Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Команда моєї мрії. 6 ефективних порад, як знайти людей для свого бізнесу

Опубліковано

Нові компанії з’являються і помирають, а тим паче в часи пандемії коронавірусу та карантину. Проте якщо починати справу з однодумцями і професіоналами, то ризики прогоріти можна звести до мінімуму. Як набрати людей в команду і хто насправді потрібен будь-якій компанії дізнавались в успішного підприємця Вадима Роговського.

Вадим Роговський, 

Вадим Роговський, 

засновник компаній Clickky  — платформа для мобільних рекламодавців та паблішерів та  3DLOOK — компанія-розробник технології, яка створює 3D-модель людини за допомогою всього двох фотографій. Компанії мають офіси в Одесі, Києві та Сан-Матео. 

Як культура всередині компанії допомагає під час кризи 

Культура всередині компанії є основним фактором, який допомагає компаніям проходити кризи будь-якого рівня. До того ж, вона сприяє стабільно високим результатам протягом тривалого часу. 

Зі слів американського бізнесмена й інвестора Бена Хоровіца, культура — це не те, що написано у вас на сайті в About us, або на стінах в офісі. І навіть не те, у що ви вірите. Культура — це те, як поводять себе ваші співробітники, коли вас немає поруч.

І саме з тисяч рішень різного рівня, починаючи від щоденних дрібних й залежить те, хто стабільно зростає протягом десятків років (Intel) від тих, кому іноді потрібне повне перезавантаження для виходу з кризи культури (Microsoft, Apple, etc). 

Всім, кому цікава побудова та впровадження правильної культури в своїй компанії, варто почитати книгу What you do is Who you are від Бена Хоровіца.

Для початку — сформуйте власні принципи для підбору працівників

Зазвичай люди наймають в свої компанії тих, хто відповідає їх принципам. Здебільшого — негласним, і навіть не сформульованих для самих себе. Підприємці обирають тих працівників, з ким вони могли б теоретично побудувати дружні відносини. Проте так не завжди варто чинити. 

Для себе я склав декілька принципів, якими ми керуємося в 3DLOOK під час підбору співробітників. Цікаво й те, що ці ж принципи допомагають сформувати особисте коло спілкування, крім бізнесу. 

Curiosity and open mind

Якщо людина не допитлива в цілому, то вона мертва. Для мене цей принцип означає бути завжди відкритим до чогось нового, шукати варіанти кращого виконання регулярних завдань. Не менш важливо, щоб співробітник шукав і з готовністю обговорював нові ідеї незалежно від поточного завантаження і пріоритетів. Сюди варто віднести ще одне “золоте правило”: ніколи не боятися виносити нові ідеї або проблеми для обговорення.

Collaborativeness

Це дуже важливий принцип, який має на увазі націленість людини на співпрацю з іншими людьми в принципі. Не менш важливо використовувати таку навичку і під час пошуку найкращих ідей або кращих варіантів вирішення наявних завдань. Створення інновацій в принципі неможливо без цього.

Result-oriented

Якщо людина чимось займається, то вона повинна занурюватися в процес цілком і робити це добре. При цьому намагатися бути найкращим у світі в своїй справі. Інакше — краще не робити цього взагалі.

Креативна частина команди 3DLOOK. Фото: www.facebook.com/vadim.rogovskiy

Commitment & responsibility

Працівник не повинен боятися брати на себе відповідальність. А якщо все ж взяв її на себе — це означає повне зобов’язання виконати завдання будь-якою ціною, на основі наявних ресурсів та інформації.

Good spirit

В принципі не маю справу з негативно налаштованими людьми. Як на мене good spirit — це частина виховання. Це означає, що людина під час будь-якої взаємодії з іншими людьми повинна бути доброзичливою, в хорошому настрої, емоційно стабільною, проявляти співпереживання у ставленні до оточуючих та дотримуватися етики.

