Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Допомагав бідним та рятував невинних. Що ви знаєте про Cвятого Миколая та 19 грудня? (ТЕСТ)

Опубліковано

19 грудня відзначають день Миколая — святого, який допомагав іншим та рятував невинних людей. Його обожнюють діти по всьому світу, а дорослі продовжують створювати магію, ховаючи під подушки малечі подарунки. Миколаю приписують безліч легенд, а його біографія вже давно перетворилася на казкову. Перевірте, як добре ви знайомі зі Святим Миколаєм у новому тесті від ШоТам.

На території якої сучасної країни народився Святий Миколай?

Правильно! Неправильно!

За історичними переказами, Миколай народився між 270 та 286 роками нашої ери в місті Патарі на півострові Лікія. Це територія сучасної Туреччини. Миколай тривалий час служив у Мирах Лікійських (сучасна Анталія у Туреччині). Тому ще одне ім’я святого – Мир Лікійський.

У якій родині народився Миколай?

Правильно! Неправильно!

Миколай народився в заможній родині. За легендою, після смерті батьків Миколай отримав від них чималий спадок. І саме ці кошти він почав віддавати біднякам. Щоправда, Миколай не чекав, поки хтось проситиме про допомогу, а сам шукав людей, які потребують грошей. І головне — робив це таємно.

З якої країни почалася традиція готувати дітям подарунки до дня св. Миколая?

Правильно! Неправильно!

Звичай дарувати дітям подарунки до дня Святого Миколая розповсюдився Європою із середньовічної Німеччини. Згодом цю традицію перейняли Польща та Австрія, а потім — і Україна.

Хто, за легендою, першим привіз ікону Святого Миколая до Києва?

Правильно! Неправильно!

За легендою, Володимир Красне-Сонечко, більш відомий як Володимир Великий, 988 року привіз із Херсонесу ікону св. Миколая, якою його благословили при хрещенні. Дехто вважає, що князь-хреститель мав ще й друге, молитовне, таємне ім'я — Миколай.

Який церковний чин мав Миколай?

Правильно! Неправильно!

Миколай був єпископом. За легендою, коли в Мирах помер єпископ Іван, навколишні єпископи просили Бога вказати на найдостойнішого чоловіка на це звання. Згодом у сні архієпископ мав видіння: висвятити на єпископа потрібно чоловіка, який першим прийде зранку на молитву. Ним виявився Миколай, який ніколи не думав про таку честь, але й не міг йти проти Божої волі.

«Миколайчики» — це?

Правильно! Неправильно!

Це традиційне святкове солодке печиво або ж пряники, що дарують дітям у день святого Миколая. Солодощі можуть мати різну форму, від сонця чи зірочок — до коників чи янголів.

Продовжіть рядок з української пісні: «Ой, хто, хто Миколая любить, ой, хто, хто Миколаю служить, тому святий Миколай…»

Правильно! Неправильно!

Що знаходять під подушкою не дуже слухняні діти?

Правильно! Неправильно!

Різочку, а іноді — каміння чи вугілля. У такий спосіб Миколай натякає неслухняним дітям, що варто подумати над власною поведінкою та виправитися до наступного свята.

Хто супроводжує Миколая, згідно з українськими повір’ями?

Правильно! Неправильно!

Часто вважають, що Миколай приходить разом із двома янголами та двома чортиками. Навіщо? Саме ці супутники розповідають святому, як поводилася дитина, та на які подарунки вона заслуговує. Таке повір’я існує і в Чехії. А ось у Західній Європі переконані, що Миколай приходить разом із віслюком.

Покровителем якої професії вважають Миколая?

Правильно! Неправильно!

Найчастіше Миколая називають покровителем моряків. За однією з легенд, у місті, де Миколай був єпископом, панував голод. А біля берегів стояв корабель із зерном. Моряки начебто не хотіли ділитися зерном, допоки до них не прийшов Миколай. Він пообіцяв, що після цього в трюмах не стане менше зерна. Так і сталося. Відтоді моряки вважають святого своїм покровителем та вірять, що він може вгамувати шторм та врятувати їх у разі біди. Але це лише одна з численних легенд.

