Суспільство
93-річний переселенець із Лисичанська став «пігулкою бадьорості» для волинян (ВІДЕО)
Віктору Лопаті – 93 роки. Уже пів року, як він із родиною залишив рідний Лисичанськ та живе у гуртожитку при ліцеї у селі Княгининок на Волині.
Про секрети життєлюбства та довголіття прадідуся Лопати розповідає ШоТам.
Війна приходила до нього уже тричі: у 1941-ому, 2014-ому і в лютому 2022-го… Нині прадідуся Лопату у селі Княгининок знають всі: для кожного знайде привітне і підбадьорливе слово, а ще – незмінно співає.
Віктор Лопата – найстарший переселенець у Княгининку, що біля Луцька. Його родина залишила рідний Лисичанськ через російське вторгнення.
«Оскільки були дуже потужні обстріли, одного дня я просто вирішила, що треба їхати. Бо моє серце розбилося навпіл: я змогла накрити собою одну дитину… А у мене їх двоє», – розповідає Ганна Дарниченко, дружина онука.
Уже пів року родина мешкає у гуртожитку місцевого ліцею.
«Ми з березня місяця тут проживаємо. Прийняли нас, як рідних. Як рідних, прийняли», – Віктор Лопата.
Дідусь згадує прожите: флот, шахта, содовий завод – і скрізь з гітарою. Каже, в цьому і є його секрет довголіття.
«Перше – це робота, город. Це моє перше заняття. Я все життя займаюсь городом. Друге… Можете кричати на мене: оці всі реклами і так далі – все це я пропускаю повз вуха. Це другий фактор. І третій фактор – це гітара», – Віктор Лопата.
Любов до музики передав і правнуку Миколі.
«Музикою я займаюсь з 5 років. Вся сім’я підтримує мене на цьому нелегкому шляху. Навчання проходить дистанційно, я записую відео та відправляю його своїй вчительці у Київ», – Микола, правнук
Читайте також: Двічі тікала від війни. Переселенка з Авдіївки Діана Максименко відкрила перше антикафе на Вінниччині
Завжди привітного і співочого дідуся Лопату полюбив увесь Княгининок. Саме тут йому подарували гітару і омріяну вишиванку.
«Він розказував, що у нього ніколи не було справжньої вишиванки. А так як наша Волинь має характерну вишивку, ми вирішили йому зробити маленький подарунок, це було, здається, на День вишиванки… І коли ми її дарували, він її обійняв і каже: «Я ніби всю Україну обійняв», – розповідає Карина Ткачук, працівниця Центру культури «Княгининок»
«І мені подарували наш стяг. Я його обіймаю, як всю Україну. Разом з вишиванкою», – Віктор Лопата.
Нагадаємо, дві подруги з Харкова власноруч облаштували 50 будинків для переселенців.
Також ШоТам повідомляв, як вівчар із Донеччини самотужки пригнав на Волинь отару з 400 овець.
Суспільство
Місто-побратим Лейпциг передало Києву 55 автомобілів різного типу.
Про це повідомляє Віталій Кличко.
Це 50 Volkswagen для комунальних підприємств і 5 Mercedes для бригад «Київтеплоенерго», які швидко реагують на аварії та надзвичайні ситуації, зокрема після ракетних атак.
З 2022 року Лейпциг, за підтримки німецького уряду та польських партнерів, також передав Києву пожежні авто, швидкі, вантажівки, генератори та гуманітарну допомогу.
Нагадаємо, що харківська область отримала 179 генераторів для підтримки критичної інфраструктури.
Також ми повідомляли, як робити бізнес доступним: в Києві пройшла подія, присвячена безбарʼєрності.
Фото: Віталій Кличко.
Коментарі
Суспільство
Деталі
Коментарі
Суспільство
1. Уявімо, що ви давно мрієте про домашнього улюбленця. Де його взяти, якщо таки наважилися?
