причиною для виїзду стала бабуся. Вона принципово не хотіла покидати Миколаїв без мене. Але через стрес та обстріли стан її здоров’я щодня погіршувався. Усі ці фактори дозволили мені ухвалити складне рішення – у ніч з 5 на 6 серпня ми виїхали з рідного міста.

Сумую за домом і дуже хочу повернутися до Миколаєва

Ми вирішили їхати до Кам’янця-Подільського, оскільки я була тут на початку літа й встигла завести певні знайомства та соціальні зв’язки. Крім того, туди якраз мав їхати боєць 79-ї бригади, аби забрати придбану автівку й відправити на передову. Тож ми вирушили всі разом.

Не можу сказати, що відстань сильно вплинула на мою волонтерську діяльність. Так, я не роблю унікальні звіти, не можу приїхати до штабу й записати відео. Але це роблять наші хлопці, а отже, я так само легко підтверджую збори.

Картина на підтримку ЗСУ
Лала також створила серію картин для благодійного аукціону, завдяки яким вдалося зібрати 70 тисяч гривень на допомогу ЗСУ.

Решту процесів можна робити й тут, у Кам’янці. Адже будь-який збір – це процес, що залучає чималу кількість людей з різних куточків країни. Мої підписники часто думають, що я очолюю всю роботу й все тримається лише на мені. Але це не так, за моєю медійністю в соцмережах стоять ще 8-9 людей, які працюють наче коні. Шукають техніку, лагодять її, доставляють, зв’язуються з виробниками. Я взяла на себе поширення інформації, але це далеко не вся робота.

Попри віддалений формат і значно вищий рівень безпеки я дуже сумую за домівкою. Часом все довкола починає дратувати мене. Але не тому, що тут погано. А тому, що я дуже сильно хочу додому. У Кам’янці справді добре, але мені краще в Миколаєві.

Готуюсь до запуску благодійного онлайн-магазину

Через повітряні тривоги й постійні обстріли в прифронтових містах дуже бракує роботи для людей, які відмовилися від виїзду. Тому зараз я працюю над запуском нового бізнесу, який створить робочі місця для переселенців та мешканців регіонів, де тривають активні бойові дії.

У тік-тоці я побачила, як дівчина створює свічки. Дізналася, скільки це коштує, сіла писати бізнес-план й думати, як це все втілити в життя. Трохи часу – і в мене вже є команда, перші прототипи продукції та пакування. Мрію, аби цей магазин допомагав закривати бодай частину зборів та став підтримкою для українців, які втратили домівку чи потерпають від російських снарядів. 

свічки від волонтерки

Планую запустити його до вересня. А після цього – оголосити масштабний збір до свого дня народження. Ми будемо збирати кошти на квадрокоптери чи тепловізори, й особисте свято – чудова нагода залучити людей до підтримки армії. Мені не потрібні жодні подарунки, а ось закритий збір – це вже зовсім інша справа.

Боротьба стала сенсом мого життя

Вперше перейти на українську я спробувала два роки тому. Я зустрічалася з українськомовним хлопцем і намагалася говорити державною не лише з ним, а й в повсякденному житті. Але мене всюди сприймали як «западенку». Це було образливо. Я поважаю людей із заходу нашої країни, але ж я – корінна мешканка Миколаєва. Своя. Та щоразу у відповідь на українську чула одне й те саме: «А откуда вы к нам приехали?»

Мене називали бандерівкою, просили перейти «на людську мову». Тоді я не мала настільки твердої позиції. Відтак продовжувала спілкуватися українською в онлайні, але в реальному житті повернулася до російської. Аби уникати зайвих питань і не свторювати конфліктів.

З початку повномасштабної війни я вирішила остаточно перейти на українську. Якщо хтось мене не розуміє – це лише їхня персональна проблема. Мене відверто смішить, коли російськомовні люди кажуть про якийсь булінг. Агов, я не могла спокійно говорити українською в Миколаєві.

 Лала Джаббарова з Миколаєва

Звісно, я бачу чітку різницю між спробою переходу два роки тому й сьогодні. Я вже не чую засуджень, хоча дивні питання періодично проскакують. Як і кліше про перехід після 24-го лютого. Та мені байдуже: я просто хочу розмовляти мовою, яка мені подобається. Рідною мовою. 

А ще зрозуміла, що хочу провести все своє життя в Україні. Хочу робити щось якісне й хороше тут, а не за кордоном. Я усвідомила, що маю сили боротися із системою, яку окупанти вибудовували століттями. Маю сили викорінювати зросійщення в рідному Миколаєві. Ця лють штовхає мене вперед.