Кого, за легендою, вже в старості врятував Миколай від несправедливого засудження?

Правильно! Неправильно!

За легендою, вже на схилі років Миколай дізнався про несправедливе засудження трьох невинних воєвод. Аби врятувати людей, він помчав до іншого міста, встиг власноруч вирвати із рук ката меч та сказав: «Я готовий померти замість цих невинних».

Чому день Святого Миколая відзначають саме 19 грудня?

Правильно! Неправильно!

Миколай помер 19 грудня 345 року (за юліанським календарем). За доброчинність, вірність та щирість у служінні Богу єпископа канонізували. А 22 травня відзначають «весняного» або «літнього» Миколая. Миколу». Цього дня мощі святого перемістили до міста Барі, в Італії.

Допомагав бідним та рятував невинних. Що ви знаєте про Святого Миколая та свято 19 грудня?
Різочка під подушкою — краще, ніж нічого

Насправді непоганий результат, адже довкола постаті Святого Миколая вирує стільки легенд та вигадок, що відокремити правду від фантазій практично неможливо. Ми й самі перечитали стільки всього, що ледве змогли обрати всього 12 запитань. Поділіться цим тестом із друзям!
Ви точно заслуговуєте на кілька «миколайчиків»!

Ого, а ви знали чимало правильний відповідей! Сподіваємось, цьогоріч під вашою подушкою був подарунок, а не різочка. Адже ви заслуговуєте щонайменше на кілька солодких «миколайчиків» та гарний настрій упродовж усього дня. Зі святом! І не забудьте поділитися цим тестом із друзями.
До вас точно завітав Святий Миколай!

Ого! Здається, цей тест виявився занадто легким для вас. Після стількох правильних відповідей спробуйте лишень сказати, що до вас не приходив Миколай! Інакше пояснити такий крутий результат просто неможливо. Вітаємо зі святом!

Поділіться своїми результатами:

Суспільство

Укрзалізниця приготувала Великодні обіди для Харківщини – фото

Опубліковано

Команда Food Train приготувала святкові обіди для жителів Харківщини Під час свят особливо важливо підклуватися про тих, хто поряд. Саме тому команда потягу-кухні Укрзалізниці – Food Train – приготувала близько 4300 великодніх обідів для мешканців Харківщини.

Про це повідомляє Міністерство відновлення України.

“Цього разу Food Train привіз до Харкова ще й 2300 власноруч спечених та прикрашених Великодніх пасок. Ними пригощали місцевих мешканців, серед яких – внутрішньо переміщені особи, багатодітні родини, пенсіонери, жителі знеструмлених будинків, пацієнтинти психіатричної для лікарні та будинку літніх людей. Прояв турботи одне про одного дозволяє українцям не втрачати віру та триматися попри складні часи”, – повідомили у Мінвідновленні.

Читайте також: Google запускає додаткову програму грантів для українських стартапів на 10 мільйонів гривень

Закупівля продуктів для поїзда-кухні фінансується нашими партнерами – Фондом Говарда Баффета – The Howard G. Buffett Foundation.

Нагадаємо, уряд запропонував виробникам дронів пільгові гранти.

Фото: Міністерство відновлення України

Читати далі

Суспільство

Квітуча історія захисника України з Одеси (ВІДЕО)

Опубліковано

Воїн з Одеси віддав життя за Україну, але продовжує робити рідну землю красивішою навіть після загибелі… Ця сумна й водночас зворушлива та надихаюча історія про військового Бориса Айзенберга, , який усе своє життя займався озелененням рідного міста й країни. Разом з родиною він заснував власний розсадник, де вирощував понад 300 видів рослин. І зараз, коли Бориса не стало, справу продовжує його батько, а сакури та клени, які в пам’ять про героя саджають по всій Україні, радуватимуть українців і милуватимуть їхнє око. Детальніше у сюжеті ШоТам!

