Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як майбутні десантники знищують ворожі танки з ПТРК, не виїжджаючи на полігон (ФОТО)

Опубліковано

В Одесі курсанти Військової академії факультетів підготовки десантно-штурмових військ, військової розвідки та спеціального призначення, ракетно-артилерійського озброєння навчаються на тренажері протитанкового ракетного комплексу «Стугна-П».

Про це повідомили у пресслужбі Міністерства оборони України.

Зазначається, що цей комплекс – ефективний засіб боротьби з танками, броньованою технікою, а також захисними спорудами противника.

Фото: mil.gov.ua

Він може знешкодити будь-яку броньовану ціль на відстані понад 2 км. Щоб ефективно застосовувати цю зброю, необхідні добрі практичні навички у стрільбі. З огляду на високу вартість боєприпасів ПТРК «Стугна», підготовка курсантів здебільшого проходить на тренажері, що повністю імітує всі етапи стрільби.

Читайте такожЯк в Україні творять громадянське суспільство: позитивні історії від ШоТам

Етапи навчання

Спочатку керівник занять дає розрахункам завдання виявити та визначити ціль. Потім встановити її місцеперебування та координати. Після цього дає команду на знищення цілі.

Фото: mil.gov.ua

Черговий розрахунок уважно стежить на моніторі за переміщенням цілі противника. Оператор протитанкового ракетного комплексу коректує траєкторію пострілу, ретельно прицілюється та здійснює пуск. Ціль уражено. Інструктор, що спостерігає за діями розрахунку на моніторах, дає оцінку виконаній вправі.

Фото: mil.gov.ua

На сусідньому навчальному місці розташовано пульт керування тренажером протитанкового ракетного комплексу «Стугна-П». Інструктор створює та моделює різні погодні умови, зокрема з урахуванням пори року, часу доби, швидкості та напрямку руху цілі. Оператор уважно стежить за переміщенням техніки «противника» й, обравши вдалий момент, завдає удару.

Фото: mil.gov.ua

Полковник Олег Луполенко розповідає, що використання сучасних комп’ютерних технологій дає курсантам змогу надзвичайно реалістично відчути свою причетність до участі в бойових діях.

За словами безпосереднього керівника занять підполковника Романа Легкохода, постійні тренування дають свої результати. Більшість майбутніх офіцерів виконали нормативи стрільб на «відмінно».

Читайте такожЧетвертий рік розміновує Донбас: як працює єдина жінка-сапер у своєму батальйоні (ВІДЕО)

Нагадаємо, Морська піхота навчається вести бій в населеному пункті.

Як ми писали раніш, київська компанія презентувала нову розробку для української артилерії.

Головне фото: mil.gov.ua.

Суспільство

Французький актор Ален Делон отримав український орден “За заслуги”

Опубліковано

Відомий актор Ален Делон був удостоєний українського ордену “За заслуги” як визнання його підтримки України від самого початку повномасштабної війни.

Про це повідомив посол України у Франції Вадим Омельченко в ефірі телеканалу TV5 Monde.

“Пане Делон, дорогий Алене, я знаю, що ви перебуваєте в непростій ситуації, і хочу сказати вам, що ви не самотні. У вас багато шанувальників і людей, які вас люблять. Я і мій народ завжди на вашому боці”, – звертається посол до Делона.

Читати також: Збірка віршів Галини Крук потрапила в шортлист міжнародної поетичної премії

У посольстві зазначили, що з першого дня війни Делон активно висловлював свою підтримку Україні, називаючи це символом та важливою підтримкою.

Українське посольство нагадало, що у 2022 році актор обмінювався думками з президентом Володимиром Зеленським і читав вірші Тараса Шевченка у телевізійній програмі.

Нагадаємо, як висловити подяку незнайомим воїнам на вулиці.

