Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

З’явився чат-бот, який фіксуватиме сексизм під час виборів в Україні

Опубліковано

Про випадки сексизму під час місцевих виборів кандидатки зможуть повідомити через чат-бот. Жіночі громадські організації презентували незалежний моніторинговий проєкт #вибориБЕЗсексизму, в рамках якого буде працювати електронний помічник. 

Крім фіксації випадків сексизму, чат-бот також надаватиме безкоштовну юридичну та психологічну допомогу жінкам, які братимуть участь у виборах, повідомляється на сторінці ініціативи в Фейсбуку, передає сайт 50vidsotkiv.org.ua.

Чому це важливо?

За словами координаторки Громадського альянсу «Політична дія жінок» Ірини Тишко, політикині часто стикаються з проявами сексизму та дискримінації. А в період виборів перед ними стоятиме подвійний виклик: вести конкурентну боротьбу та воювати з суспільними упередженнями й гендерними стереотипами.

«Під час місцевих виборів цієї осені вперше в історії буде застосована 40-відсоткова гендерна квота. Відтак кількість учасниць перегонів буде рекордною. Разом з тим, як свідчить статистика, 59% жінок в українській політиці потерпають від проявів сексизму та психологічного насильства, а 62% — від приниження через соціальні мережі та ЗМІ. Тому кандидатки потребують підтримки та допомоги, особливо з боку інших жінок», — відзначила Тишко.

На думку голови Асоціації жінок-юристок України «ЮрФем» Христини Кіт, запровадження гендерних квот та зменшення виборчої застави, є надзвичайно важливим, але не менш важливо говорити про вибори вільні від сексизму, переслідувань та цькування за ознакою статі.

«Ще до початку виборчого процесу ми фіксували звернення від майбутніх кандидаток у депутати місцевих рад, з приводу погроз, сексизму, нищення майна та різних видів переслідувань. Такі дії є порушенням прав кандидаток в депутатки», — відзначила Христина Кіт.

Читайте також: У Мінцифри почали працювати над проєктом електронного голосування на виборах

Звернення до партій

Учасниці пресконференції також оприлюднили спільне звернення громадської експертної ради при МФО «Рівні можливості» та Всеукраїнської громадської організації «Ліга жінок-виборців 50/50» до політичних партій щодо ведення гендерно чутливого виборчого процесу.

Зокрема у ньому інціаторки закликали політичні партії:

  • виконати норму закону щодо квотного формування виборчих списків;
  • рівномірно розподілити кандидатів з числа чоловіків та жінок у багатомандатних мажоритарних округах для більш збалансованого представництва громади у місцевій раді;
  • підтримати кандидаток на рівні з кандидатами та передбачити позитивні дії для усунення наявної нерівності;
  • запровадити добровільну ґендерну квоту 50% жінок та чоловіків;
  • вести чесну й конкурентну боротьбу без дискримінації та сексизму.

Звернення відкрите для підписання усіма зацікавленими організаціями.

Що таке сексизм?

Повага детально роз’яснює, що таке сексизм.

Сексизм – це дискримінація людей за ознакою статі (sex –  стать, з англ.) Поряд із сексизмом часто йдуть ейджизм (від англ. age – вік) – дискримінація за віком та лукізм (від англ. look – зовнішній вигляд) – дискримінація за зовнішнім виглядом.

Сексизм може бути в текстах і/або у візуальному представленні даних.  Сексистською може бути мова. Її часто називають «мовою ворожнечі», адже вона ображає певні групи людей – жінок чи чоловіків. Повага до людей, їхньої гідності – одна з основних несексистських ознак.

В основі сексизму лежать гендерні стереотипи – уявлення про соціальні ролі для чоловіків і жінок, які базуються, передусім, на біологічних ознаках. Так звані традиційно жіночі ознаки називають фемінністю (чи жіночністю), а чоловічі – маскулінністю (чоловічністю). Маскулінність пов’язується з силою, владою, мужністю, витривалістю, аргесію, неемоційністю, орієнтацію на успіх. Натомість фемінінність – це емоційність, чуйність, слабкість, жертовність, залежність тощо.

Ми забуваємо про те, що жінки (як і чоловіки) можуть більше відрізнятися між собою (наприклад, за такими ознаками, як економічний дохід чи клас, вік, етнічна приналежність, стан здоров’я тощо). Професійність передбачає те, що коли ми пишемо чи говоримо про українське суспільство, то не узагальнюємо інформацію саме через досвід чоловіків; або, описуючи батьківство, не беремо до уваги лише материнство; чи коли пишемо про українських жінок загалом, то маємо на увазі не лише мешканок великих міст України тощо.