Зоозахисники наголошують: тварина — не товар і не подарунок. Це жива істота, і якщо ви вирішили завести її вдома, треба зважити усі «за» та «проти». Наприклад, порахувати, скільки часу ви готові приділяти тварині, чи є у вас можливість повноцінно її вигулювати, якщо йдеться про собаку, та чи маєте ви кошти, аби оплачувати їжу та медичні послуги. Якщо так, то найкращим варіантом буде взяти тварину з притулку — так стверджують люди з руху #НеКупуйПрихисти, які вже адоптували тварин. Ви зможете врятувати життя кота або собаки, які з різних причин опинилися на вулиці. У притулку тварин зазвичай лікують, вакцинують, каструють чи стерилізують. А якщо чотирилапий має певні захворювання чи особливості, то працівники обов'язково про це попереджають.
2. Якщо ви не взяли тварину з притулку, а знайшли на вулиці й вирішили прихистити, то чим її годуватимете в перші дні?
Якщо тварина довго жила на вулиці, то найімовірніше в неї були періоди голоду. Таких тварин не можна перегодовувати, адже це може навіть спричинити смерть. Варто давати їм їжу, яка легко перетравлюється, а також поїти великою кількістю води — з розрахунку 50 мілілітрів на кілограм маси тіла.
3. Що далі варто обов'язково зробити з твариною, яку ви знайшли та прихистили?
Найкраще почати з профілактичного огляду в клініці. Ветеринари перевірять здоров’я вашого улюбленця, призначать йому вакцинації та препарати для обробок від кліщів і паразитів.
4. А чи взагалі гуманно тримати собаку на ланцюгу біля будинку?
У UAnimals наголошують: ланцюг змушує тварину сидіти в обмеженому просторі. Їсти, пити та ходити до туалету їй доводиться на одній маленькій території. Якщо миска з водою перекинеться, пес страждатиме від спраги, доки не прийде людина. А якщо йому немає, де сховатися від сонця, то він може отримати тепловий удар. Взимку ж це додатковий ризик обморозити тіло та лапки. Окрім цього, ланцюг може заплутатися, пошкодити шкіру, скалічити шию та хребет. Відсутність контакту з людьми й іншими собаками робить пса тривожним та агресивним. У разі загрози собака не може втекти, тому нападає на незнайому тварину чи людину, що випадково зайшла на його територію — жертвами часто стають діти. Також у зоні бойових дій собака без ланцюга має більше шансів врятуватися та вижити.
5. Скажімо, ви адоптували тварину, нагодували й відвідали з нею ветлікаря. Вона сита, живе з вами в будинку в любові та турботі. Але тут починається повітряна тривога. Як подбати про улюбленця?
Фахівці ЗооПатрулюUA радять бути лагідними до тварини, пригостити її улюбленим смаколиком або дати седативний засіб (за попередньої консультації з лікарем). Ще можна використати метод обмотування шарфом — зав’язати його по тілу так, аби на спині чотирилапого утворилася літера Х. Також зоозахисники радять не заважати тварині, коли вона хоче кудись заховатися, адже нею керує інстинкт самозбереження — звісно, якщо це місце є безпечним для її життя.
6. Та найкраще рішення в разі небезпеки — спуститися в укриття. Що робити, якщо охоронці укриттів чи сусіди проти того, аби ви перебували там зі своїм домашнім улюбленцем?
У грудні минулого року юристки організації UAnimals звернулися до Міністерства внутрішніх справ з пропозицією оновити наказ від 2018 року і дозволити людям спускатися в укриття з тваринами. Міністерство виконало це прохання, тому з 10 січня 2024 року люди мають право ховатися від обстрілів разом зі своїми улюбленцями, і всі спроби примусити вас залишити тварину поза укриттям є незаконними.
7. Тривога закінчилася й настав час гуляти. Під час прогулянки ви раптом бачите жорстоке ставлення до тварини її власника. Що робити в такому разі?
Жорстока поведінка з тваринами є злочином. За статтею 89 Кодексу України про адміністративні правопорушення, власник, який жорстоко поводиться з твариною, повинен сплатити штраф. Також у нього можуть забрати його тварину.
8. Скажімо, ви хотіли б мати чотирилапого з притулку, але ще не готові до цього кроку. Що можна зробити просто зараз, аби підтримати безхатніх тварин?
Кожен з нас може допомагати тваринам, навіть якщо ми не є їхніми власниками. Підписуйтеся на сторінки притулків, яким можете допомогти будь-яким способом, і пропагуйте гуманне поводження з тваринами.
Поділіться своїми результатами:
Коментарі