

Суспільство
Закинутий хутір на Одещині перетворять на енергонезалежне смарт-село
Село Семисотка, розташоване на півдні Одеської області, перетворять на енергонезалежний туристичний центр на енергії сонця, вітру і землі. Про це повідомляє ecotown.com.ua.
Що відомо про проєкт?
Проєкт Drawdown реалізує засновник етнографічного туристичного комплексу “Фрумушика-Нова” Олександр Паларієв.
«Довго не міг придумати, як допомогти дорогому серцю селу, поки одного разу під час візиту до Міністерства аграрної політики не почув про некомерційний рух Project Drawdown, який займається розробкою заходів щодо пом’якшення наслідків зміни клімату, – розповідає підприємець, який провів у Семисотці дитячі роки. – Обговорювався проєкт моделювання сіл, на прикладі яких можна було б показати, як будуть жити люди через півстоліття: Семисотка ідеально підійшла в якості платформи для такого експерименту».

Шість людей у селі
Зараз село лежить у руїнах: лише у 4 з 17 збережених будинків проживає шість людей. Більшість жителів Семисотки переселилися в інші місця, деякі виїхали за кордон: до Іспанії, Канади, Італії та Молдови.
Читайте також: Як українець із двома вищими освітами відкрив ферму в селі (ВІДЕО)
«На території хутора планують побудувати сонячну електростанцію для забезпечення села електроенергією, встановлять вітрогенератори та теплові насоси для обігріву. «Вода буде видобуватися не з надр землі, а шляхом збору конденсату, який утворюється на поверхнях у проміжку між Північчю і 4 годинами ранку, – говорить Олександр Паларієв. – Доведено, що близько 20-40% вологи рослини отримують не від кореневої системи, а за допомогою листя з повітря: таке обладнання вже є, і за ним майбутнє».
Як зміниться село
Всі хати Семисотки оснастять системами “Розумний будинок”.
Оновлене село, зберігши нинішнє населення, увійде до складу комплексу “Фрумушика-Нова”. Туристи зможуть залишатися тут на нічліг, насолоджуючись повною тишею і єднанням з природою.
Крім того, смарт-село стане своєрідним науковим майданчиком – місцем для проведення досліджень і експериментів у сфері сільського господарства.
“У Семисотці будуть вирощуватися культури, які властиві країнам з таким же кліматом, як той, що формується зараз у нас, – розповідає Олександр Паларієв. – Ми співпрацюємо з Академією харчових технологій та аграрною академією, їхні фахівці та студенти працюватимуть у нас, плануємо вирощувати лаванду, мускатну шавлію, глод, терн, шипшину і горіх”.
Зараз у Семисотці прибирають руїни зруйнованих будівель, зносять старі трухляві дерева, ставлять огорожі і дорожні знаки про зниження швидкості руху і про “лежачих поліцейських”, встановлюють світлодіодне вуличне освітлення. Крім того, у населеному пункті площею 15 га вже висадили близько 100 яблунь, 120 кущів троянд і 150 кущів китайського фініка (зизифуса), які у подальшому будуть служити живоплотом.
На руїнах села учасники проекту зібрали значну етнографічну колекцію: меблі, різноманітне кухонне начиння та інші предмети побуту, які стануть частиною музейної колекції Семисотки. Також Олександр Паларієв займається збором архівних фотографій селян, яких розшукує по всьому світу. Фотографії прикрасять стіни туристичних будиночків і апартаментів для дослідників.
Перших відвідувачів смарт-село зможе прийняти вже через два місяці.
Усі фото: dumskaya.net
Суспільство

У міському застосунку «Київ Цифровий» запустили нову функцію «Адопція тварин», яка об’єднує київські притулки та допомагає знаходити домівки для тварин. Користувачі вже можуть переглядати фото й описи тварин, додавати їх до списку обраного та ділитися картками у соцмережах.
Про це повідомили в КМДА.
Як працює новий сервіс
Нова послуга доступна у розділі «Міські сервіси» після оновлення застосунку. Щоб подати заявку на адопцію, користувачі обирають тварину, натискають кнопку «Запропонувати дім», а далі чекають на зв’язок із опікуном упродовж п’яти днів. Передача тварин відбувається за правилами конкретного притулку.
Користувачі можуть не лише шукати тварин для себе, а й ділитися картками улюбленців з друзями й родичами, натиснувши кнопку «Поділитися».
Читайте також: На Київщині врятували кота, який дві доби не міг самостійно злізти з дерева (ВІДЕО)
Опікуни та притулки, які прагнуть долучитися до ініціативи, можуть пройти реєстрацію та додати своїх підопічних у застосунок.
«За статистикою, у притулках Києва та області проживає понад сім тисяч тварин. Значна частина цих тварин втратила своїх господарів через війну або була евакуйована з прифронтових територій. Тож місто продовжує активно працювати над розв’язанням питання безпритульних тварин. Новий сервіс у “Київ Цифровому” стане зручною платформою пошуку люблячих родин для собак і котів», — зазначив директор Департаменту захисту довкілля КМДА Олександр Возний.
Нагадаємо, що майстриня з Харкова допомогла покинутим котам на понад 250 тисяч гривень.
Фото обкладинки: сайт КМДА
Суспільство

