Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами
українські подкасти українські подкасти

Суспільство

20 кращих українських подкастів. Про бізнес, подорожі, культуру та все на світі

Опубліковано

Замість музики — історії та розмови, як вам така пропозиція? Подкасти набувають шаленої популярності в світі та вже встигли стати частиною нашої культури. Підготували добірку найкращих українських подкастів на абсолютно різні теми. Від музики, психології й культури — до релігійних сект, інклюзії, фемінітивів та бізнесу.

MINCULTPRYVIT

подкаст Мінкультпривіт

Про що? Це подкаст від українського режисера та сценариста Нарімана Алієва, в якому автор кличе на розмову цікавих людей для розмови «безкультурно про культуру». За атмосферою діалоги героїв нагадують затишне спілкування на кухні, тож подкаст Алієва — дещо більше, ніж звичайні інтерв’ю. Це бесіда, діалог, який народжується в процесі розмови. 

З чого почати? А почати можна з будь-якого випуску. Наші лідери — розмова з режисером Антоніо Лукічем, записана в потязі «Київ-Ужгород», подкаст з учасниками гурту «Курган і Agregat» та бесіда з письменником і режисером Олегом Сенцовим.

Музика з історіями

подкаст Ярослава Грицака

Про що? Подкаст від українського науковця Ярослава Грицака, в якому він влаштовує справжню історично-музичну екскурсію західною музикою 1960-1980 років. Це музика, яку в ті часи не чули українці, і водночас, як переконує автор, не грають сучасні радіостанції. Дурненькі пісні про любов, справжній класичний рок та велика різдвяна програма — кожен випуск об’єднаний певною темою та маловідомими для слухачів композиціями.

З чого почати? Ви можете слухати подкаст Грицака з першого випуску, або вмикати епізоди в довільному порядку. Щоразу ви отримаєте порцію нової, подекуди ностальгічної, але завжди качової музики. У сезон новорічних свят радимо послухати «Різдвяний чарт», а почати можна вже завтра зранку з подкасту ранкових пісень.

Подкаст без образ

Подкаст без образ

Про що? Це проєкт редакторки Vertigo Олександри Поворозник та редакторки LiRoom Катерини Ятель, що виходить на «Радіо Поділ». Авторки обговорюють мову ненависті, дискримінацію та ставлення до психічних хвороб, намагаються зрозуміти, як проблеми суспільства впливають на наше життя, і в який спосіб люди можуть зробити світ краще.

З чого почати? Перший сезон подкасту складається з пілоту, чотирьох епізодів та бонусного запису з нагоди річниці смерті активістки Катерини Гандзюк. Тож радимо послухати всі випуски. Впоратися з цим вийде за дві з половиною години.

Взяла і прочитала

подкаст про літературу Взяла і прочитала

Про що? «Взяла і прочитала» — ще один проєкт незалежної спільноти українських подкастів «Радіо Поділ». У ньому літературознавиця та культурна менеджерка Богдана Неборак розмірковує над актуальними питаннями крізь призму світової та української літератури, а ще кличе до себе цікавих гостей. Приємний бонус для слухачів — в кожному епізоді авторка ділиться добіркою книг, які варто прочитати в контексті теми подкасту.

З чого почати? Слухати подкасти Неборак можна в довільному порядку. Ми радимо за нагоди увімкнути розмову з українським репером Фрілом та послухати епізод «Правда в літературі та література про правду».

50 відтінків музики з Іздриком

подкаст Юрія Іздрика

Про що? Якщо ви шукаєте щось подібне на музично-історичний експеримент Грицака, але в більш лайтовій формі, радимо послухати подкаст сучасного українського поета та музиканта Юрія Іздрика. Це особиста історія популярної музики останніх 50-ти років, з культовими гуртами, легендарними альбомами, топовими саундтреками та андеграундними виконавцями. Кожен епізод — це путівка у музичний світ Іздрика з його улюбленими треками та цікавими історіями з життя.

