Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Згортання Медреформи не можна допустити! Звернення редакції #ШоТам до українського суспільства

Опубліковано

Ми, в #ШоТам завжди стояли і стоїмо на принципі інформування українського суспільства про позитивні зміни у державі. Але настав час, коли ми не можемо залишатися осторонь тривожних подій та заяв, які наводнили Україну останніми днями.

Однією з найбільш надихаючих тем для нас завжди була медична реформа, яка так наочно продмонструвала можливість кардинальних позитивних інституційних змін у державі. У цієї реформи багато ворогів, адже вона переходить дорогу всім тим, хто звик годуватися за рахунок українських платників податків. У ворогів реформи потужний медійний вплив і, як показали останні події, не тільки медійний. У вищих ешелонах влади сформувалося впливове лоббі, яке всіма силами намагається нівелювати перший етап реформи та недопустити другого.

Редакція #ШоТам глибоко схвильована останніми заявами Президента й Міністра охорони здоров’я про фактичне згортання медичної реформи. Ми приєднуємося до ініціативи колег з видання VoxUkraine і відкрито виступаємо проти політичних рішень, які можуть зашкодити розвитку нашої держави та суспільства.

Ми розміщуємо тут текст відкритого листа від редакції  VoxUkraine на знак абсолютної підтримки ініціативи своїх колег і свідомого громадського сектору України.

***

З 1 квітня розпочався другий етап реформування системи охорони здоров’я. Проте останні заяви Президента й Міністра охорони здоров’я свідчать про плани згортання реформи. Ми закликаємо цього не робити, оскільки це погіршить становище як пацієнтів, так і тих медичних працівників, які щиро вболівають за свою справу.

Однією зі складових модернізації є реформа системи охорони здоров’я. Фінансування медицини за ліжко-місцями чи квадратними метрами – це марнування коштів, яких і так небагато. Фактично фінансується інфраструктура, а не відновлення здоров’я людини. Відповідно, людина може отримати якісну медичну допомогу від держави у двох випадках – «за знайомством» та «якщо пощастить». В обох випадках, як правило, передбачається неформальна винагорода медпрацівникам.

Україна витрачає на охорону здоров’я 7% ВВП, із яких більше половини надходить з кишень пацієнтів. Але має одні з найгірших у Європі показники тривалості життя та здоров’я. Й водночас жалюгідні офіційні зарплати медичних працівників та високі тіньові доходи деяких із них.

Реформа фінансування охорони здоров’я, розпочата у 2017 році, покликана це змінити. Її головні принципи:

  • акцент на профілактику – це дешевше, ніж лікування
  • «гроші йдуть за пацієнтом», тобто тим закладам та медичним працівникам, які надають якісну допомогу

Втілення цих принципів підвищить середню тривалість життя та кількість років повноцінного життя. А медичні працівники, які надають якісну допомогу, отримають вищі зарплати та краще устаткування.

Сьогодні реформа втілена на первинній ланці – укладено майже 30 млн декларацій, 1550 закладів підписали угоди з НСЗУ. В результаті зарплати деяких лікарів «первинки» виросли втричі. Кількість пацієнтів, які не зверталися до лікаря через нестачу коштів, знизилася з 42% у 2016 році до 24-27% у 2018-2019.

Практично все готове й до реформи вторинної ланки – 1675 спеціалізованих закладів (99%) уже уклали договори з НСЗУ.

Внаслідок реформи і медичні заклади, й лікарі, й пацієнти отримали більше свободи та відповідальності. Медичні заклади сьогодні мають більший вибір джерел фінансування та автономію в ухваленні рішень – вони можуть отримувати не лише бюджетні кошти, але й офіційно (!) займатися фандрейзингом. А також самостійно розпоряджатися коштами – наприклад, купувати нове обладнання чи збільшувати зарплату. Але водночас несуть відповідальність за організацію роботи та ефективне витрачання коштів.

