Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Згортання Медреформи не можна допустити! Звернення редакції #ШоТам до українського суспільства

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Ми, в #ШоТам завжди стояли і стоїмо на принципі інформування українського суспільства про позитивні зміни у державі. Але настав час, коли ми не можемо залишатися осторонь тривожних подій та заяв, які наводнили Україну останніми днями.

Однією з найбільш надихаючих тем для нас завжди була медична реформа, яка так наочно продмонструвала можливість кардинальних позитивних інституційних змін у державі. У цієї реформи багато ворогів, адже вона переходить дорогу всім тим, хто звик годуватися за рахунок українських платників податків. У ворогів реформи потужний медійний вплив і, як показали останні події, не тільки медійний. У вищих ешелонах влади сформувалося впливове лоббі, яке всіма силами намагається нівелювати перший етап реформи та недопустити другого.

Редакція #ШоТам глибоко схвильована останніми заявами Президента й Міністра охорони здоров’я про фактичне згортання медичної реформи. Ми приєднуємося до ініціативи колег з видання VoxUkraine і відкрито виступаємо проти політичних рішень, які можуть зашкодити розвитку нашої держави та суспільства.

Ми розміщуємо тут текст відкритого листа від редакції  VoxUkraine на знак абсолютної підтримки ініціативи своїх колег і свідомого громадського сектору України.

***

З 1 квітня розпочався другий етап реформування системи охорони здоров’я. Проте останні заяви Президента й Міністра охорони здоров’я свідчать про плани згортання реформи. Ми закликаємо цього не робити, оскільки це погіршить становище як пацієнтів, так і тих медичних працівників, які щиро вболівають за свою справу.

Однією зі складових модернізації є реформа системи охорони здоров’я. Фінансування медицини за ліжко-місцями чи квадратними метрами – це марнування коштів, яких і так небагато. Фактично фінансується інфраструктура, а не відновлення здоров’я людини. Відповідно, людина може отримати якісну медичну допомогу від держави у двох випадках – «за знайомством» та «якщо пощастить». В обох випадках, як правило, передбачається неформальна винагорода медпрацівникам.

Україна витрачає на охорону здоров’я 7% ВВП, із яких більше половини надходить з кишень пацієнтів. Але має одні з найгірших у Європі показники тривалості життя та здоров’я. Й водночас жалюгідні офіційні зарплати медичних працівників та високі тіньові доходи деяких із них.

Реформа фінансування охорони здоров’я, розпочата у 2017 році, покликана це змінити. Її головні принципи:

  • акцент на профілактику – це дешевше, ніж лікування
  • «гроші йдуть за пацієнтом», тобто тим закладам та медичним працівникам, які надають якісну допомогу

Втілення цих принципів підвищить середню тривалість життя та кількість років повноцінного життя. А медичні працівники, які надають якісну допомогу, отримають вищі зарплати та краще устаткування.

Сьогодні реформа втілена на первинній ланці – укладено майже 30 млн декларацій, 1550 закладів підписали угоди з НСЗУ. В результаті зарплати деяких лікарів «первинки» виросли втричі. Кількість пацієнтів, які не зверталися до лікаря через нестачу коштів, знизилася з 42% у 2016 році до 24-27% у 2018-2019.

Практично все готове й до реформи вторинної ланки – 1675 спеціалізованих закладів (99%) уже уклали договори з НСЗУ.

Внаслідок реформи і медичні заклади, й лікарі, й пацієнти отримали більше свободи та відповідальності. Медичні заклади сьогодні мають більший вибір джерел фінансування та автономію в ухваленні рішень – вони можуть отримувати не лише бюджетні кошти, але й офіційно (!) займатися фандрейзингом. А також самостійно розпоряджатися коштами – наприклад, купувати нове обладнання чи збільшувати зарплату. Але водночас несуть відповідальність за організацію роботи та ефективне витрачання коштів.

