Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

«Бачив, що школа руйнується, тож сумнівів не було — треба рятувати». Цей вчитель знову став директором, аби відновити заклад після окупації росіянами

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Леонід Якович присвятив майже 40 років свого життя рідній Андріївській гімназії на Київщині. В лихих 90-х він наважився прийняти посаду директора та вивів школу зі скрути. У 2022 році його попросили це зробити ще раз, і 65-річний чоловік погодився.

Під час окупації росіяни облаштували в школі штаб, де «жили як свині». Волонтери та вчителі вичистили все та із січня 2023 року повністю відновили навчання. 

Про допомогу українців та іноземців і створення сучасного сховища для всього села читайте в новому матеріалі ШоТам.

Леонід Хоменко

виконувач обовʼязків директора Андріївської гімназії.

У школі з дитинства й упродовж всього життя

Це моя школа, хоч керівництво району дорікало, що я таке кажу, бо це державна школа і мене туди призначили. Але розумієте, ця школа мені рідна: тут я вчився, тут пройшло моє дитинство. Потім потрапив на завод і в армію. Але щойно закінчив інститут у 1984 році, то повернувся в школу працювати — відтоді я тут. 

У 1995 році мені запропонували стати директором. Це були лихі 90-ті: місяцями ми сиділи без зарплати, вікна потріскані, опалення майже не працювало. Уявляєте, ми в котельню кинули 12 тачок вугілля, а вивезли 9 тачок шлаку. Ми стали називати таке паливо «донецька земля», але іншого не було.

Я бачив, що школа руйнується, тож сумнівів не було — треба рятувати. На допомогу прийшли випускники: одні виготовили нові двері, інші давали транспорт, щоб привезти паливо в школу чи якісь будівельні матеріали. Так потроху-потроху ми привели школу до ладу.

У квітні 2015 року я звільнився з посади директора, але залишився працювати вчителем біології та хімії та навіть працював на пів ставки ще в сусідній школі. Повернувся на посаду, коли знову почалась розруха у 2022 році. 

За літо після звільнення тут змінилися двоє директорів. Не було кому взятися за цю школу. Не сказав би, що хотів повертатися до директорства — я людина у віці, мені вже 65 років. 

Наша керівниця відділу освіти сказала: «Люди на передовій гинуть, а ти не хочеш 200 метрів від дому пройти», тож я й погодився. 

«Їдьте, бо прийдуть кадировці та братимуть вчителів на підвал»

Та, згадуючи минуле, в історії школи було багато «чорних смуг», хоча були й добрі часи. Колись наша школа приймала до 250 дітей з навколишніх сіл, адже ми були єдині, де учні могли отримати повну загальну освіту, тобто 10 (а потім 11) класів. Колись у нас навіть були паралельні класи!

Змінилося все, коли ввели ЗНО. Тоді професійна освіта стала більш популярною, а в 10-11 класи стало менше їздити дітей. Нас перевели на школу І-ІІ ступенів, тобто до 9 класу. Дітей було небагато, близько сотні. 

З 2019 року школа стала навчально-виховним обʼєднанням, тобто працювали як середня школа, а поруч був дитячий садок. У нас були спільна їдальня та двір, спільно планували якісь події, робили ремонти — планували якраз змінювати вікна на металопластикові. 

Аж потім почалася велика війна. Того ранку я був вдома. Встав раненько нагодувати худобу, зранку мав їхати на уроки в сусідню Новогребельську школу. 

Аж раптом дружина каже: «Йди в хату, війна почалась». Якраз у той момент пролетіли дві ракети в сторону Києва. Вони йшли так низько, що їх можна було добре розгледіти.

До нас приїхали родичі з Києва — думали, що в селі буде спокійніше. Хто ж знав, що ми потрапимо в оточення. На щастя, наші діти з онуками змогли виїхати в колоні 8-9 березня. Ми з дружиною та братом ще лишались. 

А наступного дня до нас дійшли російські солдати. Ходили по дворах і дивились, хто тут є, шукали зброю та військових. До нас прийшов один. Хоч був він кацапом, та більш-менш спокійним, і порадив нам виїжджати. Сказав, що скоро сюди прийдуть кадировці, а вони люблять брати на підвал військових, керівництво та вчителів. 

Їхати не було чим, але вдалося. На сусідній вулиці в пенсіонерів була машина (діти залишили), але не було водія. Ми обʼєдналися й усі разом поїхали на Захід. Місяць провели у знайомих на Тернопільщині, а жінки з дітьми до травня ще були в Італії.

