Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Технології

«Забудьте про російські хостинги». Усе, що треба знати новачку, створюючи свій сайт з нуля

Опубліковано

Планує створити сайт із нуля? Тоді, напевно, ви вже подбали про вибір хостингу, підібрали оптимальний домен та підібрали SSL-сертифікат. Та якщо ці слова досі викликають у вас питання, а доменні зони здаються чимось складним і незрозумілим – цей матеріал для вас.

ШоТам разом із редакторкою блогу HOSTIQ.ua підготував практичні поради для новачків, які мріють про створення власного сайту, але бояться помилитися під час вибору базових складових.

Ганна Чала

редакторка блогу HOSTiQ.ua

Мене звуть Аня, і до своєї поточної посади – редакторки блогу – я майже три роки пропрацювала в службі підтримки хостингової компанії. А тепер пишу статті про сайти, редагую статті про сайти та роблю для цього тестові сайти. Тож якщо мене розбудити вночі, я назву вам базовий стартерпак для створення сайту швидше за свою адресу.

Що треба для сайту

Почнемо з того, що сайт – це набір файлів. Зараз ви гортаєте мою статтю в блозі DOU, в неї гарний візуал, все зрозуміло, а під капотом цієї сторінки насправді просто файлик с кодом. І ви відкрили цей файлик в браузері. Щоб сторонні люди могли побачити ваш сайт в інтернеті, файли сайту треба завантажити на хостинг. 

Хостинг – це місце на серверах, грубо кажучи, спеціальних компʼютерах, які зберігають файли сайту та підвантажують їх, коли хтось відвідує цей сайт.

При бажанні хостинг можна налаштувати і на вашому компʼютері. Але вам доведеться налаштовувати хостингове ПЗ, тримати компʼютер увімкненим весь час і мати впевненість в тому, що у вашому домі не вимкнуть світло без попередження на шість діб. Тож легше орендувати хостинг у хостинг-провайдерів. Далі в статті розповім, як обрати тариф хостингу та провайдера.

Інша необхідна річ для сайту – доменне імʼя або домен.  Це назва сайту, його адреса. Наприклад, домен ШоТам – shotam.info. Ви можете побачити його в адресному рядку браузера прямо зараз.

Домени потрібні, щоб сайти в інтернеті було зручніше знаходити. Раніше треба було запам’ятати IP-адресу сайту, щоб відкрити його у бравзері.  Уявіть, як ви зараз замість домена youtube.com вводите 142.251.39.110 – мінус 5 хвилин на день, які ви можете витратити на прокрастинацію, мєми про БНР або інші корисні справи.

Ще для сайту потрібен SSL-сертифікат, що шифрує дані, якы передаються між відвідувачем вашого сайту та сервером з сайтом.  Без SSL-сертифікату ці дані передаються у відкритому вигляді, тобто зловмисники можуть перехопити дані банківської картки чи особисту інформацію, яку клієнт вводить на вашому сайті.

Із SSL-сертифікатом зловмисники отримають тільки дулю з маслом зашифровані дані, на розшифровку яких можуть піти роки. Розпізнати сайт з SSL-сертифікатом легко – в адресному рядку поряд з доменом буде замочок.

Тож базовий стартерпак для створення сайту:

  • хостинг – місце на сервері, де будуть розміщуватися файли сайту;
  • домен – імʼя сайту;
  • SSL-сертифікат – засіб для захисту інформації, яка передається між відвідувачем сайту та сайтом.

Як вибрати хостинг

Розібʼємо цей розділ на більш дрібні питання:

  • як вибрати хостинг-провайдера;
  • як вибрати тип хостингу;
  • як вибрати тариф хостингу.

Як вибрати хостинг-провайдера

  • Підтримка. Напишіть в підтримку та перевірте, як швидко вона відповість. Подивіться, як з нею можна звʼязатися. Якщо тільки поштою — уявіть, як у вас виникає термінове питання і ви 4 години чекаєте на відповідь на email. Спитайте про графік роботи: питання в процесі сайтобудування можуть виникати цілодобово.
  • Відгуки. Перевірте відгуки на сайтах рейтингів та просто в Google. Негативні відгуки можуть бути у кожного хостера, це нормально. Звертайте увагу на те, чи відповідає компанія на такі відгуки, та в якому тоні вона це робить.
  • Тестовий період. Дуже раджу брати хостинг на тест. Якщо компанія готова дати вам свою послугу безплатно – це маркер того, що їм нічого приховувати. А ще це можливість не витратити гроші дарма, якщо очікування від сервісу не виправдаються.
  • Перевірте, щоб не було зв’язків із РФ. Навіть після 2014 і аж до 24 лютого в українські топи хостерів постійно просочувалися російські компанії. Величезна кількість українців розміщували свої сайти на REG.RU, Beget, Tilda тощо. Тому будьте обережні,.