Я не боюсь цькувань, «наїздів» чи «прильотів», не боюся блокування в соціальних мережах і спроб закрити мені рота. Не опускаю руки, не тікаю. Тепер боротьба – це сенс мого життя. Боротьба за національну єдність, нашу країну. І, звісно, за мій Миколаїв.

Суспільство

Alyona Alyona і Jerry Heil встановили рекорд на Євробаченні 2024

Опубліковано

Вчора, 7 травня, Jerry Heil та alyona alyona з композицією “Teresa & Maria” встановили рекорд на “Євробаченні-2024”, увійшовши до фіналу. Вже 17-й раз представники від України потрапляють до фіналу пісенного конкурсу, що є рекордом в історії Євробачення.

Про це повідомляє Детектор Медіа.

Відтак Україна стала єдиною країною, яка завжди проходить у фінал конкурсу. Свою позицію Україна тримає з 2004 року.

Нагадаємо, місті Мальме, Швеція, пройшов перший півфінал Євробачення 2024, де виступили 15 країн-конкуренток. Цього року Україну представляє alyona alyona та Jerry Heil. 

alyona alyona та Jerry Heil виступили під номером 5. Номер співачкам ставила талановита українська режисерка Таня Муіньо, яка до того працювала з Кеті Пері, Дженніфер Лопес, Harry Styles, Post Malone, The Weeknd та іншими світовими зірками.

Читайте також: Цифровізація освіти: у Мінцифри розповіли про розвиток цифрових навичок

У півфіналах могли голосувати лише глядачі тих країн, які беруть участь у відповідному півфіналі. Тобто в Україні можна віддати свої голоси лише 7 травня. У першому півфіналі зможуть проголосувати глядачі з Німеччини, Швеції та Великої Британії, а у другому — з Франції, Італії та Іспанії.

Фінал пісенного конкурсу відбудеться у суботу, 9 травня.

Фото: ДМ

Читати далі

Суспільство

Активісти розпочали реставрацію історичної вивіски “Перукарня” на Подолі

Опубліковано

Благодійна організація “Має значення” розпочала відновлення історичної вивіски “Перукарня” на Подолі, на вулиці Почайнинська, 57/59. Демонтаж вивіски розпочали ще вчора, 7 травня, він виявився непростим, і потребував участі 3-х людей.

Про це активісти розповіли на своїй сторінці. 

“Пластикові літери буквально розсипалися в руках, і ми по-справжньому злякалися того, що затягнули з порятунком і як би не було занадто пізно. У майстерні нас утішив реставратор, пообіцявши задіяти італійські розчини і фарби, які продовжать життя вивіски. Щиро віримо, що її відродження вдасться і оновленою вона повернеться на своє первісне місце, де висіла з 1977 року, рекламуючи все ще діючу перукарню на Подолі” — йдеться у дописі.

Серед запланованих реставраційних робіт на цей тиждень: 

  • Очищення від залишків фарби; 
  • Шліфування;
  • Визначення історичних кольорів. 

Читайте також: Які гранти для українського бізнесу доступні в травні: пропозиції для підприємців

Активісти також нагадали про те, що досі триває збір на відновлення вивіски.

“Має значення” розпочали відновлення історичної вивіски “Перукарня” на Подолі, на вулиці Почайнинська, 57/59

Нагадаємо, у Києві відкривається виставка робіт студентів академії імені Бойчука.

Фото: “Має значення”

Читати далі

Суспільство

Вивезла 159 собак із Бахмута: історія вчительки, яка вже вдруге будує притулок для безхатніх тварин

Опубліковано

Кожен день вчительки іноземних мов Марини Шажко розпочинається о 5 ранку. Вона веде на прогулянку двох своїх собак — Тару та Муху, декілька годин працює, а потім поспішає на автобусну зупинку, адже на неї чекають ще дві сотні собак у притулку.

По дорозі треба забігти в аптеку та до магазина: «Щодня мені треба купити щонайменше 12 палок ковбаси. І це тільки щоб дати всім собакам ліки». Маршрутка везе її за місто. Від зупинки з повними пакетами треба пройти ще 2 кілометри. Але радісне гавкання, яким її незмінно зустрічають мешканці притулку «Лада», вартує цього шляху.

