Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

За партою в 50+. Як Університет третього віку вчить пенсіонерів цифровій грамотності

Опубліковано

Пенсіонери часто почуваються самотніми та нікому, крім сім’ї, не потрібними. Вважають, що їм залишилося лише дожити свій вік, і що все найцікавіше у їхньому житті вже далеко позаду. Щоб допомогти таким людям рухатися в ногу з часом і знайти нове заняття, у Києві відкрили соціальне підприємство «Університет третього віку “Європейський”». Фахівці навчають їх цифрової грамотності: користуватися кредитними картками та соцмережами, відкривати депозити, дивитися фільми онлайн. Вже 40 учасників здобули нові знання, а деякі навіть розпочали свій бізнес.

Віктор Тиркало,
Віктор Тиркало,

Засновник соціального підприємства «Університет третього віку “Європейський”»

Підприємець, член громадської ради у Дніпровській райдержадміністрації в Києві, викладає у бізнес-школах, проводить тренінги для підприємців малого бізнесу

Бабусі готові диджиталізуватися

Зараз є багато людей старшого віку, які хочуть розібратися у всіх сучасних штучках. Я багато разів звертав увагу, що у відділеннях банку, котрий видає пенсії, щомісяця 18-19 числа утворюються величезні черги до каси. Хоча по місту стоять термінали, оплату через них за комунальні платежі можуть зробити лише деякі пенсіонери. Хоча всі вони могли б платити з дому через мобільні додатки. Коли ми людям показували, як це робити, то вони були здивовані, що це не складно. Рутинна робота лише в одноразовому налаштуванні цих платежів — згодом вони самі підтягуються, тільки потрібно вказувати суму.

Серед людей передпенсійного і пенсійного віку є бухгалтери, юристи, адвокати, колишні чиновники. Ринок праці їм більше нічого не пропонує. Ми вчимо їх, що можна створити своє мікропідприємство, бути корисними для суспільства і заробляти гроші додатково до пенсії. Тому ми знайшли людей 50+, які готові шукати можливості самореалізації та спілкуватися з однодумцями. А не сидіти вдома і, як кажуть, потихеньку деградувати.

Знайомимо пенсіонерів з картками та соцмережами

Згідно з дослідженням Всесвітньої організації охорони здоров’я, Україна займає одне з перших місць у світі стосовно депресії, особливо серед людей пенсійного віку. На думку експертів, навчання — це один із найкращих способів для профілактики цього захворювання. Воно допомагає їм крокувати в ногу з часом, тренувати пам’ять і розвивати інтелект. Своїм проєктом ми покращуємо освіту дорослих, створюємо для них співпрацю з реальними секторами ринку та адаптовуємо їх до цифрового світу. 

Викладання в «Університеті третього віку “Європейський”»

Наш університет «Європейський» розташований у Києві, на вулиці Великій Васильківській 57/3. Проводимо тренінги за трьома напрямками: фінансова грамотність, комп’ютерна та ІТ грамотність та особистісний розвиток людини та самозайнятість. Зокрема, навчаємо людей володіти комп’ютером та смартфоном, користуватися банківськими картками, проводити платежі, купувати щось в інтернет-магазинах, спілкуватися у соціальних мережах.

Ми вже навчили три групи, загалом це приблизно 40 людей. Найстаршому учаснику на момент навчання було 76 років. У середньому вчаться в нас пенсіонери 55-65 років. У нас були індивідуальні заняття. Учасники після карантину ще отримають задуманий нами кінцевий продукт — допомогу у створенні мікробізнесу. Переважно це стосуватиметься підприємців другої та третьої групи. Дистанційно все це проводити досить складно для пенсіонерів. Хоча зараз ми працюємо над створенням формату змішаної системи освіти, щоб частину інформації подавати людям онлайн.