Після повномасштабного вторгнення Борис пішов на фронт добровольцем. Попри жахи війни він надихався природою і там: малював квіти та прикрашав ящики з боєприпасами. “Йде наступ – цвіте яблуня переможна….” – писав Борис під своїми фото з рослинами.

Читайте також: У Бразилії подружжя українців створило понад 120 тисяч писанок за 40 років

Так народилася ціла серія флори, яку українці побачили вже після загибелі захисника… Борис загинув 13 липня 2023 року поблизу села Біла Гора на Донеччині. Врятував пораненого побратима, наклавши йому турнікет, а сам потрапив під ворожий обстріл.

Після смерті Бориса його справу продовжив його батько, його також звати Борис. У родинному розсаднику він вирощує понад 400 рослин, які колись привіз його син. Груші, сливи, сакури, 18 кущів клену… Все цвіте у пам’ять про Бориса. А ще його сакури прикрашають Київську оперу, а клени ростуть на подвір’ї Одеського художнього музею.

Так справа Бориса продовжує жити й надихати українців дивовижним квітом.

Нагадаємо, у Мринській громаді відновили 155-річний ліцей-мазанку.

Фото: ШоТам!

Читати далі

Суспільство

У Бразилії подружжя українців створило понад 120 тисяч писанок за 40 років

Опубліковано

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки, які проживають у Бразилії, за майже 40 років створили понад 120 тисяч писанок. Коли Україна здобула незалежність, вони були серед перших, хто приїхав відроджувати традицію писанкарства на Батьківщину.  

Про це розповіла Світлана Мельник, дружина посла України в Бразилії.

Вона зазначила, що роботи подружжя Сератюків відомі далеко за межами Бразилії і зберігаються у музеях і приватних колекціях по всьому світу. 

Яра Сератюк вважається унікальною у світі писанкаркою із філігранною технікою розпису перепелиних яєць, а її чоловік – автор багатьох власних новаторських технік та стилю.

Посол України в Бразилії Андрій Мельник, його дружина Світлана Мельник та подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Читайте також: Бійці ЗСУ показали, як розписують писанки на Великдень 2024 під Бахмутом

Як розповіла Світлана Мельник, поворотним моментом у літописі писанкарства у Бразилії вважається 1957 рік, коли була створена перша світська школа розпису писанок за ініціативою українських жінок Бразилії, які мали свою організацію при Хліборобсько-Освітньому Союзі у Куритибі.

Подружжя українців Жорже та Яра Сератюки Фото/Facebook: Світлана Мельник / ©

Її натхненницею стала піонерка писанкарської справи – Марія Кирилович Вoлошин. Школа мала неабиякий успіх. Кількість учнів щороку збільшувалась у рази.

Дружина посла України в Бразилії також нагадала імена найбільш видатних майстринь і майстрів, які стали брендами у світі бразильского писанкарства: це Жорж та Яра Сератюки, Тетяна та Юліана Бахтцен та Лідія Єдинь, Філомена Процек, Одеса, Марія та Ярослав Волочук, Пауло Марсіо Фуччі, Вальдоміро Ромео, Вільсон Жозе Котвіскі, Ана Марія Бовкаловські Мазепа, Мара Брессан Клімчук, Ана Хома Чудзій.

Напередодні Великодня кожна велика крамниця Куритиби мала за честь виставити на вітрині найкрасивіші роботи учениць школи.

“Так до писанки виник неабиякий інтерес, про неї стали писати у газетах та журналах, писанка почала захоплювати своєю магією не тільки українців, але і бразильців. У такий спосіб вона поступово зайняла гідне місце у культурній спадщині всієї Бразилії”, – розповіла Світлана Мельник.

Вона додала, що відмінність української писанки у Бразилії від традиційної на Батьківщині полягає у тому, що вона може поєднувати традиційні орнаменти різних регіонів України, відображати власний винайдений стиль автора або навіть запозичувати символи корінних народів Бразилії. 

Нагадаємо, картині, на яких зображені українські волонтери та лікарка з Маріуполя, покажуть у Парижі та Нью-Йорку.

Фото: Світлана Мельник

Читати далі