Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Грати та вивчати. 6 настільних ігор, щоб покращити свою українську

Опубліковано

Дізнатися про нові слова, пригадати, як казали у вас вдома чи вивчити новий фразеологізм можна не лише з підручників. Покращити свою українську можна граючи — разом з друзями чи сім’єю. Настільні ігри підійдуть і дітям, і дорослим, а спільна подорож чи вихідні можуть пройти не лише за переглядом фільмів чи скролінгом соцмереж. ШоТам підібрав настільні ігри для покращення української: і щоб вивчити нове, і повеселитися. 

«Гра слів» від Memo Games

Гра, що допоможе урізноманітнити мовлення і дізнатися багато нових слів. Вона складається з 180 карток, що розділені на 4 категорії — «Неологізми», «Фразеологізми», «Діалекти», «Твоя солов’їна». У комплекті є пісковий годинник. Правила прості — треба відгадати значення слова чи фрази якнайшвидше. На картці є приклад вживання слова у реченні, який можна використати як підказку. Можна грати командами чи вдвох. 

Настільна гра «Гра слів», що допоможе покращити мовлення. Фото: сайт Memo Games

Вік: 14+

Кількість учасників: 2+

Ціна і де купити: 749 гривень на  сайті Memo Games

Коментарі гравців: 

«Чудовий подарунок, особливо для тих хто хоче черпнути трошки глибше. Подарувала подрузі, вона з Маріуполя, дуже хоче говорити гарно українською мовою. Дякую!», — Маргарита.

У комплекті «Гри слів» є картки, правила і пісковий годинник. Фото: сайт Memo Games

«Пізнавальна гра! Грали з друзями в Карпатах, нам дуже сподобалось! Деякі цікаві слова почали використовувати в повсекденному житті. Українська мова — найкраща», — Павло. 

«Еліас» від Strateg

Відома гра, де треба пояснити якнайбільше слів, не використовуючи спільнокореневі — тепер з українською лексикою! У наборі 110 карток і пісковий годинник. Виграє та команда, що відгадає найбільше слів, які пояснює один з гравців. 

Гра «Еліас» для компаній, щоб швидко пояснювати і вгадувати слова. Фото: сайт Strateg 

Вік: 9+

Кількість учасників: 4-12

Ціна і де купити: 157 гривень на сайті Strateg

Коментарі гравців: 

«Гра чудова. Для дітей — розвивати словниковий запас (дитина не знатиме всіх слів). Для дорослих чудова розвага. Ми граємо сім’єю (з дорослими особливо цікаво)», — Ольга.

У комплекті гри «Еліас» є пісковий годинник і картки. Фото: сайт Strateg 

«Хороша якісна гра. Зручна упаковка, яскраві малюнки на картках. Чудова ідея для подарунка. Діти зацінили, альтернатива іграм в гаджетах», — Лілія. 

«Хто перший?» від Gamesly 

Це гра на швидкість, але й на багатий словниковий запас. Головне правило — першим назвати слово, що підходить під опис, наприклад: «Щось кисле, що містить апостроф?». У комплекті 150 карток, грати можна великими компаніями. 

Гра «Хто перший?» з кольоровими картками і цікавими завданнями. Фото: сайт Gamesly 

Вік: 10+

Кількість учасників: 2+

Ціна і де купити: 699 гривень на сайті Gamesly

Коментарі гравців:

«Дуже класна гра. Граємо під час повітряних тривог у школі», — Ліля.

Приклад карток у грі «Хто перший?». Фото: сайт Gamesly 

«Цікава та корисна гра. Дякую. Виконана на гладенькому папері. Яскрава. Все дуже приємно. Ще хотілося би і для дорослих. Більш складних запитань, більш закручених, інтелектуально наповнених. Чекаю! Дякую», — Тетяна.

«Скажи “Паляниця”» від Strateg

Настільна гра, щоб потренувати вміння чітко і правильно вимовляти звуки завдяки скоромовкам та дізнатися нові слова українською. У комплекті 98 карток і 3 категорії — скоромовки й дії, скоромовки для вивчення напам’ять і маловідомі українські слова. Щоб перемогти, треба виконати якнайбільше завдань і не заплутатися у підступних реченнях.

«Скажи “Паляниця”» — гра зі скоромовками і цікавими словами. Фото: сайт Strateg

Вік: 10+

Кількість учасників: 2-6

Ціна і де купити: 112 гривень на сайті Strateg

Коментарі гравців: 

«Чудова, лінгвістична та легка гра, що популяризує українську мову. Дуже допоможе дорослим та дітям, які хочуть перейти на українську, усім хто прагне покращити свій словниковий запас. Цікаві слова, веселі завдання, скоромовки- весело проводимо час у колі сім’ї) Навіть малеча замість ґаджетів зацікавилася) Патріотичний дизайн радує око, можна придумувати свої варіації гри/правил або навіть використовувати картки, як роздатковий матеріал на уроках. Дякую творцям гри)», — Ірина.

