Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

«Мати міст руських» і «колиска народів»: 4 міфи про Київ, історію якого росіяни приписують собі

Опубліковано

Як міфи про Київ стали основою російської ідеології? Розібратися в цьому ШоТам допоміг історик, автор курсів Всеукраїнської школи онлайн, ведучий вебінарів для учнів на Ilearn та історичної рубрики на 1+1 Артур Бабенко. Матеріал створений у співпраці з Національним проєктом з медіаграмотності «Фільтр» Міністерства культури та стратегічних комунікацій України.

Артур Бабенко

Історик

Чому Київ став магнітом російських міфів

Одна з причин російської військової агресії проти України бажання знищити українську національну ідентичність. Саме існування українців ставить під сумнів численні міфи, які століттями створювали для обґрунтування «історичного шляху» росії. 

Наприклад, своєю абсурдністю вражає факт, що російські школярі, вивчаючи історію зародження російської державності, читають не про Москву чи Петербург, а про Київ, Чернігів та інші українські міста.

Саме тому російським пропагандистам було досить легко переконати співвітчизників, що загарбницька війна, яку вони почали, є «звільненням» територій. 

На жаль, ці міфологеми ще з совєтських часів поширювали й серед українців, через що досі залишається мінімальний відсоток тих, хто вірить у «братні народи».

Магнітом для багатьох російських міфів став Київ, тож погляньмо на найпоширеніші з них і їхнє спростування.

Міф 1: «Київ — мати міст руських» у значенні «російських»

Ще у 2014 році президент росії володимир путін заявляв, що «ми не просто близькі сусіди — ми один народ», а «Київ мати міст руських». Це не тільки поширює міфи, що існували століттями, але й передає всю суть російського імперіалізму. Показово, що московити обґрунтовували свої загарбницькі плани, послуговуючись ідіомою про Київ ще століття тому. Наприклад, у серпні 1919 року білогвардійський генерал-лейтенант Ніколай Брєдов сказав: «Киев мать русских городов — никогда не был украинским и не будет». 

Але звідки взявся цей вислів і чи дійсно він має той сенс, який у нього вкладають росіяни?

Він зустрічається в «Повісті времʼяних літ» — його начебто сказав Олег, коли починав княжити в Києві. Важливо, що в той час вислів «мати міст» не мав ідеологічного чи політичного забарвлення — за однією з версій, у перекладі з грецької він позначав метрополію. Однак зазначу, що за сотні років зʼявилося багато різних інтерпретацій, деякі з яких узагалі не мали стосунку до первісного значення. Докладніше про це можна почитати тут

«Повість времʼяних літ». Фото: Вікіпедія

Найважливіше те, що коли російська влада використовує цей вислів, вона намагається підмінити поняття, бо навіть якщо взяти до уваги, що князь Олег дійсно це сказав, то вислів стосувався земель навколо Києва, тобто політичного центру — про московські землі він тоді й гадки не мав. Те саме стосується й слова «руський», що позначає населення Русі до росіян воно ніякого стосунку не має.

Міф 2: Київ заснували в 482 році

Травень 1982 року. У різних куточках Києва відбуваються урочисті заходи. Місто прикрашене яскравими плакатами й ілюмінацією, чиновники виступають з промовами на новозбудованих об’єктах культури та спорту, на Хрещатику — перший карнавал. Фіналом урочистостей стає грандіозне шоу на Республіканському стадіоні (нині «Олімпійський»), у якому беруть участь 25 тисяч учасників. 

Це все було присвячене святкуванню 1500-річчя міста Київ. Але є одне «але» — рік заснування Києва, на який спиралися під час святкування, лише частково має історичне обґрунтування. Переважно він був результатом домовленостей у кабінетах чиновників.

Шоу на Республіканському стадіоні (нині «Олімпійський»), 1982 рік. Фото: Станіслав Цалик

Відсвяткувати гучний ювілей міста ще в 1970-х запропонував партійний діяч і заступник голови Ради Міністрів УРСР Петро Тронько. Достовірних фактів, чому партії знадобилося відзначати саме ювілей, немає — існують припущення, що це святкування дозволило б відволікти людей від 50-х роковин Голодомору чи отримати фінансування для побудови різних культурних об’єктів під свято. Важливим було те, що партійні функціонери беззаперечно збиралися використати урочистості для поширення міфологеми про «братні народи», у якій Київ відігравав центральну роль. 

