Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
соціальне кафе соціальне кафе

Суспільство

Замовив піцу – допоміг безхатченку: як на Львівщині працює успішне соціальне кафе

Опубліковано

На Львівщині, у місті Дрогобич, вже сім років працює соціальне кафе Витанія. Тут знайшли роботу люди з інвалідністю, для яких заклад став другою домівкою, а нужденні щоденно отримують безкоштовні обіди. У Витанії по-домашньому смачно та затишно, а без ситного обіду та гарячого чаю звідси не йде ніхто. І навіть хліб тут особливий – його випікають хлопці, що знаходяться на реабілітації від залежностей. 

ШоТам поспілкувались з адміністратором кафе-піцерії Любов’ю Коваль, щоб дізнатись, як працює заклад.  

Соціальне кафе

 Любов Коваль

Керівниця кафе-піцерії “Витанія” у Дрогобичі, що у Львівській області. Вже два роки опікується справами закладу, заради якого пішла з державної служби. 

Острівець благодійності на Львівщині

Ми християнське соціальне кафе. Чому соціальне? Бо допомагаємо людям, які опинились у скрутних життєвих обставинах – самотнім, малозабезпеченим, безхатченкам, дітям з багатодітних сімей тощо. 

Назва наша символічна. Витанія – це біблійне місто неподалік Єрусалиму, яке здавна асоціювалось з урочистостями, веселощами і банкетами. Там завжди було багато їжі та напоїв, а гостей дуже привітно зустрічали. Бідні, які приходили туди, завжди могли розраховувати на смачний обід. У нас в дрогобицькій “Витанії” так само – нужденні завжди отримують їжу, тепло і допомогу. 

Влаштувалась у кафе, яке роками не помічала

Наше соціальне кафе працює вже 7-й рік. Воно діє від благодійного фонду “Карітас“ Самбірсько-Дрогобицької єпархії УГКЦ. Але я керую ним лише другий рік. До цього, проживаючи у Дрогобичі, я навіть уявлення не мала, що у нашому місті є такий заклад. Я ходила повз нього кожного дня, добираючись на роботу і додому, але не звертала на нього уваги.

Читайте також: Роблять килимки та віддають на благодійність: як у соціальному магазині «Ласка» дають друге життя старим речам

Потрапила я сюди, коли вирішила змінити роботу. Я працювала у державній службі. Роботи було багато, а моя дочка йшла до першого класу, тож я вирішила знайти щось ближче до дому та з гнучкішим графіком. Знайома, яка працює у благодійному фонді, розповіла, що у них відкрилась вакансія адміністратора у Витанію. Я спробувала свої сили, пройшла співбесіду, але пропрацювавши два-три дні, я злякалась відповідальності і відмовилась. Через декілька місяців вони знову мене запросили, хоча б на місяць. Так я тут і залишилась. 

Тут ніколи не відмовлять нужденному

Близько 35% від прибутку соціального кафе йде на обіди для безпритульних. В часи пандемії кількість таких людей збільшується і зараз ми видаємо близько 15 обідів на день.

Даємо ті самі страви, що готуємо для продажу. Приміром, сьогодні у нас в меню грибний суп, помідорова зупка (перша страва, – Ред.), суп з фрикадельками. На друге – пшенична каша, булгур чи пюре, котлетка або смажена риба.

Я знаю всіх щоденних відвідувачів поіменно і вже вивчила їхні вподобання. Наприклад, є у нас пан Влодко, він же Володимир. Він не їсть салат, лише кашу і завжди просить більше підливи. 

В час карантину принцип нашої роботи дещо змінився. Безхатченки – вразлива категорія. Тому ті люди, які приходять у соціальне кафе за обідами, мають відповідні документи – заяву на ім’я нашого директора, довідку від священника нашої парафії, що людина дійсно у скрутному становищі та довідку про стан здоров’я. 

У Витанії щодня кормлять нужденних. Тут нікому не відмовлять у гарячій та смачній їжі, тож кожного дня у закладі видають до 15 безкоштовних обідів.

Хоча тим, хто приходить вперше, я ніколи не відмовляю. Я завжди нагодую, дам все, що попросять  і відправлю на сусідню вулицю у нічліжку, де їм допоможуть. У мене лише один єдиний принцип –  я можу відмовити в обіді, якщо людина в стані алкогольного сп’яніння. 