Марина повертається додому вже надвечір, гуляє з собаками та займається онлайн з учнями. Деякі з них навіть не здогадуються, що їхня вчителька врятувала з Бахмута 159 собак.

Марина Шажко

керівниця Бахмутського товариства захисту тварин та притулку «Лада»

Вони наче самі мене знаходять

Змалку я бачила, як мої мама й тато підгодовували на вулиці собак і котів, але додому мені брати нікого не дозволяли.

Перший домашній улюбленець у мене з’явився лише у 16 років, і то випадково — у розчинене вікно моєї кімнати залетів папужка. Він залишився жити з нами. Моя бабуся навчила його говорити: «Маришко, вчи урочки!».

Наступним «поповненням» у родині був котик. Він прибився до нашого під’їзду й сидів такий сумний, що я не витримала — притисла його до грудей і занесла додому. Мама була в  шоці: «Що це?»«Котик! Він буде жити з нами!». Тімошка прожив у нас 16 щасливих років.

У 2009 році, коли я вже працювала в школі вчителькою, у дворі будинку з’явилося цуценя. Геть лисеньке, шерсті нема — це була любов з першого погляду. Я почала його лікувати, приводила лікарів прямо у двір і таки вилікувала. Собачка зміцнів, відростив красиву руду шерстку. Усі сусіди його любили та підгодовували. Назвали Бобочкою.

Марина Шажко зі своєю собакою Тарою. Тара — собака з вулиці, вона мала серйозні шкірні проблеми, але Марина вилікувала її. Фото надала героїня

На 8:00 мені на роботу, а до 6 ранку я пильнувала мисливців на вулицях

У 2010 році в Бахмуті стартувала кривава кампанія з відстрілу бездомних тварин для контролю чисельності собак на вулицях міста. Ці жахливі рейди мали свій графік: відстріл проводили вночі щопонеділка й щочетверга, поки більша частина міста ще спала.

На 8:00 мені на роботу в школу, а з 4 до 6 ранку в ці дні я патрулювала свій мікрорайон — спочатку лише нашу Бобочку.

Одного разу я визирнула у вікно й побачила, що та комунальна машина вже їде нашою вулицею. Я вискочила на вулицю, в чому була. Вибігла напереріз машині, почала кричати. Разом зі мною вибігли ще жінки з сусідніх будинків. Ми відбили Бобочку, і машина поїхала ні з чим. Але я вже не могла залишати собаку на вулиці — а що, як мисливці повернуться? І я принесла нашого дворового собаку додому.

Це був переламний момент, коли я зрозуміла — не можу нічого не робити з тим, що коїться в місті стосовно безпритульних тварин. Разом з подругою Ольгою Литовченко у 2011 році ми зареєстрували громадську організацію Бахмутське товариство захисту тварин «Лада». Трохи пізніше незамінною в нашому дрім-тімі стала також Людмила Булавка.

Волонтерки проти бюрократії

До нас долучалися люди. Ми давали оголошення в пресі, розповідали про нашу позицію — місту потрібен притулок і кампанія зі стерилізації, а не відстрілу тварин. Були ті, хто нас підтримував, але були й хейтери.

Ми шукали можливостей скрізь. Знайшли грантову програму, яка могла підтримати роботу стерилізаційного майданчика, подали заявку й виграли. Звернулися до місцевої влади, і нам виділили покинуту комунальну будівлю. Ми закупили клітки, деяке обладнання й облаштували стерилізаційний майданчик, де б могли працювати лікарі.

За умовами гранту, орендна плата становила 1 гривню на рік, а з місцевого бюджету мали виділяти кошти на стерилізацію тварин. Але тоді в міськраді нам сказали, що нібито можуть виділяти гроші лише на відлов. Це вже зараз ми розуміємо, що влада скористалася нашою необізнаністю, а тоді ми просто зітхнули й почали самі збирати кошти на перші операції — у соцмережах, на базарі.

Місцева ветеринарка погодилася оперувати безпритульних тварин безкоштовно, і ми сплачували тільки вартість медикаментів.

Тим часом на базі стерилізаційного майданчика в нас організувався притулок — ми залишали там після лікування та стерилізації тих тварин, у яких було дуже мало шансів вижити на вулиці через вік чи стан здоров’я. Стерилізованих і здорових намагалися прилаштувати в родини.

Кожна з волонтерок мала власну роботу, і до тварин у притулку ми могли приходити лише в позаробочий час. Тож вирішили найняти доглядальницю, і на зарплату збирали в нашій спільноті в соцмережах та скидалися з власних невеликих зарплат: я — з учительської, Ольга — з бібліотекарської.

