Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 українськомовних Youtube-блогерів, яких варто дивитись під час війни

Опубліковано

З початком повномасштабного вторгнення українські ютубери не припинили створювати новий контент. Вони сфокусувалися на темі війни й щодня спростовують фейки російської пропаганди та тримають боротьбу на інформаційному фронті.

ШоТам зібрав добірку з 10 каналів, які варто дивитися під час війни. Це українськомовний контент, який точно не нашкодить вашій інформаційній гігієні та допоможе розібратися в останніх новинах.

Хащі

До повномасштабного вторгнення «Хащі» можна було назвати ідеальним каналом для тих, кому набридли відео про банальні подорожі. Мандрівки закинутими селами, нетипові й атмосферні експедиції нашою країною та спроби розібратися в історії забутих населених пунктів.

Утім з 24 лютого автори проєкту не припинили роботу. Тепер «Хащі» фіксують реальність сучасної України, міста, зруйновані російською армією, та людей, яким у прямому сенсі слова вдалося вибратися з пекла.

Історії про розгромлену Бородянку, евакуацію з Маріуполя, порятунок батьків з тимчасово окупованих територій та роботу дитячої лікарні в умовах війни. Це так само канал для українців, яким не байдуже на історію нашої країни. Утім сьогодні «Хащі» стали документальним проєктом, який замість покинутого минулого фіксує історії нового етапу російсько-української війни. 

Ragulivna

Канал журналістки та блогерки Тетяни Микитенко здобув популярність серед українців завдовго до повномасштабного вторгнення. Авторка «Рагулів» вже не перший рік воює на інформаційному фронті, викриваючи російську пропаганду та пояснюючи, що не так із зірками та політиками, які наполягають, що «все не так однозначно».

З 24 лютого Рагулівна продовжує випускати новий контент і розповідати про головні новини у традиційних вечірніх стрімах. Це і затримання проросійського блогера Шарія, і справедлива критика окремих українських журналістів, і розбір заяв міністра закордонних справ РФ Лаврова. Словом, усе, що потребує детального обговорення та ґрунтовного аналізу.

За чим слідкувати на каналі? Найзручніший варіант – прямі трансляції, в яких Микитенко обговорює найактуальніші новини та ділиться власною точкою зору з глядачами. Кожен ефір за Рагулівною слідкують тисячі підписників, зокрема й з-за кордону.

STERNENKO

Громадський активіст та блогер Сергій Стерненко з перших днів повномасштабного вторгнення взяв до рук зброю та став на захист України. Разом із побратимами Сергій брав участь в обороні Києва та звільненні області від окупантів.

Попри це блогер не припиняв записувати нові випуски для свого Youtube-каналу. Найбільше в роликах Стерненка «дістається» російським пропагандистам та кремлівській владі. Нові відео з’являються на каналі практично щодня, тож тематика завжди актуальна й на часі.

Фейк про «замах» на Соловйова, благодатний вогонь у Брянську, істерика проросійських політиків, які втекли з України, ганебний «парад» на 9 травня та символічне мовчання Шойгу щодо потопленої «Москви», – це лише мала частина контенту, що вийшла на каналі впродовж останнього місяця.

Історія для дорослих

Як говорити про історію, аби це перегукувалося з сучасними подіями? Відповідь на це питання знайшов ведучий канал «Історія для дорослих», письменник Олег Криштопа. У його відео немає засилля дат та незрозумілих термінів, складних визначень та заплутаної хронології подій. Натомість блогер пропонує справді цікаві й важливі епізоди з української та світової історії, нашого минулого й сьогодення.

Історія відносин Угорщини та України, «розбірки» наших отаманів, правда про «канонізованого» росіянами Леніна та уроки з денацифікації РФ.  Це контент про історію, яку важливо знати й розуміти, особливо – під час війни.

Разом із Криштопою до створення контенту долучився й письменник Степан Процюк. Окремий плейлист автора сподобається тим, хто цікавиться історією української літератури. Зрозумілою, чесною і відвертою – без прикрас та героїзації.

Палає

На цьому каналі журналістки Емма Антонюк та Яна Брензей обговорює все, від чого палає або може палати. Тут і про мародерство російських військових, і про знесення пам’ятників Пушкіну, і про межу між хамством та свободою слова, і про інститут репутації.

Відео виходять у розмовному форматі, але цей контент точно не хочеться прогорнути. Адже кожна розмова – це зважена та ґрунтовна дискусія на актуальні теми. Можливо, це один з найглибших – за рівнем обговорення теми – каналів у нашій добірці.

Радимо переглянути не лише відео, випущені після 24 лютого, а й ролики, які авторки публікували до цього.

