Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Запускаєте стартап? Чотири простих запитання, відповіді на які допоможуть проєкту злетіти

Опубліковано

Чи можете ви відповісти одним реченням, що у вас за ідея чи стартап? Найчастіше засновники проєктів не в змозі сформулювати конкретну відповідь. При цьому вони вже витратили “енну” кількість років і тисяч доларів на розробку. Ми розпитали в експерта і члена журі в Ukrainian Startup Fund Вадима Роговського, що призведе до провалу стартапу та яких помилок краще не допускати. Натомість експерт запропонував чотири запитання на які варто відповісти кожному стартаперу. 

Вадим Роговський,

Вадим Роговський,

експерт і член журі в Ukrainian Startup Fund, засновник Startup School 

Питання №1. Що означає — продати себе?

Відповідь на це питання однозначна — продавати свою цінність. Це ж питання можна застосувати й до спільного бізнесу. Необхідно визначити, яку особисту цінність ви продаєте потенційному партнеру. Аналогічне питання можна сформулювати також стосовно пошуку нової роботи чи бажанням зайняти вищу посаду в компанії. 

Безперечно, засновник повинен бути твердим і цілеспрямованим. Він не повинен звертати увагу на хор критиканів, заздрісників та невдах. Але, з іншого боку, важливо вміти відмежовуватися від порожнього інформаційного шуму, чути думки й обдумувати влучні ідеї.

Під час професійного обговорення проєкту налаштуйтеся на сприйняття інформації й зворотного зв’язку. Можливо, це спонукає поглянути на свій проєкт трохи по-іншому. Ну а якщо ви спілкуєтеся з потенційним інвестором та одразу займаєте глуху й повністю закриту позицію, ваші шанси на укладення інвестиційної угоди падають до нуля.

В класичних продажах можна досягти успіху лише в тому випадку, якщо покупець був досконало вивчений. Окрім того, йому запропонують саме те, від чого він не зможе відмовитися.

Питання №2. Про що мій стартап? 

Засновник стартапу повинен мати чітке формулювання суті свого проєкту і критичної цінності для споживача. З цього логічно вибудовуються всі інші основоположні аспекти стартапу.

Перш за все, необхідно визначитися, яку цінність для споживача ви продаєте. Будь-який бізнес починається з визначення пари “Споживач — Цінність” і з відповідей на питання:

  1. Яку цінність ви продаєте споживачеві? Наскільки вона критична для нього, щоб споживач заплатив за цю цінність свої гроші?
  2. Чим ваша цінність краща і наскільки вона краща за ті, які пропонують конкуренти? Саме цінність, а не набір з різних особливостей.
  3. Скільки цінностей ви повинні згенерувати для успіху вашого проєкту? Якщо в бізнес-моделі вашого проєкту залучені чотири специфічних споживчих сегмента, то ви повинні продавати кожному з них критичну для нього цінність. Інакше — не вийде. 

Звідси й буде вибудовуватися вся подальша логіка вашого бізнес-проєкту в будь-якій сфері діяльності.

Проста вправа, як сформулювати відповідь на питання про те, що робить ваш проєкт

[Назва проєкту] — це [бла-бла-бла], який (-а, -е) [тимц-тимц-тимц],

де:

Бла-бла-бла — це те, «що ми таке» — знайоме, зрозуміле і вже використовується

Тимц-тимц-тимц — це те, що робить це «знайоме» чудовим і відрізняється від інших. Це критична цінність для вашого споживача за яку він готовий платити вам гроші.

Після чого знайдіть проблему, яку вирішує ваш проєкт — це проблема з цінністю, яку ви продаєте (її мало, вона дорога, важкодоступна і т.д.).

І наостанок, рішення, яке пропонує ваш проєкт, — це розв’язання проблеми з цінністю. Ви продаєте її краще, ніж ваші конкуренти, — як прямі, так і непрямі.