З чого почати? Подкаст розповідає про музику 1968-2018 років, тому для повного занурення радимо слухати епізоди в хронологічному порядку. Але не бійтеся перемикати на наступний випуск, усі вони — цілком самостійні та самодостатні. У топі ШоТам«Забуті вініли» та «Культові дуети» з другого сезону.

Vertigo Filmspotting

Подкаст про кіно

Про що? Це розмовний подкаст, в якому редакція видання Vertigo  розповідає про кіно та його виробництвом. Особливо радимо послухати другий сезон, в якому ведуча Аня Дацюк досліджує екосистему українського кінематографу та умови, в якому він живе. Утім радимо слухати обережно: можна зловити спойлери.

З чого почати? Обирайте епізоди за темами або гостями та орієнтуйтеся на власні вподобання. Комусь може зайти випуск про життя кінотеатрів, а для когось цікавішим виявиться епізод з таємницями кінокастингу.

В’ю

подкаст про реп В'ю

Про що? Один із небагатьох українськомовних подкастів про реп. Автори — музикант Майкол Вайнер та реп-оглядач Сергій Юсипюк. Це вільна розмова між авторами та гостями, серед яких журналісти, блогери, продюсери та репери. Ідеально підійде для тих, хто цікавиться і українським, і світовим репом.

З чого почати? Як і в більшості подкастів, можете стартувати з будь-якого епізоду. Ми радимо не оминати найсвіжіший випуск з гуртом KALUSH.

«ЇЇ» подкаст

Її подкаст

Про що? Подкаст від редакторок видання Wonderzine Україна Анни Хаєцької та Софії Пилипюк. Це розмови жінок із жінками про кар’єру, лідерство та гендерну рівність. Про особисте та професійне, про вибір та виклики перед сучасними жінками, пошук work-life balance, фемінітиви, визначення пріоритетів та рівноправ’я.

З чого почати? Слухати можна в довільному порядку, обираючи за темами або героями. Один епізод триває впродовж 40-45 хвилин та ідеально підійде для прослуховування на шляху до роботи чи додому.

Простими словами

Подкаст про психологію Простими словами

Про що? Це розмови про психологію від сертифікованого гештальт-терапевта Іллі Полудьонного та редактора київського видання The Village Україна Марка Лівіна. Розмови прості, без складної термінології чи малозрозумілих кейсів. Про емоції, почуття та ситуації, знайомі кожному з нас.

З чого почати? Подкаст має вже три сезони, і кожен об’єднаний спільною темою. Радимо слухати з самого початку, аби дослідити всі теми поетапно. Перша частина присвячена емоціям та стартує зі злості. Чому б не почати з цього?

Рахуємо чужі гроші

Подкаст про бізнес Рахуємо чужі гроші

Про що? Це один із найцікавіших та найпростіших подкастів про бізнес-новини від експерта з інвестицій Антона Полєскова та головреда видання Аin.ua Іллі Кабачинського. Легко та зрозуміло про те, як на кожного з нас впливає відкриття нового магазину IKEA  чи запуск нових сервісів доставки. 

З чого почати? Обирайте будь-який епізод, але звертайте увагу на нові випуски, адже часто вони прив’язані до актуальних подій. Наприклад, епізод про вигоду «Чорної п’ятниці» міг би добряче зекономити чиїсь гроші.

Дикі мандри

подкаст про подорожі Дикі мандри

Про що? Подкаст про подорожі, міста та країни, в яких варто побувати кожному. Журналіст, мандрівник та радіоведучий Юрій Марченко знайомить слухачів з новими людьми, їхніми історіями та традиціями через призму власного досвіду. Ідеально підійде для тих, хто скучив за подорожами, але поки не має можливості кинути все та придбати квитки. Один запис — одна історія.

З чого почати? Обирайте епізоди на власний розсуд, орієнтуючись на теми випусків. Від себе можемо порадити «Дикі мандри: Норвегія» та «Як 71-річний моряк один перейшов океан на плоту»

Рости як бамбук

Подкаст Рости як бамбук про життя в США

Про що? Подкаст про навчання та життя в США та інших країнах світу. Це історії про нові можливості, технології для розвитку та скіли, яких від нас вимагає сьогодення. Авторки Нарміна Стрішенець та Лала Зінкевич запевняють, що програма підійде для кожного, хто прагне розширити власні кордони та професійно зростати.

