Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Просто доклади зусиль». П’ять винаходів українських підлітків, якими захоплюється світ

Опубліковано

Вони дбають про екологію, шукають нові джерела електроенергії та перетворюють шкільне навчання на цікавий інтерактивний процес. Вони — це українські підлітки, які захоплюються наукою і підкорюють міжнародні конкурси власними винаходами. Ними захоплюються в Україні та поза її межами, а ідеї юних винахідників мають всі шанси, аби перетворитися на успішний стартап.

ШоТам розповідає історії п’ятьох підлітків, які доводять, що наука — це цікаво та перспективно. Усі вони — члени Малої академії наук України, котрим вдалося заявити про себе на весь світ.

Програма для навчання в інтерактивній формі

16-річний учень Чернігівського ліцею № 32 Микола Акулов самотужки створив інноваційну програму для інтерактивного онлайн-навчання. Цей винахід приніс хлопцю золоту медаль у секції «Комп’ютерні технології» та гран-прі Best Applied Science міжнародної виставки винаходів винаходів INOVA-21. Утім монетизувати свою розробку Микола не планує, адже переконаний: освіта та медицина завжди мають залишатися безкоштовними та доступними для кожного.

Винаходи українських школярів

Завдяки винаходу підлітка школярі та вчителі можуть проводити досліди з фізики, вивчати математику, програмування та будь-які інші предмети навіть без спеціального обладнання чи доступу до інтернету. 

«Ідея спала на думку під час вивчення математики. Одна з тем, математичні графи, давалася мені доволі складно. Хотілося, аби замість звичайного тексту з підручника було щось більш цікаве та інтерактивне. Вирішив зробити якісь анімації, візуалізувати математичні поняття, згодом підтягнулися й фізичні явища, якісь інтерактивні мапи. І я нікуди не ховаю програму, вона у вільному доступі, будь-хто може завантажити та користуватися. Дітям завжди цікавіше дивитися на екран, а не на дошку», — розповів Микола.


Сьогодні програмою юного винахідника вже користуються в його ліцеї та в Національному університеті «Чернігівська політехніка». Хлопець планує вдосконалювати розробку, однак навіть після оновлень Graph залишатиметься безкоштовним. 

Віртуальна лабораторія екологічного моніторингу

Софія Павлова — студентка Київського політехнічного інституту імені Ігоря Сікорського, яка створила віртуальну лабораторію екологічного моніторингу. Цей винахід оцінює рівень забрудненості повітря, а користувач може отримати повноцінну інформацію в простій та зрозумілій формі. Винахід приніс Софії золоту медаль в секції «Молоді винахідники» на INOVA-21.

Ідея виникла за два роки до перемоги на міжнародному конкурсі. Тоді в Києві протягом кількох тижнів стояв густий туман та запах гару, а дослідниця якраз роздумувала над темою роботи для конкурсу-захисту дослідницьких робіт МАН. Софії здалося, що наявні системи моніторингу — заскладні для киян і не містять нормального пояснення. Тому дівчина вирішила виправити ситуацію!

Українські підлітки-винахідники

Лабораторія Софії складається з кількох компонентів, серед яких — роботизована машинка та дрон. Це дозволяє збирати дані з важкодоступних місць. Наприклад, дрон може потрапити в трубу на заводі чи підприємстві та перевірити, чи дотримується виробництво допустимих норм.

Утім всі складні процеси залишаються поза кадром, адже користувачі отримують доволі зрозумілу оцінку якості повітря: забрудненість у відсотках та коротку характеристику. А ще — поради та рекомендації, якщо рівень забрудненості стає небезпечним для людського здоров’я. 

Топ винаходів українських підлітків

Сьогодні Софія продовжує удосконалювати свій винахід та планує запровадити розробку в життя. Ідеєю юної винахідниці вже цікавляться екологічні організації, тож, можливо, саме завдяки цій ідеї міста України більше не потраплятимуть до рейтингів найбільш забруднених.

