Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Здоровань, гедоніст чи мандрівник? Дізнайся, який ти карпатський ведмідь (ТЕСТ)

Опубліковано

Бурий ведмідь — символ українських Карпат, який може назавжди зникнути з території нашої країни. Разом із експертами WWF-Україна ми вже розповідали, чому так відбувається та як можна виправити ситуацію. Цього разу пропонуємо дізнатися, що спільного між людиною та карпатським ведмедем. Спойлер: спільного значно більше, ніж може здаватися.

0%

Чи вдаєтесь ви до хитрощів у складних, небезпечних чи кризових ситуаціях?

WWF

Під час відпустки ви залишаєтеся в рідному місті/селі чи вирушаєте в подорож?

WWF

Якщо це все ж подорож, який вид пересування в новому місті ви оберете?

WWF

Ви вживаєте м’ясо?

WWF

А як щодо солодкого?

WWF

Скільки годин на день ви спите?

WWF

Ви вважаєте себе справедливою людиною?

WWF

У вашій квартирі/будинку багато рослин?

WWF

А якби на вихідних сусіди влаштували «суботник» і висаджували дерева поруч із будинком, ви б приєдналися?

WWF

Ви любите тварин?

WWF

А як ви ставитеся до сортування відходів?

WWF

Ви колись брали участь в акціях чи мітингах, аби домогтися справедливості?

WWF

І наостанок. Ви колись задумалися над переїздом до іншої країни?

Здоровань чи гедоніст. Дізнайся, який ти карпатський ведмідь?
Ви — ведмідь-здоровань

Попри свої розміри та, визнаємо, грізний вигляд хижака — близько 80% харчування ведмедя протягом року — це чемне вегетаріанство. Його зуби та універсальна система травлення дозволяють йому однаково споживати як тваринну, так і рослинну їжу. Проте у Карпатах клишоногий надає перевагу рослинним кормам. Протягом року він і на галявині може «попастися», із завзяттям корови жуючи зелену траву, і по плодових деревах полазити — там він перегризає гілля з найбільшою кількістю плодів, аби поласувати яблуками-грушами на землі. М’ясо ведмідь споживає здебільшого тоді, коли рослинного корму для повноцінного існування йому не вистачає, найчастіше — ранньої весни, після того, як виходить з барлогу.
Ви — ведмідь-людина

Насправді у нас багато спільного з ведмедями. Зокрема, ми однаково бачимо світ. Адже ведмідь — одна з небагатьох тварин, яка має кольоровий зір. Він, як і ми, — має п’ять пальців на лапах, а за потреби — може ставати та ходити на задніх, що робить його ще більш подібним до людини. Або нас — до ведмедя. Крім того, вважається, що психологія ведмедів найбільше подібна до людської: клишоногі можуть вдаватися до хитрощів, наприклад, йти задом наперед, аби заплутати сліди для мисливця біля барлогу. На жаль, спільною рисою у нас є деякі хвороби, зокрема гідроцефалія (хвороба головного мозку).
Ви — ведмідь-садівник

Здається, ваша любов до рослин та природи може неабияк надихнути інших! До чого тут ведмеді? Цікавий факт: аби посадити хоча б одне дерево, людина має прикласти чимало зусиль, а от ведмедю достатньо просто жити. Можливо, клишоногий і не підозрює цього (хоча ми впевнені, все він прекрасно знає) — та він саджає ліси! Завдяки тому, що він споживає рослинну їжу і любить мандрувати на далекі відстані — у своєму посліді, який він залишає дорогою, та на своєму хутрі він розносить насіння і допомагає лісотворенню.
Ви — ведмідь мандрівник

Напевно, так, як любите подорожувати ви, не любить цього ніхто… Крім карпатського ведмедя. Клишоногі можуть долати великі відстані весною та осінню, коли їм не вистачає харчу. Також вони можуть шукати місце для облаштування барлогу — де б, зокрема, не відчувалося людського турбування. Наприклад, ведмідь з Польських Карпат промандрував цілих 200 км до нашої країни, і лише тут до душі йому припала «квартира» для зимового сну. А от молоді самці іноді перетинають кордони одночасно кількох країн Карпатського регіону у пошуках пари, буквально переходячи гори і ріки заради кохання!
Ви — ведмідь-громадянин

Схоже, вам не байдуже на все, що відбувається довкола. Ви прагнете справедливості та готові боротися за правду. А ще завжди намагаєтеся зробити так, аби ваші дії приносили якусь користь для суспільства. І в цьому є дещо спільне з карпатськими ведмедями. Скажімо, коли хижаки потребують тваринної їжі — вони полюють, в основному, на ослаблених та хворих тварин, поїдають падлину та залишки жертв інших хижаків. У такий спосіб вони підтримують здоров’я популяцій диких тварин та «чистоту» лісу.
Ви — ведмідь-гедоніст

Здається, ви обожнюєте отримувати максимум від життя. А тому ні в чому собі не відмовляєте, інколи — навіть у солодкому. А знаєте, хто ще обожнює поласувати солодощами? Бурий ведмідь! І найбільший смаколик для нього — це мед. Його органи чуття дозволяють відчути запах «рідкого золота» за 8-9 км, а дзижчання бджіл почути за 5 км! Тому жодна пасіка не сховається від цього ласуна. Через нестримну любов до меду, він, власне, і отримав своє ім’я. Адже у слов’янських мовах ведмідь — «той, хто відає мед». Проте, як і в людей, зуби у ведмедів можуть псуватися через надмірну кількість солодкого. Тому, навіть добре, що це така непроста задача — здобути мед.