Як вибрати тип хостингу

Існує три основні типи хостингу: виділені сервери, VPS та віртуальний хостинг.

Виділений сервер 

Виділений сервер – це окрема фізична машина, яку хостинг-провайдер повністю віддає вам в оренду. Ви можете налаштовувати на такому сервері що завгодно, бо ви там один і у вас права адміністратора: вибирайте будь-яку ОС та встановлюйте будь-яке ПЗ.

Виділені сервери часто орендують компанії з великими інтернет-магазинами, під сайти соцмереж або банківських установ. Тобто для сайтів з великою кількістю відвідувачів та тонкими налаштуваннями. Оцей розкішний дім, виділений сервер – весь у вашому розпорядженні, робіть, що хочете.

VPS або віртуальний приватний сервер

VPS – це віртуальний сервер всередині фізичного. На одному фізичному сервері може бути кілька десятків таких серверів. Ці віртуальні сервери незалежні один від одного і думають, що вони справжні окремі фізичні машини. 

На VPS-хостингу у вас все ще будуть права адміністратора, тож ви зможете тонко підлаштовувати сервер під свої потреби. Але зʼявляються обмеження порівняно з виділеним сервером: вибір ОС обмежений версіями, які сумісні з материнською системою. ПЗ також вдасться встановити не все. 

VPS беруть під менш навантажені проєкти, але для яких все ще потрібні специфічні налаштування сервера. VPS як таунхаус: у кожного жильця окремий вхід, але будівля все ж одна.

Віртуальний хостинг 

Віртуальний хостинг – тип хостингу, при якому ресурси одного серверу ділять на багато частин і здають в оренду окремо. На одному сервері віртуального хостингу можуть одночасно розмістити сайти кілька сотень користувачів. Прав адміністратора ці користувачі не мають, тож переважно доведеться використовувати тільки те ПЗ, яке встановив хостинг-провайдер.

Цей хостинг чудово підходить для новачків з невеликими проєктами: в більшості випадків сайт достатньо завантажити в акаунт хостингу за допомогою зрозумілої контрольної панелі і все готово, сайт доступний в інтернеті. Такий собі варіант хостингу під ключ.

З недоліків: неможливість тонко налаштувати сервер та ризик того, що DDoS на сайти сусіда по серверу зачеплять і ваш ресурс. Але нормальні хостинг-провайдери постійно моніторять навантаження на серверах, щоб запобігти таким ситуаціям. Віртуальний хостинг – умебльована квартира, заходьте та живіть.

Висновок: якщо це ваш перший сайт і ви будете займатися ним самі – беріть віртуальний хостинг. VPS та виділені сервери підійдуть, якщо у вас високотрафіковий проєкт або проєкт, який потребує тонких налаштувань сервера. І, відповідно, для них потрібен досвід адміністрування серверів, або ж доведеться винаймати окремого спеціаліста.

Як вибрати тариф хостингу

З типом хостингу для новачка визначилися – віртуальний хостинг. У цьому розділі розберемося з тарифом.

На сайтах хостинг-провайдерів ви побачите 100500 різних тарифів віртуального хостингу. Основна їх відмінність зазвичай у лімітах: дисковий простір, ОЗП, кількість файлів, яку можна розмістити в акаунті хостингу. Якщо у вас ще немає сайту, складно вгадати, скільки йому знадобиться ресурсів, коли він буде готовим. Тому при виборі тарифу рекомендуємо звертати увагу на:

  • Інструменти для розробки сайту, які доступні в тарифі. Це може бути конструктор сайтів чи автовстановлювач WordPress, OpenCart та інших движків. З ними ви зможете створювати сайти швидше та простіше.
  • Плюшки. Часто в тарифах бувають безплатні виділені IP-адреси та SSL-сертифікати, безплатна реєстрація доменів на певний термін.