Оскільки партія сказала: «Треба», то почали реалізацію ідеї, під яку спочатку необхідно було підвести хоча б якесь історичне обґрунтування. Цим займався археолог Петро Толочко, який згодом у своїх інтерв’ю розповідав, що археологічних матеріалів для встановлення точного року заснування міста було досить мало.

Наприклад, на Старокиївській горі знайшли монети часів візантійського імператора Юстиніана І. Також був знайдений оборонний рів і залишки жител. Це дало археологам можливість припустити, що Київ виник приблизно в 6 столітті. І хоч серед артефактів заперечень не викликало лише датування житла, версію про 6 століття підтримав авторитетний радянський академік Рибаков, на думку якого в партії зважали.

Зрештою, після дискусій чиновники підтримали ідею відсвяткувати саме 1500-річчя Києва та саме під цей «ювілей» узгодили рік заснування міста — 482. Ну а якщо враховувати, що під час святкування активно поширювали тези на кшталт «Разом на віки» та схожі, можна припустити, що свою ідеологічну мету ювілей виконав.

Напис «Разом на віки». Фото: Big Kyiv 

Коли ж насправді виник Київ як місто, невідомо й досі. Життя тут існувало тисячі років тому, і переконливими доказами цього є Кирилівська стоянка та залишки Трипільської культури. Але самого міста тоді ще не існувало. Наразі різні теорії дають Києву як 1200, так і 2500 років.

Читайте також: Пращури українців та засновники землеробства: 5 міфів про трипільців

Очевидним є те, що в датуванні Києва залишається ще багато питань, відповіді на які, можливо, знайдуть нові покоління науковців. А поки ми не маємо іншої версії, офіційним вважається саме 482 рік. 

Міф 3: Київ — «спільна колиска» трьох народів

Під час того гучного святкування «ювілею» Києва однією з поширених міфологем була теза про «єдиний народ» чи «братні народи», й українська столиця відігравала в цій системі координат сакральну роль. Мовляв, усе почалося з Києва, що був центром середньовічної держави Русь, яка й стала «спільною колискою» трьох народів. Цей міф сформувався ще за часів російської імперії, його поширювали совєти й підхопила сучасна російська влада.

Теза про «спільну колиску» — це спроба видати бажане за дійсне, оскільки землі, навколо яких сформувалося Московське князівство, були на периферії Русі й у ті часи називалися Заліссям. Вони не мали якогось впливу та не брали політичної участі в існуванні Русі.

Теза про «єдиний народ» також не витримує критики щонайменше через те, що після роздробленості Русі траєкторії історичного розвитку українців та росіян були кардинально різними. Це проявилось у формуванні різної мови, менталітету й культури.

Міф 4: «Київська Русь» — назва середньовічної держави на землях східних словʼян

Коли вже в наш час ми вивчали в школі середньовічну історію України, ми зустрічалися з назвою держави «Київська Русь». Лише за останнє десятиліття, зокрема, в шкільній програмі таку назву вже не використовують, і ось чому.

Цей термін виник ще у ХІХ столітті, коли російська імперія обґрунтовувала свою спадковість і виправдовувала захоплення українських і білоруських земель. Суть російської ідеологеми полягає в тому, що спочатку була «Київська Русь», потім, після монгольської навали, постала «Московська Русь» і «Петербурзька Русь». 

Аналіз літописів свідчить, що термін «Русь» застосовували до земель, що належать сучасній Україні, а не росії. Це пояснюється тим, що в сприйнятті жителів князівської Русі це була територія сучасних Київської, Житомирської, Чернігівської та Черкаської областей. Звісно, згодом володіння руських князів поширились і на території, які нині є росією, але ті землі були радше периферією, ніж політичним центром. Так і на різних мапах уже доби Нового часу російські землі продовжували позначати як Московію у той час, як наші називали Україною.

Мапа 1648 року. Фото: Вікіпедія

Найкращий засіб від російської псевдоісторії

Міфи, перелічені в статті, є лише верхівкою айсберга російської дезінформації. Але вже на прикладі цих міфологем видно, як вони нашаровуються одна на іншу, переплітаються та вводять в оману велику кількість людей. Для спростування багатьох з них потрібні цілі томи пояснень, які б розплутували століттями створювану брехню. Саме тому найкращим засобом від російської псевдоісторичної нісенітниці є зацікавленість власною історією та критичне мислення, що дозволить виокремити факти від московських інтерпретацій.