Електроенергія, отримана з коливання дерев

«Гілки дерев завжди коливаються, а отже, з них можна отримати електроенергію», — подумала учениця київського Політехнічного ліцею Олена Коваленко і… Втілила свою ідею в життя! Проєкт Tree Generator (або ж «Дерево-генератор») допомагає перетворити коливання гілок дерев на змінний електричний струм. Із цим винаходом Олена виборола перемогу на міжнародному змаганні винаходів та інновацій ICAN-2021.

«Я давно цікавлюсь альтернативною енергетикою, і в Україні вона має великий потенціал. Я досліджувала різні джерела альтернативної енергетики — вітрогенератори, сонячні батареї. Особливо детально фокусувалася на гідрохвильових генераторах, які перетворюють коливання хвиль на електроенергію. І замислилася, як це можна імплементувати в ту місцевість, де немає виходу до моря. Тобто чому б не створити таку систему на гілках дерев, які завжди коливаються, і завдяки цьому можна отримати електроенергію», — розповіла винахідниця. 

Добірка кращих винаходів від української молоді

Робота над ідеєю тривала протягом трьох місяців. Після цього вже з готовою установкою дівчина відвідала безліч конкурсів, щоразу удосконалюючи свій проєкт. Чи є результат? Звісно! Свій мобільний телефон школярка вже заряджає від дерево-генератора, а тому майбутнє у винаходу точно є.

«Планую весь 11 клас доопрацьовувати прототип механізму, збільшувати його потужність і доводити до максимально професійного вигляду. Тобто до такого, з якого можна робити повноцінний стартап, щоб була віддача й користь від задуму. А якщо навіть щось і не вийде, то краще мати досвід із провалом, ніж зовсім його не мати. У Сан-Франциско кажуть: «Якщо ви не мали файлових стартапів, то навряд чи станете успішним у бізнесі й технологіях». Потрібно старатися і тоді все вийде», — переконана дослідниця.

У разі успіху ідеї унікальні генератори планують встановлювати просто на деревах: у парках, лісах чи гірській місцевості. А зібрану електроенергію можна буде використовувати для освітлення доріг, кемпінгів, дворів тощо. Собівартість однієї такої установки складає 1000 грн, а період окупності — менше 9 місяців. 

Безпечне пересування для незрячих людей

Учень Львівського фізико-математичного ліцею-інтернату Юрій Сагайдак — ще один переможець міжнародного інноваційного шоу INOVA 2021. Разом із науковим керівником Віктором Колдуном школяр розробив методику, яка за допомогою звуків допомагає людям із вадами зору безпечно пересуватися містом. 

Топ винаходів українців, які здивують кожного

Ідея виникла у лютому 2021 року, а перші прототипи з’явилися вже через місяць після старту активної роботи. Спочатку Юрій працював на платформі Arduino, однак згодом перейшов на Raspberry Pi, аби в майбутньому мати змогу використовувати стереобачення замість ультразвукових локаторів. Через підготовку винахідника до ЗНО темпи розвитку проєкту дещо уповільнилися, однак хлопець все одно продовжував роботу над винаходом.

 «Технології для незрячих людей вже давно не змінювались: здебільшого люди використовують тростину або просять про допомогу поводиря. Тому я почав шукати шляхи допомоги, які б відповідали можливостям нашого часу. Рішенням став пристрій, який використовує звучання нот для передачі інформації про довкілля. Для цього він «ділить» простір довкола на зони за напрямком. Якщо перешкода попереду на відстані 0,5 метрів — звучатиме нота «фа» приблизно на гучності 80%. Якщо перешкода рухається за годинниковою стрілкою, то частота ноти збільшується, навпаки – зменшується», – пояснює Юрій. 

Сьогодні хлопець мріє знайти інвесторів, які повірять у майбутнє винаходу та фінансово підтримають ідею. Далі — старт масового виробництва пристроїв.