Ще хостери часто пропонують тарифи віртуального хостингу для певних типів сайту. Наприклад, роблять окремі невеликі тарифи для лендінгів та більш просторі тарифи для інтернет-магазинів. 

Як вибрати домен

Доменне імʼя спрощено має дві основні складові: імʼя та доменну зону. 

Імʼя ви придумуєте самі, доменну зону вибираєте з тих, що пропонують доменні реєстратори: .com.ua, .ua, .kyiv, .net тощо.

Як вибрати імʼя

  • Підберіть імʼя, що пасує вашому бренду чи підказує, про що сайт. Візьміть назву компанії, якщо вона вже на слуху у потенційних клієнтів, або вкажіть тематику сайту. Використовуйте в назві домену ключові слова: magazyn-mebliv.com.ua чи zamovyty-sushi.ua.
  • Вибирайте коротке імʼя. Гарне імʼя легко запамʼятати та просто записати, а тому чим воно коротше, тим краще. Якщо хочете використовувати в імені два слова, розбийте їх дефісом: dobrogo-vechora.ua.
  • Будьте обережні з іменами, які пишуться кирилицею. При копіюванні з бравзера найчастіше такі домени копіюються в кодуванні Punycode. Тобто копіюєте ви шкарпетки.com.ua, а вставляєте xn--80akjfc2ags2c.com.ua. Такі домени незручно публікувати в соцмережах і їх Punycode-вигляд може лякати потенційних клієнтів. Тому краще все ж таки використовувати латиницю.

Як вибрати доменну зону

Доменні зони або домени верхнього рівня бувають регіональні та тематичні. Якщо ваш бізнес має регіональну привʼязку, вибирайте регіональні домени. Є національні домени: .uk, .ua, .pl, .de, є ті, що вказують на певну область: .cherkasy.ua, .kyiv.ua.  Одних тільки українських доменів верхнього рівня – більше 60.

При інших рівних умовах для користувача з Тернополя сайт з доменною зоною .ternopіl.ua буде відображатися вище у видачі гугл, ніж сайт з доменною зоною .poltava.ua. До речі, у деяких обласних доменних зон є дзеркальні. Наприклад, є .kharkiv.ua та .kharkov.ua. Радимо вибирати українськомовний варіант. Чи варто пояснювати, чому?

Якщо ж у вас немає привʼязки до певного регіону, використовуйте тематичні зони: .store, .tech, .travel, .blog тощо. Майте на увазі, що у різних доменних зон є різні вимоги при реєстрації імені. Наприклад, зареєструвати домен в зоні .ua можна, тільки якщо маєте торгову марку. Але для більшості зон достатньо лише надати контактні дані майбутнього власника домену.

Як вибрати SSL-сертифікат

SSL-сертифікати для сайтів випускають спеціальні організації, центри сертифікації. Перед випуском сертифікату центри сертифікації перевіряють ваш сайт. 

Сертифікати відрізняються за типом перевірки: це може бути просто чекінг того, чи дійсно ви є власником домену, чи повна перевірка компанії з запитом документів та перевірочними дзвінками. Чим складніша перевірка, тим більше довірятимуть вашому сайту відвідувачі, і тим дорожчий SSL-сертифікат. На середні та крупні інтернет-магазини, банки та сайти з великою кількістю транзакцій майже завжди встановлюють SSL-сертифікати з розширеною перевіркою компанії.

Також SSL-сертифікати відрізняються за кількістю доменів, які захищає один сертифікат: один домен, один домен та його піддомени чи кілька доменів. Захищають всі SSL-сертифікати однаково.

Для старту раджу взяти найпростіший та найбюджетніший SSL-сертифікат, наприклад, Positive SSL від Sectigo. Цей сертифікат захищає основний домен та його піддомен www.

Якщо зовсім не хочете витрачати гроші, спитайте у хостинг-провайдера, чи є в них автовстановлювач Let’s Encrypt. Let’s Encrypt – це безплатний SSL-сертифікат. У нього є свої мінуси, але шифрує інформацію він так само добре, як і платні альтернативи. І це точно краще, ніж залишати сайт без SSL-сертифіката та відлякувати відвідувачів надписом в бравзері «Ненадійний сайт».