Культура

Чорнобильське покоління: 5 фільмів про людей і трагедію, які варто побачити

Опубліковано

26 квітня 1986 року відбулась одна з найбільших і найстрашніших техногенних катастроф у світі — вибух на Чорнобильській АЕС. Трагедія вплинула не лише на жителів міст-супутиків, а й на екологічну ситуацію в Україні та країнах Європи. 

За десятки років після трагедії кінематографісти повертаються до теми Чорнобильської катастрофи, щоб дослідити її вплив на майбутні покоління, віддати шану героям минулого та вирішити власні внутрішні конфлікти.

ШоТам спільно з Takflix підготували добірку сучасних фільмів, які доступні до онлайн-перегляду.

«Зірка полинь», реж. Аделіна Борець 

Документальна історія про двох останніх жителів села Малі Кліщі — мати Ніну та її сина Олександра. Їхні сусіди полишили свої домівки після Чорнобильської катастрофи, коли цю територію визнали зоною обов’язкового відселення, а в 1991 році село зняли з обліку. Герої ж продовжують жити там як самосели.

У короткому метрі режисерка досліджує глобальну травму декількох поколінь. Його герої залишаються вдома в абсолютній самотності та небезпеці, бо не бачать майбутнього поза його цим. Попри відчутні конфлікти між матір’ю та сином, вони продовжують співіснувати у власному маленькому світі без людей, в майже пантеїстичному зв’язку з природою.

«Чорнобиль 22», реж. Олексій Радинський 

Окупація ЧАЕС стала однією з тривожних подій перших місяців повномасштабного вторгнення. У короткометражному документальному фільмі режисер Олексій Радинський збирає розповіді працівників станції, яких російські військові взяли в заручники. У стрічці свідчення про злочини та побут окупантів комбінують з архівними відео перших днів захоплення станції. Фільм створений у межах проєкту «Розплата: Свідчить Україна» (The Reckoning Project: Ukraine Testifies), що займається документацією та розслідуванням російських воєнних злочинів в Україні.

У 2025 році на Берлінському кінофестивалі відбулась прем’єра наступної стрічки режисера, присвяченої цій темі. «Спеціальна операція» складається з записів камер спостереження під час окупації ЧАЕС. Стрічка без діалогів є прямим доказом воєнних злочинів, скоєних росіянами.

«Брама», реж. Володимир Тихий

Іронічна драма з гостросоціальним підтекстом розповідає про родину, яка живе в зоні відчуження. Над донькою й онуком головує баба Пріся — стара відунка з насиченим партизанським минулим. Вона вільно пересувається зоною, спілкується з русалками, курить самокрутки та вживає галюциногенні гриби, живучи своє найкраще життя, проте одного разу бачить дуже песимістичне пророцтво.


У фільмі з найхарактернішою роллю Ірми Вітовської Чорнобиль стає медіумом для розмови про актуальні проблеми українського суспільства періоду 2010-х років. Стрічка працює, мов машина часу, що дає змогу оцінити, наскільки наша свідомість трансформувалась за останні роки. 

«Чорнобильські бабусі», реж. Голлі Морріс, Енн Боґарт

Документальна історія про впертих бабусь, які залишаються жити в Чорнобильській зоні, попри заборони закону. Команда документалістів відвідує різні спільноти, сформовані цими жінками, щоб розповісти про їхній побут і захоплення в одному з найнебезпечніших місць світу. Більшість із них живуть розмірене сільське життя, не бояться радіації та зберігають традиції, всупереч екологічним умовам і життєвим поневірянням.

Водночас стрічка не фокусується виключно на історіях бабусь, адже розповідає про працівників ЧАЕС, дослідників, рятівників і навіть сталкерів, які інколи або постійно взаємодіють з головними героїнями.

«Не все буде добре», реж. Адріан Пірву, Хелена Максьом

Це інтимний щоденник іноземця, який намагається наново перепройти свій життєвий шлях. Адріан народився того ж року, коли сталася Чорнобильська аварія. Скоро йому 30, і він не знає, що робити далі. Його матір впевнена, що причина глаукоми сина — її візит до України під час вагітності. Андріан вирішує поїхати до України, щоб зняти фільм про людей, які постраждали від аварії на ЧАЕС. 

У Києві він зустрічає Хелену та закохується. Разом вони їдуть у подорож, яка допоможе їм дізнатися більше про людей «чорнобильського покоління» та самих себе. Співрежисерка фільму Хелена Максьом долучилася до лав НГУ, тож 100% з продажу квитків на Takflix ідуть на потреби її батальйону.

