

Суспільство
Закарпатець виготовляє сноубайки, а отримані від їхньої оренди гроші віддає переселенцям
Микола Паш із Тячівщини на Закарпатті змайстрував п’ять лижних велосипедів (їх ще називають сноубайками) і дає покататися всім охочим. При цьому фіксованої ціни за оренду не встановлює, туристи самі віддячують майстру за розвагу.
Про місцевого майстра пише Карпатський об’єктив.
Миколі 24 роки. Він за фахом автомеханік. Каже, що готовий такий лижний велосипед коштує від 1500 доларів.
«За такі гроші можна купити вживану машину. Таку суму я б ніколи не дав за засіб для розваг. Кататися на лижах вмію з маленького, спорт просто обожнюю, тому вирішив, що чому б не спробувати змайструвати лижний велосипед самому», – розповідає Микола.
Як змайструвати лижний велосипед?
За словами Миколи, далеко не кожен звичайний велосипед підходить для того, аби його переробити на лижний.
«Він має бути оснащений гусеницею та лижею, ровер повинен бути задньоприводним, із амортизатором. Головне колесо має бути з армованого нейлону, рама – з авіаційного алюмінію», – каже майстер
Лижу можна виготовити з листового шматка металопласту, або замовити у столяра з дерева. У самій лижі має бути отвір для кріплення до рами.
«На такому велосипеді можна їздити взимку спокійно по будь-яких засніжених дорогах і при цьому людина пересувається легко і швидко, ніколи не впаде з ровера», – зізнається хлопець.
Читайте також: «Вільні будинки, пічне опалення, безкоштовно». Чи реально відродити українське село? Досвід історика, який реанімує рідні Івківці

Гроші від оренди сноубайків віддає переселенцям
На Закарпаття під час повномасштабного вторгнення переїхало чимало переселенців. Микола розповідає, що всі гроші, які заробляє від оренди лижних велосипедів віддає людям, які втратили житло.
«Я познайомився з однією дівчиною, у якої в Маріуполі загинула вся сім’я. Дуже захотілося її підтримати. Наразі вона живе в Хусті. Звати її Софія. Тож саме їй першій почав збирати кошти», – ділиться Микола.
Читайте також: Як отримати 800 тис. на розвиток бізнесу? Кейс аграрія з Київщини, який відновив зруйновану війною плантацію лохини
Влітку Микола за донати проводив сплави по Тисі, а взимку задіяв свої лижні велосипеди.
«Час від часу ми їздимо на різні гірськолижні траси, катаємося самі і видаємо в користування наші ровери. Фіксовану ціну не встановлювали, але люди пропонують самі чималі кошти, коли розповідаємо історії про те, кому і для чого конкретно збираємо. Є такі дні, що можемо заробити й до 20-30 тисяч гривень», – зізнається він.
Нині Микола хоче зібрати гроші на будиночок у Тячеві чи в Хусті для Софії із Маріуполя.
«Історія цієї дівчини вразила мене настільки, що з ми з друзями дуже хочемо придбати для неї житло. Їй усього 20, а вона пережила стільки… Тому ми збираємо кошти на хатку для неї. Повертатись їй немає куди, бо будинок знищено, нікого з рідних та друзів не залишилося. Вірю, що за кілька місяців ми впораємося і наша нова знайома знову відчує себе щасливою!», – запевняє хлопець.

Нагадаємо, четверо хмельничан у гаражі розробили аналог американського шолома для спецпризначенців.
Також ми розповідали, як 14-річний підліток із Прикарпаття власноруч виготовив за власним макетом буржуйку для ЗСУ.
Фото: cikave.ko.net.ua.
Суспільство