Geek Journal

Знайомий багатьом Youtube-канал, який наповнюється якісним українськомовним контентом ще з 2012 року. До нового етапу війни ведучий та автор проєкту Тайлер Андерсон здебільшого розповідав про новинки українського та світового кінематографу. І робив це з фірмовим гумором та влучною іронією.

Утім з початком повномасштабного вторгнення канал перейшов на військові рейки й активно бере участь у боротьбі на інформаційному фронті. Тепер Тайлер розповідає про російських блогерів, з якими варто назавжди попрощатися українським глядачам, вітчизняних лідерів думок, котрі промовчали про звірства окупантів, та новини РФ і кремлівських посіпак.

До речі, ці випуски ведучий Geek Journal оглядає у новій рубриці з доволі влучною назвою – «Новини з дна». Це короткі 15-хвилинні ролики, приправлені гумором, сарказмом та жартами. Якщо ж ви шукаєте щось про сучасне кіно – архіву каналу вистачить на десятки чи навіть сотні вечорів.

Хочеш гратися – перехочеш

Ще один українськомовний канал, у якому блогерка Поліна Майко з Маріуполя розповідає про те, що коїться у вимірі російського інтернету. Це і огляди тамтешніх тік-токерів, і ролики про мовчання російських феміністок, і доза крінжу від окупантів, дбайливо відібрана ведучою.

Окремо радимо підписатися на канал зі стрімами за участю Поліни та запрошених гостей. Наразі там лише два випуски та кілька сотень підписників. Але це лише питання часу, адже українськомовний Youtube стрімко розвивається, а якісного контенту стає дедалі більше.

Імені Т.Г. Шевченка

Це канал українських письменників та видавців братів Капранових, які просто, доступно та легко розповідають про історію України в коротких відео. Тут і про мову, і про козаків, і про церкву, і про ОУН та УПА. Крім того, творці каналу руйнуть російські та радянські міфи, проливають світло на темні плями в нашій історії та намагаються розповісти, що насправді відбувалося на території України.

З початком повномасштабного вторгнення брати Капранові долучилися до захисти України. Тому в нових роликах письменників можна побачити в українському «пікселі». Водночас дещо змінилася й тематика випусків. Тепер це історія України, які напряму стосується нашого сьогодення.

Телебачення Торонто

Ґрати, песик, дужка, гривня… поки Майкл на війні. З початком повномасштабної агресії росіян ведучий Телебачення Торонто Майкл Щур (він же – Роман Вінтонів) змінив піджак на форму ЗСУ, а затишну студію – на окопи. Та попри це канал продовжує стабільно оновлюватися завдяки іншим учасникам команди.

Це і повноцінні випуски, до яких звикли глядачі, і прямі ефіри, які впродовж останніх місяців набувають дедалі більшої популярності в українському Youtube. Гумор, іронія, сарказм та висміювання російських «скрєп» – усе те, за що ми любимо цей канал, збереглося й практично щодня примножується.

Окремо радимо слідкувати саме за стрімами Телебачення Торонто. Бо де ще лідер гурту «Кургат і Агрегат» в прямому ефірі розповість, як потрапив до спецпідрозділу «Азова»?

Твоя Підпільна Гуманітарка

Лекції, інтерв’ю та онлайн-дискусії, які так чи інакше стосуються гуманітарних наук. Тут і про те, чому українці вважають Шевченка пророком, як пояснити «нудність» класичних романів, хто і навіщо вигадав букву «Ґ» та про правдиві міфи щодо української мови. І це лише мала частина контенту, який вам точно варто переглянути.

З початком нового етапу російсько-української війни канал оновлюється рідше, ніж зазвичай. Утім ролики, які були опубліковані до цього, точно не мають «терміну придатності». З останніх відео – роздуми над необхідністю знесення пам’ятників Пушкіну та поради щодо легкого й комфортного переходу на українську.

Ми безкоштовно просуваємо якісний український контент, адже ви підтримуєте нас донатами.

Коментарі

Суспільство

Велосипеди залишали всюди: як жителька Чернігівщини ініціювала створення велопарковки в селі

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Раніше жителі Количівки на Чернігівщині залишали велосипеди біля дерев чи під магазинами — їх було не злічити. Тепер біля місцевого ліцею красується сучасна 36-місна велопарковка з накриттям. А все завдяки місцевим жінкам, які у 2022 році створили ГО «Юстина», невтомно пишуть грантові заявки та досліджують, що ще можна змінити в селі. 

ШоТам поспілкувалися з очільницею організації Ольгою Вовченко про те, як завдяки опитуванню дізналися, що потрібна велопарковка в селі, та чому зміни в Количівці лише розпочинаються.