Лікарі можуть мати кращі умови роботи – але відповідають за підписання колективного договору та підвищення якості лікування. Пацієнти вільні обирати лікаря, проте мають відповідально ставитися до свого здоров’я – перш за все, підписати декларацію з сімейним лікарем. Саме вибір пацієнтів визначатиме, які заклади та лікарі отримують більше коштів, а які – менше.

Очевидно, що деякі медичні заклади виграють, а деякі втрачають від впроваджених змін. Неефективні заклади втратять кошти, й тому місцевій владі доведеться приймати рішення про їх реорганізацію, подальше утримання чи закриття. Проте заклади, де є ефективні управлінці, отримають більше фінансування й зможуть підвищити і якість послуг, і зарплати.

Продовження фінансування медичних закладів за старими принципами означає відсутність стимулів у лікарень та лікарів розвиватися та пропонувати найкращі методи лікування. Це також вбиває мотивацію лікарів надалі працювати в медицині, оскільки тоді годі очікувати суттєвого й справедливого підвищення оплати праці.

Звісно, частина лікарів не зацікавлені у впровадженні медреформи, оскільки «біла» зарплата за надані послуги навряд чи зможе зрівнятися з неформальними «подяками» від пацієнтів. За опитуванням, у 2019р. 25% пацієнтів стаціонару платили лікарю «в конверті», а 67% – сплачували на рахунок благодійного фонду чи через касу. Але метою реформи є здоров’я українців, а не добробут окремих лікарів. Тому її потрібно продовжувати. Для того, щоб хороші лікарі офіційно(!) отримували високі зарплати. Щоб менше родин ставали банкрутами через хворобу когось із близьких (у 2015 році таких було майже 15%). Щоб зрештою всі ми довше жили повновінним життям.

Справа не в персоналіях, а в принципах. Якщо зараз ми не продовжимо впровадження справедливого фінансування – вища оплата за кращі послуги – за кілька років доведеться розпочинати все спочатку. Але до того часу система втратить якісних лікарів та управлінців, які по-справжньому піклуються про здоров’я своїх пацієнтів.

Підписати листа можна, заповнивши форму.

Суспільство

Etnodim презентував бренд-маніфест про значення вишиванки (ВІДЕО)

Опубліковано


Український магазин сучасних вишиванок ETNODIM створив бренд-маніфест, повідомили у фейсбуці компанії.

«Колись давно, українці надавали кожному символу вишиванки сакральне значення. Ромб із крапкою посередині символізував засіяне поле, а фігурка коника відповідала за здорову худобу та добробут. Про що ми створили вишиванки сьогодні? Про кожного з нас», – йдеться у повідомленні.

Читайте також: Журнал National Geographic опублікував статтю про українську дизайнерку

Також бренд презентував колекцію вишиванок, присвячених бренд-маніфесту. З нею можна ознайомитися за посиланням.

Читайте такожУкраїнські рятувальники зняли мотиваційне відео до Дня вишиванки

Нагадаємо, українка відкрила в техасі крамницю вишиванки.

Головне фото: thegard.city.

Читати далі

Суспільство

Презентували мультимедійний курс із вивчення української мови

Опубліковано

У Києві презентували мультимедійний курс «Сучасна українська мова».

Про це повідомив міністр культури та інформаційної політики України у фейсбуці.

Зазначається, що курс розроблено за технологією, що дозволяє бути максимально залученим у процес.

Сторітелінг, квести, тести та інші формати допомагають краще засвоїти правила.

Читайте такожПро мерів, комуналку та безхатченків. Як книга «У міста є я!» допоможе дітям стати відповідальними мешканцями

При цьому підтримуючи інтерес та запам’ятовуючи основи і складні моменти за трьома модулями:

  • правопису,
  • ділової мови,
  • самої мови та мовлення.

До того ж, блоки доступні в онлайні. Тож проходити їх, за бажанням, можна і вдень, і вночі.

Наголошується, що популяризація української мови – один із головних пріоритетів національної безпеки України.

Ознайомитися з мультимедійним курсом можна за посиланням.

Нагадаємо, у Вінниці почався VI книжковий фестиваль VinBookFest.