Після того, як визначилися зі споживчим сегментом і критичною цінністю для нього, наступний крок — формування повноцінної команди стартапа. Скоріш за все, ви поодинці не зможете вирішити всі питання з перевірки вашої бізнес-гіпотези. Тому вам потрібні партнери і співзасновники вашого стартапу. Вони будуть працювати в проєкті з повною самовіддачею, не отримуючи при цьому ніякої зарплати за це. Відтепер ви не наймані співробітники, а самостійні підприємці. Формування команди починається з відповідей на два питання: 

  1. У чому ваша власна цінність, як партнера?
  2. Хто вам потрібен на роль партнера?

Питання №3. Який я партнер?

Спочатку необхідно знайти відповідь на більш точне питання: що такого у вас є унікального, щоб разом з вами хтось в одній зв’язці захотів просувати загальний бізнес? Для багатьох, з ким я спілкуюся на регулярних консультаціях, це зовсім не просте запитання. У них є ідея стартапу, а команди немає. Грошей для найманого персоналу теж немає.

Сформулюйте свою цінність, як партнера по стартапу. І починайте продавати цю цінність потенційним партнерам. Якщо немає результату, перегляньте послідовно свою цінність, вимоги до потенційного партнера і, нарешті, канали продажів — де саме ви шукаєте потенційних партнерів. Тепер окремо по кожному пункту:

Ваша цінність. Ви вважаєте, що у вас є супер бізнес-ідея. Може, ви її не так оформили і не представили належним чином і потенційні партнери її не оцінили. Ви вважаєте, що ваша участь може обмежуватися щотижневими вечірніми зустрічами і рідкісними телефонними дзвінками після основної роботи (в моїй практиці були такі приклади). А ваш потенційний партнер хоче, щоб ви були залучені в роботу над стартапом з ним на рівних. 

Вимоги до потенційного партнера. Може, людини, яка поєднує в собі настільки багато різних компетенцій, навичок і супер особистих якостей просто не існує в реалі.

Канали продажів. Може, там, де ви шукаєте потенційного партнера, такі просто не водяться?

Абсолютно аналогічний підхід можна успішно реалізувати і під час пошуку нової роботи чи пошуку партнера в особистому житті. Формулювання особистої цінності портрета потенційного партнера, продажів, аналіз результатів, корекція цінності і/або портрета потенційного партнера.

Взагалі навички продажів необхідні абсолютно всім людям, а не лише підприємцям. Чим краще вмієте продавати свою цінність, цінність своїх продуктів, результатів праці, тим більшого успіху досягнете в житті, незалежно, підприємець ви чи ні.

Питання №4. Хто вам потрібен на роль партнера?

Опишіть вимоги до партнера. Хто це повинен бути? Я раджу взяти за основу шаблон будь-якого сайту з працевлаштування і сформувати вакансію “Потрібен партнер по бізнесу”. Ця вправа корисна, перш за все тим, що у вас з’явиться документально зафіксований портрет гіпотетичного партнера.

Ви письмово сформулюєте всі свої принципові побажання, включаючи стать, вік, освіту, подорожі і т.д. З іншого боку, також опишіть свої пропозиції одержуваної вигоди для шуканого партнера від спільної діяльності.

А тепер ніби осторонь прочитайте те, що написали. Оцініть прочитану пропозицію і дайте відповідь чесно на питання, чи стали б саме ви партнером на таких умовах. Наявність письмового “портрета” гіпотетичного партнера — це великий крок до успіху під час пошуків. Ви точно знаєте, кого ви шукаєте.

Суспільство

Дія повертає кошти за купівлю облігації “Нова Каховка

Опубліковано

Дія повертає кошти за купівлю облігації “Нова Каховка”. Усі, хто купували облігацію отримають вкладені кошти назад та прибуток на картку “єПідтримка”.

Про це повідомляє Дія.

У дії радять реінвестувати кошти у нові облігації. Наразі доступні:

  • Бахчисарай
  • Керч
  • Джанкой
  • Євпаторія
  • Макіївка
  • Сімферополь
  • Асканія Нова
  • Ялта
  • Залізний Порт

Читайте також: Дія поповнює свою команду: які вакансії пропонують

“Наприклад, якщо ви зараз придбаєте 10 облігацій Бахчисарай у Дії, то на момент виплати отримаєте на картку єПідтримка суму вкладу та 2 895 грн прибутку”, – пояснили у Дії.