Фото: 50vidsotkiv.org.ua, svoboda.org

Коментарі

Суспільство

У Києві прибрали понад 950 незаконних тимчасових споруд за осінь (ФОТО)

Опубліковано

Тимчасові споруди демонтовували працівники КП «Київблагоустрій». Найбільше об’єктів прибрали у Деснянському та Подільському районах.

Про це повідомили на фейсбук-сторінці КП «Київблагоустрій».

«Київ стає впорядкованішим і зручнішим: вулиці звільняються, а простір використовується ефективніше», — написали в установі.

Читайте також: «Книгарня “Є”» відкриває новий культурний простір у Києві (ФОТО)

За сезон у Деснянському районі ліквідували 167 об’єктів, а в Подільському — 130.

Нагадаємо, що в Києві за листопад прибрали понад 1600 незаконних рекламних конструкцій.

Фото: фейсбук-сторінка КП «Київблагоустрій»

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні запустили кампанію, аби знизити нештрафований ліміт перевищення швидкості

Опубліковано

Інформаційну кампанію «Прискорюйся в житті, але не на дорозі» запустив Центр демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) у межах проєкту «За безпечні дороги».

Про це повідомили в ЦЕДЕМ.

Мета кампанії

Наразі максимальна дозволена швидкість руху в населених пунктах — 50 км/год, та в Україні не штрафують за перевищення цього ліміту до 20 км/год. Тому загальна швидкість без штрафу складає 70 км/год.

Проєкт створили для того, щоб на законодавчому рівні знизити швидкість, за який не штрафують, з 20 км/год до 10 км/год.  

Читайте також: В Україні зареєстрували понад 8500 книжкових бізнесів

«Дитина, яка йде до школи, жінка на велосипеді чи чоловік на мопеді мають мінімальний шанс вижити, якщо наїзд стався на швидкості 70 км/год і більше. Саме тому у світовій практиці стандартне обмеження у містах дорівнює 50 км/год, і в Правилах дорожнього руху України це також 50 км/год. Важливо нарешті ліквідувати цю смертельну суперечність між Правилами й Кодексом України про адміністративні правопорушення», — зазначила директорка ЦЕДЕМ Олеся Холопік.

Як вказують в організації, подібні ліміти перевищення швидкості, за які не штрафують, діють тільки в Україні та росії.

«Навіть під час війни важливо реформувати законодавство та наближати його до найкращих практик ЄС і міжнародних рекомендацій у сфері безпеки руху», — додають в ЦЕДЕМ.

Про ЦЕДЕМ

Центр демократії та верховенства права — це аналітично-адвокаційна організація, що працює в громадському секторі України з 2005 року. Фахівці центру розвивають незалежні медіа, громадянське суспільство та розбудовують правову державу в Україні.

Нагадаємо, що юні українці здобули 16 нагород на міжнародній виставці винаходів.

Фото обкладинки: Freepik

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Тепер діти можуть безпечно гратися: в селищі на Миколаївщині збудували інклюзивний майданчик біля укриття

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю зі спецпроєкту ШоТам та Проєкту USAID «ГОВЕРЛА» про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.


Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Понад десяток шкіл і садочків, тенісні столи, дитячий майданчик біля будинку культури — всі ці місця відвідували дітлахи в селищі Первомайське до того, як їх зруйнували росіяни. 

Зараз у громаді проживають близько 600 дітей, і до цього року вони не мали де погратися з друзями. Але тепер батьки спокійніше відпускають малечу погуляти, адже в селищі збудували майданчик біля укриття. До того ж тут поставили інклюзивну гойдалку для дітей з інвалідністю. 

Наталія Ліщук

спеціалістка з безпеки освітнього середовища Первомайської селищної ради.

У майданчику врахували потреби дітей з інвалідністю 

Усе своє життя я живу в рідному селищі Первомайське. Останні 20 років до повномасштабної війни я була тут власницею продуктового магазину, а з її початком волонтерила — возила місцевим хліб, борошно, інші продукти, а чоловік допомагав людям з евакуацією. 

Згодом мені запропонували посаду у відділі освіти селищної ради — я займаюся місцевими школами та садочками, контролюю облаштування укриттів. 