У комплекті гри «Скажи “Паляниця”» є картки трьох кольорів: сині, червоні й зелені. Фото: сайт Strateg 

«Я — репетитор української мови, у роботі з дітьми часто використовую ігри, щоб було веселіше. Купила пізнавальну гру “Паляниця” саме для цієї мети. Дітям подобається і нові слова вчать, і не нудно на заняттях», — Марія. 

«Встигни за 60 секунд» від Gamesly 

Теж гра на швидкість, але тут треба не лише швидко згадати слово, а й записати його. У комплекті 50 карток зі 100 різними категоріями («Міста України», «В супермаркеті» тощо), 6 олівців, блокнот для запису відповідей (пізніше можна безоплатно завантажити шаблон, якщо блокнот закінчиться), пісковий годинник. Суть гри — за 60 секунд записати якнайбільше слів з категорії на кожну букву алфавіту.

Яскрава гра «Встигни за 60 хвилин» допоможе пригадати весь алфавіт і потренувати пам’ять. Фото: сайт Gamesly 

Вік: 10+

Кількість учасників: 2-6

Ціна і де купити: 699 гривень на сайті Gamesly

Коментарі гравців:

У комплекті гри «Встигни за 60 секунд» є блокнот для зручного записування відповідей. Фото: сайт Gamesly 

«Оказія» від Така Мака 

Ця гра особлива, адже присвячена діалектизмам з різних регіонів України. У комплекті 84 картки і 7 комплектів фішок з номерами. Ціль гри — вгадувати діалектні слова завдяки асоціаціям. 

Кольорова гра про діалектизми «Оказія» містить цікаві слова з усієї України. Фото: сайт Така Мака 

Вік: 8+

Кількість учасників: 3-6

Ціна і де купити: 450 гривень на сайті Така Мака

У комплекті гри «Оказія» є картки і фішки. Фото: сайт Така Мака 

Коментарі

Суспільство

Як біотехнологиня та вчителька мотивують жінок змінювати професії (ВІДЕО)

Опубліковано

Біотехнологиня та вчителька пішли зі своїх робіт, щоби розвивати прифронтове Запоріжжя. А тепер попри обстріли навчають молодь урбаністики, а жінок — робототехніки. Повну історію героїнь ми розказали на ютуб-каналі ШоТам.

Історія героїнь випуску

Світлана Мамай готувала дітей до успішного складання ЗНО у приватній школі. Та її цілі змінилися, коли на Запоріжжя полетіли ракети, а на околицях точилися бої. Тоді одразу зупинили навчання, а Світлана бачила себе лише у волонтерстві.

«Усе було досить сумбурно — невідомо, що далі. Розгублені діти, розгублена певною мірою я, втрата соціальних напрацювань, які в мене були. Тобто те, що в мене було важливим у викладанні — взаємодія з людьми, це енергетика, яку ти можеш отримувати, — воно повністю зникло», — поділилася культурна менеджерка ГО «Молодь Онлайн» Світлана Мамай.

Читайте також: Підприємець із Вінниці відкрив енергонезалежну реберню на воді (ВІДЕО)

Фото: ютуб-канал ШоТам

У волонтерському штабі вона зустріла Анастасію Торянік, яка полишила роботу в біотехнологічній кампанії, аби надавати гуманітарну допомогу. Світлана та Анастасія спрацювалися і скоро опікувалися волонтерськими групами.

Та невдовзі ГО, яка координувала штаб, припинила роботу. Колежанки опинилися перед вибором: повертатися до звичних справ чи повністю йти в активізм. Тож вони долучилися до ГО «Молодь Онлайн», якій саме бракувало лідерок.

Тепер Анастасія організовує навчання для молоді Запоріжжя, а Світлана займається урбаністикою.

Відео: ютуб-канал ШоТам

Про те, як активістки розвивають громадське життя у власному місті, дивіться повне відео на ютуб-каналі ШоТам. Це відео створили завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство Україна», що впроваджує Український Жіночий Фонд.

Раніше ми писали, як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО).

Фото: ютуб-канал ШоТам

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні презентували стрічку «Сімейний альбом» про родинну історію Голодомору й війни (ВІДЕО)

Опубліковано

У столичному кінотеатрі «Жовтень» 21 листопада презентували документальну стрічку «Сімейний альбом». Його зняла режисерка Марина Ткачук у партнерстві з Музеєм Голодомору та Українським культурним фондом.