З чого почати? Радимо почати з першого епізоду про освіту в США та разом із авторками поступово знайомитися з особливостями навчання та життя за кордоном. Особливо радимо послухати випуск «Про можливості та несподівані особливості життя та навчання в Канаді».

Шит ай ноу Лайв

Про що? Один із найбільш неочікуваних подкастів у добірці від ШоТам. Чому? Бо щоразу на слухачів чекають абсолютно різні теми: від корупції й біблії до міських легенд, сучасних інфлюенсерів, диктаторів, відпустку та секти.Засновники подкасту Кріс Косик та Діма Малєєв говорять про все, що цікаво та незрозуміло. І для цього їм не потрібно бути експертами. А ще це діалог на відстані, адже Діма – в США, а Кріс – в Україні.

З чого почати? Просто обирайте будь-яку цікаву тему та вмикайте. Чудовий спосіб вбити час у дорозі та дізнатися щось нове про буденні чи маловідомі речі. Від себе радимо послухати випуски «Про жінок, які надихають» та «Про дивні факти, в які важко повірити».

Засновники

Подкаст про бізнес Засновники

Про що? Історії підприємців та новаторів, які змінюють ринок. Про побудову спільнот, ціннісний бізнес та управління системами. Кожен випуск – розмова із засновником бізнесу чи громадської організації. Спікери діляться власними історіями успіху, поглядами та підходами. Особливо радимо послухати підприємцям, які потребують мотивації, а також кожному, хто прагне відкрити власну справу.

З чого почати? Гортайте список епізодів та обирайте найближчі для себе теми. Нам сподобалися випуски «Війна поколінь Z: як 20-річні студенти змінюють ринок классіфайдів в Україні», та «Як зробити інновації інклюзивними».

Подкаст Підкаст

Подкаст Підкаст

Про що? Затишні, розмовні та наративні подкасти про суспільство, політику, культуру та інші сфери нашого життя. Тут і про перейменування Facebook на Meta, і про світові протести, і про локальні проблеми України. Ведучі подкасту – кримчани Олексій Кушнір та Олег Ідолов

З чого почати? Як і в більшості випадків, можна почати з випадкового епізоду. Перш за все, варто зрозуміти, чи «заходить» вам формат, а потім — просто слідкуйте за новими випусками та дізнавайтесь про найважливіші події в Україні та світі.

Подкаст «Пост правди»

Подкаст Пост правди

Про що? Це новий подкаст від українського науково-популярного медіа «Куншт». Автори обіцяють познайомити слухачів із людьми, чиї історії захоплюють, вражають та навіть лякають. Кожен епізод – результат доволі кропіткої роботи з пошуку історії та понад 40 проведених інтерв’ю. 

З чого почати? А з того, що зацікавить найбільше. Від себе радимо щонайменше два епізоди: «Глибинні фейки: Барак Обама, Сальвадор Далі, Recycle-GAN» та «Інформаційні бульбашки: ехо камери, інтернет-срачі, меми».

Вечори суму

подкасти від Радіо Скорбота

Про що? Це один із подкастів від «Радіо Скорбота». До студії приходять відомі українські виконавці та розповідають про свої сумні пісні. Ідеальне шоу для депресивних котиків, які шукають, що послухати в цитаделі печалі. Від себе можемо порадити слухати всі проєкти «Радіо Скорбота».

З чого почати? Це непостійне шоу, тому поки що варто насолоджуватися опублікованими виступами. Звісно, ми почали прослуховування з інтерв’ю лідера «Бумбокс» Андрія Хливнюка. 

Макіавельки

Про що? Ведучі Дарина Заржицька та Оксана Дащаківська намагаються розібратися з сучасними політичними трендами через розмови та записують їх у подкасти. Кажуть, історично склалося так, що обом легше думати вголос. Авторки мають політологічну освіту, тому предметно та цікаво розповідають про політику, популізм, вибори, різні технології тощо.

