Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Культура

10 фактів про День святого Миколая: історія, традиції та прикмети

Опубліковано

День святого Миколая — одне з найтепліших і найбільш очікуваних свят в Україні, яке дарує атмосферу дива, особливо для дітей, які вранці шукають подарунки під подушкою. До переходу на новий церковний календар його відзначали 19 грудня, однак з 2023 свято перенесли на 6 грудня.

Редакція ШоТам зібрала цікаві факти про День святого Миколая.

Легенда про життя святого Миколая  

Миколай народився близько 270-го року нашої ери у місті Патара (сучасна Туреччина) в заможній родині. Його батьки були глибоко віруючими християнами й прищепили сину милосердя та любов до Бога.

Після їхньої смерті Миколай успадкував значний маєток. Однак замість того, щоб використати багатство для власного комфорту, він вирішив присвятити життя допомозі людям, тож роздав усе своє майно бідним.

За легендою, вирішальну роль у його духовному становленні зайняв дядько — абат місцевого монастиря, — який взяв Миколая під свою опіку. Саме він висвятив племінника на священика та відкрив йому шлях до служіння людям. Згодом це принесло Миколаю славу одного з найшанованіших святих християнського світу.

Фото: Музей Івана Гончара

Перший образ святого Миколая в Києві

Вважають, що культ Святого Миколая в Києві започаткував князь Володимир. Після хрещення в Херсонесі він привіз до столиці Русі першу ікону Чудотворця та розмістив її в приділі Десятинної церкви.

Два свята Миколая на рік

Святого Миколая в Україні шанують двічі на рік: у день його смерті 6 грудня (за старим календарем 19 грудня), та в день перенесення мощей до італійського міста Барі 9 травня (за старим календарем 22 травня). Ці свята називають зимовим та літнім Миколаєм.

Існує цікава притча, чому святкуванню Миколая присвятили відразу два дні на рік. 

За легендою, після проливного дощу їхав дорогою бідний селянин. Його віз застряг у багнюці, і чоловік не міг витягти його самотужки, тому просив допомоги в перехожих. Першим на дорогу вийшов святий Касьян, але він відмовив селянину, бо поспішав на зустріч з Богом. За деякий час повз ішов святий Миколай, який, не замислюючись, допоміг витягнути віз із багнюки. Потім, коли обидва святих прийшли до Бога, той запитав у Миколая, чому він запізнився та весь брудний. Почувши історію, Бог запитав у Касьяна, чому він не допоміг селянину. Той відповів, що не міг дозволити собі запізнитися на зустріч з Богом. І вирішив Бог, що оскільки Касьян не допоміг чоловіку, то славитимуть його люди лише раз на чотири роки (29 лютого), а Миколая Угідника, швидкого на допомогу, славитимуть двічі на рік.

Фото: Музей Івана Гончара

Легенда про «Миколу Мокрого»

За переказом, святий врятував немовля, яке впало у воду. Наступного ранку дитину знайшли живою перед іконою Миколи в Софійському соборі Києва. Ця ікона, датована 10 століттям, нині зберігається у США. У квітні 2022 року анонсували її повернення в Україну — після того, як всі території звільнять від окупантів.

Фото: фейсбук архієпископа Даниїла Зелінського

Миколай — покровитель студентів і школярів

У 17–18 століттях під впливом католицького ордену василіян в Україні поширився культ Миколая як захисника учнів і студентів. Саме тому його образ часто розміщують у навчальних закладах.

Свято Миколая у львівському садку, 1938 рік. Фото: Локальна історія

Традиція дарування подарунків

Звичай дарувати дітям подарунки в ніч на свято Миколая прийшов до України з Німеччини через Польщу. Там малеча знаходила сюрпризи під подушкою, в чобітках чи навіть глиняних горщиках. Сьогодні найвідомішим персонажем з «миколайським» іменем є Санта Клаус.

Звичай «братчин»

На свято Миколая в Україні існував звичай примирення з ворогами — братчини. До Микільських братчин пекли пироги та варили ритуальний напій — пиво з ячменю нового врожаю. Тоді скликали гостей і під час трапези по колу пускали чашу з цим пивом — братину. Такі гостини ставали символом взаємного прощення та примирення.

Етнологи зазначають, що в дохристиянську давнину братчини влаштовували на честь язичницьких богів, приміром, у пошану «худоб’ячого бога» Велеса. Самого Велеса вважають дохристиянським прообразом Миколая.

Фото: Музей Ханенків

Традиція освячення худоби

На світанку дня Миколая чоловіки мали прокинутися першими, обійти двір, нагодувати худобу та промовити: «Дай, Боже, добрий день. Щоби худібонька здорова була, та й я з тобою, ще й зі своєю жоною». Вважалося, що ігнорування цього обряду може принести сім’ї велике горе.

На Київщині до цього додавали ще один ритуал — окроплювали худобу свяченою водою, яку приносили зі служби, щоб захистити господарство та родину від біди й нещастя.

