Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

10 фактів про «сонячного кларнета» української поезії: Павло Тичина

Опубліковано

Павло Тичина — постать складної епохи, людина, чия творчість віддзеркалювала непрості часи, у які він жив і творив. Його любов до природи була такою сильною, що отриману в подарунок рушницю він ніколи не використав. Він володів сорока мовами, але не афішував цього. Його фанатична любов до української мови врешті-решт призвела до звільнення з посади міністра. Проте, це не зламало його духу. Молодий Тичина подарував Україні яскраву поезію, наповнену символізмом, музикою та світлом.

Саме тому редакція ШоТам хоче поділитися з вами фактами з життя митця, якого знищила радянська влада.

Дитинство та перший старт

Павло Тичина був талановитим українським поетом і музикантом, який народився в бідній багатодітній сім’ї. Його батько був суворим, а мати — лагідною. Велика роль у житті Павла належить його першій вчительці, Серафимі Морачевській, яка помітила його таланти і допомогла йому вступити до архієрейського хору, що дозволило отримати освіту в духовному училищі.

Мистецькі таланти

В училищі Тичина відзначався успіхами у співі, малюванні та літературі, але не розумів, чому навчання велося незнайомою мовою, а не рідною українською. Його талант до малювання відкрився завдяки місцевому священику, який подарував йому кольорові олівці після того, як хлопчик намалював на побіленій стіні.

З чого брав натхнення?

Павло Тичина захоплювався творчістю індійського поета Рабіндраната Тагора, якому присвятив вірш «До кого говорить?»‎ у 1925 році. Природа була головним натхненням для Тичини, і він завжди ставився з трепетом до живих істот.

Друзі та оточення

Тичина був знайомий з багатьма відомими людьми, зокрема з поетом і диригентом Григорієм Верьовкою, з яким він дружив усе життя. Також він мав дружні стосунки з художниками Василем Касіяном та Олексою Шовкуненком.

У 1921-1923 роках Павло разом з Верьовкою очолювали самодіяльний хор, де познайомилися з молодим Анатолієм Павлюком, який зберігав особистий архів Тичини під час окупації Києва.

Музичні таланти

Павло Тичина мав чудовий голос і грав на шести музичних інструментах, зокрема на гобої та кларнеті. Він познайомився з композитором Миколою Леонтовичем у 1920 році.

Особисте життя

Дружиною Тичини була Лідія Петрівна Папарук, з якою він пережив багато труднощів і випробувань. Вона захоплювалася його грою на музичних інструментах.

Тиск радянської влади

Тичина не хотів вступати до компартії, але був змушений подати заяву. Він був міністром освіти, працюючи над розвитком шкільної системи в повоєнні роки. Тичина також активно сприяв відкриттю Музею Тараса Шевченка.

Будучи міністром освіти, Тичина обстоював не тільки розбудову шкіл з українською мовою навчання, а і введення її в усі сфери діяльності. Фанатична любов Тичини до української стала причиною відставки поета з цієї посади.

Вдруге Тичина добровільно відмовився від портфеля, коли пішов у відставку з посади Голови Верховної Ради України. Він не волів підписати постанову, згідно з якою батьки могли відмовитися від вивчення їхніми дітьми української мови в школах.

Приватна бібліотека

Павло Тичина був відомий своєю скромністю і любов’ю до книг. Він мав одну з найбільших приватних бібліотек в Україні, що налічувала 21 тисячу книг.

Кожну свою книгу він обов’язково позначав підписом, тому що власного екслібрису (книжковий знак) у поета не було.

Знання мов та листування

Він володів приблизно 40 мовами, що дозволяло йому читати літературу в оригіналі. Однією з мов, якою він володів досконало, була вірменська, яку він вивчав з носіями – вірменськими торговцями Харкова. Для роботи з іншими мовами Тичина використовував словник, не зупиняючись перед труднощами у пошуку нових знань.

У молоді роки Павло Тичина переписувався зі всесвітньовідомим норвезьким письменником, нобелівським лауреатом Кнутом Гамсуном. До речі, Тичину також двічі номінували на Нобелівську премію.

Яким його запамʼятали друзі?

Він був уважним і добрим до людей, часто допомагав молодим талантам і викладачам. Його дружина Ліда та теща Катерина Кузьмівна Папарук-Тичина відігравали важливу роль у його житті та підтримували його творчість. Тичина був дуже відповідальним і добрим до своїх колег і підлеглих, залишаючись вірним своїм принципам до кінця життя.

Суспільство

«Сенс на Хрещатику» та «Україна без сміття» збирають російські книжки на переробку: куди звертатися

Опубліковано

Книгарня «Сенс на Хрещатику» та ГО «Україна без сміття» запускають збір російських книжок на переробку.