Безхатченки – це не алкоголіки та нероби

Безпритульні бувають різних категорій. Є ті, хто опинився на вулиці через алко- і наркозалежність. А хтось не знайшов спільної мови з рідними. Хтось повернувся з заробітків, а дружина знайшла іншого і вигнала. 

Один з наших постійних відвідувачів – пан Тарас. Це дуже акуратний та толерантний чоловік. Так, у нього є сім’я, є двоповерховий дім. Він переписав все своє майно на дітей, але так склались обставини, що він не може знайти з ними спільну мову. Пан Тарас у нас часто волонтерить, допомагає, а ми даємо йому пообідати. У нього є мрія – він вже бачить, як буде жити у нашому хоспісі. Зараз благодійний фонд “Карітас” добудовує хоспіс для людей такої категорії.

Буквально вчора пан Тарас у нас обідав і розповідав: “Любо, я багато не хочу. Лише одну кімнатку, щоб вона була чистенька, акуратна і щоб мені ніхто не казав “забирайся звідси”.

Є у нас і пані Оксана – дуже інтелігентна жінка. У часи Радянського Союзу працювала завідувачкою аптечного складу. Якось на неї напали і вона перенесла тяжку травму голови. Вона ніколи не була заміжня, а коли батьки померли, залишилась сама. Пані Оксана у нас щодня. Вона дуже вдячна жінка. Наллєш їй пляшечку гарячого чаю, а вона починає: “Хай вас Бог благословить, всі ангели, архангели…”

Соціальні ціни, домашня кухня та біблійний розпис на стінах

Наш гастрономічний заклад також має попит і серед звичайного населення. Часто приходять поїсти ті, хто працює в околицях, заходять посидіти в кафе та скуштувати смачну піцу. 

Інтер’єр у нас у християнському стилі. На стінах кожного з трьох залів біблійні малюнки – весілля в Кані Галілейській, Ісус Христос з апостолами. Ще у нас є дитяча кімната та мінібібліотека. Тут можна залишити або взяти будь-яку книжку. До слова, ми не ведемо їх облік, але за весь час ще не було випадків, щоб хтось не повернув літературу. 

Наша фішка у різномаїтті страв. Кожного дня наше меню змінюється. Сьогодні ми отримали кошти від замовлень у кафе, подивились, скільки маємо і плануємо, що ми на завтра можемо купити. Іноді люди приносять нам продукти – консервацію, каші, хліб, домашні яйця з села привозять. Тож ми з кухарем затверджуємо меню і вже завтра він готує щось нове. 

Інтер’єр закладу виконаний у християнському стилі – на стінах розписні біблійні малюнки. А меню оновлюється щодня, тому і продукти тут завди свіжі.

А рік тому завдяки Департаменту соціального захисту населення, який виділив нам кошти, у нас запрацювала піцерія. Тепер у нас є острівець з відкритою кухнею, де працює піцейола. Ми навіть проводимо майстер-класи з приготування піци для діток.  

Ціни у нас соціальні, можна навіть сказати занижені. Суп грибний – 23 гривні, куряча відбивна – 27 гривень. А ще у нашому кафе не продається алкоголь. Навіть якщо відбуваються урочисті заходи, я завжди кажу, що я проти. І є такі компанії, що прислухаються. 

“Витанія” для Андрія з ДЦП – це все його життя

У нас працює 12 осіб – два кухарі, два їхніх помічники, два офіціанти, дві прибиральниці, посудомийник, піцейола, бармен. Витанія – це про інклюзію, бо у нас працюють люди різних категорій. Наша кухар пані Світлана має інвалідність 3-ї групи. А наш 39-річний посудомийник Андрій – вроджене  ДЦП легкої форми. 

Читайте також: Інклюзивні теплиці: як на Вінничині люди з інвалідністю стають аграріями

Між іншим, Андрійко працює від самого заснування кафе. Він ходив у Благодійні долоні – група, де займаються з дітьми з вродженими вадами, дітьми сонця, дітками з ДЦП. Потім допомагав у їдальні благодійного фонду, де готували їсти безпритульним.

А коли відкрилось соціальне кафе – перейшов сюди. Це його життя. Він приходить сюди і відчуває себе потрібним.

Він звикає до стабільності і дуже різко реагує на будь-які зміни. Коли привезли другу посудомийну машинку, для нього це був справжній стрес. Він мені жити не давав ні вдень, ні вночі (сміється). Об 11-й годині дзвонив і питав, чи не звільню я тепер його. Але вона на його роботі не позначилась. Посудомийні у нас для столового приладдя, а Андрій миє посуд, який потрібен на кухні – каструлі, пательні. 