Висновок: як новачку зібрати стартерпак для сайту

Ось універсальний стартовий пакет для тих, хто хоче зробити свій перший сайт:

  • Хостинг: тариф віртуального хостингу, де є інструмент для розробки сайту — візуальний конструктор чи автовстановлювач движків.
  • Домен: коротке імʼя, що відображає назву бренда чи сферу діяльності + тематична чи регіональна доменна зона.
  • SSL-сертифікат: бюджений Positive SSL від Sectigo чи безплатний Let’s Encrypt.

Технології

Ці роботи можуть розмінувати Україну за 10 років. Як українські розробники створили «ЗМІЙ»

Опубліковано

Розробників з Rovertech об’єднала війна, а тікток допоміг зустрітися. Усі довкола казали, що їхній задум нереальний — вони просто витрачають час і ресурси. Та тепер роботи «ЗМІЙ» очищують українську землю від мін і беруть участь у спецопераціях на фронті.

Співзасновник компанії — український айтівець Борис Дрожак — повернувся додому з-за кордону, аби його розробки змінювали правила гри на полі бою.Як побудувати технологічну компанію, що змінює підхід до розмінування, читайте в ШоТам.

Борис Дрожак

 співзасновник компанії Rovertech, один з розробників «КНРО ЗМІЙ», ІТ-фахівець, автор патентів у сфері штучного інтелекту

Я був на піку своєї кар’єри

Я працюю DevOps-інженером у великій міжнародній американській компанії DataRobot, яка займається автоматизацією створення моделей штучного інтелекту. До цього співпрацював з такими гігантами, як Cisco, SoftServe та OpenDNS, створюючи для них ІТ-програми. У своїй сфері я став доволі впізнаваним: виступав на конференціях, ділився знаннями та піонерив новий напрямок — Engineering productivity. Зрештою, виріс до рівня архітектора.  

На момент повномасштабного вторгнення я жив в Ірландії. Мій робочий контракт дозволяв працювати лише за кордоном, утім, за рік компанія зробила виняток і надала дозвіл на переведення в Україну.

У Львові залишався наш дім і ресторан, який ми оперативно переорієнтували на допомогу фронту, — люди приносили продукти, а ми готували їжу для військових. Також донатили на армію, шукали автомобілі для транспортування гуманітарної допомоги. Згодом я почав працювати з інженерами — багато хто розробляв важливі технологічні рішення, і я залучав відвідувачів ресторану до фінансування цих проєктів. 

Паралельно займався інформаційною безпекою. Я звертався до Snapchat, щоб вимкнути геолокацію в Україні, але залишити її активною в росії, і мені це вдалося реалізувати. 

Борис Дрожак. Фото надав Борис

Партнерів знайшов у тіктоці

Історія нашої військової компанії почалася з одного коментаря в тіктоці. Хтось із підписників написав, що є хлопці, яким потрібна допомога. Тоді я поділився їхнім дописом, і він зібрав велику кількість переглядів та відгуків. Так я дізнався про ветерана Василя, який воював з 2014 року та створював робота для побратима з фронту, і власника СТО Богдана Змия, який виявився неймовірним інженером.

Розробка самого розміновувача почалася з простого малюнка бійця з позивним Борода. Одного дня він намалював на аркуші квадрат з колесами й надіслав Василю, щоб той подумав, що можна з цього зробити. Борода хотів мати робота, який коситиме траву, щоб військові не ризикували життям під час розмінування, тож Василь і Богдан підхопили ідею та почали працювати над першим прототипом. Ця історія почалася з бажання одного військового врятувати своє життя, а сьогодні наші розробки допомагають берегти бійців з інших підрозділів ЗСУ.

Команда Rovertech: Борис Дрожак, Василь Кореневський і Богдан Змий. Фото надав Борис Дрожак

Ми створили компанію, яка розробляє роботизовані наземні дрони 

Наша компанія залишається незалежною — без американських чи європейських інвестицій. Це дозволяє нам самостійно ухвалювати рішення та не переживати, що ми багато вкладаємо в підтримку донатами чи можемо мати збитковий бізнес.

І головне  — усе, що ми створюємо, зроблене українськими спеціалістами.

Першим нашим прототипом стала невелика косарка для розмінування на дистанційному управлінні, яку ми назвали v0. За собівартістю матеріалів вона коштувала близько 250 тисяч гривень і могла очищати до 50 соток на день. 

Далі одним з найважливіших досягнень стало те, що ми змогли зробити справжній робот для розмінування — комплекс наземного роботизованого очищення. Він значно легший, ніж аналогічні зразки, які зазвичай важать 16–20 тонн. Це кардинально змінює економіку розмінування: завдяки меншій вазі можна виготовити більше машин, а значить швидше очищати території. Ми створили модель вагою всього в одну тонну, але з такою ж ефективністю, як і в більших приладів. 

Спочатку ми називали її по-різному — було кілька ідей, навіть думали над варіантом «Шлях». Але зрештою вирішили найменувати «ЗМІЙ» на честь Богдана Змия, який довів, що машина може витримати чотири танкові міни. 

Зараз працюємо над ще одним важливим проєктом — навігацією на базі штучного інтелекту. GPS на полі бою майже не працює, тому нам потрібно створити альтернативну систему, яка дозволить наземним дронам виконувати бойові задачі. Ми розробляємо систему навігації без GPS, які допоможуть машинам працювати в умовах глушіння сигналів. 

«ЗМІЙ» косить високу рослинність. Фото надав Борис Дрожак

«Ти перший, хто це зробив»

Коли ми тестували робот на протипіхотних мінах, то взагалі не переживали. Але якось під час випробувань розмінування танкових мін біля Миколаєва одна з наших машин ледь не перекинулась, а вал застряг у землі після падіння. 

Ми зрозуміли, що конструкцію треба покращувати, щоб робот ніколи не могло перевернути, тож почали думати над новими ідеями. Дорогою додому просто взяли з собою в машину міну без тротилу та почали крутити її, аналізувати й шукати рішення. Саме так придумали ще один компонент і новий елемент в розмінуванні — це також стало нашим патентом трохи пізніше.

Річ у тому, що ми створили перший у своєму класі розмінувальний робот і першими в Україні сертифікували машину ланцюгового типу за стандартами НАТО. Нам довелося зібрати величезний пакет документів для комісії, щоб отримати дозвіл на введення її в експлуатацію в ЗСУ. 

Окремо треба було пройти військові випробування й задокументувати їх. Зокрема, за технічними умовами наша машина мала витримати підрив на одній протитанковій міні.

Пам’ятаю момент, коли ми вперше успішно протестували так «ЗМІЯ». Я сидів на конференції, розповідав про розмінування та використання штучного інтелекту в цьому процесі, і тут мені дзвонить Богдан: «Вийшло!». Я взяв мікрофон і сказав: «Щойно мені подзвонили й повідомили, що тепер ми можемо розміновувати протитанкові міни».

Нам всі довкола казали, що це нереально, що ми просто витрачаємо час і ресурси. Але одного разу Богдану Змию наснилося, що робот витримає чотири вибухи поспіль. Це звучало нереально, але ми вирішили ризикнути й інвестувати ще більше коштів у випробування. І він справді витримав вибухи! Ми не могли повірити своїм очам і натхненно чекали, що скажуть на такі результати наші друзі-сапери.

Змінили підхід до розмінування

Розмінування великими машинами має свої проблеми. Вони можуть копати більш ніж на 30 см у глибину, але це руйнує структуру ґрунту: змішуються глина й чорнозем, піднімається пил, що шкодить екосистемі. Саперам теж складно працювати в таких умовах, та й використання пального в цих машинах просто колосальне.

Ми пішли іншим шляхом. Наш розміновувач працює на 15 см. Він не копає, а спрацьовує ударно, провокуючи детонацію. У традиційних великих машинах міни просто розбиваються, а ми робимо так, щоб тротил вибухав на місці, а не розлітався.

Борис Дрожак демонструє роботу «ЗМІЯ» історику Тімоті Снайдеру, віцепремʼєрці Юлії Свириденко та Міністру цифрової трансформації Михайлу Федорову. Фото надав Борис

У «ЗМІЯ» з’явився брат

Згодом у нас з’явилася ідея створити логістичний робот — ми зробили тестову модель і передали її 3-й ОШБр на випробування. З того моменту у «ЗМІЯ»-розміновувача з’явився брат «ЗМІЙ логістичний», який дозволяє перевозити поранених і боєприпаси. Наші розробки вже брали участь у деяких спецопераціях на лініях фронту. 

