Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Слухай наше. 10 найкращих альбомів українських музикантів за 2021 рік, які точно варто почути

Опубліковано

Будь-які підсумки року — вкрай суб’єктивна річ, тим паче, коли йдеться про музику. Поза тим, у 2021 році українські виконавці випустили щонайменше 10 альбомів, які справді варті вашої уваги. ШоТам коротко розповідає про кожен із них та радить, які треки неодмінно варто додати до своєї медіатеки.

«Один в Каное», Один в Каное

На цей альбом фанати гурту чекали п’ять довгих років, а самі музиканти навіть встигли відіграти концерт на підтримку нового релізу, але щоразу переносили дату виходу. А потім… просто виклали весь альбом на YouTube. Без попереджень, анонсів і реклами. І без нової назви — це ще один «Один в Каное», як і дебютна платівка команди, випущена в 2016 році.

Новий альбом — це 12 пісень, із яких дві — вже добре відомі слухачам. Це треки «У мене немає дому» та «Ікони / Шістдесятникам». Гурт дещо змінив своє звучання, але залишився в межах своєї особливої впізнаваності, коли інді-лірику й голос Ірини Швайдак можна без сумнівів впізнати з-поміж десятків інших колективів. 

Що додати до плейлисту? Треки «У мене немає дому», «Кому то тре», «Будь мені кимось» та «Пам’яті мало». 

«Зембонджу», Курган і Агрегат

Цей альбом — щось абсолютно нове й нетипове для творчості Раміля, Аміля та Жеки. І не тому, що на сім треків можна почути лише один матюк. Хлопці відмовились від типових для гурту «текстів під маргінальні біти» і знайомлять слухачів із джазом, фанком та диско. А ще до треків додали живий саксофон і гітарні соло. Напевно, це вперше, коли «Курган і Агрегат» зробив ставку не лише на смішні й іронічні тексти, а й на дійсно якісне звучання та хорошу музику.

Утім властиві хлопцям гумористичні начитки нікуди не поділися. Навіть ностальгійно-меланхолійна пісня «Валентина» — це та сама квінтесенція «курганного» суржику і улюблених жартів «реперів-селюків». 

Що додати до плейлисту? Треки «Валентина», «Серйозний Сем», «90 днів» та «Ретузіки» (пісня за участі гурту Latexfauna). 

KOLIR, ONUKA

Музичні критики називають цей альбом ONUKA найбільш інтимним й особистим у її дискографії. Тексти перейшли в площину відчуттів, переживань і хвилювань. KOLIR — це величезний фольктронічний світ Наталії Жижченко, який звучить абсолютно цілісно та органічно попри розрізненість тем.

ONUKA співає про проблеми інших, про безлад у нашому суспільстві, говорить із власним сином і завершує альбом колисковою. Такі різні й контрастні треки не викликають жодних здивувань, а скоріше нагадують частинки пазлу, який музикантка складала протягом останніх трьох років, аби представити нам довершену та повноцінну картину.

Що додати до плейлисту? NA SAMOTI, SON, ZENIT, TY.

«Вогнепальне», Вагоновожатые

Перший повністю українськомовний альбом гурту «Вагоновожатые», який розповідає про знайомі й близькі для кожного з нас речі: пандемію, війну, життя, любов та пошук себе. Під однією обкладинкою гурт презентував доволі різні за настроєм і стилем пісні з традиційними метафоричними текстами від Слєпакова, що потребують кількаразового переслуховування.

Безумовно, для «ВГНВЖ» перехід на українську став челенджем і виходом із зони комфорту, в якій музиканти протягом багатьох років вправно грали зі словами й сенсами. На цей раз їм довелося відновити свій стиль в абсолютно нових умовах, на які вже давно чекала аудиторія. Зрештою, це ще один альбом, під який хочеться танцювати. Щоправда, агресивніше, ніж раніше.

Що додати до плейлисту? «Не притулятися», «Вогнепальне», «Вулиця» та «Між нами».

Make Up, Dakh Daughters

Можна було б просто сказати, що третій альбом колективу став саундреком до вистави Влада Троїцького. Утім це означало б, що поза театральною сценою платівка не є повноцінною. А це зовсім не так. Make Up — це пісні, що лунають між історіями під час вистави і перетворюються на повноцінних персонажів, здатних жити незалежно від акторів. 

Чи змінилися Dakh Daughters? Точно ні. Це той самий гурт, який спричинив справжній фурор в українській музиці та залишився неповторним і самобутнім. Як і «Один в каное», цей стиль навряд чи вийде переплутати з іншими виконавцями.

Що додати до плейлисту? Vals Alisy, When I Was Thirty Six та Shkoda/NeShkoda.

«РозМова», Alina Pash

Шаманські молитви, фольклор, акустика, інтимність і нове звучання. Це вже не та Аліна Паш, яка зачитує реп в дуеті з Alyona Alyona. Це щось абсолютно інше, несхоже на попередні роботи виконавиці. Замість хіп-хопу авторка пропонує нам познайомитись із треками, створеними під час експедиції Гуцульщиною. І схоже, що ця місцевість неабияк вплинула на загальний стиль альбому.