Волонтерки притулку для безхатніх тварин «Лада»: Ольга Литовченко, Марина Шажко та Людмила Булавка. Фото надала Марина

Мусила привезти собак під мерію

Наприкінці 2014 року нас чекало ще одне випробування — ми залишилися без світла, бо територію, де розташований притулок, відрізали від мережі. Три роки ми проводили вечірні годування, перев’язки й уколи з ліхтариками. Але в кінці 2017 терпець урвався, і я оголосила в наших соцмережах про проведення масштабного пікету під міськрадою.

Я написала, що у зв’язку з тим, що в притулку досі немає світла, всі 100 тварин звідти переїжджають жити… у мерію. «Переїзд» оголосила на 27 грудня, а вимоги — повернути світло в притулок і закласти кошти на стерилізацію безхатніх тварин у місті в бюджет на 2018 рік.

Напередодні анонсованого пікету директору приватного ліцею, де я тоді працювала, зателефонували з мерії та поскаржилися на мене. Мовляв, не тим ваша викладачка займається, зробіть щось. На що мій керівник відповів, що свою викладацьку роботу я виконую чудово, а моя громадська діяльність його не стосується.

Волонтери вивантажують клітки з собаками з притулку для пікету під міськрадою. Бахмут, 2017 рік. Фото надала Марина Шажко

27 грудня 2017 року ми рушили під міськраду разом з нашими собаками. Нас прийшли підтримати багато людей. Буквально за годину від початку збору — ще навіть офіційно не почався пікет — у притулку з’явилося світло.

Так почався новий етап нашої співпраці з місцевою владою, нарешті двосторонній: місто виділило кошти на стерилізацію безхатніх тварин.

Куди виїхати, коли в тебе 160 собак?

Я дуже добре пам’ятаю 24 лютого 2022 року. Я прокинулась о 5 ранку й почала читати новинну стрічку. На той момент у нас під опікою було 160 тварин. Евакуацію я навіть не розглядала: без них нікуди не поїду, а з ними куди? Як? Взялася робити запаси круп, кормів. Десь до початку травня в нас було відносно спокійно, і я сподівалася, що так буде й далі. Ми навіть ділилися своїми запасами з Лисичанськом, Сєвєродонецьком, де було вже гаряче.

Із середини травня 2022-го по Бахмуту почало сильно прилітати. Наш притулок опинився на лінії вогню. 1 серпня стався перший приліт на нашу територію. Того дня до нас якраз приїхали волонтери — привезли корми для тварин, і десь за годину, як тільки поїхали, бабахнуло. Пошкодило будівлю та вольєри, 2 собаки були поранені.

Це стало для мене поштовхом — треба діяти. Коли ти сам за себе — це одне, а коли від тебе залежать життя тварин, що не можуть ухвалювати рішення — це змушує діяти.

Загибель Лади стала останньою краплею

Я почала шукати, куди ми могли б виїхати, обдзвонила різні фонди з проханням допомогти нам знайти якусь територію, хоча б за гроші. Ми одразу орієнтувалися на Дніпропетровщину, бо розуміли, що далеко наші собаки просто не доїдуть — більшість з них після серйозних травм чи хвороб, багато стареньких.

Ми знайшли один варіант — стара ферма в селі Вільне Дніпропетровської області. Але її оренда коштувала 15 000 гривень на місяць. Наш притулок живе на благодійні внески, тому збирати додаткові кошти, коли в країні війна, здавалося неможливим. Вирішили шукати ще.

30 серпня вночі був другий приліт — касетна бомба. Тоді загинула одна з наших старожилок — собачка Лада, ім’я якої носить наша ГО та створений нами притулок.

Це стало останньою краплею. Я вирішила, що це знак, що нам треба терміново виїжджати з Бахмута. Вранці я подзвонила власнику ферми та сказала, що ми згодні на 15 тисяч.

Так виглядав притулок для безхатніх тварин «Лада» в Бахмуті після «прильоту» в серпні 2022 року. Фото надала Марина Шажко

Переїзд на межі нервового зриву

До перевезення треба було підготувати хоча б якусь кількість вольєрів і будок. З цим мені допоміг один волонтер, він написав у себе на телеграм-каналі пост про нас і зібрав 100 000 гривень.