Читати далі

Культура

Фільм «Битва за Світло» виклали онлайн у вільному доступі (ВІДЕО)

Опубліковано

Документальний фільм «Битва за Світло» режисера Василя Київського, який розповідає про боротьбу українців із російським енергетичним терором, тепер можна переглянути у вільному доступі на ютуб-каналі режисера.

Про це повідомили у команді фільму.

Що відомо про стрічку

Фільм присвячений роботі воїнів Повітряних сил, рятувальників ДСНС та енергетиків, які разом захищають критичну інфраструктуру України. Це унікальний погляд зсередини на те, як країна протистоїть спробам ворога занурити її у темряву.

Серед героїв стрічки — командири зенітно-ракетних комплексів, пілоти, пожежники, мобільні вогневі групи та працівники енергетичної галузі. У фільмі також взяв участь чемпіон світу з боксу Олександр Усик.

До проєкту також долучились Тіна Кароль, Артем Пивоваров, Ксенія Мішина, Ярослава Магучих, Даша Квіткова та інші українські зірки, які записали звернення до героїв.

У стрічці лунають пісні таких виконавців: Кузьми Скрябіна, ROXOLANA, Артема Пивоварова, The Hardkiss та Skofka.

Читайте також: Не дає зануритися в темряву: це енергетик з Донеччини, що працює попри обстріли

Відео: ютуб-канал Василя Київського

Нагадаємо, що ДТЕК здобула шість «золотих» нагород на Davos Communications Awards 2025 (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал Василя Київського

Читати далі

Культура

Режисер кліпів Nirvana та Metallica відвідав Україну, аби створити фільм про нашу боротьбу (ФОТО)

Опубліковано

Американський режисер Семюел Баєр, відомий кліпами для Nirvana, Metallica, Девіда Бові та інших світових зірок, відвідав Україну на запрошення «Культурних сил». Під час візиту він вирушив у прифронтові регіони, щоб зафільмувати історії боротьби та стійкості українців під час війни.

Про це повідомили у «Культурних силах».

Про візит режисера до України

17 квітня Баєр зустрівся зі студентами Київського національного університету театру, кіно і телебачення імені Карпенка-Карого. Майбутні режисери мали змогу обговорити з ним особливості американського кіновиробництва, візуальну мову музичних кліпів і виклики професії.

Після зустрічі він разом із командою «Культурних сил» вирушив на схід України — у прифронтові та деокуповані громади, аби зафільмувати наслідки російської агресії. Насамперед його цікавили люди, які пережили окупацію або були змушені покинути свої домівки через війну, зокрема діти.

Баєр прагне не просто зафіксувати руйнування, а передати глядачам за кордоном справжню Україну — через персональні історії, біль і витривалість. До знімального процесу також приєднався американський актор і друг України Шон Пенн.

Читайте також: Оскароносний актор Шон Пенн зробив татуювання із гербом України (ФОТО)

Семюел Баєр приїхав до України після знайомства з капітаном ЗСУ та очільником «Культурних сил» Миколаєм Сєргою у Лос-Анджелесі. Саме під час «Туру вдячності» «Культурного десанту» він вирішив, що має розповісти історію українського спротиву світові. Тоді він сказав:

«Я маю приїхати до України. Я маю розказати вашу історію боротьби. Показати ваших фантастичних музикантів і розповісти про їхній шлях. Всього не розкажеш, але кожна історія — це дощ сліз. Я хочу зробити щось дуже просте, як мої музичні кліпи. Я сподіваюся, що ці історії побачать у Штатах, побачать у світі. Що це вразить. Я хочу, щоб вони думали про Україну, щоб люди пам’ятали Україну»

Про «Культурні сили»

«Культурні сили» — це платформа, що об’єднує військових творчих професій, культурних діячів, аналітиків та волонтерів. До цієї платформи входять такі проєкти та бренди:

  • «Культурний десант»;
  • «Книга на фронт»;
  • «Фронтова студія»;
  • «Оркестр 59» тощо.

«Культурні сили» формують та розвивають воїнську культуру, забезпечують морально-психологічну підтримку військових, підтримують родини загиблих, розвивають культурну дипломатію та впроваджують стратегії впливу через культуру та мистецтво.

Нагадаємо, що Deep State та «Культурні Сили» створили мапу звільнення Криму від більшовиків.

Фото: «Культурні сили»

Читати далі