Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Євген Плужник: 10 фактів про казкового скрипаля української поезії

Опубліковано

Євген Плужник – український письменник, представник Розстріляного Відродження, перекладач, драматург. Його особистість захоплює, а поезія вражає високою культурою та глибиною. Плужника справедливо вважають одним з найвидатніших імпресіоністів ХХ століття. Максим Рильський так писав про нього:

“Ви справжній поет! Україна була б багата, якби мала десять таких поетів!”

Редакція ШоТам зібрала 10 фактів про митця, який сміливо залишився на сторінках української поезії.

Коли перечитуєш і перечитуєш твори Євгена Павловича, з кожним словом дедалі більше розумієш: з якого ж нестерпного болю складалося життя поета, та, власне, всіх дорослих і недорослих людей 1920-1930-х років. Це був біль, який потім ще довго мучитиме наших українських митців, залишаючи відбиток на цілі десятиріччя.

«Лірика Плужника позначена глибоким трагізмом і епічною рівновагою, що засвідчила високу духовну силу культури, що не улягає тискові обставин. Про нього писали, як про казкового скрипаля, який упав у вовчу яму і хотів відкупитися від вовка своєю грою… Вовчі ями позаносило, а музика лунає понад часом», – писав про Євгена Павловича Євген Сверстюк.

Освіта

Його батько-купець прагнув дати своїм дітям гарну освіту, тому віддав Євгенія до чотирьох навчальних закладів у різних містах: Кантемирівці, Богучарові, Воронежі та Ростові. Проте жодного з них він не закінчив.

Самостійне навчання

Євген Плужник більше любив самостійне навчання і проводження часу в бібліотеках, ніж формальне навчання в лекційних залах. Він не вивчав фізику та математику, зосереджуючись на літературі, історії та кінотеатрах.

Викладач і актор

Деякий час Плужник працював учителем, а також пробував себе як актор у мандрівній трупі, мріючи стати театральним актором.

Лексикографія

У 1926-1927 роках Євген Плужник став укладачем словника «Фразеологія ділової мови», що підкреслює його глибокий інтерес до мови та її використання в різних контекстах.

Кохання на все життя та хвороба

Євген Плужник хворів на туберкульоз і вижив завдяки підтримці коханої Галини Коваленко, з якою він одружився в 1923 році. Жінку чоловік любив більше за все. У пари не було дітей.

Початок поетичного шляху

Як український поет Плужник сформувався під час свого перебування в Києві. Перші твори опублікував у 1923 році на сторінках київського журналу «Глобус» під псевдонімом Кантемирянин.

Літературний спадок

За життя Плужника вийшли поетичні збірки «Дні» (1926) та «Рання осінь» (1927). Він також є автором роману «Недуга» (1928) і трьох п’єс.

Прототип літературного героя з твору “Місто”

Євген Плужник став прототипом для образу Вигорського з роману Валер’яна Підмогильного «Місто».

Репресії та смерть

5 грудня 1934 року Плужника заарештували за сфабрикованим звинуваченням у тероризмі у справі вбивства Кірова. Він був засуджений до 10 років ув’язнення і відправлений до Соловецької тюрми, де помер від сухот менш ніж через рік. Його смерть стала трагічною втратою для української літератури.

Пам’ять і вшанування

Євгена Плужника пам’ятають і шанують в Україні. Безліч вулиць названі на його честь, а з 1992 року його ім’я носить Центральна районна бібліотека у Києві.

Суспільство

Нова пошта показала свій перший Boeing для виконання польотів

Опубліковано

Група NOVA, до якої належить компанія «Нова пошта», оголосила про успішний тестовий політ свого нового літака Boeing 737-808.

Вона поділилася цією новиною у своєму офіційному акаунті в X.

фото: Нова Пошта

Перший польот цього літака відбувся на маршруті з Софії до Вільнюса.