З волонтерською плівкою замість вікон пробули пів року

8 квітня я повернувся додому. Хотілося ще раніше, але не було палива. Щойно добули 30 літрів бензину, то одразу рушили на Київщину.

Недалеко від нашого дому була вирва від снаряда, але будинок був цілий. З побитими вікнами, пограбований мародерами, але, порівнюючи з іншими, то це не так вже й критично. Вкрали здебільшого теплі речі, взуття, техніку та ножі. 

У школі росіяни влаштували свій штаб. У підвал з усього села зносили подушки, матраци, ковдри, але жили як свині. Коли після звільнення бригада волонтерів розчищала приміщення, то багато жінок не могли переносити той сморід і все, що там бачили. 

Андріївська гімназія після деокупації. Фото: Профспілка працівників освіти і науки України

Школа вистояла. Перед центральним входом розірвався снаряд і уламками пошкодило дах, а вікна та двері вибило вибуховою хвилею. Зруйновано також всі комунікації: опалення, воду, електрику, однак стіни залишилися цілими.

Першими на допомогу прийшли волонтери з Фастова. На жаль, я не знаю їхніх імен, та вони приїжджали потім ще у вересні. Стала якась машина біля школи й кілька чоловік ходили та заглядали у вікна. Я вийшов і запитав: «Хто ви?». Відповіли: «Ми волонтери. 2 квітня тут забивали вікна плівкою, а от зараз повертаємося з Харківщини і вирішили заїхати подивитись, як там воно у вас». 

Залишки їдальні Андріївської гімназії. Фото: Профспілка працівників освіти і науки України

Та плівка в нас прослужила до жовтня 2022 року, і лише потім привезли нам вікна. Розвантажили та встановили також за підтримки волонтерів — релігійної організації з села Боярка. Усю роботу вони зробили безоплатно всього за три дні. 

Маємо найкраще шкільне сховище в районі

У грудні 2022 року до нас приїхала благодійна організація SavED. Спитали, що нам потрібно. Тоді вже навчалися початкові класи на першому поверсі, але все ще не мали повноцінного сховища — був підвал, але це ж не зовсім те, що треба. 

Сходили, подивилися, пофотографували. За два дні приїхала інженерна служба і склала проєкт. До лютого сховище було готове. 

Воно може вмістити 130 сидячих місць, при тому що навчаються зараз 72 учнів та 26 вихованців дитячого садка, плюс вчителі та персонал. Є дві великі освітлені зали з партами для занять. Навіть електрику та інтернет провели до столів, тож можна проводити хоч уроки з інформатики. Маємо столи та стільці, аби можна було провести якісь заходи. 

Укриття Андріївської гімназії. Фото: SavED

Стоїть акумуляторна установка, що підтримує освітлення протягом 18 годин. Звісно, якщо підключити техніку чи обігрівачі, то триматиме менше часу. Крім цього, ми маємо окремий вхід у приміщення для жителів села, що відкритий цілодобово. Там також є стільці — можна прийти й пересидіти лиху годину.

Тому ми змогли поступово відновлювати навчання. 6 грудня 2022 року вийшли молодші класи, а з 16 січня школа запрацювала повноцінно. Із серпня вже цього року дитячий садок прийняв дітей. 

Сімʼї з дітьми повернулися, хоч і не всі. Хтось лишається за кордоном, але діти продовжують навчатись у нас онлайн таких учнів у нас семеро. Є також одна сімʼя, яка переїхала з Херсонщини, і діти ходять до нас на навчання. 

Зробили косметичні ремонти в класах за підтримки батьків: постелили лінолеум, закрили вікна — скрізь тепло й затишно. Однак коридори та вхідну зону ми ще не встигли відремонтувати. Центральний вхід також побитий від вибухової хвилі. Але в січні 2024 мають розпочати відновлення цих частин школи за підтримки благодійної організації з Норвегії.

Укриття Андріївської гімназії. Фото: Андріївська гімназія.

Інша релігійна організація з Угорщини займалася ремонтом дитячого садка. Вони самі найняли бригаду та самі контролювали відбудову, самі давали будматеріали, які потрібно. За два місяці ми отримали приміщення європейського рівня. Це треба бачити! Зала, дві мебльовані кімнати, їдальня, санвузол — усе високого рівня. 