До Великодня «Укрзалізниця» призначила додатковий рейс швидкісного поїзда Інтерсіті №755/756 за маршрутом Київ – Луцьк – Київ. Потяг курсуватиме 17 квітня.
Про це повідомили в УЗ.
Розклад руху
- Відправлення з Києва о 07:21, прибуття до Луцька о 13:00;
- зворотний рейс з Луцька о 16:29, прибуття до Києва о 22:17.
Потяг зупинятиметься на станціях Фастів, Бердичів, Полонне, Шепетівка, Славута, Кривин, Здолбунів, Рівне та Ківерці.
Маршрут обслуговуватиме двоповерховий електропоїзд Skoda, який має вагони першого та другого класів, а також вагон-буфет.
Нагадаємо, що «Укрзалізниця» призначила додаткові рейси потяга Київ – Одеса до Великодня.
Раніше ми писали, що у Софії Київській відсвяткують Великдень: програма масштабного заходу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка УЗ
Суспільство

Герцог Сассекський і засновник «Ігор Нескорених» принц Гаррі вперше приїхав до України й провів день у Superhumans Center — клініці, що займається реабілітацією військових і цивільних, які постраждали внаслідок війни.
Про це повідомили в Superhumans Center.
Під час візиту принц Гаррі зустрівся з учасниками «Ігор Нескорених» різних років, а також з одним із наймолодших пацієнтів центру — 10-річним Романом Олексівим. Він поспілкувався і з британським волонтером Едді, який проходить відновлення після поранення в Україні.
Принц відвідав операційну, де проводили складну операцію з відновлення слуху одному з ветеранів. У Superhumans зазначають, що цей візит — ще один крок до зміцнення співпраці з «Іграми Нескорених». Раніше центр уже відвідував СЕО Invictus Games Foundation Домінік Рід на запрошення української команди.
Читайте також: Кіт Степан приєднався до ФК «Шахтар» та розігрує призи на збір для Третьої штурмової бригади
Принц Гаррі відвідав Superhumans!🇺🇦🤝🇬🇧 Засновник Invictus Games вперше відвідав Україну та провів день із суперами й учасниками Ігор Нескорених різних років. Серед важливих зустрічей — знайомство з британським волонтером Едді, який після поранення проходить відновлення саме в Україні та одним з наймолодших суперів — 10-річним Романом Олексівим ❤️🩹 Перше знайомство герцога Сассекського зі збірною Ігор Нескорених, серед яких були 8 суперів, відбулося у лютому на змаганнях Invictus Games у Ванкувері та Вістлері. Тоді Принц приділив особливу увагу українській збірній. А фото, де він поправляє прапор України суперу Олексію Притулі після спуску на лижах, а також носить патч, подарований Євгеном Тюріним, облетіли весь світ. Візит включав також відвідини операційної, де саме проводили складну операцію з відновлення слуху одному з ветеранів. До речі, це не перша взаємодія Superhumans з Invictus. Торік, на запрошення Invictus Games: Team Ukraine, центр відвідав СЕО Invictus Games Foundation — Домінік Рід. Переконані, що цей візит не лише увійде в історію, а й стане основою ще більш тісної співпраці України та Invictus Games.
Опубліковано Superhumans Center Четвер, 10 квітня 2025 р.
Це не перша зустріч герцога Сассекського з українською збірною «Ігор Нескорених». Уперше вона відбулася цьогоріч у лютому під час змагань у Ванкувері та Вістлері.
«Тоді принц приділив особливу увагу українській збірній. А фото, де він поправляє прапор України суперу Олексію Притулі після спуску на лижах, а також носить патч, подарований Євгеном Тюріним, облетіли весь світ», — написали в центрі.

Нагадаємо, що німецький дизайнер вшанував пам’ять української художниці та бойової медикині Маргарити Половінко.
Фото: Superhumans Center