Суспільство
З’явились нові подробиці про будівництво першої платної дороги в Україні
Конкурс на будівництво першої платної дороги зі Львова до Краковця (Польща) буде оголошено восени цього року. Про це повідомив голова «Укравтодору» Славомір Новак на засіданні уряду, передає Уніан.
«Продовжуємо переговори щодо першої концесійної дороги Львів-Краковець і восени будемо пропонувати уряду оголосити конкурс на першу концесію», – сказав Новак.
Раніше голова «Укравтодору» заявляв, що будівництво першої платної дороги зі Львова до Краківця розпочнеться у 2020 році.
Дешевше ніж у Європі
Ціна проїзду першою в Україні платною дорогою зі Львова в Краковець буде не більше 7-10 євроцентів за кілометр. Нинішня траса Львів – Краковець має протяжність 69,5 км.
“Ми повинні брати в якості орієнтира європейські ціни. Але все ж в Україні буде трохи дешевше. Середня вартість будівництва автобану в Європі – 10 мільйонів євро за кілометр. В Україні, думаю, вийде не більше 5-6 мільйонів євро за кілометр. Тому ціна проїзду не буде більше 7-10 євроцентів за кілометр”, – зауважили дорожники.
Читайте також: В Україні з’явиться ще одна бетонна дорога
Зазначимо, що більшість людей, які мандрують до Польщі, зазвичай перетинають кордон на власному авто, тому дорога до кордону відіграє величезне значення в розвитку інфраструктури країни. В Європі, зокрема в тій же Польщі, люди вже давно користуються платними автобанами: по такій дорозі можна швидко та без проблем дістатися до потрібного пункту призначення без заторів і додаткових затрат часу та сил. Однак в Україні наразі таких доріг немає.
Що відомо про автобан Львів – Краковець?
Дорогу збудують приблизно за 4-5 років. Термін концесії становитиме 49 років, а дорога інвестору має окупитися за рахунок інфраструктурних об’єктів, логістичних центрів уздовж траси та вартості проїзду.
Про будівництво першої платної дороги Львів-Краковець почали говорити ще у 2015 році. Тоді “Укравтодор” вперше оголосив концесійний конкурс на будівництво дороги Львів – Краковець. Проте у вересні того ж року конкурсна міжвідомча комісія відхилила заявки обох претендентів – українського консорціуму “Концесійні транспортні магістралі” і французької Bouygues, пояснивши це тим, що компанії нібито не спроможні забезпечити необхідне фінансування будівництва. Після того Мінінфраструктури вирішило внести зміни у законодавство перш, ніж оголошувати повторний конкурс.
Читайте також: ЄС дає 20 млн євро на об’їзну дорогу біля Тернополя
В лютому 2018 року Верховна Рада узаконила платні дороги в Україні. Депутати прийняли закон, який дозволяє передавати на умовах концесії дороги загального користування державного значення для будівництва і експлуатації.
Коментарі