Ароматний хліб на дровах від тих, хто став на вірний шлях

Домашній хліб у нас, до слова, печуть хлопці, які знаходяться на реабілітації від алко- та наркозалежності у центрі Назарет при нашому благодійному фонді. Маю сказати, що їхній хліб найсмачніший. Він готується на дріжджах і печеться на дровах. 

До карантину ми допомагали їм реалізовувати випечену продукцію – вони привозили спечений у центрі хліб у наше кафе, а ми тут подавали його до столу. Та оскільки зараз відвідувачів у нас не так багато і  ми обходимось маленькою кількістю хліба, хлопці до нас не їздять. Бо вони більше витрачають коштів на доставлення, ніж ми можемо їм допомогти продати. 

Святкові вечері з колядками, душевними розмовами та кутею

Двічі на рік ми влаштовуємо масштабні застілля для всіх нужденних – на Святу Вечерю та Великдень. Цього року карантин нашу традицію дещо змінив. Але у наше соціальне кафе завжди приходить чимало людей. Дехто знає про те, що ми робимо, і передає  один одному, інші дізнаються від центрів соціального захисту. Так торік 6-го січня до нас завітало 110 осіб. У нас було 12 страв на столах, кутя, все як треба. До святкування долучився Владика Григорій Комар. З його благословення ми розпочали ту вечерю. Дівчата-волонтери грали нам колядки на музичних інструментах. Словом, було дуже душевно.

Читайте також: «Алло! Мені більше нема кому подзвонити». Як волонтери стають телефонними друзями для самотніх людей

А вже Великдень відбувся у розпал карантину. Тоді ми просто повидавали з собою пакуночки в одноразових контейнерах і все. Цей рік надзвичайно складний. А особливо для незахищених груп населення. Тому  зараз як тільки маємо кошти, влаштовуємо обіди. Одного разу наварили на 30 осіб, іншого – на 60. Готуємо перше, друге, потім наші працівники та волонтери виходять у місто і роздають їжу усім, хто цього потребує. 

Мотивація у нас одна єдина – робити добро людям. Коли я видаю той безкоштовний обід, дивлюсь в очі людині, а вони повні вдячності, мені більше нічого не треба.

Суспільство

У Києві біля станції метро провели масштабний демонтаж МАФів

Опубліковано

На проспекті Академіка Палладіна, неподалік від станції метро “Академмістечко”, триває розбирання масштабних торгових павільйонів, які відомі як МАФи.

Про це повідомляє Департамент територіального контролю Києва.  

фото: Департамент територіального контролю Києва

Фахівці КП “Київблагоустрій” активно проводять процес демонтажу близько 150 малих архітектурних форм (МАФів) на вулиці.

Раніше місцеві мешканці надсилали скарги, вказуючи на те, що ці об’єкти ускладнюють рух та займають значну частину громадського простору. Представники департаменту пояснюють, що додатковою причиною для демонтажу є відсутність дозвільних документів у власників МАФів, а також завершення терміну дії їхніх договорів.

фото: Департамент територіального контролю Києва

Читати також: У Києві оцифрували фасад садиби Терещенків: як він виглядає

Раніше, у квітні 2024 року розпочався масштабний процес демонтажу тимчасових споруд на проспекті Володимира Івасюка на Оболоні. Зокрема, там знесли 50 малих архітектурних форм (МАФів), і на їхньому місці збудувати тротуари й велодоріжки.

Нагадаємо, що в Київські школи можна буде подавати документи онлайн.

Фото: Департамент територіального контролю Києва

Читати далі

Суспільство

У Баку відбудеться благодійний фестиваль-ярмарок «Веснянка»

Опубліковано

У столиці Азербайджану 4 травня проведуть другий благодійний весняний фестиваль-ярмарок українсько-азербайджанської культури «Vesnyanka».

Про це повідомляє “Спілка українок в Азербайджані”.

«На нашому II фестивалі-ярмарку азербайджано-української культури «Vesnyanka» будуть проходити чисельні майстер-класи для дітей. А може й для дорослих, тому що наші викладачі-майстрині, як завжди, приготували для вас дещо особливе. Можемо натякнути, але повністю розкривати секрет не будемо, збережемо інтригу», – йдеться в дописі.

Читайте також: Відновлення через спорт: як лучництво допомагає ветеранам у Харкові

Культурний захід відбудеться у суботу о 12:00-20:00 за адресою: Passage 1901, 12 Nigar Rəfibəyli.