Лікарі можуть мати кращі умови роботи – але відповідають за підписання колективного договору та підвищення якості лікування. Пацієнти вільні обирати лікаря, проте мають відповідально ставитися до свого здоров’я – перш за все, підписати декларацію з сімейним лікарем. Саме вибір пацієнтів визначатиме, які заклади та лікарі отримують більше коштів, а які – менше.

Очевидно, що деякі медичні заклади виграють, а деякі втрачають від впроваджених змін. Неефективні заклади втратять кошти, й тому місцевій владі доведеться приймати рішення про їх реорганізацію, подальше утримання чи закриття. Проте заклади, де є ефективні управлінці, отримають більше фінансування й зможуть підвищити і якість послуг, і зарплати.

Продовження фінансування медичних закладів за старими принципами означає відсутність стимулів у лікарень та лікарів розвиватися та пропонувати найкращі методи лікування. Це також вбиває мотивацію лікарів надалі працювати в медицині, оскільки тоді годі очікувати суттєвого й справедливого підвищення оплати праці.

Звісно, частина лікарів не зацікавлені у впровадженні медреформи, оскільки «біла» зарплата за надані послуги навряд чи зможе зрівнятися з неформальними «подяками» від пацієнтів. За опитуванням, у 2019р. 25% пацієнтів стаціонару платили лікарю «в конверті», а 67% – сплачували на рахунок благодійного фонду чи через касу. Але метою реформи є здоров’я українців, а не добробут окремих лікарів. Тому її потрібно продовжувати. Для того, щоб хороші лікарі офіційно(!) отримували високі зарплати. Щоб менше родин ставали банкрутами через хворобу когось із близьких (у 2015 році таких було майже 15%). Щоб зрештою всі ми довше жили повновінним життям.

Справа не в персоналіях, а в принципах. Якщо зараз ми не продовжимо впровадження справедливого фінансування – вища оплата за кращі послуги – за кілька років доведеться розпочинати все спочатку. Але до того часу система втратить якісних лікарів та управлінців, які по-справжньому піклуються про здоров’я своїх пацієнтів.

Підписати листа можна, заповнивши форму.

Підтримай ШоТам

Суспільство

У Львові будують перший в Україні акустичний концертний зал

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Львові заклали капсулу будівництва першого акустичного концертного залу в Україні.

Про це повідомили у Львівській обласній державній адміністрації.

Зал буде розташований у приміщенні Львівського державного музичного ліцею ім. Соломії Крушельницької, що на вул. Зеленій, 10.

Зал буде двоповерховим, у ньому розміститься 260-290 глядачів. Для його облаштування проведуть реконструкцію навчального корпусу та гаража з додатковою прибудовою та надбудовою.

«В Україні є небагато концертних залів, всі вони збудовані 150-200 років тому. Проте саме акустичного концертного залу немає. У чому полягає акустика? У тому, що коли музиканти виступатимуть на сцені, ця акустика заповнить кожен куточок залу», – пояснив директор Львівського державного музичного ліцею ім. Крушельницької Лев Закопець.

Читайте такожЯк відкрити бізнес у 18 років? Історія студентки з Івано-Франківська, яка в розпал пандемії почала готувати корисні смаколики

Проект розробила ще у 2019 році. Кошторисна вартість державного інвестиційного проекту – 43,8 млн грн. Концертний зал планують збудувати до кінця 2022 року.

Нагадаємо, у Києві на Оболоні повністю відремонтували аварійний дитсадок.

Фото: loda.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

Як наші Сили спецоперацій тренуються на міжнародних маневрах Combined Resolve 16 (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

Один із підрозділів Сил спеціальних операцій України приймає участь в багатонаціональних навчаннях «Combined Resolve 16», повідомили на фейсбук-сторінці Командування Сил спеціальних операцій ЗС України.