Цей літак призначений для авіакомпанії Supernova Airlines, яка є частиною групи NOVA, і буде експлуатуватися на території Європи. Згідно з Flightradar24, 18 червня 2024 року відбувся ще один польот цього літака по маршруту з Гуанчжоу до Ташкенту, а потім до Софії.

Читати також: Українці створили платформу, де можна розрахувати ймовірність вступу на бюджет

Представники групи NOVA обіцяють найближчим часом розповісти деталі про новину і поділилися інформацією про успіх першого польоту. Деякі ЗМІ вже зафіксували прибуття літака 18 червня 2024 року в аеропорту Ташкенту.

Нагадаємо, що назву Броварів хочуть дерусифікувати: як саме.

Фото: Flightradar24 

Читати далі

Суспільство

Центр порятунку диких тварин у Києві шукає опікунів для тигриці

Опубліковано

Тигриця Тігрюля, яка проживає в Центрі порятунку диких тварин, шукає опікунів.

Про це повідомили волонтери Центру.

«Тігрюля — єдиний мешканець нашого Центру, який залишиться з нами назавжди. Вона інвалід і потребує постійного особливого догляду», — розповіли зоозахисники.

Тигриця дуже любить гратися й купатися в басейні, даруючи радість усім, хто її бачить. Однак, її утримання коштує 1500 грн на день, і для забезпечення належного догляду їй потрібні опікуни.

Читати також: Назву Броварів хочуть дерусифікувати: як саме

Реквізити для допомоги можна знайти за посиланням. Після оформлення пожертви волонтери просять написати їм ім’я донатора та електронну адресу, щоб вони могли надіслати сертифікат опікуна.

Нагадаємо, що в застосунку Резерв+ з’явилися нові функції.

Фото: Центр порятунку диких тварин.

Читати далі

Суспільство

В Чернівцях відкрився новий Центр підпримки для ветеранів

Опубліковано

Центр підтримки ветеранів та їхніх родин, створений ГО «Гідність Буковини», надаватиме консультації та допомогу ветеранам у співпраці з департаментом соціальної політики Чернівецької міської ради та Чернівецьким міським центром соціальних служб.

Про це повідомляє Представництво ЄС в Україні.

У Центрі працюватимуть кейс-менеджери, які допомагатимуть ветеранам орієнтуватися в отриманні необхідних послуг та адаптуватися до цивільного життя після війни. Це передбачає проведення групових занять з комунікації, що сприятимуть їхній психологічній та соціальній адаптації.

Читати також: Українці створили платформу, де можна розрахувати ймовірність вступу на бюджет

Окрім того, в Центрі проводитимуть тренінги з можливостей отримання грантів і ведення бізнесу.

Проєкт реалізовано за підтримки UNDP та Європейського Союзу в межах проєкту «EU4Recovery – Розширення можливостей громад в Україні».

Нагадаємо, що в Харкові демонтували зображення радянської зірки.

Фото: EU4Recovery.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

Табір, як у дитинстві, але для дорослих. Як працює перший в Україні кемпінг на деревах

Ви колись пробували спати в повітрі, коли поряд ліс, гори та зоряне небо вночі? А...

Суспільство1 тиждень тому

Вклали в бізнес по 2 тисячі гривень. Як друзі заснували власну СММ-агенцію у 20 років

Друг-однодумець, жага до авантюризму та добре бойківське вино — так чотири роки тому почалася історія...

Суспільство2 тижні тому

Щоденні обійми, заробіток і козяче щастя: як невістка зі свекрухою вдвох розвивають маленьку ферму на Черкащині

«У нас є сир, налітайте», — з цього повідомлення в соцмережах минулого року почалася історія...

Суспільство2 тижні тому

Той, хто створив дизайн ЗСУ. Тарас Іщик про творчу карʼєру в армії

Сотні чоловіків ішли добровольцями, не знаючи, яку роботу будуть виконувати в ЗСУ. Сотні бояться потрапити...

РЕКЛАМА: