Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Ось навіщо носити з собою турнікети: дві історії від військових, які вас переконають

Партнерський матеріал

Опубліковано

Навички з надання домедичної допомоги та наявність при собі кровоспинних засобів — це зараз необхідність для кожного, а не вибір. ШоТам розповідає історії військовослужбовців, які доводять цінність цих знань.

«Курси з домедичної допомоги мають проводити ледь не малечі з дитсадка»

Ірина — військовослужбовиця у відставці. Зараз живе а Кривому Розі. 4 квітня жінка їхала в справах, коли отримала сповіщення про ракету в бік міста. За кілька секунд пролунав гучний вибух. Ірина розповідає: підвівши голову, побачила димову завісу. Ані секунди не вагаючись, вона припаркувала авто обабіч дороги, взяла свою тактичну аптечку, яку завжди має при собі, й побігла в бік удару. 

«На дорозі лежав чоловік весь у крові. Я його оглянула. В нього була масивна кровотеча та поранена ліва нога. Я одразу ж наклала турнікет — не можна було гаяти ані секунди. Контролювала дихання. Це було якесь дежавю: наче я знов на службі, почала надавати допомогу на автоматі, за відточеним механізмом — усе по МАRCH», — пригадує військовослужбовиця. 

В аптечці Ірини завжди є щонайменше два турнікети — українські SICH, — адже ніколи не знаєш, в яку ситуацію можеш потрапити. Другий вона дала своєму знайомому, який також кинувся допомагати пораненим. 

«У мене неабиякий досвід служби в поліції та ЗСУ, я чимало побачила. Зараз ми живемо в повномасштабній війні вже понад три роки, тож у кожного українця завжди має бути при собі якась мінімальна аптечка. І найголовніше — навчання. Курси з домедичної допомоги мають проводити ледь не малечі з дитсадка, аби кожен міг допомогти собі та іншим у критичний момент».

Чоловік, якому Ірина надала допомогу, вижив і зараз перебуває під наглядом медиків. На жаль, 4 квітня внаслідок обстрілу дитмайданчика в Кривому Розі загинули 20 людей, серед них — 9 дітей. Ще 74 особи постраждали.

«Якщо життя залежить від докладеного зусилля, то це зусилля варто докласти»

Військовослужбовець 3-ї Окремої штурмової бригади Яніс Терещенко зауважив: коли після удару по місту дивився відео, відзначив для себе, що багато очевидців просто стояли осторонь, — ймовірно, через те, що не знали, як надавати першу допомогу.

«Якщо людське життя залежить від докладеного зусилля, то це зусилля варто докласти. Кожне забране росіянами життя — це скалічені долі рідних, це залишені без батьків діти, це батьки, які втратили свою дитину. Людські життя — це не цифри статистики загиблих. Це те, за що потрібно боротися всіма способами».

Яніс переконаний, що навички з надання домедичної допомоги — обов’язкові, і ними має володіти кожна людина, а не лише ті, хто живе в країні, де триває війна. Нещодавно захисник їздив з дружиною та 5-річним сином у відпустку в Венецію. Родина прогулювалася затишними вулицями італійського міста, як раптом побачила натовп людей. Посеред них Яніс розгледів пораненого чоловіка — його одяг був увесь закривавлений. Військовослужбовець попросив дружину забрати сина, аби не налякати малого, і кинувся на допомогу.

Читайте також: Український військовий врятував життя пораненому хлопцю у Венеції

«При огляді я нарахував у нього до десятка ножових поранень, порізані кінцівки. Вочевидь, він намагався захищатись. У нього кровоточила нога — довелося добряче пошматувати йому штани: по-перше, щоб локалізувати поранення; по-друге, щоб упевнитися, що воно одне, і що немає ураження, наприклад, пахової зони. Із суттєвих була лише рана стегна. Перехожі намагалися зупинити кровотечу звичайними пасками, втім, забули повиймати з кишень постраждалого всілякі дрібниці», — пригадує Яніс. 

Він вийняв усе та надійно наклав турнікет. Водночас намагався підтримувати пораненого у свідомості та вже за кілька хвилин він передав його медикам. Того дня в Яніса при собі був турнікет американського виробника. Де б він не був — на фронті чи в цивільному житті, — у нього завжди при собі є аптечка та щонайменше два турнікети. 