З чого почати? З того, що наболіло, і з того, що найбільше хочеться зрозуміти. ШоТам радить послухати випуски «Дій локально: про місцеве самоврядування» та «Про своє, жіноче: фемінізм та політикині, про яких ми не можемо не розповісти».

Наукасти

Про що? Це подкаст про науку, яку хочеться зрозуміти. Розмови з іноземними та українськими науковцями про найцікавіші наукові відкриття та дослідження. Автори команда науково-популярного проекту NEED science & education.

З чого почати? Враховуючи наші реалії, радимо стартувати з розмови із патофізіологом та генетиком Віктором Досенком про те, чому в Україні неможлива поява власних вакцин та як пандемія реалізувала мрії антивакцинаторів. Не бійтеся, усе цікаво та зрозуміло.

Radio kmbs

Про що? Це проєкт Києво-Могилянської бізнес-школи, у якому викладачі, учасники та випускники розповідають про актуальні для управлінців теми. Стратегії ведення бізнесу, управління, розвиток, бренд-менеджмент тощо. 

З чого почати? Хоча кожен епізод — самостійний, ми радимо почати з першого випуску та поступово прослухати бодай більшу частину подкасту. Оскільки епізоди доволі короткі, за один ранок можна опанувати одразу декілька тем. 

Суспільство

Попит на електронні книжки зріс більш ніж вдвічі за рік: які купують книги

Опубліковано

В Україні вдвічі збільшився попит на електронні книжки. У мережі пояснюють це тим, що такі книги зазвичай дешевші за паперові, а також завжди є в наявності, на відміну від паперових книг, які можуть закінчуватися. Крім того, електронні книжки зручніше брати з собою в подорож. Утім, в мережі вважають, що «електронки» не стануть повноцінними конкурентами паперовим книжкам.

Про це інформує видання village посилаючись на дослідження «Книгарні Є».

За 2024 рок, читачі в Україні найчастіше надають перевагу електронним книгам українських сучасників. Кожна шоста продана книга – електронна, а це майже втричі більше, ніж паперових книг.

Читайте також: Книгарня “Сенс” долучилася до проєкту “Книжки на фронт”

Також електронні книги частіше обирають прихильники психологічної літератури, детективів та фантастики. Для порівняння, попит на сучасну зарубіжну прозу серед читачів електронних та паперових книжок майже однаковий. 

ЯКІ ЕЛЕКТРОННІ КНИГИ НАЙПОПУЛЯРНІШІ

  • «Я бачу, вас цікавить пітьма» Ілларіона Павлюка
  • «Стіни в моїй голові. Жити з тривожністю і депресією»  Володимира Станчишина
  • «Для стосунків потрібні двоє» Володимира Станчишина
  • «Танці з кістками» Андрія Сем’янківа
  • «Шлях до несвободи: Росія, Європа, Америка» Тімоті Снайдера

Нагадаємо, у Венеції пройшов перфоманс, присвячений “Ізоляції” в Донецьку.

Фото: Волинські новини

Читати далі

Суспільство

У Львові збільшилася кількість зарядних станцій для електромобілів: де можна заправити електрокар

Опубліковано

У Львівській громаді погодили ще 7 місць для розміщення зарядних станцій для електромобілів. Встановлювати станції для зарядки електромобілів можуть суб’єкти господарювання, звернувшись до міста з запитом щодо отримання відповідного дозволу.

Про це повідомила Львівська міська рада.

Нові зарядні станції будуть розміщені за такими адресами:

  • вул. Академіка Гнатюка, 20;
  • вул. Під Дубом, 2-А
  • вул. С. Бандери, 15;
  • вул. С. Бандери, 24;
  • вул. С. Бандери, 32;
  • вул. Ф. Ліста, 1;
  • пл. Є. Маланюка – вул.М. Скорика, 17;
  • вул. Стрийська, 38;
  • пл. Є. Петрушевича, 3;
  • просп. Т. Шевченка, 2;
  • просп. Т. Шевченка, 15;
  • вул. І. Виговського, 34;
  • вул. Т. Шевченка, 25
  • вул. Жасминова, 5-Б
  • вул. К. Левицького, 67;
  • вул. Пекарська, 7;
  • вул.І .Мечникова, 8;
  • вул. Зелена, 281-А
  • вул. Луганська, 18;
  • вул. В.Навроцького, 23:
  • вул.Стрийська, 45-А;
  • просп. Червоної Калини, 2-А;
  • просп. Червоної Калини, 36;
  • просп. Червоної Калини, 66;
  • вул. Володимира Великого, 10;
  • вул. С.Єфремова, 37
  • вул. Генерала Чупринки, 85;
  • вул. Київська, 10;
  • вул. Наукова, 2-Б;
  • вул.Т. Масарика, 2;
  • вул. Ю. Федьковича, 6;
  • вул. В. Липинського, 11;
  • просп. В. Чорновола, 95;
  • просп. В. Чорновола – вул. Торф’яна.
  • вул. Миколайчука, 9;
  • вул. П.Орлика, 4;
  • вул. Реміснича, 16-Г;
  • вул. Б.Хмельницького, 271;
  • вул. Т. Шевченка, 120
  • смт. Брюховичі, вул. В.Івасюка, 74.

Читайте також: Студенти з України презентують в шести країнах Європи “пісню без слів”

Як зауважив керівник департаменту міської мобільності та вуличної інфраструктури ЛМР Олег Забарило, на сьогодні зарядні станції вже встановили на 4 з визначених локацій. Також видано ще 10 пакетів документів для встановлення таких станцій.

Нагадаємо, Україна отримала від США модульні мости.

Фото: Львівська міська рада

Читати далі

Суспільство

4 бар’єри, які заважають вам вивчити англійську. Ми знаємо, що з цим робити 

Опубліковано

Пробувати щось нове у дорослому віці буває страшно — а що як не вийде? Та якщо у вас є бажання таки спробувати (нарешті!) вивчити англійську для своїх цілей чи покращити її рівень, ШоТам спільно зі школою англійської мови Green Forest розповідає, як подолати кожну перешкоду.

1. Соромно перед іншими 

Cartoon Network Shame GIF - Find & Share on GIPHY

Коли ми приходимо на заняття з англійської, нам може бути соромно перед іншими за свою вимову чи малий словниковий запас. Щоб долати цей страх поступово, можна почати із самостійного перегляду фільмів мовою оригіналу чи прочитання книжок англійською. У Green Forest радять обирати книжки, які б ви прочитали і рідною для себе мовою, тобто ті жанри чи авторів, яких ви й так читаєте. Або й взагалі ті книжки, які ви вже читали у перекладі.

Для читання англійською обирайте книжки, які б ви прочитали й рідною для себе мовою

Важливо не братися за занадто складні книжки для свого рівня, бо тоді ви майже нічого не зрозумієте і читання не буде приносити задоволення. У відео на Youtube-каналі Green Forest кажуть, якщо ви розумієте 70% з написаного — можна сміливо братися за книжку. 

Для початківців із рівнем A1 радять розпочати знайомство з адаптованих книг або дитячих. Наприклад: «Павутиння Шарлотти» Е. Б. Уайта, «Метелик, який тупнув ніжкою» Редьярда Кіплінга чи «Пітер Пен» Джеймса Баррі.

Для рівня А2 можна спробувати «Останній листок» О.Генрі. Книжки Агати Крісті, наприклад «Кішка серед голубів» — для рівня B1. Для тих, хто вже на рівні B2 радять славнозвісну «451 градус за Фаренгейтом» Рея Бредбері. А просунуті знавці англійською на рівні C1 можуть почитати Ернеста Гемінґвея і його роман «Фієста: і сходить сонце».  

На Youtube-каналі Green Forest чи в їхньому блозі часто з’являються добірки фільмів чи серіалів, які допоможуть не лише краще вивчити англійську мову, а й насолодитися цікавою історією чи посміятися з жартів.