Послуга реалізована Мінцифрою спільно з Міністерством фінансів України, Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку й Національним банком України.

Нагадаємо, українці за сім днів у застосунку “Дія” купили облігацій на 144 мільйони гривень.

Фото: Дія

Читати далі

Суспільство

Документальний фільм «Да Вінчі» у травні покажуть в Івано-Франківську та Львові

Опубліковано

У травні покази документального фільму «Да Вінчі», присвяченого пам’яті Героя України Дмитра Коцюбайла, командира батальйону «Вовки Да Вінчі», відбудуться в Івано-Франківську та Львові.

Про це повідомив в ефірі Українського радіо продюсер стрічки Назар Борушок.

«Найближчі покази в Україні відбудуться 14 травня в Івано-Франківську та 15 травня у Львові. В нас актуальна інформація з’являється по ходу, тому що пишуть люди, які хочуть організовувати це в тих чи інших містах чи країнах. І по факту ми вже додаємо актуальну інформацію на нашу сторінку у Фейсбуці», – зазначив він.

Потім, за словами продюсера, буде показ в Угорщині, далі – у 5 містах Великої Британії, зокрема у Лондоні та Манчестері. Вже відбувся показ у Клівленді та Детройті (США).

Читайте також: 52 ветерани отримають гранти на розвиток бізнесу

«Після чого фільм вийде вже в український прокат, і кожна людина зможе в зручний для себе час відвідати показ у кінотеатрі. Частина коштів із продажу квитків буде спрямована на батальйон «Да Вінчі», – сказав Борушок.

Він нагадав, що стрічка «Да Вінчі» складається передусім з інтерв’ю людей, які його добре знали – це і родина, і його найближчі друзі, і кохана, і побратими, з якими він воював з 2014 року. Також у фільмі використані архівні матеріали.

«Коли я шукав архіви, то теж проробив дуже велику роботу, оскільки я моніторив все, що було з 2014 року. Я заходив буквально у Фейсбук, просто гортав стрічку до найпершого посту Дмитра і вишукував матеріали, які могли забутися. Потім я заходив до всіх його друзів, шукав там матеріали і таким чином знайшов кілька унікальних відео, які вже всі забули і які ми використали», – зазначив продюсер.

Крім того, за його словами, у фільмі родзинкою стали кадри, які взагалі ніхто не бачив. Це кадри з бодікамери з GoPro, яка була на шоломі у «Да Вінчі». Особливо багато цих кадрів було з моменту повномасштабного наступу.

«Тож ми склали стрічку з цих трьох частин: з архівів 2014 року, з інтерв’ю його друзів, побратимів і родичів та з архіву, який він знімав сам на GoPro», – сказав Борушок.

Нагадаємо, анонсували створення навчальної програми по розмінуванню для жінок.

Фото: Да Вінчі

Читати далі

Суспільство

У виші Києва відкриють школу для підготовки ШІ-спеціалістів

Опубліковано

На базі Навчально-наукового інституту журналістики КНУ імені Тараса Шевченка хочуть відкрити школу для підготовки спеціалістів у галузі штучного інтелекту.

Про це повідомив директор Інституту журналістики КНУ Юрій Бондар, передає «Укрінформ».

«Партнерами школи стануть американські меценати Шелбі й Калеб Ворд (Shelby & Сaleb Wards), які є засновниками першої у світі платформи для ШІ-сторітелерів Curious Refuge. Їхні тренінги застосовують Netflix, Pixar, Google й інші», – розповідає Бондар.

Читайте також: Український ШІ-стартап залучив $30 000 інвестицій

Безпосередньо для створення школи партнери можуть залучити до пʼяти мільйонів доларів. Наразі вивчення проблематики індустрії штучного інтелекту впроваджують у навчальні програми й модулі для студентів.

«Ринок штучного інтелекту в Україні сьогодні не досить розвинутий, спеціалісти працюють несистемно. Тож навчальні платформи, як-от школа при КНУ, дадуть можливість підготувати й обʼєднати спеціалістів», – додає Бондар.

Нагадаємо, МЗС України представило ШІ-аватара Вікторію, яка тепер коментуватиме консульську інформацію.

Фото: Укрінформ

Читати далі