Нагадаємо, Укрпошта випускає нову марку, присвячену очищенню Чорного моря від російських кораблів.

Фото: Спілка українок в Азербайджані

Читати далі

Суспільство

Буде страшно! 10 книжок від українських авторів, які вас точно налякають

Опубліковано

Загадковість і небезпека загробного життя завжди вабили людей, відтіняючи невідому темряву містичними пристрастями та жахливими сюжетами. Жанр горрору поступово закорінюється в українській літературі, розкриваючи свою власну відмінність та багатство.

Твори українських авторів, будь то романи, збірки оповідань чи журнальні публікації, пропонують читачам захоплюючі історії з елементами жахів, психологічних трилерів та містичних загадок.

Редакція ШоТам зробила добірку, яка наповнена як нішевими позиціями, так і відомими на всю Україну творами.

“Краще не читай” Катерина Орловська

Опис:
Родина, яка втратила свій дім, знаходить пристановище на хуторі під Києвом, серед безмежних фруктових садів. Здавалося б, звичайний будинок, але він приховує багато таємниць. Для доньки настав час швидко вирости. Матері доведеться зіткнутися зі своїм страхом перед смертю, який обурюється нав’язливо.

Але найбільше випробування чекає на батька, письменника, що завжди вважав себе неудачником. Тепер він має можливість нарешті стати визначним автором, але якою ціною прийдеться заплатити за цей дар долі? Це історія пошуку опори у втраті всього. Про травму, яка ховається під маскою, поки не розкриється у момент найбільшої вразливості. Про мистецтво та про жертви, які можна зробити заради нього.

Про авторку:
Українська письменниця, яка працює у жанрі жахів, також є літературознавицею та блогеркою. Вона віддає перевагу блуканню лісами та вивченню міфології. Свої перші страшилки написала ще у третьому класі і відтоді не може зупинитися. Захистивши магістерську роботу на тему творчості Стівена Кінґа, вона сподівається, що одного разу випаде нагода поспілкуватися з ним про жахи.

“Дитяча книга” Оксана Вєліт

Опис:
Є певна іронія в тому, що діти часто зазнають досвіду, про який не можна писати у дитячих книжках. Тому збірка, яку ви тримаєте в руках, призначена тільки для дорослих. Вона нагадає про темні сторони дитинства та розповість жахливу казку про Чарівний Потяг, на квиток на який мріє кожна дитина.

“Химороди” Володимир Кузнецов

Опис:
Химороди – то дванадцять історій від похмурого минулого до химерного майбутнього. Сповиті чарами Карпати та охоплений чумою 1630-х Мілан, травень 1945-го у Берліні та Шанхай часів індустріального апокаліпсису в недалекому пост-кіберпанк майбутньому. Розорена Тридцятирічною війною Німеччина та потойбічне українське полісся часів Сагайдачного.

Про автора:
Володимир Кузнєцов, відомий своєю лавкрафтіанською космооперою “Закоłот: Невимовні культи” та темним фентезі “Вогневир”, тут відкривається як автор історичного горору. Його чекає жахливе переплетення реальних імен, місць та фактів з химерами потойбіччя.

“Тіло ТМ” Вікторія Гранецька

Опис:
У 2033 році настане альтернативний світ недалекого майбутнього, де люди перестануть старіти і померати від хвороб завдяки технології “трансплантації” свідомості. Цей світ буде належати всемогутній медичній корпорації “ТІЛО™”, що пропонує обраним вічне життя шляхом завантаження їхніх душ у молоді тіла. Це буде світ, де ви зможете бути щасливими й молодими за прийнятну ціну, або ж стати упослідженими боржниками системи, які стануть постачальниками біоматеріалу для корпорації.

Про авторку:
Вікторія Гранецька – письменниця, авторка чотирьох романів, збірки неримованих поезій “Спротив речей” та концептуальної книги оповідань “Reality Show/Magic Show”. Окремі оповідання перекладені англійською мовою, вірші – польською. Лавреатка літературного конкурсу “Коронація слова”, поетичного фестивалю “Підкова Пегаса”, літературно-мистецької премії ім. М. Коцюбинського.