Важливо! Співробітник повинен відповідати всім п’ятьом принципам без винятку. Наприклад, good spirit і collaborativeness без result-oriented — це небезпечна суміш.

Як у нас в компанії проходить співбесіда

У нас в 3DLOOK комунікація з потенційним співробітником на будь-яку позицію починається з HR-інтерв’ю. Його мета – переконатися, що кандидат відповідає нашим принципам. І далі вже відповідно, якщо це технічна позиція, то спілкується team lead (керівник команди — ред.) з релевантним досвідом. Якщо підбираємо працівника на керуючу посаду, наприклад на позицію team lead або product owner і так далі, то проводимо ще кілька етапів співбесіди.

Коли нещодавно шукали програм-менеджера, то спочатку було HR-інтерв’ю, потім інтерв’ю зі мною і кофаундером, який у нас чиф-продукт-офісер. А потім зробили тестове завдання й фінальне інтерв’ю «360», де були присутні колеги з напряму бізнес-девелопменту та продакшну.

Чи потрібні стресові інтерв’ю 

Якщо ми говоримо про рядових співробітників, то в 3DLOOK не робимо акцент на імітацію стресових ситуацій. Однак під час підбору тім-лідів або топ-менеджерів, то тестове завдання – обов’язкове. Наприклад, завдання на навички комунікації. Наприклад, пропонуємо розібратися в неприємній ситуації з клієнтом або з підлеглим для перевірки лідерських навичок. Також можемо  обговорювати різні стресові ситуації і спостерігаємо, як людина поводиться. 

Стресові інтерв’ю дозволяють зрозуміти наскільки потенційний претендент винахідливий під час пошуку рішень, чи поважає свою команду і ставить її вище себе. Крім того вони показують, наскільки людина доброзичлива, відкрита, відверта, При цьому чи здатна знайти рішення максимально позитивне для компанії та клієнта. Уважно слідкуємо, наскільки поведінка і запропоноване рішення буде відповідати нашим принципам.

Лайфхак. Як перевірити кандидата всього одним питанням

Одне з моїх улюблених питань на співбесідах, часто «проломлює» оборону і розкриває людей: 

Який fail (промах, невдача — ред.) під час вашої кар’єри ви пам’ятаєте найкраще і який досвід ви після нього почерпнули?

Це питання я часто запитую на співбесідах з міддл і топ-менеджерами. По перше, це дозволяє зрозуміти, наскільки людина готова відкрито визнавати свої помилки і слабкості. По друге, чи має готовність працювати над ними. Для мене це в принципі один з ключових принципів в людях, з ким я працюю.

Тімбілдинг від Вадима Роговського. Фото: www.facebook.com/vadim.rogovskiy

Які варіанти відповідей надають найчастіше:

  • «Зразково-книжковий» — людина виставляє свої достоїнства як причини провалу. Наприклад, «я був занадто наполегливим, тому перегнув палку… Проте потім все рівно запустив проєкт/закрив справу.» Оцінка — 5/10. Ніби викрутився, але не аутентично.
  • «Глуха оборона» — претендент ввічливо ігнорує наше запитання. Найчастіша відповідь тут: “Саме зараз не можу згадати”. Такого кандидата відразу пропускаємо повз і не розглядаємо його, ввічливо довівши співбесіду до кінця.
  • «Наша людина» — кандидат згадує декілька дійсно жорстких ситуацій, де він дійсно якимось чином зазнав невдачі і відкрито говорить про отриманий досвід. Таких, як правило, до 20% від усіх, хто проходить у нас до другого туру після HR-інтерв’ю.

Кандидати рідко запитують про компанію і це погано

Чому в нашій культурі вважається неприйнятним для шукачів задавати питання  на співбесіді, окрім організаційних? Я вже кілька місяців активно проводжу співбесіди на різні управлінські позиції. І з десятків інтерв’ю лише одна людина запитала про місію й стратегічні цілі компанії, а також, що ми хочемо змінити в світі. 