Ольга Вовченко

очільниця ГО «Юстина».

Вирішили створювати свою громадську організацію

Я працювала у Чернігівській обласній дитячій лікарні фельдшеркою, але через скорочення штату стала домогосподаркою. Коли почалося повномасштабне вторгнення, то ми з чоловіком вирішили не виїжджати, адже обоє — медики. Спочатку лікували військових, а коли Количівка вже була відрізана від Чернігова, взялися допомагати місцевим. 

Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.

Якраз напередодні 24 лютого у Количівку приїжджала представниця Українського жіночого фонду — місцеві жінки прийшли послухати, навіть створили групу самодопомоги. Але після початку вторгнення ми про проєкти не думали — турбот вистачало. Та невдовзі представниця фонду зателефонувала, аби поцікавитися, як справи в групи. Кілька жінок уже роз’їхалося, але дехто лишився і ми знову згуртувалися.

Ми ризикнули: прописали проєкт для психологічної підтримки жінок, але ще ж треба його реалізувати через громадську організацію, а в нас її не було. Нам запропонували партнерську з Корюківки, але це далеко. Транспорту нема, дороги погані, інтернету нема — що ж ми будемо робити? Вирішили створювати своє.

Частина учасниць ГО «Юстина». Наразі в ГО є 3 постійні учасниці, і кілька долучаються за змоги. Фото надала героїня 

«Юстина», бо справедливість

Так у вересні 2022 року ми, жінки з Количівки, створили громадську організацію «Юстина». Назву пояснюю просто — бо «справедливість» (з лат. justus — справедливий — ред.). Тоді ніхто не знав, що таке ГО, яка знадобиться документація і як створювати проєкти, але ми всього вчилися в процесі.

Перший проєкт «Юстини» — «Клуб Юстина надає крила» — підтримав Український жіночий фонд. Для нього місцева влада надала нам приміщення в будинку культури, і ми почали проводити там різноманітні заходи для психологічної підтримки жінок і дівчат. Грошей у селі не вистачало, тож ми приносили дрова з дому, аби зігріти приміщення. 

Ми запрошували психологиню, юриста, тому що багато жінок мали юридичні питання, а доїхати до Чернігова тоді було складно. Проводили й заходи з дітьми — ми хотіли, щоб діти теж могли розвантажитися психологічно.

Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.  

Після першого успішного проєкту було багато інших: робили спільний перегляд кіно для мам з дітками, створювали алеї пам’яті та невеликий меморіал в селі, інформували жінок про гендерно зумовлене насильство. 

Стратегічна сесія ГО «Юстина». Фото надала героїня 

Читайте також: Спершу був «хейт», згодом з’явився діалог: на Чернігівщині жителі голосують і змінюють свою громаду

Спільний запит у селі — велопарковка

У кожному дворі в Количівці є один чи кілька велосипедів — так діти добираються до ліцею, а багато працівників — на роботу. Тож коли в селі проводили анкетування, то виявили спільний запит — відсутність місця для роверів.

Я теж спостерігала за ситуацією — велосипеди всюди: біля магазину, пошти, біля ліцею просто валяються. Моя дитина додому приходила й жалілася, що там ланцюг злетів, там колесо пробите чи спиця погнулася.

Велосипеди були в Количівці всюди. Фото надала героїня

Так і виникла ідея — можна водночас облаштувати велопаковку та популяризувати здоровий спосіб життя. Тож коли ГО «Юстина» цьогоріч проходила навчання з організаційної спроможності й організатори запропонували подати якийсь проєкт на 250 тисяч гривень фінансування, ми точно знали, що робити.

Часу було небагато: на написання проєкту дали тиждень, а на реалізацію — місяць. Під час повторного анкетування зʼясували, що більшість людей була за встановлення велопарковки біля відбудованого ліцею, адже він розташований у центрі села й багато жителів його відвідують. Тож за підтримки ІСАР Єднання та Фонду «Партнерство за сильну Україну» ГО «Юстина» почала роботу.

Місцеві встановлюють спеціальне покриття на велопарковці в Количівці. Фото надала героїня

Ми залучили фахівців, провели заходи з безпеки — наприклад, тренінги з домедичної допомоги. Також організували велопрогулянку з дітьми по Количівці. Провели аудит безпеки, почали розробляти туристичні маршрути — і велопарковка в селі запрацювала.

Зізнаюся, мені було важливо прислухатися до дітей, адже вони залишали свої побажання щодо покращення села в спеціальній коробочці, а в межах одного з проєктів брали участь в опитуваннях.

Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.