Та є ще над чим працювати. Ми досі шукаємо можливості та спонсорів, які обладнають для школи спортзал. Вікна поставили, але дверей немає — росіяни познімали все, аби прикривати свої окопи. Також працюємо над дитячим майданчиком — випускники скинулись і привезли — та треба ще зробити покриття, огородити, і можна буде безпечно дітям гратися біля садочка. 

Та найбільша біда для нас — це те, що ми досі не можемо харчувати дітей. Наша їдальня згоріла й ще не відновлена, тому приймаємо і дитячому садку не на повний день, а лише до обіду. Угорці привезли обладнання в морському контейнері, але в нас немає приміщення, де можемо зберігати продукти харчування. Цим ми зараз і займаємось. 

Зараз я опікуюсь відновленням школи, але як тільки закінчу і піду на повноцінну пенсію, то буду спокійно рибалити на річці Здвиж.

Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. 

Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Коментарі

Суспільство

«Листи до вільного Криму»: Фагот прочитав лист незаконно ув’язненого Богдана Зізи (ВІДЕО)

Опубліковано

У межах ініціативи «Листи до вільного Криму» Олег Михайлюта прочитав лист політвʼязня Богдана Зізи.

Про це повідомили у Представництві президента України в АР Крим.

Богдан — кримський художник та активіст з Євпаторії, незаконного засудженого росією до 15 років позбавлення волі у колонії загального режиму.

Фото: інстаграм-сторінка Богдана Зізи

Олег Михайлюта прочитав лист Богдана Зізи, щоби привернути увагу до усіх незаконно засуджених росією громадян України.

Наразі Богдан Зіза перебуває в ув’язненні на пересиланні у виправній колонії №29 міста перм.

Читайте також: Українцю пересадили серце, яке відправили гелікоптером: подолали 600 кілометрів

«Долучайтеся до ініціативи “Листи до вільного Криму”. Напишіть листа, розкажіть про акцію друзям та колегам, поділіться інформацією в соцмережах. Ці нескладні кроки допоможуть нашим співгромадянам відчути, що попри всі перешкоди — ми продовжуємо боротися за їхню свободу. Спротив триває!» — написали у представництві.

Нагадаємо, що на Київщині запрацювала «Мобільна служба підтримки» для ветеранів та їх близьких.

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Олега Михайлюти

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Рятувальники ДСНС пройшли навчання у Польщі за міжнародними стандартами (ФОТО)

Опубліковано

У Польщі завершився тренінг, у якому взяли участь українські рятувальники. Він проходив у місті Новий Сонч з 7 по 11 жовтня.

Про це повідомили у пресслужбі ДСНС.

Фото: фейсбук-сторінка ДСНС

Навчання об’єднало оперативні групи та логістичних спеціалістів задля переатестації фахівців за міжнародними стандартами INSARAG.

Читайте також: Шахістка з Київщини удванадцяте стала чемпіонкою світу з шахів

Фото: фейсбук-сторінка ДСНС

«Українські рятувальники продемонстрували високий рівень майстерності та готовність працювати за найсучаснішими світовими стандартами. Це ще один важливий крок до переатестації за INSARAG та досягнення більшої інтеграції українських служб порятунку у світову систему реагування на надзвичайні ситуації», — написали в пресслужбі.

Читайте також: Українцю пересадили серце, яке відправили гелікоптером: подолали 600 кілометрів

Фото: фейсбук-сторінка ДСНС

Тренінг став другою фазою спільного проєкту з Польщею, який спрямований на вдосконалення пошуково-рятувальної команди важкого класу MRC Ukraine. Під час занять учасники удосконалювали свої технічні навички, підвищували рівень командного управління та підготувалися до майбутніх викликів.

Нагадаємо, що Литва передає Україні ударні дрони на понад п’ять мільйонів євро.

Фото: фейсбук-сторінка ДСНС

Коментарі

Читати далі

Суспільство

«Починати працювати з пам’яттю потрібно вже зараз»: як українці вшановують загиблих і фіксують досвід війни

Опубліковано

Повномасштабне вторгнення висвітлило потребу формулювати нову мову пам’яті як відгук про трагічні події, фіксацію свого досвіду чи віддання шани полеглим героям.

ШоТам розповідає про три проєкти, в яких учасники шукають спосіб висловитися про переживання цієї війни та того, як ми будемо пам’ятати її в майбутньому.