Нова конструкція вітрогенераторів

Якось під час сімейного відпочинку учениця київського Політехнічного ліцею Єлизавета Столярчук зацікавилася, чому вітрогенератори працюють не цілодобово, а лише 6-8 годин. Виявилося, що їх вимикають, оскільки під час великої швидкості вітру лопаті можуть зламатися від надто сильного тиску. Школярка вирішила, що ситуацію необхідно виправляти, адже ми просто втрачаємо частину вітрового потенціалу. Тому винахідниця почала працювати над новою конструкцією вітрогенератора, яка б без жодних проблем працювала у складних погодних умовах.

Добірка українських винаходів

Робота розпочалася ще в 2019 році, а сам проєкт презентували на численних конкурсах та щоразу вдосконалювали. У 2021 році школярка посіла перше місце на Global Industrie — одній з найбільших в Європі індустріальних виставок. Сьогодні ряд експериментів підтвердив теоретичні розрахунки Єлизавети, тож попереду — повномасштабна реалізація ідеї.

«Працюємо над розробленням технічної схеми самого генератора, адже величезний конус в реальних умовах потрібно буде надійно закріпити на землі. Прототип ще не такий, аби його можна було встановити на даху будинку і випробувати на практиці, бо в ньому немає під’єднання до генератора енергії. Тож є ще над чим працювати», — зазначає винахідниця.

Суспільство

У Дії нагадали, як при відключенні світла не залишитися без інтернету

Опубліковано

Ворог продовжує обстрілювати енергетичну інфраструктуру, тому в енергосистемі України значний дефіцит. А доступ до інтернету має бути завжди, щоб перебувати на звʼязку й продовжувати працювати та вчитися.

У “Дії” нагадали, як при відключенні світла не залишитися без інтернету.

Мобільний інтернет

Щоб не залишити українців зовсім без зв’язку, ще 2022 року було запущено національний роумінг. Це безкоштовна опція, яка дозволяє абонентам користуватись послугами інших операторів у зоні покриття.

Щоб скористатися цією опцією, треба на смартфоні вимкнути автовибір мережі. На Android – перейти в «Налаштування» – «Мобільна мережа» (або «Підключення») – «Оператор». На iOS: «Параметри» – «Мобільні дані» – «Вибір мережі».

Потім треба знайти та вибрати доступну мережу – VODAFONE UA, UA-KYIVSTAR або LIFECELL. Якщо не вдалося зареєструватися, спробуйте знову або виберіть іншого оператора. Після цього можна дзвонити, приймати дзвінки, надсилати та отримувати смс-повідомлення.

Щодо мобільного інтернету, то навряд чи його використання в національному роумінгу буде комфортним. Оператори дають доступ до мережі 2G/3G на швидкості до 512 Кбіт/с. Цього може вистачити на обмін повідомленнями в месенджерах чи пошук інформації в інтернеті.

Читайте також: В Київській області відкрилась перша мобільна аптека: де саме

Домашній інтернет

Якщо ви хочете залишатися з домашнім інтернетом при відключеннях світла, слід заздалегідь потурбуватися про це. Для цього треба уточнити у свого провайдера, чи він перейшов на енергоефективні інтернет мережі за технологією xPON.

PON (passive optical network або «пасивна мережа») – це технологія, яка забезпечує доступ до інтернету в будинках з проведеними оптичними комунікаціями. У таких випадках оптика заводиться безпосередньо у квартиру.

Особливістю PON є деревоподібна архітектура, яка не потребує електропостачання для периферійних вузлів. Це дозволяє отримувати доступ до мережі навіть при локальних перебоях зі світлом за наявності резервного живлення у ваших девайсів. Швидкість залишається високою, достатньою для перегляду онлайн-ТБ.

Якщо ваш провайдер не надає доступу до інтернету через оптику, можна знайти найближчого провайдера з xPON-мережею і подати заявку на підключення. Щоб прискорити процес, радять об’єднатися із сусідами. Зазначимо, у Києві така послуга доступна у більшості великих провайдерів.