«РозМова» — історія ліричної героїні, яка намагається відшукати шлях до самопізнання та духовних істин, любові та прийняття. А ще це суміш різних стилів: електроки, фольку, балад і, хай і зовсім трохи, хіп-хопу.

Що додати до плейлисту? «Чоловік», «Воїн», «Колискова», «Вода».

Тут немає нікого, окрім нас, Tember Blanche

Альбом, записаний на домашній студії в «хрущовці», став одним із найбільших відкриттів 2021 року. А починалося все з треку «Вечорниці», який завірусився серед українських користувачів TikTok завдяки приспіву «Я прибуду з митой головою». Саме хайп довкола цієї пісні став поштовхом до дебютного альбому київського дуету.

Тепер Tember Blanche має всі шанси залетіти в музичні тренди 2022 року, очоливши бодай кілька рейтингів. Це інді-фольк від закоханої пари, який нарешті створив якісну конкуренцію для «Один в каное». Проста, затишна та щира музика, яку хочеться вмикати знову й знову.

Що додати до плейлисту? «Вечорниці», «Скажи мені», «Танець на стінах», «Друг».

HOTIN, KALUSH

Якісні біти, нетипові рими, зрозумілий і качовий ритм та історії з реального життя. На дебютний альбом гурту KALUSH фанати чекали з величезним нетерпінням, адже до цього репери випускали лише окремі сингли. Це якісна, українськомовна, сучасна платівка, яка поєднує ліричні тексти з абсолютно «пацанськими» треками. Тож очікувати, що вам сподобаються одразу всі пісні — не варто.

Водночас послухати цей альбом радимо навіть тим, хто не фанатіє від репу й нічого не знає про його розвиток в Україні. Саме для цього — аби відчути та зрозуміти, про що читають сучасні українські виконавці. 

Що додати до плейлисту? «Не забуду», «Гори», «Зорі», «Кент».

«5:45», Jamala

Мініальбом від Джамали, який під час написання став для співачки чимось на кшталт психотерапії. Цього разу слухачі знайомляться із абсолютно новою роботою Джа, наповненою електронною музикою та співпрацею з іншими виконавцями. Реліз складається всього з п’яти композицій, але доводить, що Джамала здатна експериментувати із власною творчістю.

А для тих, хто звик до більш «класичного» стилю співачки, радимо послухати альбом «Ми», який також вийшов у 2021 році. Це пісні, наповнені любов’ю, затишком, теплом і щирістю. 

Що додати до плейлисту? Мініальбом «5:45» доволі короткий, тому радимо слухати повністю. Якщо вирішили послухати «Ми» — вмикайте пісні «Загадка», «Вірю в тебе» та «Вдячна».

Змінилось багато, змінилось нічого, Postman

Над цим релізом співзасновник українського гурту 5 Vymir Костянтин Почтар працював під час локдаунів. Тоді музикант вирішив знайти «нормальну роботу», але перед цим — записати бодай ще один альбом, нехай і без презентації наживо. 

І хоча Почтар вже не планує зав’язувати з музикою, «Змінилось багато, змінилось нічого» став для виконавця певним підсумком життєвого етапу. Підсумком із вкрай неочікуваним та експериментальним звучанням.

Що додати до плейлисту? Треки «Як справи, насправді?», «Добрий поліцейський (Не існує)», «День велосипеда» та «Антарктида».

Друзі, якщо ви вважаєте, що до цього переліку несправедливо не потрапив той чи інший альбом українських виконавців — напишіть нам на shotam.info@gmail.com. Ми з радістю сформуємо ще одну добірку з пропозицій наших читачів.

Суспільство

У Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині європейських країн на сході України

Опубліковано

У Києві на Михайлівській площі з 21 травня до 4 червня творці фільму «Євродонбас» презентують вуличну виставку, присвячену культурній спадщині європейських країн на сході України, яку залишили бельгійські, французькі, німецькі, британські та американські промисловці на зламі ХIX–ХX століть.

Про це повідомляє пресслужба Міністерства культури та інформаційної політики.

«Досі існує міф, що розбудова одного із найбільших промислових регіонів України належить Совєтському Союзу. У суспільному дискурсі мало порушується тема внеску європейських інвесторів у заснування містечок, розвиток промисловості та суспільного життя на Донеччині та Луганщині задовго до приходу радянської влади», – йдеться в повідомленні.

Так, метою виставки є розповісти про історичну спадщину Маріуполя, Дружківки, Нью-Йорка, Лисичанська, яку будували промисловці з країн Європи, а також показати стан і руйнацію архітектурних пам’яток до та після повномасштабного вторгнення Росії.

«Ми прагнемо розповісти про спадщину європейських країн на Донеччині та Луганщині якомога ширшій авдиторії – і в Україні, і за кордоном. Зокрема, для того, аби спростувати міф про виключно радянське походження Донбасу, яке постійно просуває Росія. Тому після роботи над фільмом «Євродонбас» наша команда вирішила ініціювати вуличну виставку для киян. Адже, на жаль, переважна більшість будівель, які ми демонструємо на виставці, вже знищені російськими окупантами», — зазначила продюсерка і авторка проекту Анна Паленчук.