Фото обкладинки: ШоТам.

Культура

П’ять українських художниць увійшли до фіналу Болонської виставки ілюстраторів

Опубліковано

Болонський ярмарок дитячої книги (Bologna Children’s Book Fair) оголосив фіналістів 59-ї Болонської виставки ілюстраторів. До списку увійшли 324 митці з 89 країн світу, серед них — п’ятеро українських художниць.

Про це повідомляють на офіційному сайті ярмарку.

Українки серед найкращих

Серед фіналістів опинилися:

  • Оксана Драчковська;
  • Марія Гайдук;
  • Софія Купріянова;
  • Анна Іваненко;
  • Олеся Секереш.
Фото: Bologna Children’s Book Fair

Також до фіналу потрапила ілюстраторка Юлія Гвілим, яка представляє Нідерланди.

Цьогоріч на виставку подали 21 870 робіт від 4 374 художників із усього світу. Повний перелік фіналістів доступний на офіційному сайті Болонського ярмарку.

Читати також: В Україні випустили журнал про Слобожанщину (ФОТО)

Пріоритет для фіналістів

Фіналісти отримають пріоритетний доступ до перегляду портфоліо в межах заходів Illustrators Survival Corner 2025. Крім того, одного з митців оберуть для створення візуальної ідентичності Болонського ярмарку дитячої книги 2026 року. Кураторський супровід цього проєкту здійснюватиме дизайн-студія Chialab.

Про Болонський ярмарок

Болонський ярмарок дитячої книги — одна з провідних світових подій у галузі дитячого книговидання. Щороку захід стає місцем зустрічі видавців, ілюстраторів, аніматорів і фахівців суміжних галузей, пропонуючи платформу для обміну авторськими правами та презентації нових імен у світі дитячих історій і сучасної ілюстрації.

Болонська виставка ілюстраторів проходить з 1967 року. Її мета — демонстрація новітніх трендів у мистецтві ілюстрації через роботи митців зі всього світу.

Нагадаємо, що фасад притулку для тварин у Києві прикрасили муралами (ФОТО).

Фото обкладинки: Bologna Children’s Book Fair.

Читати далі

Культура

Фасад притулку для тварин у Києві прикрасили муралами (ФОТО)

Опубліковано

На Виноградарі фасад притулку для тварин «ДворНяшкам Дім» став артоб’єктом — його прикрасили яскравими муралами.

Про це повідомили на сторінці притулку в інстаграмі.

Стінописи створили художники Владислав Павленко та Георгій Козлов з команди мисткині Євгенії Фуллен. Керівниця проєкту зазначила:

«Цей фасад — більше, ніж просто будівля. Це голос тих, хто чекає на любов і турботу. Кожен малюнок нагадує: проблема безпритульних тварин — це відповідальність кожного з нас».

Читати також: Рятує коней, а вони — людей. Переселенець, який пережив полон, відкрив кінний клуб на Одещині

Тварини, які пережили війну

У притулку мешкають 80 собак і 75 котів. Багатьох із них врятували з прифронтових чи окупованих територій — Харкова, Ізюма, Миргорода, Торецька, Херсона та Каховки.

Допомогти притулку можна за посиланням, опублікованим на їхній сторінці.

Нагадаємо, що КиївЗоо отримав 18 тонн професійного корму від європейських зоопарків.

Фото: «ДворНяшкам Дім».

Читати далі

Культура

На «Оскар» номінували український фільм «Порцелянова війна» (ВІДЕО)

Опубліковано

Стрічка змагатиметься за премію «Оскар» у категорії «Найкращий документальний фільм». Режисерами картини стали українець Слава Леонтьєв та американець Брендан Белломо.

Про це повідомили в Академії кінематографічних мистецтв і наук.

Про що фільм

Стрічка розкриває історію трьох українських митців: Славу Леонтьєва, його дружину Аню Стасенко та їхнього друга Андрія Стефанова. Після повномасштабного вторгнення вони залишилися в Харкові, що з перших днів опинився під невпинними ракетними ударами росіян.

У цих умовах митці створюють порцелянові вироби та оздоблюють ними зруйновані будівлі.

Читайте також: 7 фільмів, які змінять ваше ставлення до класичного українського кіно

Відео: ютуб-канал Picturehouse

Премія «Оскар 2025»

Уперше премію «Оскар» Академія кіномистецтв провела у 1927 році. Цьогоріч урочиста церемонія вручення відбудеться 2 березня. Ведучим події стане комік та телеведучий Конан О’Браєн. Захід організують так, аби вшанувати загиблих та постраждалих під час масштабних пожеж у Лос-Анджелесі.

Торік премію за найкращий документальний фільм здобула українська стрічка «20 днів у Маріуполі».

Нагадаємо, що українсько-болгарський фільм «Край ріки» здобув нагороду у Голлівуді (ВІДЕО).

Фото обкладинки: кадр із фільму «Порцелянова війна»

Читати далі

Шопочитати