Якщо домашній інтернет роздається по Wi-Fi, то, крім джерел живлення для ноутбука або комп’ютера, потрібне альтернативне джерело живлення для роутера. Це можуть бути як зарядні станції чи безперебійники, так і павербанки. В останньому випадку потрібна батарея, здатна видавати необхідний вольтаж, і кабель з відповідними роз’ємами.

У разі дотримання всіх умов можна залишатися вдома онлайн не лише під час віялових відключень, а й за тривалих блекаутів.

Пункт незламності

Якщо національний роумінг не працює і зник домашній інтернет, можна прийти до одного з Пунктів незламності. Достатньо завантажити мапу в застосунку «Дія», щоб у декілька кліків знайти найближчий пункт і перевірити, чи є в ньому все необхідне.

Через додаток можна перевірити, чи працює пункт, чи доступний для людей з інвалідністю, а також чи є там зв’язок, інтернет, генератор, вода, тепло, аптечка та можливість підзарядити гаджети.

Нагадаємо, “Укрзалізниця” переобладнала ще два вагони для евакуації поранених.

Фото: Укренерго

Читати далі

Суспільство

У Львові побудують соціальне житло для ВПО та людей, які проходять реабілітацію

Опубліковано

У Львові побудують соціальне житло для внутрішньо переміщених осіб та людей, які проходять реабілітацію в медичному центрі «Незламні». Будинки збудують поруч з центром «Незламні», житло буде належати муніципалітету Львова, а надаватимуть його на умовах оренди. 

Про це пише агенція Drozdov Partners.

Будинки матимуть однакові розміри, з можливістю облаштувати на поверсі квартири різних типів.

Для будівництва комплексу планують використати типологію міської вілли, щоб забезпечити формування комфортного житлового середовища та сусідства між мешканцями будинку, кажуть автори проєкту.

Читайте також: Понад 300 млн євро на посилення ППО. Данія передала Україні нову допомогу

Крім того, в комплексі з реабілітаційним центром пропонують інтегрувати житло для людей з інвалідністю. Зокрема входи до будинків організують через вулицю Миколайчука на нижньому поверсі, а другий вхід облаштують на рівні двору. У всіх будинках передбачені бомбосховища.

Нагадаємо, в Австрії відкрили спецфонд у 500 млн євро для підтримки експорту в Україну.

Фото: Drozdov Partners

Читати далі

Суспільство

Українським медикам подарували електрокари: у які області надійде допомога

Опубліковано

75 сучасних електромобілів уже найближчим часом поїдуть у заклади первинної медико-санітарної допомоги у 20 областях. Авто закуплені в межах спільного проєкту зі Світовим Банком «Зміцнення системи охорони здоров’я та збереження життя» (Heal Ukraine).

Про це повідомляє МОЗ України.

Саме медичні працівники первинної ланки потребують додаткової мобільності під час супроводу пацієнтів в регіоні. Завдяки новим авто сімейні лікарі, вузькоспеціалізовані медики та медсестри зможуть:

  • надавати паліативну допомогу вдома у пацієнта,
  • здійснювати патронажні огляди новонароджених,
  • виїжджати до малорухливих пацієнтів,
  • організовувати роботу мобільних пунктів вакцинації,
  • виїжджати до пацієнтів у містечках, селах та віддалених громадах.

Читайте також: В Київській області відкрилась перша мобільна аптека

До того ж це – альтернативний і дешевший вид транспорту на випадок перебоїв з паливом.

❝В умовах війни цивільна медична система зіштовхується з безліччю викликів. Попри все, забезпечити українців доступом до необхідної медичної допомоги — наш незмінний пріоритет. Вдячний нашим медикам, які за будь-яких умов і загроз для себе, продовжують робити свою роботу — лікувати людей. Вдячний всім нашим партнерам — і міжнародним, і українським. Урядам, людям, громадським організаціям, які підтримують Україну та українців у цей надскладний час❞, – сказав міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Нагадаємо, “Укрзалізниця” переобладнала ще два вагони для евакуації поранених.

Фото: МОЗ

Читати далі