Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Залізний тил. На Закарпатті художники створюють «пташок» для окупантів та пічки для ЗСУ

Опубліковано

Кувати залізо, доки гаряче. Аби пронизувати гострим коліса ворога та огортати теплом своїх. Закарпатські художники хотіли піти в тероборону, але, пооббивавши пороги, вирішили повернутися в майстерню та робити те, що вміють найкраще, – творчо працювати із залізом. 

Закарпатські художники по металу, котрі до великої війни створювали скульптури та інші арт-об’єкти – Ян Потрогош, Андрій Стегура, Олег Путрашик та Анатолій Криванич – об’єдналися з друзями і створюють «пташки» та грубки для фронту в цеху-майстерні неподалік Ужгорода.

Про мистецтво нагадують твори та їхні деталі, яких чимало поміж куп та стосів металу. А зараз вмілі руки беруться до звичайних металопрофілів, труб, ланцюгів і сталевих пластин. Утім без творчості тут аж ніяк: хлопці модернізували технологію виготовлення пристосувань для проштрикування ворожих коліс та розробили власну модель пічки, зручної для фронту та наших людей на постраждалих територіях. Митець і майстер Ян Потрогош розповідає, як художники творять залізний тил.

У теробороні нас відклали «на потім»

Як це почалося, два дні ми ходили і питали, що треба для фронту, пішли записуватися в тероборону. Але, оскільки ми художники, нас «відклали на потім». А сидіти в спокої ми не могли. Переглядали багато новин, багато відео, і так в мережі натрапили на «пташки». Тобто, «їжачки», але нам вони більш схожі на пташок.

Ян Потрогош.

Це такі колючі засоби, які проштрикують колеса, і дієві для спеціалізованих військових авто, що мають підкачку коліс. Спитали в знайомих вояків, чи треба – авжеж треба! І взялися робити. Використали весь матеріал, що мали, вдосконалили технологію (вирішили робити не з арматури, а з профілю, це більш ергономічно й ефективно).

Тепер можемо робити більшу кількість щодня. Й долучилися наші друзі-художники – Володимир Колесников, Олексій Покотило, Костянтин Хивренко. Вони приїхали, щоби відправити дружин і дітей за кордон, і залишилися у нас. То ми тепер тут живемо й працюємо.

Тут – це в майстерні кілометрів за 30 від Ужгорода, яка діє з 2007-го року. На цій базі робили симпозіуми художників по металу, створювали арт-проєкти, витвори на замовлення. І саме тут, як виявилося, є певне обладнання. А головне, вдосталь небайдужих творчих голів та вмілих рук, щоб допомогти фронту.

«Пташки», «Намисто для рашиста» та пічки для військових

Чи багато зробили? На позавчора вже нарахували три тисячі «пташок», нового взірця. А до того на спеціальне прохання хлопців робили з арматури на ланцюгах, ми їх називаємо «намисто для рашиста». 

Після перших партій знайшлися люди, які вирішили підтримати коштами на матеріал. І ми вже почали думати про станки, що дозволять зробити більше… 

«Пташки» для російських окупантів.

А за пару днів виникла ідея робити грубки – раптово в березні міцно похолоднішало, і люди просили щось, чим зігрітися. Ми розробили пічку, яка, як думаємо, найзручніша. Така невеличка, наче похідна, наметова, і водночас ефективна. 

Пічка для українських захисників.

Відверто: взяли за основу піч відомого європейського бренду, яка стояла в майстерні. Нема сенсу витрачати час і вигадувати: ця модель ідеальна, працює більше ста років, і мета виправдовує. Використали найкращі технологічні ідеї, зменшили в масштабах, адаптували під нашу ціль. 

Вогонь і тепло – це те, що гуртує людей

Он дивіться: ця грубка важить 9 кілограмів 700 грамів плюс труби, а ніжки – це й ручки для транспортування. Подбали про зручний і гарний засув, ми ж художники. Розробили коліна з такими кутами для з’єднання, що повинні дозволити грубці працювати в різних місцях. Їх можна під’єднати так, щоб вивести в кватирку, просто вікно, отвір у бліндажі тощо. Тестували, в холоді кухоль води закипів за 7 хвилин. Влаштували так, аби потоки тепла закручувалися і було місце, де гріє найбільше. Ось воно – саме для кип’ятіння води, приготування їжі.

Ганс (Андрій Стегура) намалював і лого для грубок. Вогонь, який нагадує тризуб. Назвали «Шпор». Так на Закарпатті кажуть на поверхню печі, де готують їжу. Це знайоме слово краянам, а загалом коротке й енергійне. Передаємо через нього частку своєї енергії на фронт. Он як Ганс каже: вогонь і тепло – це надія, це те, що гуртує людей. Власне, ці пічки можна використовувати і в укриттях.