Коли пенсіонери тільки приходять до нас, то більшість із них дуже сумніваються в тому, що зрозуміють всі ці гаджети. Розповідали, що просили близьких пояснити їм, як ними користуватися, однак у тих не вистачало терпіння. Але, відверто кажучи, віра у свої сили у них з’являється дуже швидко. Наші викладачі їм кілька разів показують, як і що робити, і вони слухняно все повторюють. 

Не обов’язково працювати на когось

Все свідоме життя я займаюся бізнес-освітою, викладаю у спеціалізованих школах і проводжу тренінги для мікропідприємців. Після навчання в університетах людям видають дипломи, і в цілому в них вибудувана одна стратегія — дорожче продати комусь свою «робочу силу». Інакшими словами, знайти десь роботу, а з неї вийти на кар’єру. Я ж прихильник іншої концепції: створювати середній клас в Україні через формат самозайнятості, тобто робота на себе.

Віктор Тиркало бере участь у проєкті SELab із підготовки соціальних підприємців

У 2019 році я потрапив на проєкт SELab із підготовки соціальних підприємців, успішно пройшов кількамісячне навчання і захистив свою проєктну роботу про бізнес-освіту для людей «срібного віку» — 50+. Незадовго після цього моя ідея перетворилася на проєкт «Університет третього віку “Європейський”». Я спілкувався з багатьма подібними вишами, й там є хороші гуртки крою та шиття, танців, мистецтва, але саме елементу бізнес-освіти серед них немає. У цьому і є наша особливість. Наш університет як соціальне підприємство ввійшов до «Каталогу соціальних підприємств України». Паралельно ми ще маємо два проєкти, де викладаємо підприємництво для учасників від 19 та 38 років.

Й от як бізнес-тренер я переконую громадян, що вони мають вибір, чи працювати їм на когось, і можуть започаткувати власну справу. Підтримую створення відкритого демократичного суспільства, коли людина самостійно забезпечує перші два щаблі піраміди Абрахама Маслоу: потреби фізіологічні та безпеки. Тобто, їй не потрібно когось про щось просити, шукати допомогу — вона повинна сподіватися лише на себе, на свої професійні якості, зв’язки, стан здоров’я. І, відповідно, все це берегти та розвивати.

Сертифікат SELab «Бізнес освіта 50+»

Фільми онлайн та позики без відсотків

Реклама проєкту нам була не потрібна. Діяло «сарафанне радіо»: учасники один одному розповідали, що в нас не просто теоретичні лекції про те, що змінилось у світі. Навпаки, наші фахівці дуже терпеливо навчають цих людей конкретним професійним навичкам, які їм потрібні в житті. Зокрема, ми знайомили їх з освітніми платформами Prometheus, Laba, «Освіторія», Coursera. Уявіть їхнє здивування, що не обов’язково потім буде платити за додаткове навчання, якщо вони опанують цифрову грамотність.

Також учасники відкрили для себе величезний світ кінофільмів. Бабусі й дідусі від внуків чули, що можна дивитися фільми не тільки тоді, коли вони транслюються по телевізору. Але можливості опанувати техніку в них не було. Тобто, ми розвиваємо у них навички, які необхідні не тільки для ведення бізнесу, а й для загальної соціалізації.

Читайте також: ЖЕК у смартфоні: як діджитал-платформа вирішує побутові проблеми українців

У блоці фінансова грамотність ми навчаємо, як правильно оформлювати депозити, в якій валюті, на які терміни. Як брати позики, розповідаємо про електронні гаманці, про що не знає навіть багато молоді. Більшість людей вважають, що банки видають кредити лише під відсотки. Насправді ж можна брати позики не невеликі терміни та віддавати назад ту ж суму. Ми вчимо їх, як з користю залучати ці кошти у свої бізнеси та мати можливість таким чином отримати пасивний дохід.

Освіту пенсіонерів спонсорують діти

Для старту проєкту нам потрібно було 385 тисяч гривень на перші шість місяців роботи. Частково ми їх отримали як донати від людей, які були готові допомогти. Основна частина — це самофінансування, тобто учасники самі оплачують своє навчання. Вартість навчання становить від 380 до 650 гривень, хоча вона не повністю покриває всі витрати. У приблизно 80 відсотках за бізнес-освіту платили діти пенсіонерів, які не могли самостійно «диджиталізувати» своїх батьків.