Аби перевезти тварин з Бахмута на Дніпропетровщину, разом працювали два фонди: «Порятунок тварин Харків» та Breaking The Chains, а також група волонтерів з Києва. Зробити все треба було за день, бо ми помітили, що щойно до нас приїздить якесь авто, потім на територію «прилітає». Мабуть, стежили.

28 вересня ми переїжджали. Того дня в місті було незвично тихо — наче сам Бог нам допомагав. Тим не менш, щохвилини очікували на обстріл.

Вантажили собак на межі нервового зриву. Але нам вдалося — ми вивезли усіх 159 тварин з Бахмута.

28 вересня 2022 року. Волонтерки евакуюють 160 собак з Бахмута на Дніпропетровщину. Фото надала Марина Шажко

Не було навіть мисок для собак — з усім допомагають люди

Коли ми привезли собак до Вільного, не всі вольєри ще були готові. На новому місці в нас не було навіть з чого годувати тварин, бо ми нічого з собою не могли взяти — машини ледь вмістили клітки з собаками. Місцеві жителі дуже нам допомагали: приносили старий посуд, якісь простирадла. Саме завдяки підтримці місцевої громади ми вижили в перші два найтяжчі місяці після переїзду.

Я разом зі стареньким батьком винайняла квартиру в місті Новомосковськ, що недалеко від Вільного. Дуже вдячна власниці квартири, що вона дозволила, аби дві мої собаки жили зі мною. Коли я чую ці розмови, що нібито до переселенців з Донбасу якось не так десь ставляться, я усміхаюсь — у нас зовсім інший досвід.

І далі нам продовжують допомагати небайдужі люди: благодійні фонди надають корми, фонд Happy Paw допоміг перекрити дах на старій фермі й добудувати вольєри.

Плануємо збудувати й облаштувати ветеринарний кабінет, щоб мати можливість лікувати й стерилізувати тварин тут. Наша волонтерка Людмила зараз навчається в місцевому ветеринарному коледжі — нам необхідний власний лікар у команді.

Евакуаційна машина, завантажена клітками та переносками з тваринами. Не було куди навіть забрати собачі миски. Фото надала Марина Шажко

Продовжуємо рятувати тварин з-під обстрілів

Ми теж як можемо допомагаємо іншим зоозахисникам. Щомісяця до нас привозять кілька тон кормів, а ми їх розвантажуємо й потім надсилаємо Новою поштою чи з волонтерами до міст і сіл Донеччини.

А ще ми, притулок-переселенець, прийняли до себе уже понад 60 тварин із зони активних бойових дій — Часового Яру, Красногорівки, Мар’їнки, Торецька. Багато тварин з контузіями, осколковими пораненнями. Ми їх лікуємо та стараємось прилаштувати в родини. Нещодавній наш щасливий «випускник» — це Мартинчик, пес із Бахмута. Він жив у притулку 4 роки, й ось уже тут, на Дніпропетровщині, знайшов свою родину. Ті люди шукали собі маленьке цуценя, але Мартинчик їх підкорив з першої зустрічі. Тепер живе наш бахмутський пес, що переніс поранення під час обстрілу, просто в шикарних умовах, а головне — в любові.

Притулок «Лада» існував у Бахмуті, переїхав на Дніпропетровщину та продовжує працювати тут завдяки небайдужим людям — це й офіційні організації, і просто випадкові відвідувачі наших сторінок у соцмережах.

Зараз у нас у притулку 208 тварин. Втрьох нам ніяк не впоратись, тож наймаємо помічників: 4 доглядальниць і двох охоронців. Помічниці приходять на кілька годин щодня, доки ми на роботах, охоронці працюють позмінно. На зарплатню цим людям ми збираємо кошти в соцмережах.

Часто люди соромляться донатити маленькі суми, але саме невеличкі донати вирішують усе. Наприклад, у нашій спільноті на Фейсбуці 4000 підписників. Аби кожен з учасників раз на місяць переказував 20 гривень, ми б без проблем закривали всі питання з ліками, операціями, кормами та зарплатою для помічників.

Зооволонтерка Марина Шажко чухає новеньку мешканку вольєра. Власник собаки зараз на війні, тож Бетті чекає на його повернення в притулку «Лада». На фоні — вольєри, які допомогли збудувати благодійники. Фото надала Марина Шажко

Так, нам непросто. Я не раз озиралась на своє життя — а що, якби я могла повернутися назад? І в мене одна відповідь: я б точно робила те саме — рятувала тварин. Тільки тепер стукала б в усі двері кабінетів і серця людей ще наполегливіше.

Читати далі