“Марко Проклятий” Олекса Стороженко

Опис:
За страшні гріхи козака Марка його мати та батько прокляли його на вічне поневіряння, і тепер він блукає по світу в муках, не приймаючи ні землі, ні пекла. Цей містичний сюжет майстерно поєднує історичне минуле з фантастичними переказами запорозької старовини, захоплюючи та заставляючи читача замислюватися. Автор легко вводить нас у таємниче минуле Марка, який несе у торбі за плечима свою важку, неспокійну совість. Повість заставляє сучасного читача задуматися над життям людини та її долею. У збірку також увійшли оповідання О. Стороженка.

Про автора:
Олекса Стороженко (1805-1874) – український письменник, антрополог, етнограф і драматург, що за професією був слідчим-криміналістом та військовим. Він почав писати у 1850-х роках, а його твори часто ґрунтуються на українському фольклорі та подіях з життя українських селян. Ще за життя автора окремі його твори були перекладені німецькою та сербсько-хорватською мовами, а також виставлені в театрах.

“Я бачу, вас цікавить пітьма” Ілларіон Павлюк

Опис:
Київського кримінального психолога Андрія Гайстера відправляють у віддалене селище Буськів Сад як консультанта. Там, взимку, під час ночі, зникла маленька дівчинка. А ще у цьому селищі живе Звір – серійний маніяк, убивств якого місцеві мешканці вважають за краще не помічати…

У цьому проклятому селищі, де всі живуть по колу і не терплять свого життя, розслідування неперервно натикається на тупик. Андрій вірить, що загублена дівчинка, незважаючи на усе, жива, і він знайде її. Проте нікому, крім нього, це не здається важливим.

Про автора:
Майбутній автор кількох книг народився у Скадовську на Херсонщині, проживав на Луганщині, де у 2001 році закінчив навчання в Східноукраїнському національному університеті імені Володимира Даля на факультеті журналістики. У 2015 році в складі добробату брав участь у війні на Сході України.

“Потойбічник” Сергій Гайдай

Опис:
Одного разу до села Ягудки, розташованого між величними князівствами Терни та широким лісостепом Вольничі, прибув мандрівник на ім’я Сірко. Селяни здавалося, чекали саме його, адже в їхніх краях творилося щось дивне, на що ніхто не мав ради. Неспокійні духи, кровожерливі сутності та інші небезпечні химери – це для Сірка була звична справа. Проте, не цього разу.

Журнал “Бабай”

Опис:
“Бабай” – це проєкт, присвячений “темному” мистецтву, що охоплює жахи, трилер, нуар, дарк-фентезі, міфологію, криваві історії та містику. В цьому фензіні зібрана різноманітна жанрова інформація: про кіно, авторів, “живі” поховання, а також моторошні оповідання, комікси і турнір найяскравіших серійних вбивць. Все це оформлено атмосферно.

“Бабай: Перший кошмар”

Опис:
Забудьте всі стереотипи, які ви чули про Бабая. Він – це розумне, безжальне і небезпечне створіння, яке не турбують компроміси. Якщо він обрав вас як свою мішень, навіть ковдра не збереже вас від його впливу. Він не має одного обличчя, що робить його втіленням страху.

Автори, чиї твори ви читаєте в цій збірці, мають одну мету – подолати ваш страх і довести, що зло існує лише на сторінках книги. Однак, читаючи, не забувайте часом озирнутися за плече: можливо, хтось стоїть позаду вас?

“Танці з кістками” Андрій Сем’янків

Опис:
Ця історія здається простою на перший погляд: патологоанатом Северин не визнають на роботі, йому платять мало, особисте життя руйнується, і самооцінка на мінімумі. Він знаходиться практично на дні, тому він відразу ж зловживає можливістю підзаробити. Пропозиція не легальна, але вона обіцяє йому забезпечене життя. Северин має взяти щось невеличке в уже мертвих людей, що їм не потрібно. Поки що вони мертві, поки що це невеличка дрібниця.

З кожним новим кроком і прийнятим рішенням патологоанатом змінюється: від зневаженого чоловіка на межі алкоголізму він перетворюється на впевнену особистість, а потім і на безпринципного і безжалісного. Скоївши один злочин, він легше вчиняє інші, і так далі. Те, що вчора було неприпустимим, стає для нього новою нормою. Чи зможе він зупинитися, і наскільки далеко зможе піти – це питання, на яке треба буде відповісти.

Про автора:
Лікар, автор блогу MED GOblin та бестселера “Медицина доказова і не дуже”, Андрій, має за плечима понад 14 років роботи в анестезіології та інтенсивній терапії. Окрім медичної практики, він брав участь у міжнародних клінічних дослідженнях та навчав як цивільних, так і військових медиків.



Читати далі