Викладання в «Університеті третього віку “Європейський”»

Окрім мене, викладає в нашому університеті фінансовий консультант Андрій Малецький, котрий все життя займається цифровою грамотністю. Також він навчає просування бізнесу у соцмережах. Є педагогинею в нас і професійна бухгалтерка Тетяна Лобунець, котра має ступінь кандидатки економічних наук. Вона навчає учасників створювати ФОП, розповідає про всі шляхи реєстрації мікробізнесу. Також ми запрошуємо наших партнерів із різних бізнесів час від часу проводити тренінги, ділитися досвідом.

Колишні «слухачі» університету — вже бізнесмени

Одна з наших випускниць Наталя Покотило створила мережу магазинів «Наш фермер» із класною бізнес-моделлю. Вони працюють у трьох будинках житлових комплексів і продають екологічну фермерську продукцію. Також успішним став проєкт FoodEx від брата з сестрою Світлани та Сергія Котенків. Це виготовлення і доставлення екоїжі у замороженому форматі. Вони вже працюють за кордоном, мають свої підрозділи у різних містах України.

Мережа магазинів «Наш фермер», створена Наталією Покотило випускницею проєкту «Підприємництво 38+» програми «Підприємництво для всіх»

Колишніх наших «слухачів» університету та проєктів Програми «Підприємництво для всіх», які досягли успіху у бізнесі, ми будемо запрошувати до майбутніх учасників університету «Європейський». Для людей важливо розуміти, що ось цей підприємець раніше сидів тут, за їхньою партою. Вони розповідатимуть, яким чином сформувалося їхнє підприємство, з чого вони починали, як розвивали тощо. Говоритимуть про різні нюанси, як от санстанція, податкова інспекція, рекет. Ми домовилися, що вони будуть відверті й допомагатимуть у створення мікробізнесів.

Майбутнім підприємцям — приємний бонус

Нам вдалося повністю захопити пенсіонерів вірою в те, що попри свій вік вони можуть розвиватися та відкривати свою справу. Буквально з третього заняття в університеті «Європейський» у них вже загоряються очі. Вони настільки педантичні, зацікавлені, замотивовані, що це просто фантастика. Хоча не всі завершували навчання. Деякі учасники після кількох занять розуміли, що це не зовсім їхнє, і йшли без потреби платити за решту навчання. Навіть якщо лише одиниці стають мегауспішними підприємцями, учасники отримують неоціненну користь від навчання. Вони знайомляться зі світом сучасних технологій та можуть використовувати здобуті навичками у своєму житті.

Випускники програми проєктів «Підприємництво для всіх»

Кінцева ідея нашого підприємства у тому, що після карантину учасників, які започаткують свою справу, ми візьмемо на довічне обслуговування. Їм допомагатиме наш бухгалтер, маркетолог та програміст, щоб кожному підприємцю не довелося наймали собі цих фахівців у команду. Вони здаватимуть за них звітність, проводитимуть банківське обслуговування рахунків тощо.

Людям «срібного віку», які думають, що не зможуть опанувати цифрові навички, варто побороти вій страх. Вони можуть прийти до нас, подивитися на тренерів, поспілкуватися з учасниками проєкту. Наша програма складена спеціально для пенсіонерів, тож жодних складнощів не має виникати. Завжди потрібно з чогось починати. А далі вже вирішувати: цікаво воно вам чи ні.​

Суспільство

У Харкові відкрили перший адаптаційний простір для ВПО

Опубліковано

В Харкові відкрили перший центр адаптації “Свій” для внутрішньо переміщених осіб. Розташований він за адресою вулиця Серпова, 4-Б. Тут переселенці можуть отримати підтримку від різних фахівців, а також навчатися на курсах перепідготовки з популярних професій.

Про це повідомляє Мінреінтеграції.

Про роботу простора

Простір діятиме за принципом “єдиного вікна”. Тобто для допомоги ВПО під одним дахом спільно працюватимуть муніципальні служби, фахівці центру зайнятості, представники міжнародних організацій, психологи та юристи. Крім того, у спеціальному приміщенні проводитимуть тренінги, групові консультації та семінари.

Читати також: Prometheus та robota.ua створили сервіс для зручного пошуку роботи

Мета – підтримати адаптацію ВПО до їхньої нової громади та допомогти побудувати нові зв’язки.

Відвідати адаптаційний простір можна за адресою: м. Харків, вул. Серпова, 4-б.

Графік роботи: з понеділка до четверга з 09:00 до 18:00. У п’ятницю осередок працює із 09:00 до 17:00.

Нагадаємо, що розробники анонсували створення сервісу, який мінімізує ризики користування Telegram.

Також ми повідомляли, що 24-річна дівчина відкрила пекарню та годує цілу 9-поверхівку у Харкові.

Фото: простір “Свій”.

Читати далі

Суспільство

Дядя Гриша вже 5 місяців збирає донати Україною

Опубліковано

Волонтер дядя Гриша з Херсона вже 5 місяців їздить містами України та збирає донати на ЗСУ! Його всюди впізнають і підходять сфотографуватися. І звісно, підтримують гривнею.

Історія дяді Гріши

Григорію Янченку, відомому як дядя Гриша, 76 років. Ще під час служби в радянській армії він отримав поранення, що призвело до ампутації ніг. У мирний час продавав газети на ринку. Коли ж у 2014 росія напала на Україну, почав волонтерити.

Повномасштабне вторгнення

А у 2022 в уже окупованому Херсоні збирав донати на ЗСУ прямо на вулицях міста. Та й чималі донати! Евакуювавшись, він вивіз із собою для Збройних сил 600 000 гривень. Поки ці гроші робили свою справу, Григорій продовжив волонтерити — тепер мандруючи Україною.

Читати також: Cuibono створили шахи, які рефлексують досвід переміщених через війну українців

“Я вирішив для себе, що буду мандрувати україною та зупинятися в кожному міст на тиждень. Це буде ефективніше”, – каже він.

Він встиг побувати в Запоріжжі, Миколаєві, Чернівцях, Луцьку, Рівному та ще низці українських міст. З 2014 року зібрав уже 8 мільйонів гривень! 3 них 3,5 – під час повномасштабної війни. За зібрані кошти купує дрони, старлінки, генератори та медикаменти.

Хто зна, можливо, невдовзі ви побачите дядю Гришу й у своєму місті?

Нагадаємо, що в Україні створять мережу ветеранських просторів для реабілітації та консультації військових.

Читати далі

Суспільство

Як переселенка з Енергодара відкрила власну сувенірну справу в Запоріжжі

Опубліковано

Перед російським вторгненням Яна проживала в місті Енергодар, займалася ручною виготовленням сувенірів і виробів із дерева. Після окупації міста разом із чоловіком переїхала до Запоріжжя.

Про це розповідає Мінреінтеграції.

Історія відновлення

Пані Яна швидко освоїлася на новому місці: волонтерство, соціальні проєкти, а також навчання у школі підприємництва. Написала бізнес-план, взяла участь у конкурсі та отримала мікрогрант – 1,5 тисячі євро.

Читати також: В Україні створять мережу ветеранських просторів для реабілітації та консультації військових

За отримані кошти придбала лазерний станок для роботи з деревом. За словами майстрині, цей інструмент дозволяє виконувати замовлення більш швидко та ефективно.

Наразі Яна вже повноцінно відновила роботу виробництва та продовжує займатися улюбленою справою.

“Важливо ніколи не сумніватися в собі та своїх силах, бо при будь-якій поразці треба завжди йти далі”, – каже жінка.

Нагадаємо, що в Бучі відкриють оновлену школу бойових мистецтв.

Фото: Мінреінтеграції

Читати далі