Поділіться своїми результатами:

Сподіваємось, карпатські ведмеді ніколи не зникнуть, як і ваші донати для ШоТам.

Суспільство

Що робити, якщо з додатку «Укрзалізниці» після кібератаки зникли квитки

Опубліковано

Нещодавно на «Укрзалізницю» здійснили масштабну кібератаку, внаслідок якої упродовж кількох днів не можна було купити квитки онлайн. Більше того — в частини пасажирів, які вже мали електронні проїзні документи, вони зникли.

Якщо ви зайшли в застосунок, а там немає ваших квитків, не панікуйте — ШоТам розповідає, що робити в цій ситуації.

Що сталося

23 березня 2025 року на офіційних сторінках «Укрзалізниці» почали зʼявлятися перші новини про збій в IT-системі. Вже невдовзі компанія повідомила, що стала жертвою наймасштабнішої за весь час кібератаки ворога, через що постраждали онлайн-сервіси купівлі квитків, та залізничникам вдалося відновити їхню роботу протягом 24-26 березня. 

Проїзні документи в цей період можна було придбати в касах вокзалів і в поїзних бригад перед відправленням поїзда. Окрім цього, в «Укрзалізниці» запровадили спеціальні пропозиції для власників паперових квитків, як-от безкоштовне відвідування залу очікування та чай у потягах.

Джерело: «Укрзалізниця»

Та постраждала не тільки купівля — також у багатьох користувачів у додатку зникли квитки, придбані до 22 березня. Щоб впоратися з цією проблемою, «Укрзалізниця» склала алгоритм дій.

Читайте також: У шпиталі в Харкові, що постраждав від «Шахеда», поновили операції

Де шукати квитки: поради «Укрзалізниці»

Якщо ви не знайшли свого електронного квитка, насамперед перевірте, чи до вашого акаунту в застосунку привʼязана email-адреса. Якщо так — найімовірніше, документ у PDF-форматі прийшов на цю пошту. Та може виявитися, що там його немає, — у такому випадку не забудьте переглянути папку «Спам».

Джерело: «Укрзалізниця»

Якщо цей варіант вам не доступний, «Укрзалізниця» пропонує приїхати на вокзал без квитка принаймні за 20 хвилин до відправлення потяга. Таким чином провідник зможе підтвердити оплату проїзного документа у вашому банківському застосунку або за квитанцією.

Окремий алгоритм дій стосується військових, які купували свій квиток через застосунок «Армія+». Таким пасажирам радять написати коментар на фейсбук-сторінці компанії, щоб спеціалісти допомогли якомога швидше підібрати місце.

Як повернути гроші

Якщо у вас змінилися плани щодо поїздки, отримати назад кошти за вже придбаний квиток можна, заповнивши заявку на повернення за посиланням. В «Укрзалізниці» попереджають, що зробити це можна не пізніше, ніж за годину до відправлення потяга.

Та раптом ви скористалися функцією автоматичної купівлі квитка, повернути зарезервовані гроші також можливо. Для цього потрібно заповнити й надіслати ось цю форму.

В обох випадках після підтвердження даних ваші кошти повернуться на картку протягом наступних 30 банківських (робочих) днів.

Фото: Укрзалізниця

Читати далі

Суспільство

У Києві на Майдані Незалежності демонтують рекламні конструкції

Опубліковано

З 31 березня по 4 квітня працівники КП «Київреклама» у двох районах столиці приберуть рекламні конструкції, встановлені з порушеннями правил. Демонтуватимуть рекламу і на Майдані Незалежності.

Про це повідомили в КП «Київреклама».

Що демонтуватимуть

Бригада комунального підприємства прибере 178 об’єкт у Голосіївському та Шевченківському районах, серед них:

  • спеціальні рекламні конструкції на фасадах будинків;
  • вивіски;
  • банери, панно на фасаді будинку;
  • відеоекрани на фасадах будинків;
  • електронні табло з «рядком, що біжить»;
  • конструкції на елементах огородження (банери, панно тощо);
  • конструкції у підземних переходах та тунелях.

Нагадаємо, що у Києві запрацювала перша екомашина для збирання використаних батарейок (ФОТО).

Також ми писали, що на Подолі в Києві відкривають креативний простір MLYN design hub (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Kyiv Guide

Читати далі

Суспільство

Українські лікарі першими у світі провели надскладну операцію на серці немовляти

Опубліковано

Лікарі дитячої та дорослої обласних лікарень Одещини успішно виконали першу у світі операцію з імплантації електрода у серце восьмимісячного немовляти.

Про це повідомив очільник Одеської ОВА Олег Кіпер.

Операцію на серці восьмимісячного Гліба провели для того, щоб забезпечити правильну роботу серцевого м’яза хлопчика. До цього у світі ніколи не робили подібну операцію дітям до одного року.

Олег Кіпер вказав, що це історичний прорив у кардіохірургії, а проведеною операцією зацікавилися міжнародні фахівці. Українських лікарів уже запросили до Чиказького університету для публікації цього випадку в авторитетних медичних виданнях.

Читайте також: 10-річний Роман, який пережив ракетну атаку, переміг на міжнародному музичному конкурсі

Фото: сайт «Суспільне Одеса»

«Дякую нашим медикам за їхню майстерність, відданість і силу духу! Ви — справжні рятівники людських життів і гордість України! Бажаю маленькому Глібу швидкого одужання та міцного здоров’я. Він уже переможець!» — написав очільник Одеської ОВА.

Нагадаємо, що Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО).

Фото обкладинки: ютуб-канал «Суспільне Одеса»

Читати далі