Зокрема, на виставці представлена історія будинку британця Джона Г’юза, який заснував Донецьк. Також можна дізнатись прo гімназію у Лисичанську, яку залишили бельгійці, млин Пітера Діка у селищі Нью-Йорк, який збудували німці, комбінат Ілліча у Маріуполі, створений американцями та бельгійцями, французьку спадщину Дружківки тощо.

Крім того, у межах виставки відбудеться показ документального фільму «Євродонбас» режисера Кoрнія Грицюка в інформаційно-виставковому центрі Національного музею Революції Гідності 9 травня 2024 року о 17.00.

Виставка є частиною комплексного культурно-просвітницького проєкту присвяченого спадщині європейських країн на Сході України, який реалізує кінокомпанія «435 ФІЛМС», вона буде доступна українською та англійською мовами.

Цей проєкт включає документальний фільм «Євродонбас» (продюсерка Анна Паленчук, режисер Корній Грицюк), аудіоподкаст «Євродонбас: Німецька спадщина» та онлайн-проєкт «Європейська індустріальна спадщина на Сході України» ( у співпраці з фондом «Ізоляція»).

Читайте також: У Києві відбудеться виставка, присвячена культурній спадщині Донеччини й Луганщини

Проєкт «Європейська спадщина Донеччини та Луганщини» підтриманий у рамках програми (re)connection UA 2023/24, що реалізується ГО «Музей сучасного мистецтва» та Ukrainian Emergency Art Fund (UEAF) у партнерстві з UNESCO @unesco, та фінансується через Надзвичайний фонд спадщини UNESCO та ініціативу UNESCO-Ашберг для митців та культурних професіоналів.

Партнери виставки – посольство Королівства Бельгія в Україні, Міністерство закордонних справ України, Міністерствo культури та інфoрмаційнoї пoлітики України, Український інститут національної пам’яті, Націoнальний музей Ревoлюції Гіднoсті, міжнародний благодійний фонд «ІЗОЛЯЦІЯ. Платформа культурних ініціатив».

Нагадаємо, бійці ЗСУ показали, як розписують писанки на Великдень 2024 під Бахмутом.

Фото: МКІП

Читати далі

Суспільство

У Швеції відбулася церемонія відкриття Євробачення-2024

Опубліковано

У шведському місті Мальме у неділю, 5 травня, відбулася церемонія відкриття пісенного конкурсу “Євробачення-2024”.

Про це повідомляє Суспільне.

Як зазначається, так званим Бірюзовим хідником пройшли всі цьогорічні учасники конкурсу, крім ізраїльської делегації, оскільки сьогодні вшановують пам’ять жертв Голокосту.

Представниці від України alyona alyona & Jerry Heil вийшли на бірюзовий хідник у вбранні з підвішеними ключами. Вони символізують втрачені домівки через війну в Україні — коли ключ є, а дому вже немає.

Читайте також: Google запускає додаткову програму грантів для українських стартапів на 10 мільйонів гривень

Артистки подарували ведучому український великодній кошик і показали традицію “битися” крашанками. Співачки також нагадали, що збиратимуть кошти на відбудову гімназії у Дніпропетровській області.

68-й пісенний конкурс “Євробачення” проходить у шведському місті Мальме. Перший і другий півфінали відбудуться 7 та 9 травня, грандфінал — 11 травня.

Україну на конкурсі представляє дует alyona alyona & Jerry Heil з піснею Teresa & Maria. Вони виступлять у першому півфіналі. Номер для співачок поставила українська режисерка, номінантка на “Ґреммі” за найкраще музичне відео Таню Муіньо.

Нагадаємо, картини, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку.

Фото: Суспільне

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця приготувала Великодні обіди для Харківщини – фото

Опубліковано

Команда Food Train приготувала святкові обіди для жителів Харківщини Під час свят особливо важливо підклуватися про тих, хто поряд. Саме тому команда потягу-кухні Укрзалізниці – Food Train – приготувала близько 4300 великодніх обідів для мешканців Харківщини.

Про це повідомляє Міністерство відновлення України.

“Цього разу Food Train привіз до Харкова ще й 2300 власноруч спечених та прикрашених Великодніх пасок. Ними пригощали місцевих мешканців, серед яких – внутрішньо переміщені особи, багатодітні родини, пенсіонери, жителі знеструмлених будинків, пацієнтинти психіатричної для лікарні та будинку літніх людей. Прояв турботи одне про одного дозволяє українцям не втрачати віру та триматися попри складні часи”, – повідомили у Мінвідновленні.

Читайте також: Google запускає додаткову програму грантів для українських стартапів на 10 мільйонів гривень

Закупівля продуктів для поїзда-кухні фінансується нашими партнерами – Фондом Говарда Баффета – The Howard G. Buffett Foundation.

Нагадаємо, уряд запропонував виробникам дронів пільгові гранти.

Фото: Міністерство відновлення України

Читати далі