

Технології
ЗСУ отримали на озброєння американські ракети Javelin
Для потреб Збройних Сил України надійшли ракети FGM-148E, які є однією з останніх модифікацій протитанкових ракет комплексу Javelin. Про це повідомляє пресслужба Міноборони.
Як зазначається, 16 червня 2020 року до України у рамках пілотного проєкту за програмою Уряду США «Міжнародні військові продажі» надійшла перша партія вантажу за контрактом, підписаним у грудні 2019 року, а саме — ракети до протитанкових ракетних комплексів «Джавелін» та допоміжне обладнання на загальну суму понад 27 млн доларів США.
“Для потреб Збройних Сил України надійшли ракети FGM-148E, які є однією з останніх модифікацій протитанкових ракет комплексу «Джавелін». Проєкт передбачає постачання для Збройних Сил України комплексу озброєння, його обслуговування та надання супутніх послуг з підготовки особового складу для надійної та ефективної експлуатації протитанкових комплексів впродовж всього життєвого циклу”, – йдеться у повідомленні.
Читайте також: До України прибула партія ракетних комплексів Javelin від США
Зазначається, що постачання решти товарів військового призначення відповідно до домовленостей передбачено у 2021 — 2022 роках.
“Реалізація контракту на загальну суму понад 36,5 млн доларів США є значним кроком розвитку українсько-американського стратегічного співробітництва на підтримку обороноздатності України та відкриває нові перспективи до здійснення Міністерством оборони України прямих зовнішньоекономічних домовленостей у галузі озброєння та військової техніки з державами-партнерами”, – відзначили у Міноборони.
Унікальність Javelin
Javelin – переносний протитанковий ракетний комплекс виробництва американських підприємств Raytheon та Lockheed Martin.
Особливість в тому, що оператор ракетного комплексу не має супроводжувати і коригувати політ ракети, поки вона наближається до цілі.
Призначений для ураження бронетехніки, укріплень на землі, а також деяких літальних об’єктів, що переміщуються на низькій висоті й швидкості – гелікоптерів або безпілотників.
Розроблявся з 1986 року, прийнятий на озброєння армії США в 1996 році. Успішно використовувався в Іраку.Із 2018 року перші комплекти почали надходити до України.
Фото: mil.in.ua
Технології

Засновник Spotify Даніель Ек інвестує 600 мільйонів євро в німецького виробника дронів Helsing. Саме цей оборонний стартап постачає Україні безпілотники з елементами штучного інтелекту.
Про це пише видання Financial Times.
Інвесткомпанія Prima Materia, яку Даніель створив із Шакілом Ханом, зайшла в Helsing ще у 2021-му. Наразі загальну суму вкладень оцінюють у 1,37 мільярда євро.
Як зазначає Financial Times, крім того, що оборонний стартап постачає безпілотники Україні, компанія має контракти з Британією, Німеччиною та Швецією.
Нагадуємо, що українські дрони покажуть на найбільшій у світі виставці авіаційних та аерокосмічних технологій.
Також ми писали, що бійцям Третього легіону вдалося збити FPV-дрон під час руху автомобіля (ВІДЕО).
Фото обкладинки: AFP/Getty Images
Технології

Українські дрони вперше представлять в Парижі на найбільшій у світі виставці авіаційних та аерокосмічних технологій. Цього року у виставці беруть участь відомі компанії Airbus, Boeing, Rolls-Royce та інші.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Резидент Дія.City Ailand Systems представить від України рішення гуманітарного розмінування. На паризькій виставці покажуть безпілотник для виявлення вибухонебезпечних предметів ST1 та сільськогосподарський дрон BEE, який використовуватимуть у землеробстві та моніторингу стану полів.
Читайте також: Окупант здався у полон після точних скидів українських операторів дронів (ВІДЕО)
«Участь Ailand Systems у Paris Air Show — доказ того, що Україна стала ефективною екосистемою для розвитку defense tech та dual use-технологій. Сприятливі податки в Дія.City та підтримка держави сприяють масштабуванню компаній, залученню інвестицій і налагодженню партнерств», — зазначив Михайло Федоров.
Міністр підкреслив, що українські інновації, які народжуються під час війни, можуть бути корисні для багатьох країн світу. Це стосується від технологій аеророзвідки до дронів-розміновувачів. На думку Федорова, ці продукти роблять революцію в безпеці, оборонці й цивільному захисті.

Нагадуємо, що піхотинці «Хартії» 40 діб безперервно тримали оборону позиції під ворожими дронами (ВІДЕО).
Фото: фейсбук-сторінка Михайла Федорова
Технології

Мінцифри спільно з Kyivstar починає розробку української LLM — великої мовної моделі штучного інтелекту. Меморандум про співпрацю вже підписали, бета-версію проєкту планують представити до кінця року.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Мінцифри обрало Kyivstar стратегічним партнером та інвестором проєкту. Як зазначили у відомстві, національна мовна модель — це фундамент для нових AI-продуктів усередині країни, стартапів, інвестицій і зростання економіки України.
Мовну модель навчатимуть на унікальному масиві українських даних, завдяки чому ШІ глибше розумітиме нашу мову, історію та контекст, аніж іноземні моделі.
«Українська LLM — необхідна умова для збереження даних і важливий крок до цифрової незалежності», — зазначив Михайло Федоров.
Читайте також: 10 стартапів представлять Україну на міжнародній виставці Nexus Luxembourg 2025
Міністр також назвав переваги української LLM, серед яких:
- якість — модель навчатиметься на українських даних і розумітиме наш контекст;
- вартість — ШІ буде доступнішим і дешевшим для українських користувачів;
- безпека — дані зберігатимуться в Україні та будуть захищені для держави й оборони.
Після того, як у кінці року розробники представлять першу версію, модель стане доступною для держустанов, університетів, науковців, громадських організацій і бізнесу. Мінцифри назвало це стратегічним кроком у розвитку та впровадженні ШІ на національному рівні.


Нагадуємо, що Україна інтегрує штучний інтелект у війну, державу та «Дію».
Фото: телеграм-канал Михайла Федорова