«Як правило, зі мною завжди дві штуки турнікетів: вітчизняний SICH або американський. Мені так спокійніше, адже в критичному випадку я можу врятувати чиєсь життя. Я просто не зможу стояти осторонь, розгублений, бо в мене немає чим допомогти людині. Також я зможу надати собі допомогу чи хтось з оточення матиме інструменти, аби мене врятувати, якщо я, до прикладу, буду непритомний», — пояснює військовий.

Фото: SICH

Суспільство

У Львові реконструювали обличчя військовому, який втратив ніс через поранення

Опубліковано

У реабілітаційному центрі UNBROKEN у Львові триває відновлення обличчя 37-річного Сергія Міховича. Унаслідок обстрілу на Харківщині восени 2024 року чоловік отримав важке поранення — уламки снаряда повністю знищили йому ніс. Над реконструкцією його обличчя майже рік працюють щелепно-лицеві хірурги.

Про це повідомили у центрі.

Сергій мобілізувався у 2023 році. Служив зенітником у бригаді НГУ «Хартія», виконував бойові завдання на Харківщині. У жовтні 2024 року біля Серебрянського лісу підрозділ потрапив під обстріл. Уламки з пораненням у голову та обличчя пошкодили значну частину м’яких тканин. Після стабілізації в харківській лікарні його направили до Львова.

Читайте також: Провідні хірурги з США відновили 19-річному військовому обличчя після поранення (ВІДЕО)

Лікування складне і триває у кілька етапів. Спочатку хірурги видалили інфіковані тканини. Потім встановили спеціальний експандер, який три місяці розтягував шкіру. Основну реконструкцію проводили за допомогою власних тканин пацієнта: кістки з лобної ділянки та хряща з ребра.

Операції проводить команда під керівництвом щелепно-лицевого хірурга Олега Ковтуняка. За його словами, попереду — завершальні втручання для досягнення максимально природного результату.

Нагадаємо, що видатний французький ортопед відвідав Львів та провів 15 операцій військовим (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка UNBROKEN

Читати далі

Суспільство

У Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу

Опубліковано

Увечері 18 червня на вулиці Плуговій у Львові рятувальники допомогли витягти кошеня, яке впало у вузьку металеву трубу на глибині близько двох метрів. Його нявкання почули перехожі та викликали службу порятунку.

Про це повідомили в ДСНС Львівщини.

Спроби витягнути тварину самотужки виявилися марними, тому на місце прибули надзвичайники. За допомогою рятувальної мотузки їм вдалося дістати кошеня, яке тремтіло, але було неушкоджене. Тваринку передали людям, які не пройшли повз і зреагували на заклик про допомогу.

Нагадаємо, що у ЗСУ показали пухнастиків, які допомагають військовим на фронті (ФОТО).

Раніше ми писали, що у Львові відкрили перший міський хаб «Стрільниця» в історичній будівлі (ФОТО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Львівщини

Читати далі

Суспільство

У Києві вперше виставлять експонати, які безпосередньо пов’язані з Пилипом Орликом (ФОТО)

Опубліковано

24 червня в Музеї книги і друкарства України відкриється виставка «Пилип Орлик. Шлях гетьмана», присвячена до 315-річчя Конституції Орлика та Дня Конституції України. Уперше у столиці представлять низку експонатів, що мають прямий стосунок до постаті гетьмана.

Про це повідомили в Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.

На виставці покажуть 33 об’єкти, зокрема стародруки, гравюри, мапи, зброя, речі з родинною символікою Пилипа Орлика та Івана Мазепи, а також археологічні знахідки з Батурина.

Відвідувачі зможуть побачити й копії архівних документів зі Швеції, Франції, Польщі та України, які розповідають про життя та політичну діяльність Орлика.

Також відбудеться прем’єра історичного фільму Incognito, створеного з використанням ШІ. Виставка триватиме до 1 грудня.

Читайте також: Христина Скачківська-Сушко: єдина жінка-старшина в армії УНР (ВІДЕО)

Фото: сайт МКСК

Нагадаємо, що історики знайшли нові артефакти Пилипа Орлика та найдавніший козацький документ українською.

Фото обкладинки: портрет, написаний Наталею Павлусенко, 2021, Wikimedia

Читати далі