На фото «ЗМІЙ логістичний» евакуйовує причіпною системою «Журавель» робот для розмінування. Фото надав Борис Дрожак

Наш робот намалював 24 картини

Одного разу ми продали картину за мільйон гривень — половину коштів витратили на дрон. Цим дроном намалювали 24 картини, що символізують області України, — замість ланцюгів для розмінування тимчасово поставили на нього швабри. А області, які постраждали від війни, пробили ланцюгами розміновувача. Це не просто мазня — на картинах закарбований рух очищення української землі.

Читайте також: Анонімний митець зі Львова зібрав понад 1 млн гривень на військо за допомогою картин

Одна з них потрапила до Міністерства економіки — потім її передали Женевському центру розмінування. Інші продали: одну за тисячу доларів, іншу за 2 тисячі. Деякі люди просто зберігають їх, бо зараз ціна вже виросла до 10 тисяч.

Окремо ми вдячні данському волонтеру Сьорену Людвігу, який створив франчайзингову платформу для допомоги в розмінуванні України. Зокрема, він залучає своїх громадян донатити й на наш розміновувач. Наразі його збір вже сягнув 176 559,69 данських крон (понад мільйон гривень). 

Сьорен Людвіг керує «КНРО ЗМІЙ». Фото надав Борис Дрожак

«ЗМІЯ» придбала найбільша міжнародна організація з розмінування HALO Trust

Робот може розміновувати 0,7 га за день, з яких частина — бойове розмінування, а частина — гуманітарне. Наразі в середньому день в день використовують біля 20 наших роботів.

Rovertech співпрацює з міжнародними партнерами, які допомагають розміновувати українські території. Наприклад, HALO Trust уже придбали одну з машин і планують закупівлю нових. Вони проводять саперні операції по всьому світу й мають намір використовувати як наших роботів, так і великі машини.

«КНРО ЗМІЙ» та «ЗМІЙ ЛОГІСТИЧНИЙ». Фото надав Борис Дрожак

Ми також є партнерами ООН, яка працює над подоланням глобальної продовольчої кризи та зацікавлена у швидкому розмінуванні українських земель. За нашими підрахунками, якщо активно залучити роботи, Україна може повністю очистити більшість сільськогосподарських полів від мін за 10 років, а після закінчення війни роботи зможуть перекваліфікуватись на агросектор.

Читати далі

Технології

Українські полярники вперше провели синхронне дослідження атмосфери (ВІДЕО)

Опубліковано

Українські метеорологи в Антарктиці уперше за весь час досліджень провели паралельне радіозондування атмосфери зі станції «Академік Вернадський» та судна «Ноосфера», яке вже було за 200 кілометрів від континенту.

Про це повідомили в Національному антарктичному науковому центрі.

Що відомо про дослідження

Радіозонд — це пристрій, який підіймається у повітрі на кульці, яку заповнили гелієм. Увесь свій шлях він вимірює низку параметрів й одразу передає дані на землю. Такі дослідження на висоті до 20 кілометрів дозволяють отримати точніші дані для вивчення процесів в атмосфері та прогнозування погоди.

«Одночасний запуск зондів на “Вернадському” та “Ноосфері”, яка вже була за 200 кілометрів від станції, допоміг зафіксувати, як змінюється погода. Це дасть змогу науковцям більше дізнатися про те, як утворюються хмари й опади в цьому районі, а також як це впливає на океан, морський лід і танення льодовиків»‚ — написали в НАНЦ.

Читайте також: Український полярник, який воював у ЗСУ, повертається в Антарктику після протезування (ФОТО)

Науковці проводили цей експеримент два дні поспіль та запустили по чотири радіозонди. Зі станції дослідження проводили науковці 30-ї експедиції, а з українського судна — учасники 29-ї експедиції та сезонного загону.

«Такі паралельні запуски важливі під час зміни погоди, а також коли відбуваються процеси, цікаві з точки зору утворення хмар та опадів. Зокрема, циклонічні вихори та атмосферні фронти. За допомогою радіозондування ми можемо краще зрозуміти ці процеси та відповідно — змоделювати їх на майбутнє», — розповіла авторка дослідження, метеорологиня Анастасія Чигарева.