Про це йдеться на сторінці sens_khreshchatyk в Іnstagram.

Усі бажаючі здати російські книжки, журнали, каталоги, брошури та іншу паперову продукцію можуть принести їх у такі місця:

  • Книгарня «Сенс на Хрещатику» за адресою: Хрещатик, 34 (перший поверх).
  • Станція «Україна без сміття» за адресою: вулиця Саперно-Слобідська, 25/4.

«Люди з інших міст можуть надіслати російські книжки з адресною доставкою до дверей книгарні «Сенс», – зазначили в книгарні.

Зібрані книжки будуть передані на переробку картонно-паперовому комбінату. Усі виручені від макулатури кошти організатори спрямують на підтримку книгарні та фонду «Гуркіт». Вони планують зібрати понад сім мільйонів гривень на мобільну станцію ППО MECHATRONICS для 101-ї бригади ППО.

Читайте також: У Львові відкрили книгарню для інтровертів

«Ми переконані, що російськомовній літературі не місце на книжкових полицях українців. Позбавляйтесь непотрібної макулатури та звільняйте простір для нових текстів і сенсів», – зазначили організатори.

Нагадаємо, в Празі відкрилася перша українська книгарня.

Фото: freepik

Читати далі

Суспільство

Українські зенітники збили російський Су-25 на Донеччині

Опубліковано

Українські військові збили черговий російський літак Су-25 на Донеччині.

Про це повідомили в Оперативно-стратегічному угрупованні військ «Хортиця».

Як зазначається, літак збили на Покровському напрямку — він намагався обстрілювати позиції підрозділів Сил оборони.

Штурмовик знищили військові-зенітники з окремої механізованої бригади імені генерал-хорунжого Марка Безручка.

Читайте також: Розвідники ГУР показали, як майстерно знищують ворожу техніку

«Завдяки влучності, вправності та професіоналізму наших зенітників сьогодні російська авіація зменшилась на один бойовий літак», — зазначили в «Хортиці».

Нагадаємо, бійці Національної гвардії протягом тижня завдали значних ударів по окупантах на півдні України. Аеророзвідники знешкодили кілька десятків одиниць ворожої військової техніки, низку спостережних пунктів та засобів радіоелектронної боротьби.

Фото: АрміяІнфо

Читати далі

Суспільство

Як у Грі Престолів: ці замки, фортеці та палаци можна знайти в Україні. Вгадаєте де? Тест

Опубліковано

Від Карпат до узбережжя Чорного моря наша країна зберігає багатовікову історію, відображену в старовинних замках та розкішних палацах. Пропонуємо вам перевірити свої знання про ці дивовижні місця та дізнатися більше про історію та культуру України.

Готові до захоплюючої подорожі у світ давньої архітектури та королівської розкоші? Тоді давайте проходити новий тест від ШоТам!

Що це за замок такий?

ШоТам
Правильно! Неправильно!

Це Олеський замок — пам'ятка архітектури й історії 13-18 століть, розташований у смт. Олесько Золочівського району Львівської області. Він є одним з найдавніших в Україні замків — ймовірно, побудований одним із синів галицько-волинського князя Юрія Львовича на плато пагорба, який височить серед заплави річки Ліберція.

А це вже замок-музей Радомисль. Стоїть він у сусідній від Києва області. Але в якій саме?

radozamok.com
Правильно! Неправильно!

«Замок-музей Радомисль» розташований у Житомирській області. У 1612 році на цьому місці збудували «папірню» — укріплену фабрику з виробництва паперу для друкарні Києво-Печерської лаври. Після проведеної реставрації «Замок-музей Радомисль» є повністю відновленою середньовічною фортифікаційною спорудою з відтвореними автентичними інтер’єрами 17-19 ст.

Цей палац є справжньою перлиною Львівської області. Знаєте, про який саме йдеться?

Правильно! Неправильно!

Підгорецький замок (або Палац у Підгірцях) — пам'ятка архітектури епохи пізнього ренесансу та бароко. Він розташований у селі Підгірці Золочівського району Львівської області. Замок збудували на місці попередньої садиби Підгорецьких упродовж 1635–1640 років за вказівкою коронного гетьмана Станіслава Конєцпольського. Сучасного вигляду замок набув після реконструкції 1720-х років.

Це — Хотинська фортеця. Вона складається з фортеці 13 століття та бастіону 18 століття, що його оточує. Крім того, вона є одним з найстаріших збережених укріплень Східної Європи. На березі якої річки вона розташована?

khotynska-fortecya.cv.ua
Правильно! Неправильно!

Хотинська фортеця розташована на березі річки Дністер.

У маленькому містечку Львівської області стоїть оборонна фортеця, зведена в 1634 році. Вона є справжнім прикладом архітектурного «palazzo in fortezzo» та має назву…

Вікіпедія\Анна Біляєва
Правильно! Неправильно!

