Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Грати та вивчати. 6 настільних ігор, щоб покращити свою українську

Опубліковано

Дізнатися про нові слова, пригадати, як казали у вас вдома чи вивчити новий фразеологізм можна не лише з підручників. Покращити свою українську можна граючи — разом з друзями чи сім’єю. Настільні ігри підійдуть і дітям, і дорослим, а спільна подорож чи вихідні можуть пройти не лише за переглядом фільмів чи скролінгом соцмереж. ШоТам підібрав настільні ігри для покращення української: і щоб вивчити нове, і повеселитися. 

«Гра слів» від Memo Games

Гра, що допоможе урізноманітнити мовлення і дізнатися багато нових слів. Вона складається з 180 карток, що розділені на 4 категорії — «Неологізми», «Фразеологізми», «Діалекти», «Твоя солов’їна». У комплекті є пісковий годинник. Правила прості — треба відгадати значення слова чи фрази якнайшвидше. На картці є приклад вживання слова у реченні, який можна використати як підказку. Можна грати командами чи вдвох. 

Настільна гра «Гра слів», що допоможе покращити мовлення. Фото: сайт Memo Games

Вік: 14+

Кількість учасників: 2+

Ціна і де купити: 749 гривень на  сайті Memo Games

Коментарі гравців: 

«Чудовий подарунок, особливо для тих хто хоче черпнути трошки глибше. Подарувала подрузі, вона з Маріуполя, дуже хоче говорити гарно українською мовою. Дякую!», — Маргарита.

У комплекті «Гри слів» є картки, правила і пісковий годинник. Фото: сайт Memo Games

«Пізнавальна гра! Грали з друзями в Карпатах, нам дуже сподобалось! Деякі цікаві слова почали використовувати в повсекденному житті. Українська мова — найкраща», — Павло. 

«Еліас» від Strateg

Відома гра, де треба пояснити якнайбільше слів, не використовуючи спільнокореневі — тепер з українською лексикою! У наборі 110 карток і пісковий годинник. Виграє та команда, що відгадає найбільше слів, які пояснює один з гравців. 

Гра «Еліас» для компаній, щоб швидко пояснювати і вгадувати слова. Фото: сайт Strateg 

Вік: 9+

Кількість учасників: 4-12

Ціна і де купити: 157 гривень на сайті Strateg

Коментарі гравців: 

«Гра чудова. Для дітей — розвивати словниковий запас (дитина не знатиме всіх слів). Для дорослих чудова розвага. Ми граємо сім’єю (з дорослими особливо цікаво)», — Ольга.

У комплекті гри «Еліас» є пісковий годинник і картки. Фото: сайт Strateg 

«Хороша якісна гра. Зручна упаковка, яскраві малюнки на картках. Чудова ідея для подарунка. Діти зацінили, альтернатива іграм в гаджетах», — Лілія. 

«Хто перший?» від Gamesly 

Це гра на швидкість, але й на багатий словниковий запас. Головне правило — першим назвати слово, що підходить під опис, наприклад: «Щось кисле, що містить апостроф?». У комплекті 150 карток, грати можна великими компаніями. 

Гра «Хто перший?» з кольоровими картками і цікавими завданнями. Фото: сайт Gamesly 

Вік: 10+

Кількість учасників: 2+

Ціна і де купити: 699 гривень на сайті Gamesly

Коментарі гравців:

«Дуже класна гра. Граємо під час повітряних тривог у школі», — Ліля.

Приклад карток у грі «Хто перший?». Фото: сайт Gamesly 

«Цікава та корисна гра. Дякую. Виконана на гладенькому папері. Яскрава. Все дуже приємно. Ще хотілося би і для дорослих. Більш складних запитань, більш закручених, інтелектуально наповнених. Чекаю! Дякую», — Тетяна.

«Скажи “Паляниця”» від Strateg

Настільна гра, щоб потренувати вміння чітко і правильно вимовляти звуки завдяки скоромовкам та дізнатися нові слова українською. У комплекті 98 карток і 3 категорії — скоромовки й дії, скоромовки для вивчення напам’ять і маловідомі українські слова. Щоб перемогти, треба виконати якнайбільше завдань і не заплутатися у підступних реченнях.

