Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

5 українських чаїв, які здивують кожного: з ряскою, бурштином, у букетах і «бомбітах»

Опубліковано

Щоб точно не натрапити на замаскований продукт від російських виробників чаю, які вперто намагаються проникнути на полиці наших магазинів під іншими назвами, обирайте чаї від українських крафтярів.

Так ви не лише підтримаєте своє, рідне, але й відкриєте для себе дивовижні чайні ідеї з різних регіонів України.

ШоТам поспілкувався з крафтярами та зібрав для вас підбірку чаїв, які неодмінно здивують навіть найбільших гурманів незвичайним кольором, смаком або подачею.

Синій чай, що стає рожевим або зеленим — як ви захочете

«Чай з лісової мальви — це кольорове диво в чашці. Після заварювання він стає синім, потім зеленіє. Якщо додати скибочку лимона, він стане рожевим. Додасте тичинку шафрану — перетвориться в яскраво-зелений ефір», — розповідає співзасновниця сімейної мануфактури To Ta Torbа Софія Лашків.

Але синій чай люблять не лише за перформанс. Його цінують у країнах Сходу за здатність швидко втамовувати спрагу.

Синій чай з лісової мальви від To Ta Torbа. Фото бренду

Що це за чай: «Український анчан» від мануфактури To Ta Torbа

Хто й де виготовляє: сімейна мануфактура To Ta Torbа в селищі Вигода Івано-Франківської області

Як смакувати: смак чаю з лісової мальви ледь відчутний, але неповторний. Якщо ж хочеться додати виразних ноток, Софія радить міксувати сушені суцвіття мальви з лимонною травою та звичайним чорним чаєм, але врахуйте, що це вплине й на гру кольорів.

Де купити: To Ta Torbа 

Скільки коштує: 65 гривень за 20 г

Пакування: дой-пак

Букетований чай у ситі

Це чай не в пакетиках, а в букетиках! Та ще й упаковка незвичайна — сито.

Що це за чай: це авторські чаї під брендом «Трави з яру»

Любов Попова збирає трави та цвіт і складає з них маленькі букетики. Що та коли збирати, вони перейняла від своєї бабусі Ганни. Фото надала крафтярка

«По-перше, це дуже красиво — букетик квітів у чашці, а по-друге — добре можна роздивитися склад, які рослини там є», — каже Люба.

Ідея пакувати свої чайні букетики в сито народилась випадково. Одного разу Люба подала гостям свої букетики в ситі, бо воно першим потрапило під руку, і було зручно. Гості були в захваті, тому жінка вирішила розробити пакування на основі звичайного сита для борошна.

Хто й де виготовляє: сировину жінка збирає в селі Козіївка, що на Харківщині, де ставки, піщані кар’єри та сонячні схили всипані запашними цілющими травами: чебрець, материнка, звіробій, алтей, ромашка. Тут же вона збирає цвіт липи та бузини і ягоди шипшини.

Букетований чай від Люби настільки вразив українців, що крафтярка вже розпродала увесь свій запас і тепер приймає передзамовлення на наступний сезон. 

«Готуватиму три збори: «Баринкове зіллячко» (на честь нашого сімейного вуличного прізвиська), «Од усього» й «Душа Яру» — усі з різним смаком і всі загальнозміцнюючі, а головне — смачні й ароматні», — ділиться планами травниця.

Люба захоплюється вишивкою та рушниковими швами, тому вирішила класти в кожну коробку з чаєм ще й маленький тематичний подарунок. Який — не скажемо, хай вам буде сюрприз!

Як смакувати: один букетик розрахований на літр чаю. Люба радить подавати чай у прозорому заварнику, аби смакувати також красу букетованого чаю.

Де купити: Трави з Яру 

Пакування: коробка на основі сита, загорнута в папір і перев’язана стрічкою

Скільки коштує: від 900 гривень за коробку залежно від розміру

Чай зі справжнім бурштином

Бурштиновий чай — древня традиція в Балтійських країнах. У Латвії є цілий курорт з бурштину — там на ньому сплять, ним роблять масаж, п’ють бурштиновий чай. В Україні створили та запатентували власну рецептуру чаю з місцевим бурштином.

Ідеальний сувенір з Рівненщини — чай з місцевим бурштином, молодими пагонами сосни й українським іван-чаєм — ферментованим кипрієм. Фото: vsesvit_ivanchai

Що це за чай: це іван-чай «Поліський бурштин» від ТМ Всесвіт

Хто й де виготовляє: бренд «Всесвіт» заснувала родина Єва Єндрик та Романа Степановича з Рівного. Подружжя власноруч збирає листя іван-чаю в Карпатах, сушить і робить різні композиції його основі. При зборі вони керуються правилом, що рослина має продовжити рости, тож з кожної збирають лише по кілька листочків.