Документальний театр як інструмент роботи з історіями

У 2018 році в Україні відкрили філіал міжнародного «Музею воєнного дитинства», що розпочав роботу зі збору свідчень дітей і підлітків, на життя яких вплинула тимчасова окупація Донбасу та Криму. Після повномасштабного вторгнення музей почав поповнюватися історіями дітей з усіх областей України. 

Ці свідчення та особисті речі стають основою виставок по всій країні. Окрім цього, інструментом роботи з пам’яттю став театр — у 2024 році в музеї створили експериментальну майстерню документального театру «Озимі», в якій 10 підлітків з різних регіонів України створили виставу на основі власних історій. Прем’єра відбулася в «Театрі юного глядача» у травні.  

«Мистецтво пропонує безліч форматів говоріння про складний досвід. Документальний театр — один з таких, що швидко реагує на зміни в суспільстві та здатен їх зафіксувати в моменті. До того ж, у театрі комунікація з глядачем відбувається напряму: ми бачимо на сцені людей, які самі про себе говорять, що створює для музею нові можливості репрезентації дитячого досвіду», — говорить куратор вистави Андрій Борутя.

Вистава на основі власних воєнних історій підлітків. Фото: «Музей воєнного дитинства»

Після проєкту учасники майстерні й далі спілкуються, зустрічаються на святкування днів народжень і спільні прогулянки.

Тим часом музей продовжує документувати дитячі історії війни. На сьогодні там зібрали вже понад 600 свідчень і 60 інтерв’ю.

Досліджувати пам’ять через мистецтво

З березня по липень 2024 року ГО «Культурні практики» разом з ГО «Музей сучасного мистецтва» проводили Лабораторію практик меморіалізації — проєкт пошуку візуальної мови для пам’яті подій та героїв російсько-української війни й розширення підходів до створення меморіальних проєктів.

«Для багатьох українців сьогодні важливо в той чи інший спосіб вшановувати загиблих, фіксувати події та свій досвід у публічному просторі. Ми переконані, що будувати національний меморіал можна лише після закінчення війни, але починати працювати з пам’яттю про трагічні події, особливо локальною, потрібно вже зараз», — пояснюють організатори проєкту.

Насамперед у межах Лабораторії провели освітній онлайн-курс від практиків, на який подали заявки понад 350 учасників.

Для практичної роботи над проєктами меморіалізації відібрали 38 учасників, яких кураторки поділили на чотири групи. Кожна з груп вирушила в дослідницьку експедицію — до Харкова, Мощуна, Чернігова й Одеси, де учасники зустрічалися з представниками громад та професійними спільнотами, збирали інформацію в архівах, відвідували виставки та меморіали. Наприкінці вони розробили та представили 25 проєктів меморіалізації для громад, з якими працювали.

Унікальний підхід громад до створення меморіалів

Хоч меморіали — вже звичний інструмент збереження історичної пам’яті, в Україні досі немає нормативів чи правил їхнього створення: відповідальність за те, як меморіали формуватимуть простір навколо себе та які сенси нестимуть, лежить на місцевих громадах. Звісно, є розроблені рекомендації для громад від Українського інституту національної пам’яті, однак як саме їх втілювати, залежить від потреб, розуміння та доступних ресурсів спільноти.

Наприклад, три громади Чернігівської області в межах діяльності ГО «Асоціація демократичного розвитку» створили незвичайні меморіали — алеї червоних кленів-рубренів. Активісти посадили ці клени під час толок, щоб вшанувати і втрати, і сміливість та взаємодопомогу людей.

Відкриття алеї в Колицівці. Фото: ГО «Асоціація демократичного розвитку»

«Ця алея, яка в майбутньому розростеться, назавжди залишиться в пам’яті як символ подій у 2022 році. Особлива подяка тим, хто згодився записати свої спогади та зробити їх публічними. Це дуже важливо, бо невблаганний час стирає спогади, змінює їх», — поділилася асистентка керівниці проєкту в ГО «Асоціація демократичного розвитку» Наталія Апанасько.

Створення меморіалів об’єднало громади. Наприклад, у Киїнці місцевий садовий центр подарував громаді додаткові саджанці дерев, кущів і квітів, аби алея стала сквером — першим відкритим публічним простором у селі. У Количівці ж поливати дерева приїхала пожежна команда. 

Разом з деревами громади встановили й уніфіковані пам’ятні знаки, а на них — таблички з QR-кодами, що ведуть на сайти громад, де зібрані історії з початку російського вторгнення.

Фото: Дмитро Пруткін

Коментарі

Читати далі