«Скажи “Паляниця”» — гра зі скоромовками і цікавими словами. Фото: сайт Strateg

Вік: 10+

Кількість учасників: 2-6

Ціна і де купити: 112 гривень на сайті Strateg

Коментарі гравців: 

«Чудова, лінгвістична та легка гра, що популяризує українську мову. Дуже допоможе дорослим та дітям, які хочуть перейти на українську, усім хто прагне покращити свій словниковий запас. Цікаві слова, веселі завдання, скоромовки- весело проводимо час у колі сім’ї) Навіть малеча замість ґаджетів зацікавилася) Патріотичний дизайн радує око, можна придумувати свої варіації гри/правил або навіть використовувати картки, як роздатковий матеріал на уроках. Дякую творцям гри)», — Ірина.

У комплекті гри «Скажи “Паляниця”» є картки трьох кольорів: сині, червоні й зелені. Фото: сайт Strateg 

«Я — репетитор української мови, у роботі з дітьми часто використовую ігри, щоб було веселіше. Купила пізнавальну гру “Паляниця” саме для цієї мети. Дітям подобається і нові слова вчать, і не нудно на заняттях», — Марія. 

«Встигни за 60 секунд» від Gamesly 

Теж гра на швидкість, але тут треба не лише швидко згадати слово, а й записати його. У комплекті 50 карток зі 100 різними категоріями («Міста України», «В супермаркеті» тощо), 6 олівців, блокнот для запису відповідей (пізніше можна безоплатно завантажити шаблон, якщо блокнот закінчиться), пісковий годинник. Суть гри — за 60 секунд записати якнайбільше слів з категорії на кожну букву алфавіту.

Яскрава гра «Встигни за 60 хвилин» допоможе пригадати весь алфавіт і потренувати пам’ять. Фото: сайт Gamesly 

Вік: 10+

Кількість учасників: 2-6

Ціна і де купити: 699 гривень на сайті Gamesly

Коментарі гравців:

У комплекті гри «Встигни за 60 секунд» є блокнот для зручного записування відповідей. Фото: сайт Gamesly 

«Оказія» від Така Мака 

Ця гра особлива, адже присвячена діалектизмам з різних регіонів України. У комплекті 84 картки і 7 комплектів фішок з номерами. Ціль гри — вгадувати діалектні слова завдяки асоціаціям. 

Кольорова гра про діалектизми «Оказія» містить цікаві слова з усієї України. Фото: сайт Така Мака 

Вік: 8+

Кількість учасників: 3-6

Ціна і де купити: 450 гривень на сайті Така Мака

У комплекті гри «Оказія» є картки і фішки. Фото: сайт Така Мака 

Суспільство

У Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО)

Опубліковано

На правому березі Києва запустили першу екомашину, яка збиратиме використані батарейки на перероблення. Машина вивозитиме батарейки з усіх пунктів приймання руху «Батарейки, здавайтеся!».

Про це повідомили в русі «Батарейки, здавайтеся!».

Тест-драйв машини тривав упродовж місяця. Вона змогла перевезти понад п’ять тонн батарейок, які здавали кияни у магазинах-партнерах та будинках, що зареєстровані у програмі руху.

Читайте також: UAnimals оголосили лавреатів Всеукраїнської зоозахисної премії

Батарейки за принципом 100% перероблення залежно від типу передадуть таким заводам:

  • Eneris Recupyl в Польщі;
  • Accurec в Німеччині;
  • EraSteel у Франції тощо.

Перероблення матеріалу повністю фінансують партнери руху, а саме виробники й дистриб’ютори батарейок: Panasonic, VARTA, Duracell, GP Batteries та інші компанії.

Нагадаємо, що розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі.

Фото: фейсбук-сторінка «Батарейки, здавайтеся!»

Читати далі

Суспільство

«Культурні сили» провели захід на тему підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні

Опубліковано

«Культурні сили» та платформа «Меморіал» 26 березня провели захід, який присвятили розвитку культури підтримки жінок, які втратили чоловіків на війні. На події відбувся відкритий діалог між лідерками громадянського суспільства, представниками патронатних служб, військовими, волонтерами та митцями.

Про це повідомили в «Культурних силах».

Що обговорили на заході

Подію організували для того, аби почати діалог на важливу тему, яку можуть оминати у суспільстві через її важкість. Спікери обговорювали, як не залишати жінок, які втратили коханих наодинці з горем, а також як навчитися не шкодити, натомість вміти підтримувати і турбуватися.

На панелі «Культура підтримки» керівниця психологічного простору «ПроЖИТИ» Катерина Чижик розповіла:

«Для мене особисто одним із тригерних слів було “тримайся”. Нема мені за що триматися, нема за кого триматися. І ще, коли сусіди або хтось кажуть: “та молода, ще вийдеш заміж” це саме болюче, що можна сказати жінці, яка втратила свого коханого чоловіка».