Причому до мене доходять вже відібрані кандидати після як мінімум одного інтерв’ю. В цілому наші співвітчизники не люблять ставити запитання на співбесідах, що, наприклад, для американців виглядало б дуже дивно. Там у мене це запитував кожен другий претендент. 

Як на мене, це обов’язкові питання для людини, яка хоче займати будь-яку позицію, а особливо — управлінську. Відповіді показують заради чого існує ця компанія, і наскільки збігаються їхні принципи і цінності. А компанії стає зрозуміло, що співробітник шукає роботу не заради роботи, а щоб зробити щось значуще.

Суспільство

До переліку нематеріальної культурної спадщини додали практику охорони гуцульського орнаменту

Опубліковано

Міністерство культури та інформаційної політики України додало до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України нову практику з охорони “Гуцульського орнаменту (узорів) та пов’язаного з ним культурного простору”.

Про це повідомило Міністерство культури та інформаційної політики

Практикою з охорони нематеріальної культурної спадщини є комплекс заходів, які провадить організація для охорони елементу нематеріальної культурної спадщини або нематеріальної культурної спадщини в цілому.

Фактично нова практика – це програма, яку представляє Мала академія наук України. Вона розпочалася у 2000 році з ідеї створення підручника “Гуцульський орнамент”. Головна мета цього видання – збереження і розповсюдження знань про гуцульський орнамент, його розмаїття, людей, які його практикують, культурний та соціальний контекст побутування.

На основі досліджень розробили й програму, що передбачала залучення молоді до досліджень, популяризації проявів нематеріальної культурної спадщини, пов’язаних з гуцульською орнаменталістикою.

Читайте також: Джонсонюк, шампанське з чорнобривців, хата з Pinterest та TikTok. Українські блогерки показують чим можна займатися переїхавши у село

Це дало можливість вивчати супутні напрямки, такі як властивості деревини, математичну складову в орнаментах, хімічні властивості барвників, які використовуються у писанні писанок. Базуючись на традиційних знаннях, розвивався напрямок, який поєднує використання народних традиційних мотивів у сучасному дизайні, зокрема дизайні одягу, вкрапленні традиційних мотивів у дизайн інтер’єрів, а також використання в оздобленні просторів як міських, так і сільських, зокрема створення муралів.

Програма складається з кількох напрямків. Серед них дослідження культури гуцульського орнаменту та пов’язаного з ним простору; взаємозв’язок дереворізьблення, в якому втілюється орнамент, та впливу на нього навколишнього середовища, зокрема зміна клімату та знищення лісу.

Також зазначена програма популяризивутиме через створення ігор, написання статей, матеріалів, створення фотовиставок, розповіді про різні напрямки народного мистецтва, в яких використовується орнамент, програми про носіїв-практиків.

Також досліджуватимуть використання мотивів традиційного народного орнаменту в сучасному дизайні та мистецтві.

Ще одним напрямком є програма музейної педагогіки, яка поширюється на дослідження та популяризацію музейних колекцій, в яких є збірки, пов’язані з культурою гуцульського орнаменту.

Завдяки активній роботі в рамках програми та залученню нових слухачів знання про гуцульський орнамент поширюються серед більшої кількості людей, тому кількісні показники постійно зростають.

Нагадаємо, на Фестивалі української писанки в Києві встановили світовий рекорд.

Фото: МКІП

Читати далі

Суспільство

До Пущі-Водиці ходитиме екскурсійний трамвай-кафе

Опубліковано

Екскурсійний трамвай-кафе, що ходить до Пущі-Водиці, планує відновити свою діяльність з 18 травня.

Про це повідомляють на Facebook-сторінці “Екскурсії на трамваї по Києву”.

Про екскурсію

Перша запланована екскурсія отримала назву “Таємниці Пущі-Водиці” і її програма була розроблена на основі матеріалів відомого історика Олександра Анісімова.