Зробили покриття та надихнули інших на зміни

Робота над велопарковкою не була простою — постачальник затримував терміни через перебої зі світлом, а ще треба було встановити конструкції та камери спостереження. Та попри всі складнощі, на початку цього навчального року велопарковку в селі зрештою відкрили. Та на цьому історія не закінчилася, адже покриття на майданчику не було — лише пісок. Я вирішила продовжувати шукати фінансування, але це було складно — більшість бізнесів були зайняті відбудовою.

Ось такою вийшла велопарковка біля ліцею в селі Количівка. Фото надала героїня

Проходить день, тиждень, а в дітей грузнуть колеса, вони пісок заносять до школи й додому. І я думаю: «Це ж дощі підуть, і буде ще гірше». То моя знайома й запропонувала відкрити збір. За зібраних 30 тисяч гривень нам таки вдалося зробити покриття. 

Витрати могли бути набагато більші, але виробники давали неймовірні знижки — я їм розповідала, для кого ми це робимо, і вони йшли назустріч. Так ми закупили решіточки, щебінь, спеціальне волокно.

Дуже радісно, що досвід цієї велопарковки поширився й далі — завідувачка місцевого будинку культури теж прописала схожий проєкт, щоб зробити велопарковку в ще одному місці. Ми завжди готові ділитися своїм досвідом.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Укрзалізниця додає ще один поїзд до Варшави: що відомо

Опубліковано

Укрзалізниця запускає другу пару поїздів на популярному маршруті Варшава – Рава-Руська – Львів. Відтепер із запровадженням нового графіка пасажири зможуть дістатися Чернівців, завдяки поїзду №865/866, що курсуватиме через Тернопіль, Чортків і Заліщики.

Про це повідомляє УЗ.

Як працюватиме новий маршрут?

  • На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
  • На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.

Це сучасні комфортабельні поїзди, які забезпечать комфортну подорож для пасажирів.

Читати також: «Укрзалізниця» показала оновлений електропоїзд на маршрути з Дніпра

Що змінюється для пасажирів?

Додаткові місця на маршруті значно розширять можливості залізничного сполучення із західними областями України. Тепер із Варшави до Чернівців можна буде дістатися з пересадкою в Раві-Руській, а також зручно подорожувати до Львова, Тернополя чи Коломиї.

Маршрут Варшава – Рава-Руська – Львів – Коломия також залишається незмінним — на ньому продовжить курсувати поїзд №767/768 – 867/868.

Фото обкладинки: УЗ.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили акцію «2 000 подарунків до Нового року»: як здійснити мрію дитини

Опубліковано

15 листопада в Україні стартувала щорічна благодійна акція БФ «Твоя опора» «2 000 подарунків до Нового року», у межах якої кожен може здійснити мрію конкретної дитини, яка не може обійняти свого тата чи маму.

Про це повідомляють представники благодійного фонду.

Які діти отримають подарунки?

Це діти, які втратили батьків-Героїв, що захищали нашу країну, діти з родин військовослужбовців, діти з багатодітних сімей та родин опікунів, усиновлювачів, прийомних батьків, дитячих будинків сімейного типу. А ще — діти, які через складні життєві обставини були позбавлені батьківського піклування. 

Благодійну акцію «2 000 подарунків до Нового року» започаткував благодійний фонд «Твоя опора». Постійний партнер акції — компанія «Нова Пошта».

«Акція «2000 подарунків до Нового року» має на меті не просто зробити подарунок, а втілити мрію кожної дитини. Тому ми завчасно зібрали дитячі листи з новорічними мріями. А втілити ці мрії — може кожен із вас», — говорить засновниця  БФ «Твоя опора» Валерія Татарчук.

Читати також: У Полтаві відкрили новий центр психоемоційної підтримки для дітей і батьків

Про цьогорічну акцію

Цьогоріч свої листи із побажаннями до Святого Миколая та Санти надіслали 2000 дітей. Вони мріють про дуже прості речі: декоративну косметику; колонку, щоб слухати улюблену музику; кінетичний пісок; термос для чаю; розмальовку; теплий шарф. 

Ознайомитися зі всіма мріями та здійснити одну із них — можна на сайті БФ «Твоя опора». Всі подарунки доставить за свій рахунок у будь-яку точку України «Нова Пошта». 

З поваги до особистого життя та безпеки всіх дітей, які написали листи-побажання та чиї мрії опубліковані на сторінці акції, їх персональна інформація — прізвища, повна дата народження, місце перебування, фотографії чи будь-які діагнози — не висвітлюються у відкритому доступі.

Нагадаємо, що пошкоджений корпус «Охматдиту» підготували до зими: лікарня прийматиме на 15% більше пацієнтів (ФОТО).

Фото обкладинки: Freepik.

Коментарі

Читати далі