ВПЕРШЕ ВІДБУЛОСЯ ОДНОЧАСНЕ РАДІОЗОНДУВАННЯ АТМОСФЕРИ З «ВЕРНАДСЬКОГО» ТА «НООСФЕРИ» Наші метеорологи провели унікальний експеримент — паралельно запустили радіозонди зі станції «Академік Вернадський» та судна «Ноосфера». Це відбулося вперше за весь час досліджень українців в Антарктиці 🇦🇶 Нагадуємо, що радіозонд — це спеціальний пристрій, який піднімається в повітрі на заповненій гелієм кульці 🎈. Весь шлях він вимірює низку параметрів (температуру, вологість тощо) й одразу передає дані на землю 🌎 Таке «сканування» на висоті до 20 км дає найточнішу інформацію, щоб вивчати різні процеси в атмосфері та прогнозувати погоду. Адже приповерхневий моніторинг (до 2 метрів) дозволяє побачити лише частину того, що відбувається в атмосфері. Одночасний запуск зондів на «Вернадському» та «Ноосфері», яка вже була за 200 км від станції, допоміг зафіксувати, як змінюється погода 🌫. Це дасть змогу науковцям більше дізнатися про те, як утворюються хмари ☁️й опади 🌨в цьому районі, а також як це впливає на океан, морський лід і танення льодовиків. Наші полярники проводили експеримент два дні поспіль, загалом запустивши по 4 радіозонди. З «Вернадського» це робили науковці 30-ї експедиції, а з «Ноосфери» — учасники 29-ї УАЕ та сезонного загону. Авторка дослідження, метеорологиня Анастасія Чигарева зауважила: «Такі паралельні запуски важливі під час зміни погоди, а також коли відбуваються процеси, цікаві з точки зору утворення хмар та опадів. Зокрема, циклонічні вихори та атмосферні фронти. За допомогою радіозондування ми можемо краще зрозуміти ці процеси та відповідно — змоделювати їх на майбутнє». Як відбувався скоординований запуск радіозондів, дивіться у відео.

Опубліковано Національний антарктичний науковий центр Вівторок, 25 березня 2025 р.

Нагадаємо, що ювілейна антарктична експедиція розпочала роботу на «Вернадському» (ФОТО).

Раніше ми писали, що в Антарктиці здійняли прапор «Азову» та втілили мрію захисниці Маріуполя (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка НАНЦ

Читати далі

Технології

Розробники з України запустили платформу для бронювання будинків на природі

Опубліковано

В Україні створили сервіс Hutshub — першу українську платформу для бронювання будинків на природі. Компанія позиціонує себе як локальний конкурент платформ Airbnb та Booking.

Про це повідомили розробники виданню Vector.

Головне про сервіс

Hutshub дозволяє бронювати будиночки серед природи. Зараз платформа перебуває на етапі тестування, але до Hutshub доєдналися вже понад 100 будинків з різних куточків України.

Ідея створення цієї платформи виникала під час пандемії та повномасштабного вторгнення — у часи, коли в українців зростав попит на внутрішній туризм. Тоді розробники Hutshub виявляли проблеми під час пошуку заміського житла як для мандрівників, так і для власників.

СEO компанії Husthub Максим Каркач розповів, що хотів інвестувати в хатинку на природі, та натомість це призвело до того, що він інвестував у цілу екосистему для бронювання будинків.

Читайте також: «Світло, що не згасає»: Усик став обличчям благодійного дропу від ДТЕК та DAMIRLI

В Україні зараз є близько 1500 помешкань, які підпадають під критерії Husthub, із середнім щорічним зростом у 10-15%. У планах компанії об’єднати цей ринок, запустити партнерську екосистему та підтримувати локальні ініціативи у громадах, де розташовані будинки.

Функціонал платформи

Наразі у сервісі працюють такі функції:

  • оплата;
  • фільтри пошуку;
  • чат для комунікації між господарем та гостем;
  • попередня верифікація будиночків;
  • система двостороннього рейтингу;
  • можливість залишати відгуки тощо. 

У компанії додали, що невдовзі на платформі з’явиться фільтр для будинків зі знижкою для військових.

Нагадаємо, що українські айтівці створили застосунок, що дозволить водіям уникати ям і небезпечних доріг.

Фото: Husthub для видання Vector

Читати далі