Також ми з іншими місцевими активістами створили громадську організацію, аби допомагати людям з інвалідністю в нашій громаді. Наприклад, забезпечуємо їх продуктами та засобами гігієни, милицями, кріслами колісними. А ще завдяки фонду «Карітас України» облаштували перший в громаді майданчик, який також доступний для дітей з інвалідністю.

Дітлахи граються на майданчику в Первомайському. Фото: ШоТам

Малечі не було де гратися та проводити час із друзями. У нашій громаді є 13 освітніх закладів, але росіяни їх усі пошкодили. До вторгнення біля будинку культури та сільської ради були майданчик і тенісні столи, проте їх також знищили. Та й батьки боялися відпускати діток гуляти.

Місцеві волонтери допомогли облаштували майданчик

У нашому селищі троє діток з інвалідністю, тому ми хотіли врахувати їхні потреби: встановити інклюзивну гойдалку, на яку можна заїхати на кріслі колісному, а також пісочницю з двома поверхами — верхній саме для дітей з інвалідністю.

Нам виділили 150 тисяч гривень на закупівлю гойдалок та іншого обладнання. Проте насипати пісок, встановити ці гойдалки та все облаштувати допомогли місцеві волонтери лише за місяць після закупівлі. 

Хлопчик, який живе поряд, приходить на майданчик зі своєю мамою. Фото: ШоТам

Новий майданчик відвідують дітки з трьох років, а в теплу пору ми проводимо тут квести й інші активності, аби відволікти малечу від війни. Дітям зараз дуже не вистачає спілкування, тому дорослі мають зрозуміти, як важливо їм це надати.

Якщо кожен з нас піклуватиметься про рідних, сусідів, самотніх, а також дітей, то наша держава точно стане кращою. Зокрема, жителі сіл нашої громади підтримують воїнів — плетуть сітки та передають продукти. Хочу, щоб люди більше працювали з громадськими організаціями, тому завжди запитую в жителів, які вони мають потреби, та залучаю їх до ініціатив. 

Валерій Ліщук

заступник начальника Первомайської селищної військової адміністрації з гуманітарних і відновлювальних питань

«Хочемо, щоб такі майданчики були в усіх селах громади»

Коли створювали дитячий майданчик, наша громада вперше отримала досвід грантової підтримки. Ми не витрачали кошти з місцевого бюджету, адже зараз у громаді мало грошей і багато проблем, тому люди точно критикували б таке рішення. Проте місцева влада виділила для майданчика територію, пісок і транспорт, аби перевезти обладнання.

Росіяни обстріляли всі культурні та освітні заклади нашої громади. Ми хочемо їх відновити, тому співпрацюємо з районною та обласною адміністраціями, а також із благодійними фондами, які нас підтримують і допомагають з відновленням. Наприклад, «Карітас України» відбудовує три житлові будинки.

росіяни зруйнували всі школи та садочки в громаді. Фото: ШоТам

Через повномасштабне вторгнення кількість жителів громади скоротилася вдвічі: тепер тут живе майже 5 тисяч людей. Ми хочемо, щоб вони розуміли, що про них не забули. 

Коли ми нарешті почули на майданчику дитячий сміх, то були щасливими, що наважилися та зробили. Ми зобов’язані допомагати дітям, щоб хоч трохи повернути їм дитинство, яке руйнує росія.

Коментарі

Читати далі

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Я створюю затишок для ВПО»: кримка робить безкоштовні ремонти в старих будинках

Переселенці змушені полишити все: рідні стіни, улюблену подушку, теплий плед, який так довго дарував відчуття...

Освіта1 тиждень тому

Як бухгалтерка й інженерка стали креативницями: ці жінки встигають і дітей виховувати, і професію змінювати

Олена за спеціальністю бухгалтерка, а Тетяна 11 років пропрацювала інженеркою на будівництві. Кожна з них...

Економіка і бізнес2 тижні тому

«Ми перетворили помилки на успіх»: як бренд ECOSEXUAL створює екобізнес

Вона хаотично споживала речі, аж поки одного дня не збагнула — справжнє щастя не вимірюється...

Культура3 тижні тому

Як у Залужного та «ДахиБрахи»: юрист з Кропивниччини створює вибійчані хустки та відроджує українське ремесло

Костянтин Данильченко — юрист і водночас засновник майстерні вибійкарства «Будяк Кучерявий». Вибійка — це техніка...