2. Страх помилитися

Im Sorry David Schwimmer GIF - Find & Share on GIPHY

Цей страх може лишатися ще з дитинства. Можливо, батьки сварили за погані оцінки чи у школі вчителі не дозволяли помилятися. Але помилки — це нормальна частина навчання. Вивчити щось нове можна лише шляхом досліджень і спроб, і без помилок тут не обійтися.

Долати цей страх можна лише коли ви постійно говорите англійською чи виконуєте різні практичні завдання. Для цього підійдуть групові заняття, адже усі студенти, які їх відвідують мають приблизно однаковий рівень знання мови. Це допомагає підтримувати одне одного і знаходити однодумців. А разом легше подолати страх. 

 Групові заняття допомагають підтримувати одне одного і знаходити однодумців

Студентка одного з курсів Green Forest Кристина Черненко поділилася, як групові заняття допомагають їй долати психологічні бар’єри між нею та англійською: 

«Ще з часів навчання у школі я маю багато травм від вивчення англійської — це і неуважне ставлення вчителя, коли матеріал викладають лише для двох-трьох учнів, які вважаються найздібнішими, і низькі оцінки за найменші помилки. Тому зважитися на вивчення англійської мені завжди було важко — не хотіла проходити всі кола шкільних тортур». 

Каже, помічає прогрес у знаннях і на кожне заняття приходить з радістю:

«Завжди закінчую урок із добрим настроєм. Бо для тічерів важливо, аби всі у групі зрозуміли матеріал, його доступно пояснюють, хвалять за успіхи і допомагають, якщо щось незрозуміло. Також постійно підтримують бажання ставити питання. Метою тічерів є не “відчитати” матеріал, а навчити кожного у групі». 

3. Шкільні підручники були нудні

Bored David Boreanaz GIF - Find & Share on GIPHY

Можливо, деякі теми з уроків англійської у школі для вас були нецікавими. Та сьогодні є багато можливостей вивчати мову без нудних речень на кшталт «London is the capital of Great Britain». У школі Green Forest запевняють: їхні підручники написані так, що теми занять цікаві студентам. 

В Green Forest існує свій Teaching Center, методисти якого написали власні підручники Notes для всіх рівнів, а потім створили їх інтерактивну версію на освітній платформі SmartE. Вона закрита, але є і пробні уроки для всіх охочих. Студенти школи легко виконують завдання онлайн, а автори оновлюють та адаптовують навчальні матеріали, пишуть актуальні новини для обговорення. 

«У міжнародних підручниках є багато тем, які цікаво знати, але нам [українцям] вони недоречні. А у наших підручниках правила написані з урахуванням найтиповіших помилок, які роблять студенти — саме люди з нашим менталітетом», — коментує авторка підручника для Green Forest та керівниця освітньої платформи SmartE Ольга Янкова.

А ще у школі люблять переходити від теорії до практики, тож нудьгувати точно не доведеться. Green Forest пропонує безкоштовні розмовні клуби, де говорять про життєві теми, дорослішання, галереї, музеї та мистецтво, музику і життя за кордоном. На Ютуб-каналі школи можна знайти безплатні уроки з викладачем, а на платформі є завдання до них.

Робіть англійську стилем життя!

4. Незрозуміло, для чого вчити мову

Im Gonna Do It Sona Movsesian GIF by Team Coco - Find & Share on GIPHY

У школі, аби вчити уроки англійську на уроках, бракувало мотивації — адже це був ще один предмет, який треба здати й отримати оцінку. У дорослому житті все інакше, англійська потрібна не через оцінку у щоденнику. А для чого? Щоб мовні заняття були корисними і реально мали результат, потрібно відшукати власну мотивацію: це можуть бути подорожі чи навчання за кордоном, бажання знайти іншу роботу чи взагалі перекваліфікуватися, змога вільно спілкуватися англійською з друзями з інших країн. Головне справді зрозуміти, для чого вам вчити мову. 

 У дорослому житті все інакше, англійська потрібна для себе!


Якщо і ви відчуваєте страхи чи психологічні бар’єри, спробуйте змінити своє ставлення до вивчення англійської. Записуйтеся на курси і доєднуйтеся до найбільшої англомовної спільноти Green Forest онлайн з усіх куточків світу!

Читати далі