Про це повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.

У фільмі досліджують історичні паралелі, які є між геноцидом росії під час Голодомору 1932–1933 років і в період повномасштабної війни.

Фото: пресслужба МКСК

Читайте також: У Сикстинській капелі та Папських апартаментах створили вісім українських аудіогідів (ФОТО)

«Прем’єра відбулася за участі творчої команди та головної героїні стрічки — британської фотохудожниці Самари Пірс. Її прадід, австрійський інженер Александр Вінербергер став випадковим свідком Голодомору в Харкові 1933 року. Йому вдалося таємно сфотографувати жертв трагедії і передати ці світлини за кордон. Вінербергер прагнув донести світу правду про геноцид українців і зупинити його», — написали в МКСК. 

Коли Самара віднайшла камеру свого прадіда та альбом із фотографіями з України, вона переосмислила свій творчий шлях. Жінка вирушила на Харківщину через 90 років після Голодомору, аби засвідчити сучасні прояви геноциду проти українського народу. 

Відео: ютуб-канал Планети кіно

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

У міністерстві зазначають, що фільм «Сімейний альбом» уперше представили у світі на ювілейному Варшавському міжнародному кінофестивалі 13 жовтня 2024 року. 

Цей фільм уже озвучили п’ятьма мовами:

  • англійською;
  • польською;
  • німецькою;
  • французькою;
  • іспанською.

Фільм «Сімейний альбом» здобув перемогу на Мистецькому конкурсі державного підприємства «Мультимедійна платформа іномовлення України» у 2023 році. Стрічку створила компанія «Гуд Монінг Дістрібьюшн».

Нагадаємо, що орган із труб і уламків ракет звучатиме на вокзалі у Львові.

Фото обкладинки: ютуб-канал Планети кіно

Коментарі

Читати далі

Суспільство

8 фото Марка Залізняка, які розкривають Голодомор та інші злочини «совєтів» проти українців

Опубліковано

В об’єктив фотографа з Донеччини Марка Залізняка потрапила національна трагедія українського народу, а сам митець, даючи настанови своєму синові-фотографу, казав: «Сину, не міняй цю хорошу справу на рублі. Знімай: те, що сьогодні — рядовий знімок, то завтра буде історією»… І сьогодні його світлини дійсно стали історією, яку тепер неможливо замовчати.

Редакція ШоТам створила добірку фотографій 1930-х років від Марка Залізняка, яка варта вашої уваги.

Біографія фотографа

Марко Залізняк — фотоаматор з хутора Романівка на Донеччині, залишив фотолітопис руйнування українського села Вдале наприкінці 1920-х – на початку 1930-х років. На його знімках увічнено моменти колективізації, розкуркулювання, знищення майна селян, відбирання хліба та виселення до Сибіру.

Фото: архів Покровського історичного музею

Залізняк вже з 12-річного віку захоплювався фотографією. Під час Голодомору йому пропонували стати фотографом у НКВС, але він відмовився. Щоб врятувати сім’ю від голоду, він обміняв свої нагороди з Першої світової війни на два пуди хліба та вивіз їх з Романівки. Пізніше він працював на будівництві заводу у Гришиному, але змушений був повернутися до Романівки внаслідок конфлікту з головою сільської ради.

У 1934 році Залізняк був засуджений за руйнування та крадіжку колгоспної пасіки, але справу закрито після апеляції та зняття звинувачення.

Фотографії Марка Залізняк стали основою для створення документальних фільмів про Голодомор, таких як «Миттєвість нашого життя», «Симфонія Донбасу», «Голодомор» та інших. Ці знімки мають велике значення у збереженні історичної правди про Голодомор, їх використовують у підручниках, монографіях та інших джерелах.

8 фото, що доводять злочини «совєтів»

  1. Розкуркулена сім’я біля свого будинку в с. Удачне Донецької області. 30-ті рр. ХХ століття
Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

2. Розкуркулювання селянина П. Масюка. Село Удачне Донецької області. 1934 рік

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

3. Члени товариства зі спільного обробітку землі перевозять комору розкуркуленого селянина П. Ємця до загальної комори. 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

4. Збирання замерзлої картоплі на Донеччині. 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

5. Розкулачені селяни села Вдале Червоноармійського району Донецької області, 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

6. Доставка майна розкуркулених селян на бригадний двір у селі Удачне Гришинського району Донецької області, 1932 рік

фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

7. Народне гуляння біля гойдалок у селі Гришине Донецької області, 1930-і роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

8. Збір зернових за допомогою лобогрійки на хуторі Романівському Гришинського району Донецької області. На передньому плані — Марія Леонтьєвна Воробйова, 1930 рік

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

Коментарі

Читати далі