Правильна відповідь - Золочівський замок. Його звели в 1634 році як оборонну фортецю на кошти Якуба Собеського — батька правителя Речі Посполитої Яна III Собеського. Замок створений за проєктом невідомого італійського архітектора на місці старого дерев'яного замку, який оточували потужні земляні вали, обкладені каменем, з бастіонами на кутах та ровами з водою. У дворі є два палаци — більший з них має назву Великий, а навпроти в'їзної вежі розташований Китайський. Цікавим замок також є тим, що тут була система каналізації, яка збереглася до наших днів.

Тут бували й творили Шевченко, Гоголь, Марко Вовчок, Штернберг, Ріпин і Куліш. Впізнали місце на фото?

yilin.com.ua
Правильно! Неправильно!

Це Качанівка — одна з нечисленних поміщицьких садиб на території Україні, яка збереглася в комплексі палацу разом з парком. Маєток заснував російський полководець і граф Петро Румʼянцев-Задунайський як одну з резиденцій президента Малоросійської колегії та генерал-губернатора. У 1824 році у володіння садибою вступили поміщики-меценати Тарновські, які перетворили Качанівку на своєрідний культурно-мистецький центр.

Гуляючи цим живописним місцем, туристи нерідко губилися. Тут красиво, але й трохи лячно… Кажуть, у цьому місці можна зустріти привидів. Знаєте, що зображене на фото?

ШоТам
Правильно! Неправильно!

Форт-застава Дубно (інші назви — Тараканівський форт, Дубенський форт, нова Дубенська фортеця) — оборонна споруда, архітектурна пам'ятка 19 століття. Розташована неподалік від села Тараканів Дубенського району Рівненської області, в мальовничій місцевості над річкою Іквою.

Цей замок, на жаль, не зберігся до наших часів і залишив за собою лише мальовничу руїну. Знаєте, про що йдеться?

Вікіпедія\Moahim
Правильно! Неправильно!

Невицький замок — напівзруйнований замок біля села Кам'яниця Ужгородського району Закарпатської області, пам'ятка архітектури національного значення. Про замок уперше згадують на початку 14 ст. як про опорну базу місцевого феодального бунту проти королівської влади Карла Роберта Анжу. У 14 ст. замок переходить під володіння роду графів Другетів, які будують на місці дерев'яної споруди кам'яну. У 1644 році під час релігійних воєн трансильванський князь Юрій I Ракоці зруйнував замок.

Тут творилася козацька історія! В місті Батурин стоїть єдиний збережений гетьманський палац. Що це за місце?

ШоТам
Правильно! Неправильно!

Палац гетьмана Кирила Розумовського – видатна пам’ятка доби класицизму національного значення. Він є головною окрасою, візитною карткою та символом Батурина. В Україні це єдиний збережений та відроджений гетьманський палац. На теренах нашої держави це ще й єдина архітектурна споруда, зведена за проектом визначного архітектора Чарльза Камерона.

Що це за замок? (ТЕСТ)
Не засмучуйтесь!
Це чудова можливість дізнатися більше про багату історію та архітектуру України. Спробуйте вивчити матеріали про замки та палаци, відвідати їх або прочитати книги та статті, щоб покращити свої знання.
Добре!
У вас добрі знання з цієї теми, але завжди є можливість покращити свої результати. Спробуйте почитати більше про різні замки та палаци України, їхню історію та унікальні особливості.
Відмінно!
Ви чудово розбираєтесь в історії та архітектурі України. Ваші знання про палаци та замки вражають. Продовжуйте в тому ж дусі та вивчайте ще більше цікавих фактів про культурну спадщину України!

Поділіться своїми результатами:

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Технології4 дні тому

«Більше не залежимо від центральної системи електропостачання». Як одесити зробили свої багатоповерхівки автономними

День мешканців багатоквартирного будинку на вулиці Капітана Кузнєцова в Одесі починається зі сходу сонця, яке...

Суспільство2 тижні тому

Як юнак з ДЦП вступив до університету і здійснює свої мрії

Максимові 19 років. Він щойно закінчив перший курс університету — вивчає політологію, бо любить аналізувати...

Суспільство2 тижні тому

Як почати бізнес у місці, яке сховане від світу? Досвід засновниці «Твого райка»

Альона Лагно родом з Канева, за освітою програмістка, живе та працює за фахом у Києві....

Суспільство2 тижні тому

Історичний зміст у кожній прикрасі: як ювелірний бренд з Дніпра популяризує українську культуру

«Двозуб Святослава», Трипільські Мадонни й олійні каганці — це все про український бренд ювелірних прикрас...

РЕКЛАМА: