

Освіта
Європейський подарунок від Литви: як Бородянський ліцей відновили після того, як у ньому жили росіяни
«Страшний кошмар, від якого не можна було прокинутися»

«Неначе зупинився час. Світ був як у тумані. Перші сирени — це страшний кошмар, від якого не можна прокинутися. Коли згадую це все, виникає тільки тривога та глибокий-глибокий сум. Але водночас під натиском стресу в українців прокинулася така неймовірна сила в душі! І це давало поштовх рухатися далі», — каже Сніжана.
«Я живу на центральній вулиці, і 26 лютого танки вже їхали по ній. Ми абсолютно не були готові й не розуміли, що відбувається. А 28 лютого о 15:45 пострілами з танку повністю зруйнували мій будинок».
Росіяни влаштували собі спальню і цілили з танка
«Російські солдати постягували з людських домівок подушки, матраци, каструлі, їжу, компоти з погребів і жили тут. Усе потрощили. У нас школа була оснащена інтерактивними дошками, комп’ютерами, ноутбуками. Вони наскільки це все порозбивали, що ми не впізнали свою школу».
Справжній європейський подарунок
«Нас дуже виручали електронні версії підручників, адже дітки виїжджали без речей. Учні ходили в пункти незламності, роздавали інтернет через мобільний зв’язок на комп’ютер — викручувалися ще більше, ніж ми», — пригадує Сніжана.
«Ми думали, що нам зроблять косметичні ремонти та якусь техніку придбають, але ми й мріяти не могли про таку відбудову. Це дійсно європейський подарунок нашій громаді, нашим дітям і вчителям».

Вчителі мають силу, яка може змінювати світ
«STEM-підхід — це інтеграція дисциплін (математики, природничих наук, технологій та інженерії), щоб показати учням, як розв’язувати проблеми. Я дуже люблю дізнаватися щось нове та впроваджувати це в навчання для дітей. Аби вони не просто щось прочитали, написали чи зробили, а щоб процес дійсно викликав у них інтерес».
«У нас залишилася одна маленька мета — досягти енергоефективності нашого закладу. Я впевнена, що в нас це вийде. Ми отримали міжнародне ім’я — Литовсько-український ліцей, — тож хочемо нести цю назву, щоб наші учні були справді європейськими та гідними нашої країни».
Освіта

Київська школа економіки (KSE) придбала колишній гольф-клуб на Оболоні для створення нового кампусу. Угода обійшлася у 18 мільйонів доларів, а загальна інвестиція у проєкт становитиме 40 мільйонів.
Про це повідомив президент Київської школи економіки Тимофій Милованов.
Про проєкт
У новому просторі навчатимуть майбутніх інженерів, математиків, урбаністів, психологів та інших фахівців, які потрібні Україні для відновлення, стійкості та безпеки.
«Я хочу, щоб студенти могли приходити у велику бібліотеку, вчитись, читати книжки і дивитись на Дніпро та зелений парк. Щоб в Україні залишились таланти, а не поїхали в США, Британію, Польщу або, як раніше було, в Москву. А таланти, які поїхали з України — повернулись, і були тут, і будували Україну, а не ставали частиною чужого майбутнього»‚ — написав Милованов.
Читайте також: Українські зірки долучилися до кампанії «Титри Визнання» для подяки вчителям (ВІДЕО)
Колишній гольф-клуб планують зберегти як спортивний об’єкт, а територію зробити відкритою для всіх мешканців району. В університеті планують розвивати академічне веслування та вітрильний спорт, як це роблять університети у Бостоні. Також KSE працює з громадою Оболоні, зокрема для відновлення літнього кінотеатру.
Президент KSE зазначив, що на території не буде висотної забудови, комерційних ЖК, автомобілів у парку чи точок з алкоголем.
Довідка
KSE — приватний університет та американська неприбуткова організація. З 2022 року донори передали KSE Foundation понад 150 мільйонів доларів на гуманітарну допомогу, дрони, медичне забезпечення, автівки для фронту, відбудову клінік і розвиток освіти.
Нагадаємо, що у Білій Церкві відкриють новий завод Peikko Group з інвестиціями у 3 мільйони євро.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Тимофія Милованова
Освіта

Громадська спілка «Освіторія» спільно з Global Teacher Prize Ukraine розпочала кампанію «Титри Визнання». У межах ініціативи відомі українці подякували своїм викладачам, які стояли за їхнім формуванням як особистості.
Про це повідомили в у команді проєкту.
Хто долучився до ініціативи
У короткометражному фільмі замість імен знаменитостей у титрах вказали імена їхніх учителів як знак вдячності та поваги. До компанії долучилися такі українці: Валерій Залужний, Антоніо Лукіч, Світлана Тарабарова, Тайра, Дмитро Шуров, Олександр Рудинський, Світлана Ройз та інші.
Наприклад Євген Клопотенко, один із учасників кампанії, поділився, що саме його вчителька зарубіжної літератури допомогла йому не боятися життя й сформувати себе як особистість.
«Ми звикли дякувати вже відомим людям — за фільми, перемоги, досягнення. Але рідко згадуємо тих, хто стояв у витоків цих історій. “Титри Визнання” — це наша спроба виправити цю несправедливість. Адже кожна сильна особистість починалася з Вчителя — того, хто вчасно направив та запалив інтерес. І ми віримо, що культура вдячності вчителю — це ще один крок до сильної, свідомої нації», — зазначає засновниця «Освіторії» та премії для видатних вчителів Global Teacher Prize Ukraine Зоя Литвин.
Читайте також: Учитель з України вперше став переможцем Cambridge Dedicated Teacher Awards
Як подякувати своєму вчителю
Global Teacher Prize Ukraine — це престижна премія, яку часто називають «Оскаром» для вчителів-новаторів. Щороку вона відзначає українських педагогів, які змінюють освіту, а переможець отримує мільйон гривень на реалізацію освітнього проєкту та представляє Україну на світовій церемонії.
Щоб особисто подякувати своєму вчителю потрібно до 1 липня заповнити анкету на сайті та залишити кілька слів. Номінувати вчителя можуть як учні, так і самі педагоги.
Окрім головної нагороди, цьогоріч планують вручити відзнаки в таких номінаціях:
- «Учитель STEM»;
- «Учитель Математики»;
- «Вибір українців»;
- «Вибір серцем».
Раніше ми писали, що українка стала однією з найкращих вчительок світу за версією Global Teacher Prize 2025.
Фото обкладинки: ютуб-канал «Освіторії»
Освіта

Онлайн-університет Neoversity резидента «Дія.City» GoIT запустив першу в Україні онлайн-магістратуру зі штучного інтелекту та програмування. Після завершення навчання студентам видаватимуть диплом європейського зразка.
Про це повідомив міністр цифрової трансформації Михайло Федоров.
Програма навчання орієнтована на підготовку фахівців зі штучного інтелекту, здатних створювати інноваційні продукти для глобального ринку. Навчання проходитиме онлайн, а серед викладачів — експерти з провідних технологічних компаній, зокрема Google, Meta, Ciklum та Intellias.
Заняття охоплюватимуть ключові теми:
- машинне навчання;
- архітектура ШІ;
- Data Science;
- прикладне програмування.
Читайте також: На «Дія.Освіта» випустили нові курси від BecomingX Ukraine про ШІ та технології
Neoversity реалізує цей проєкт за підтримки європейського університету Woolf, який працює за принципами колегіальної моделі Оксфорду.
Після завершення магістратури студенти отримають диплом європейського зразка, який визнається у понад 50 країнах світу.
Михайло Федоров відзначив, що інтеграція штучного інтелекту в державні процеси вже триває, але для сталого розвитку галузі необхідна якісна підготовка спеціалістів.
Нагадаємо, що фахівці Мінцифри створюють 5 продуктів на основі ШІ.
Фото обкладинки: Freepik