Відповідно до сценарію навчань група від Сил спеціальних операцій ЗС України відбула в район виконання спеціальних дій за допомогою двох вертольотів UH-60 Black Hawk, які водночас прикривала пара гелікоптерів AH-64 Apache.

Українські спецпризначенці виконають низку тактико-спеціальних дій в інтересах сил #BLUFOR. Разом з операторами ССО ЗС України участь в «Combined Resolve 16» беруть литовські та американські спецпризначенці.

Читайте такожЗі сцени – на війну, з війни – на сцену. Актор Олег Шульга про театр, кіно та реабілітацію українських бійців через вистави

Планування та загальне керівництво діями всіх підрозділів спеціальних операцій на цих навчаннях здійснюють українські офіцери.

Нагадаємо, на Херсонщині відбулися навчання протитанкових резервів.

Як ми повідомляли раніше, винищувачі України відпрацювали пуски керованих ракет Р-73.

Фото: facebook.com/usofcom.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Суспільство

У Києві на Оболоні повністю відремонтували аварійний дитсадок (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

У Києві на вулиці Прирічній повністю оновили дитячий садок №661, булівля якого перебувала в аварійному стані.

Про це повідомили у пресслужбі КМДА.

Оновлений садок уже працює. На сьогодні його відвідують 180 дітей. Потужність закладу – 14 груп, 250 місць. Будівля, зведена понад 40 років тому, була в аварійному стані. У 2018 році ми почали тут здійснювати роботи з капітального оновлення.

Читайте такожЗі сцени – на війну, з війни – на сцену. Актор Олег Шульга про театр, кіно та реабілітацію українських бійців через вистави

Зокрема, у закладі утеплили фасад, замінили вікна, відремонтували покрівлю, внутрішні приміщення: спортивну та музичну зали, харчоблок та пральню.

Встановили пожежну сигналізацію. Збудували літній басейн, стадіон зі штучним покриттям, встановили нові дитячі ігрові майданчики, тіньові навіси, баскетбольний майданчик. У дитячий садок закупили сучасні меблі, технологічне, ігрове, спортивне обладнання.

Читайте також: Яскраві фасади, підлога з підігрівом, сонячні батареї: як виглядає новенький дитсадок на Одещині (ВІДЕО)

Також у дошкільному навчально-виховному закладі працюють три групи для дітей із затримкою психологічного розвитку.

Нагадаємо, на Київщині цього року збудували з нуля 5 дитячих садків.

Фото: kyivcity.gov.ua.

Підтримай ШоТам

Читати далі

Шопочитати

Актор театру та кіно Олег Шульга Актор театру та кіно Олег Шульга
Суспільство7 години тому

Зі сцени – на війну, з війни – на сцену. Актор Олег Шульга про театр, кіно та реабілітацію українських бійців через вистави

З початком російсько-української війни актор театру «Віримо» в Дніпрі Олег Шульга пішов добровольцем на фронт....

Суспільство1 день тому

Як відкрити бізнес у 18 років? Історія студентки з Івано-Франківська, яка в розпал пандемії почала готувати корисні смаколики

Після школи Михайлина Карпів пішла вчитися на кравчиню і навіть не здогадувалася, що зовсім скоро...

Суспільство3 дні тому

За плечима – Майдан та фронт. Історія волонтерки з Дніпра Аліни Михайлової

До Міжнародного дня волонтера розповідаємо історію Аліни Михайлової – однієї з багатьох людей, чиє життя...

Суспільство4 дні тому

Рідні сумнівалися в його «крейзі-ідеї». Історія смаколиків на проростках Ineo products, яка почалася з 400 гривень

Харків’янин Андрій Євтушенко ще зі студентських часів прагнув знайти роботу, яка буде приносити не лише...

Суспільство5 днів тому

Байкери-волонтери. Як львівська «МотоДопомога» підстраховує «швидку» та рятує травмованих у ДТП

Прибути на місце ДТП за лічені хвилини – ще той виклик для екстрених служб. Особливо...