Учасники екскурсії матимуть можливість відвідати перший у Києві пивоварний завод, урочище Кинь-Ґрусть та мавзолей-усипальницю, спроектовану архітектором Городецьким.

Серед варіантів програм для прогулянок до Пущі-Водиці також доступна програма під назвою “Трамваї на курорт”. Щодо екскурсій по Києву, можна обрати із таких варіантів, як “Вечірній трамвай”, “Від конки до трамваю” та “Не звичні історії на тролейбусі”. Кожна з цих програм обіцяє захоплюючі враження та цікаві відкриття для учасників.

Екскурсії тривають від однієї до трьох годин. Вартість місця в екскурсійному кафе-трамваї становить від 400 гривень. Забронювати місця можна на сайті.

Читати також: 800 мешканців громади тепер знають, як врятувати життя. На Житомирщині жінки за грант заснували освітній проєкт

Про вагон

Вагон-кафе був споруджений у 1992 році, і в 2007-му році він пройшов ремонт за кошти та зусилля “любителів транспорту” та працівників депо.

Проте, в березні 2023 року на сторінці екскурсійної агенції було оприлюднено повідомлення про загрозу зникнення трамвай-кафе. З початком воєнного стану екскурсійному трамваю було заборонено курсувати до Пущі-Водиці, незважаючи на те, що рух регулярних трамвайних маршрутів до цієї місцевості був відновлений в травні 2022 року.

Нагадаємо, що сумчанин переміг у міжнародному конкурсі шрифтів.

Також ми повідомляли, що анонсували створення навчальної програми по розмінуванню для жінок.

Читати далі

Суспільство

В Україні була створена колекція прикрас з уламків літака “Мрія”

Опубліковано

Український виробник ювелірних виробів, бренд karpenko jewelry, представив обмежену колекцію прикрас під назвою “оМРІЯна помста”. Ці прикраси створені для натхнення найбільшого українського літака “Мрія”, який був знищений окупантами в лютому 2022 року.

фото: karpenko jewelry

Про це повідомляє сайт бренду.

Про колекцію

У колекцію включені дві брошки: одна у формі турбіни, а інша – у формі літака “Мрія”. Брошка “Літак” відтворює один з найбільш впізнаваних ракурсів “Мрії”, який був видно на всіх земних презентаціях та зафіксований на численних символічних фотографіях по всьому світу. Брошка “Турбіна” віддана унікальній особливості цього гігантського літака – шість двигунів, які робили його найпотужнішим цивільним транспортним літаком у світі.

фото: karpenko jewelry

Читати також: Фільм Алана Бадоєва “Довга доба” зʼявився на Netflix

Кожна прикраса містить уламок фюзеляжу зруйнованої “Мрії”. Їх для створення прикрас передала з власного архіву військовослужбовиця, парамедик Галина Алмазова. Разом зі своїм підрозділом вона витримала в Гостомелі найстрашніші дні атаки на аеропорт, евакуюючи поранених.

фото: karpenko jewelry

Мета випуску колекції благодійна. Весь прибуток з продажу прикрас спрямують на збір на засоби посилення технічної розвідки для Головного управління розвідки України.

фото: karpenko jewelry

Кількість прикрас у колекції “оМРІЯна помста” обмежена наявною кількістю уламків літака. Наприклад, випущено 225 брошок “Літак”, відповідно до номерів на фюзеляжі “Мрії”. Щодо брошок “Турбіна”, їх виготовлено не більше 1 тисячи штук.

Придбати прикраси можна на офіційному сайті бренду karpenko jewelry.

Нагадаємо, що анонсували створення навчальної програми по розмінуванню для жінок.

Також ми повідомляли, що українці відкрили рекордну кількість ФОПів у першому кварталі.

Фото: karpenko jewelry

Читати далі