Готові робити хоч арбалети, аби було дієво

Зараз закінчуємо партію із 40 грубок, уже під замовлення в гарячі точки. Створюючи, ще вдосконалюємо технологію. Основу печі ми вирішили зробити з готового профілю, це швидко й практично. На деталі замовляємо лазерну порізку металу, а далі, звісно, працюємо вручну.

Підлаштували своє обладнання під ці задачі, й продовжуємо. Є креслення, готові ділитися. Зараз намагаємося систематизувати всю роботу та логістику. Он, бачите, поки вся наша бухгалтерія крейдою на стінках шафи. Дуже чекаємо зворотного зв’язку від військових – най скажуть, що найбільш дієве, а що необхідно вдосконалити.

Окрім пташок і грубок готові виготовляти різне! Наприклад, для постраждалих територій можна робити так звані «ракетні печі», котрі зручні для приготування їжі просто неба, що особливо на часі в умовах, коли знищене газо- та електропостачання. Там високий ККД, можна палити просто очеретом, соломою… 

Хочемо робити більше, багато і максимально корисне. Авжеж, найкраще – те, що літає та те, що стріляє! Думали вже і про плити для броні і навіть про арбалети. Аби було дієве!

Як допомогти художникам?

Хлопці відкриті до ідей, пропозицій і співпраці. Охоче поділяться напрацюваннями та навіть кресленнями. І, авжеж, завжди раді допомозі на матеріали для потрібних на фронті «пташок» і грубок.

Картка для допомоги на метал: 5168 7456 0927 8038 , переказуйте і позначайте: «на пташок»/«на грубки».

Контакт для всіх питань – за електронною поштою: natalya_voloshyn@ukr.net.

Тримаймо стрій! Героїчному українському фронту на підмозі тил, зокрема мистецько-залізний. Най ворогу буде гостро, а нашим – тепло!

Текст – Алла Хаятова, фото – Сергій Гудак

Коментарі

Суспільство

В Україні розробили мапу реабілітаційних закладів: 4 тисячі установ на платформі

Опубліковано

На наради щодо розбудови системи реабілітаційної допомоги для постраждалих від війни представили першу версію мапи реабілітаційних закладів України.

Про це повідомляє Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України.

Що відомо про мапу

Мапа створена в межах проєкту Rehub4U, ініційованого Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). На цей момент на платформі вже є майже 4 тисячі закладів, що надають реабілітаційні послуги.

Читати також: У Києві відкрили реабілітаційний центр для військових та рятувальників

Довідково

Проєкт Rehub4U запустили у 2024 році.

Його мета — розвивати реабілітаційну інфраструктуру, підвищувати доступність послуг і кваліфікацію фахівців. Проєкт триватиме п’ять років, а його результати мають забезпечити гідну допомогу тисячам постраждалих від війни.

Нагадаємо, що «Нова Пошта» відкрила нове модульне містечко для реабілітації військових (ВІДЕО).

Фото обкладинки: сайт RECOVERY.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У Бучі готують новорічну ялинку за кошти меценатів (ФОТО)

Опубліковано

На Київській площі в Бучі встановлюють головну новорічну ялинку міста. Святкову ялинку монтують на кошти меценатів, гроші з бюджету не витрачали.

Про це повідомили в КП «Бучасервіс».

Що відомо про святкову ялинку

  • дерево встановлюють за кошти меценатів, бюджетні гроші не використовували;
  • для прикрашання використовують іграшки з минулого року.

«Це дозволить зберегти особливу атмосферу бучанських свят», — зазначили комунальники.

Фото: виставлено КП «Бучасервіс»

«Напередодні Дня Святого Миколая місто готує особливий сюрприз для найменших мешканців. Зовсім скоро наша ялинка засяє вогнями та подарує радість малечі», — йдеться в офіційному повідомленні.

Нвагадаємо, що на Київщині відкрили новий гуртожиток для ВПО з п’яти областей (ФОТО).

Фото обкладинки: виставлено КП «Бучасервіс».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

У львівському парку облаштують спортивний майданчик для людей з інвалідністю

Опубліковано

У парку «Знесіння» у Львові з’явиться спортивний майданчик для людей з інвалідністю. Також в планах облаштування інклюзивної доріжки.

Про це повідомляє Львівська міська рада.

Що саме зроблять

Інклюзивна доріжка буде вести навколо Гори Лева, охопить новий спортивний майданчик для реабілітації та завершуватиметься біля входу до Домівки врятованих тварин. Також планують парковку з місцями для людей з інвалідністю.

Площа включатиме зону для гри в теніс, шахові столи, спеціальні тренажери та лавочки для відпочинку.

Читати також: У Львові відреставрували ротонду XVIII століття (ФОТО)

Вартість і терміни

  • проєкт коштуватиме 13 млн грн;
  • роботи завершать у середині 2025 року.

Нагадаємо, що у Києві реставрують Центр реабілітації для людей з інтелектуальними та психічними порушеннями (ФОТО).

Фото обкладинки: сайт Львівської міської ради.

Коментарі

Читати далі