Головне фото: detector.media.

Читати далі

Суспільство

300 бабусь і дідусів України отримали продуктові набори в рамках національного проєкту ДоБаДі

Опубліковано

Національний проєкт «ДоБаДі» за квітень 2021 року адресно передав 300 продуктових наборів для людей поважного віку.

Про це ШоТам повідомили організатори благодійної акції.

Про проєкт

Зазначається, що 6,5 млн українських пенсіонерів отримують державні пенсії в розмірі до 3000 грн. Самотні дорослі люди у великих містах мають більше можливостей отримувати допомогу: від благодійних фондів, соціально-відповідального бізнесу і небайдужих сусідів. Бабусі та дідусі у селах живуть в соціальній ізоляції, особливо під час пандемії і, тому, позбавлені можливості отримувати системну підтримку. Саме для них був створений проєкт ДоБаДі.

БФ «Життєлюб», МБФ «Карітас України» та компанія Нова пошта об’єднались та запустили національний проєкт допомоги людям старшого віку з уразливих груп населення маленьких міст і сіл по всій країні.

Повна назва проєкту «ДоБаДі» – доставка турботи до Ба та Ді по всій Україні. Це можливість з кожного столичного хмарочосу дотягнутися до похилої стріхи в маленькому селі та подбати про тих, хто цього насправді потребує.  Адже, в першу чергу, допомога надається самотнім, важкохворим, соціально незахищеним людям старшого віку.

Читайте також«Ця робота змінила моє життя». Чому молодь їде в села і маленькі міста на два роки?

Як працює допомога?

Механіка така: благодійний фонд «Життєлюб» збирає кошти та закуповує продукти у партнерській мережі АШАН, в свою чергу, Нова пошта безкоштовно пакує та доставляє набори до населених пунктів, а «Карітас України» передає продуктові набори безпосередньо Ба та Ді.

У квітні пакунки з продуктовими наборами отримали вже 300 Ба та Ді з передмість Дрогобича, Волновахи, Кам’янського, Полтави, Хмельницького та Нововолинська.

Ініціатори проєкту планують не зупинятись і щомісяця розширювати масштаб допомоги, додаючи на карту все більше містечок, де мешкають наші життєлюби. Так, у травні, географія проєкту збільшиться ще на 2 міста. Набори піклування отримуватимуть також Ба та Ді Переяслава та Коломиї.

Читайте також: Іграшки з 90-х та власні сни: шість українських музеїв, до яких хочеться повертатися

До партнерів проєкту доєднався як середній, так і великий бізнес – це СуперОнуки з IT сфери, фінансових компаній, ресторанів.

МБФ «Карітас України» покриває потреби людей золотого віку у Волновасі.

Пан Володимир – підопічний проєкту, переселенець, з 2015 року проживає у Кам’янському: «Оскільки дружина має слабке здоров’я, доводиться витрачати значну частину грошей на ліки. Тому для нашої сім’ї великою допомогою є продуктові набори від Карітаса, Життєлюба і Нової пошти. Ми дуже вдячні за таку підтримку, особливо напередодні Великодніх свят».

Як перші три ноти «До-Ре-Мі», проєкт «ДоБаДі» – про найперші і найголовніші цінності свідомого суспільства, про піклування і допомогу старшим людям, які, свого часу, віддали турботу нашим поколінням.

Як долучитись до проєкту?

Будь-який бізнес може стати благодійником, взявши під опіку одне з міст та забезпечувати його потребу в 50-ти продуктових наборах впродовж принаймні трьох місяців. Вартість одного набору – 280 гривень, і його вистачає на місяць. Вартість партії наборів із 50 штук на місто – 14 000 грн.

Читайте такожВ Україні тепер можна «підвісити» продукти для літніх людей

Нагадаємо, «Україна без сміття» закликає робити благодійні сторіз для побудови сортувальної станції.

Як ми повідомляли раніше, фонд «Життєлюб» запустив масштабний проєкт допомоги старшим людям.

Читати далі