Катерина втратила свого чоловіка у 2023 році. Аби пережити цю подію, жінка почала створювати власне місце сили. У цей період виник психологічний простір «ПроЖИТИ».

Читайте також: Ukraїner та PR Army створили фільм про депортацію кримських татар (ВІДЕО)

У «Культурних силах» зазначили, що саме в громадському секторі започатковують проєкти, які можуть полегшувати проживання горя втрати.

«Якби не громадський сектор, я взагалі не уявляю, що було б з багатьма членами родин загиблих. Громадським організаціям, які підтримують рідних і близьких загиблих воїнів, треба об’єднувати зусилля, бо державним органам та суспільству часто байдуже на їх проблеми»‚ — розповіла очільниця фонду «Маємо жити» Оксана Боркун.

Також важливою темою для жінок, які втратили своїх чоловіків, є збереження пам’яті про них. Керівниця патронатної служби «Азов.Супровід» Ріна Рєзнік зазначила:

«Є величезна кількість онлайн-петицій про присвоєння звання Героїв України. І ми з одного боку розуміємо, що кожен з загиблих герой цієї країни, а з іншого боку також розуміємо, що не можемо забезпечити кожному цю державну нагороду, назву міста, назву вулиці й таке інше. Зараз це є найбільшим випробуванням, як весь цей обсяг горя акумулювати і дати кожній індивідуальній, величезній, серйозній трагедії достатньо простору і місця для того, щоб це вшанування було достатньо гідним і великим». 

Презентація кліпу «Місто наречених»

На події «Культурні сили» представили новий кліп на пісню Саші Чемерова «Місто наречених». Його присвятили жінкам, які пережили втрату. У кліпі знялася Таті Сонце (Тетяна Мельник).

«Головна героїня цього кліпу не актриса, це жінка, котра втратила свого коханого на війні. І тут на екрані ми можемо бачити не гру, а власне проживання втрати», — зазначив засновник платформи «Культурні сили» Миколай Сєрга.

Автор пісні Саша Чемеров поділився своїми емоціями від переглядання кліпу:

«Як і всі присутні, я вперше дивився цей кліп. І мені важко було втримати сльози. Моїм завданням було не констатувати факт втрати, а дати надію. Тому що життя все ж таки продовжується, все ж таки життя має сенс». 

Відео: ютуб-канал «Культурних сил»

Довідка

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що «Культурні сили» провели у Києві відкриту розмову, присвячену колективній пам’яті.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі

Суспільство

На Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО)

Опубліковано

У Києві відкриють новий креативний простір MLYN design hub, присвячений сучасному українському дизайну. Відвідувати простір можна буде щодня та безплатно. Відкриття MLYN design hub запланували на квітень 2025 року.

Про це повідомили у команді простору.

Що буде в MLYN design hub

Простір працюватиме у стінах колишнього заводу «КиївМлин», у якого й запозичили частину назви. Головна мета проєкту — знайомити українців з якісними предметами інтер’єру, що виробили в Україні, та популяризувати їх.

Українські виробники та дизайнери зможуть представляти свої роботи у межах експозицій інтер’єрних предметів. Виставкова зала оновлюватиметься кожні три-чотири місяці.

«В MLYN design hub ми прагнемо зробити сучасний український дизайн більш помітним для широкої аудиторії. Тому відкрили цей простір — затишний, дружній, наповнений подіями, який щоденно дає можливості для розвитку і популяризації дизайну. Тут українські виробники і дизайнери можуть представити свої роботи на постійній основі, а відвідувачі — відкрити для себе якісні, естетично довершені предмети інтер’єру, створені в Україні», — зазначив засновник MLYN design hub Роман Михайлов.

Читайте також: «Довженко-Центр» запускає у шести містах кіноклуб

Перша експозиція

Першою виставкою у просторі стане експозиція під назвою «Зерно». Її створили під кураторством артдиректорки простору Ярослави України.

«Експозиція “Зерно” представить інсталяції різних інтер’єрних зон, скомпонованих з предметів українського виробництва. В ній ми переосмислимо традиції нашого дизайну в потоці сучасних тенденцій», — розповіла Ярослава Україна.

MLYN design hub працюватиме щодня, вхід для відвідувачів вільний. Експозиційна зона працюватиме з 10:00 до 19:00, а подієва зала прийматиме заходи до 23:00. Простір розташований за адресою вулиця Спаська, 36/31, на другому поверсі.

Раніше ми писали, що анонімний митець зі Львова зібрав понад мільйон гривень на військо за допомогою картин.

Фото: MLYN design hub

Читати далі