У бренду чималий вибір чайних сумішей, і найбільше нас здивував чай з порошком бурштину. «Це унікальний, запатентований продукт, аналогів якого в Україні не існує, — каже Єва. — Ми створили іван-чай з хвоєю, і там наче чогось бракувало.  Вирішили додати бурштин — ми купуємо камінці й товчемо їх у пудру».

Чай з бурштином уже став візитівкою регіону й улюбленим сувеніром з Рівненщини. Ірина пояснює, що, активуючись у гарячій воді, бурштин вивільняє корисні ефіри, бурштинові солі — терпени.

Як смакувати: заварювати звичним способом — у горнятку чи в чайничку-заварнику. Приготувати смачний і корисний напій з цього чаю можна навіть, використовуючи холодну воду, адже він «розкривається» навіть за низьких температур завдяки гранульований формі й глибокій ферментації.

Де купити: Всесвіт Іван-чай 

Пакування: фірмовий дерев’яний тубус ручної роботи. Без застосування клею та лаку

Скільки коштує: 250 грн за 80 г

Чай з ряскою

Так-так, з тією самою ряскою, яку так люблять гуси та качки. Ця мікроскопічна рослинка  містить багато важливих для організму амінокислот, а також вітаміни С, Е та групи В. Також ряска дуже багата на йод. З давніх-давен українці використовували ряску в лікувальних цілях, а на Чернігівщині пропонують посмакувати чай з цією зеленою королевою озер і річок.

Що це за чай: чай «Русальна пісня» від родинної ферми «Сонячна земля»

«Русальна пісня»: чай з ряскою та шматочками сушених персиків. Фото Тетяни Шанойло

Хто й де виготовляє: фермерка-травниця Тетяна Шанойло із села Количівка Чернігівської області власноруч збирає й сушить ряску та решту інгредієнтів.

«Окрім ряски малої до складу чаю входять цвіт липи, м’ята, лепеха, сушені лимон та персик, квіти жасмину садового. Усе сушу сама. Все крім ряски та лимона — з нашого родинного саду», — розповідає Тетяна. Каже, вивчаючи давні книги з травництва, давно зацікавилась ряскою, але все шукала їй ідеальну компанію.

«Якщо заварити монозбір ряски, він на смак трохи нагадує морські водорості, хоч ця рослина росте в прісній воді. Тож я доповнила цей чай яскравими нотками цитрусу, персика», — ділиться травниця.

Як смакувати: заварювати, як звичайний трав’яний чай, кількість заварки та час настоювання регулювати на власний смак.

Де купити: buglakfarm 

Пакування: дой-пак

Скільки коштує: 82 гривні за 50 г

Чай у солодких «бомбітах»

Напівпрозора кольорова кулька, що таїть у собі поєднання трав, фруктів і ягід  Якщо опустити її в горнятко окропу, ви почуєте характерний тріск, і все смачне й ароматне з «бомбіти» вивільниться, а сама вона безслідно зникне. Що за магія? Це лід чи якийсь пластик? Ні, це карамель, приготовлена з ізомальту — замінника цукру. При потраплянні у воду вона розчиняється, даруючи напою солодкий смак.  

Що це за чай: «Чайні Бомбіти» від родинної майстерні SOFI-NA

«Чайні Бомбіти» виглядають як ялинкові кульки — яскраві та крихкі. Фото SOFI-NA

Хто й де виготовляє: Світлана Салтановська із селища Велика Долина Одеської області. Матір Світлани Софія Нагорняк — лікарка за фахом. Уже кілька років жінки збирають дикороси для лікувальних чаїв на берегах Південного Бугу. З 2020 року вирощують власний овес, іван-чай, ромашку.

У якийсь момент Світлана вирішила, що просто заварювати чай чи сухі трави — це нудно.

«В мережі я побачила чайні бомбочки, і вони мене вразили. Вирішила спробувати виготовити цю красу сама, але щоб всередині була не просто чайна заварка, а цілі букети смаку й аромату — з шматочками фруктів, пелюстками квітів і спеціями», — розповідає майстриня.

Каже, процес виготовлення солодких кульок потребує ювелірної точності. Адже захолола ізомальтова карамель дуже крихка, а її робоча температура — 160-170 °C, тож найменша необережна крапля може обернутися сильним опіком.

Попри це, Світлана обожнює чаклувати з карамеллю та називає свій чай «найінстаграмнішим».

Як смакувати: велика «бомбіта» розрахована на 1-1,5 літра води, маленька — на велику чашку. Секретик: якщо перед подачею «бомбіту» на 7 хвилин покласти в морозильну камеру, то при заварюванні почуєте той самий смачний «хруст безе».

Де купити: sofina_produktion 

Пакування: подарунковий дерев’яний або паперовий бокс

Скільки коштує: 4 маленькі «бомбіти» в картонній коробці — 340 грн; 4 великі «бомбіти» в дерев’яному пакуванні — 670 грн.

Тож обирайте та смакуйте самі або дивуйте гостей незвичайними українськими чаями.

Суспільство

17-річна дівчина з Каліфорнії створює прикраси, щоб підтримати Україну через UNITED24

Опубліковано

17-річна школярка з Каліфорнії Софі Кім створює намиста з нержавіючої сталі для підтримки України. Увесь прибуток від продажу Софі задонатить через UNITED24.

Про це повідомили в UNITED24.

Софі має досвід у продуктовому дизайні й хотіла використати свої знання на користь. На одному боці намиста вона гравіює напис «Я підтримую Україну», а на іншому зображає тризуб.

«Я намагаюся робити все, що в моїх силах, аби хоч якось допомогти зусиллям України у війні незалежно від того, наскільки мій внесок маленький», — сказала Софі.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав понад 8 000 доларів на допомогу українським дітям.

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що UNITED24 отримала анонімний донат у мільйон доларів на розмінування.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації врятували юнака, якому загрожувала мобілізація в армію рф

Опубліковано

У межах ініціативи Bring Kids Back UA вдалося повернути з окупації 21-річного хлопця, якому погрожували примусовою мобілізацією до російської армії.

Про це повідомила операційна директорка Bring Kids Back UA Дарія Зарівна.

Історія хлопця

Юнак залишався на окупованій території лише зі свідоцтвом про народження. Кілька місяців тому йому зателефонували з російського військкомату з вимогою з’явитися для вручення повістки. Згодом прозвучала й пряма погроза — забрати його силоміць. Перебуваючи в постійному страху, що його відправлять на війну, хлопець звернувся по допомогу.

Завдяки зусиллям сестри та організації Helping to Leave, йому вдалося отримати документи й перетнути лінію розмежування, повернувшись на підконтрольну Україні територію.

Читайте також: У містах на Луганщині активісти розповсюдили проукраїнську символіку (ФОТО)

Bring Kids Back UA — державна ініціатива, спрямована на повернення українських дітей та молоді з окупації або росії. Команда Helping to Leave є одним із партнерів проєкту, що надає практичну допомогу українцям у складних умовах окупації.

Нагадаємо, українська художниця та Rescue Now запустили ініціативу для допомоги дітям у Харкові.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Save Ukraine

Читати далі

Суспільство

«Укрпошта» випустила марку, присвячену сторічному партнерству України й Британії (ФОТО)

Опубліковано

24 квітня «Укрпошта» презентувала поштовий випуск «Британія та Україна: 100 років партнерства». Його створили в межах проєкту «Власна марка» до 100 днів з моменту підписання угоди про сторічне партнерство між країнами.

Про це повідомили в компанії.

Угоду уклали 16 січня 2025 року під час візиту Прем’єр-міністра Великої Британії до Києва. Це перший документ такого масштабу для України, що охоплює ключові сфери співпраці — від безпеки й економіки до культури та спорту.

Дизайн марки створили на основі офіційної айдентики партнерства, розробленої британськими дизайнерами.

Церемонія спецпогашення відбулася у Головпоштамті у Києві за участі тимчасової повіреної у справах Великої Британії в Україні Шарлотти Сюрен, заступника міністра закордонних справ України Олександра Міщенка та генерального директора «Укрпошти» Ігоря Смілянського.

Особливою частиною події стала участь школярів із київської школи №219. Вони підписали листівки, які надішлють до учнів партнерської школи у Ліверпулі, а також до прем’єр-міністра Великої Британії Кіра Стармера і міністра закордонних справ Девіда Ламмі.

Читайте також: Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про боротьбу українців (ФОТО)

Нагадаємо, що учні 100 українських та британських шкіл долучаться до нового спільного проєкту.

Фото: «Укрпошта»

Читати далі

Шопочитати

Суспільство3 дні тому

У кожного з нас є його винаходи: чому Apple завдячує своєму прориву українцеві

«Я себе вважаю українцем. Ніяк інше!» — казав Любомир Романків, що більшість життя прожив не...

Військо5 днів тому

«Я з покоління дітей, які у 2014 році писали листи солдатам, а потім стали ними». Це Дмитро, що у 18 пішов на війну

Йому було дев’ять, коли почалась війна — і саме з нею він дорослішав. Замість футбольних...

Суспільство1 тиждень тому

Взяли управління у свої руки. Ці українські громади перетворюють біовідходи на добриво

Біовідходи, як-от скошена трава, опале листя й залишки фруктів та овочів часто викидають на звалища...

Культура1 тиждень тому

Які з цих традицій збереглися дотепер? Фольклористка про давні святкування українського Великодня

Уже в неділю українці святкуватимуть Великдень, до якого ми готуємося кілька днів. Зазвичай до четверга...