24 червня у столичному парку UNIT.City зберуться понад 200 активістів, задля порятунку тварин. На першому всеукраїнському форумі «Зоосвідомі» шукатимуть рішення у сфері захисту і розвитку культури відповідального ставлення до чотирилапих.
Про це редакції повідомили організатори події.
Серед учасників — зоозахисники з різних регіонів України, представники держави та бізнесу, міжнародні партнери, а також митці, які популяризують тему зоозахисту.
На форумі говоритимуть про:
- ефективні сервіси з адопції;
- нові підходи до евакуації тварин під час війни;
- етичну роль бізнесу;
- вплив мистецтва
- юридичний супровід прав тварин.
Своїм досвідом поділяться: правозахисниця Олександра Матвійчук, зоозахисник і власник притулку Олексій Суровцев, продюсер Олег Кохан, мисткиня Лала Тарапакіна, керівниця UAnimals Ольга Чевганюк, засновниці притулків та ініціатив Марія Вронська, Ольга Спектор і Катерина Скрипова.
Читайте також: Як подбати про тварин у спеку: 7 порад від UAnimals
Спеціально для учасників форуму організують показ кіноальманаху «Війна очима тварин» — проєкту, створеного за участі 500 українських і міжнародних митців. Антологію заснували на реальних історіях тварин, які пережили війну в Україні. Саундтреком стрічки став хіт гурту Imagine Dragons, а премʼєра вже відбулась на кінофестивалі Tribeca в Нью-Йорку.
Форум ініціювали зоозахисниці Олена Мачинська (URSA) та Ірина Лозова (Save Pets of Ukraine). Генеральний партнер події — Kormotech, а серед інших — UNIT.City, MasterZoo та «Моршинська».
Взяти участь у події запрошують усіх, хто дбає про добробут тварин: волонтерів, активістів, представників громадських організацій. Участь безкоштовна з обов’язковою реєстрацією.

Нагадуємо, що в Нью-Йорку презентували український кіноальманах: до зйомок залучили Imagine Dragons та Шона Пенна.
Фото надали організатори події
Суспільство

Ще одну групу важкохворих, тяжкопоранених та захисників, молодших 25 років, звільнили з російського полону. Військові, що повернулися додому пройдуть медогляд, отримають допомогу з фізичної та психологічної реабілітації, а також виплати за весь час перебування у неволі.
Про це повідомили в Координаційному центрі з питань поводження з військовополоненими.
В Україну повернулися військовослужбовці Десантно-штурмових військ, Військово-морських сил, Сил тероборони, а також Державної прикордонної служби, Нацгвардії України й Державної спеціальної служби транспорту.
Читайте також: Україна повернула тіла ще 1200 загиблих військових
За даними координаційного штабу, переважна більшість звільнених сьогодні оборонців перебували в неволі з 2022 року. Значна частина з них потрапила в полон під час оборони Маріуполя. Більшість визволених сьогодні захисників — це офіцери. Також частина звільнених — молодші 25 років.
Ці військові воювали на Донецькому, Запорізькому, Луганському, Херсонському, Харківському, Сумському та Курському напрямках.
Координаційний штаб сповістив, що найближчим часом проведуть наступний етап звільнення українських бранців.





Нагадуємо, що боєць 3-ї ОШБр пройшов 200 кілометрів з оточеного Маріуполя та отримав звання Героя України.
Фото: Координаційний штаб з питань поводження з військовополоненими
Суспільство

«Укрпошта» випустила поштову марку «Шанс на життя» до Всесвітнього дня донора крові. Вона вшановує донорів, медиків і волонтерів, які щодня допомагають рятувати життя.
Про це повідомили в компанії.
Ініціативу реалізували разом із проєктом ДонорUA. Художниця Ліза Маркіна зобразила на марці пару, яка передає серце, наповнене кров’ю — як символ турботи та єдності. Марку ввели в обіг 14 червня. Тираж — 150 тисяч примірників.
Співзасновниця ДонорUA Ірина Славінська наголосила, що дефіцит донорської крові залишається критичним, і закликала українців приєднуватися до донорського руху.
Читайте також: Який ти донор плазми: герой-рятівник чи віриш у фейки? (ТЕСТ)
Генеральний директор «Укрпошти» Ігор Смілянський повідомив, що працівники компанії здали кров у київському Головпоштамті.
«Це наша подяка і важливе нагадування: твоя крапля крові — чиєсь майбутнє. Якщо маєте бажання та міцне здоров’я – приєднуйтесь! Стати донором — просто, і це дає шанс на життя», — зазначив Ігор Смілянський.

Нагадаємо, що «Укрпошта» випустила благодійну марку, аби зібрати гроші на реконструкцію облич військових.
Фото обкладинки: Freepik