Читати далі

Суспільство

В Угорщині видадуть антологію поезії з віршами української поетеси

Опубліковано

У Будапешті видавництво Labirint випустило поетичну антологію “Hét nyelven beszélünk” (“Усі ми говоримо однією мовою”), до складу якої увійшли вірші української поетеси Ії Ківи та інших європейських авторів.

Про це поетка повідомила на своїй сторінці у Facebook.

фото: Ія Ківа

Про видання

Навесні 2023 року шість європейських поетів приїхали до Угорщини, щоб працювати разом, і саме їхня поезія представлена ​​на виставці “Ми говоримо однією мовою”.

Перший із семи розділів антології, “Балатонський абсент”, служить калейдоскопом, пропонуючи добірку поезій, які були створені тут, що відображає те, ким ми є зараз.

Кожен із наступних шести розділів присвячено останнім віршам шести авторів мовою оригіналу – англійською, естонською, французькою, німецькою, іспанською та українською. Сьомий мова назви тому – завдяки чудовій роботі перекладачів – угорська.

Читати також: Збірка віршів Галини Крук потрапила в шортлист міжнародної поетичної премії

Переклад віршів Ії Ківи

Переклад угорською мовою виконала Діана Воннак, яка вже перекладала твори Ії Ківи з української на англійську. ІАвторка зазначила, що Воннак активно цікавиться постколоніальною історією регіону і прагне просувати українську культуру через свої статті.

Нагадаємо, що військові почали розписувати стелу в Донецькій області.

Також ми повідомляли, що у Венеції пройшов перфоманс, присвячений “Ізоляції” в Донецьку.

Фото: Ія Ківа

Читати далі

Суспільство

Як створити власну писанку в домашніх умовах? 5 корисних порад від справжньої писанкарки

Опубліковано

Писанка — один із символів Великодня. У сучасному світі є багато варіантів, як її зімітувати, наприклад, у кожному магазині продають наліпки на яйця — опустив в окріп і за 3 секунди готово. Але справжня писанка — це давня традиція, що єднає з предками, можливість відпочити від галасу та провести час із собою. 

Анна Котліна займається писанкарством уже 13 років. Вона каже, що це пов’язане з її наполегливістю, яка проявляється протягом життя, адже жінку не одразу взяли на гурток писанкарства в дитинстві, та вона не здалася й за кілька років спробувала ще раз. Тепер Анна проводить майстер-класи, а також у майстрині є ютуб-канал з детальними поясненнями процесів. 

Анна каже, що їй подобається не лише писати писанки, а й навчати. Тож майстриня з радістю поділилася з ШоТам своїми великими й малими лайфхаками, щоб кожен, хто хотів спробувати себе, зміг навіть удома створити писанку.

Що треба для того, щоб написати писанку

Тут усе просто: яйце, віск, писачок, фарби та свічка. Сучасні магазини пропонують одразу цілі набори, які можна купити, щоб створити писанку. Наприклад, «Українські ремесла» продають набір з двох писачків і свічки з вощини та бджолиного воску за 300 гривень. А «Українські традиції» за 450 гривень надішлють 3 писачки різного розміру, 3 шматочки бджолиного воску, 5 анілінових барвників, свічку з бджолиного воску, підставку та коробочку під писанку й схему символів.

Набір для писанкарства від «Українських традицій». Фото з соцмереж

Але навіть без спеціального набору є шанс створити писанку. Анна стверджує, що в неї вже був досвід карантинних занять, коли вдома не було писачків. Тож чим можна замінити писачок:

  • ложка;
  • металева пилочка для нігтів;
  • цвяшок;
  • зламана циганська голка;
  • звичайна голка;
  • булавка;
  • непотрібний ключ;
  • шматок металевої лінійки.

Кожен з інструментів варто нагріти біля свічки й зачерпнути трішки воску — принцип дії такий самий, як у професійного писачка. Можна використовувати церковні чи декоративні свічки, які знайдуться вдома, але Анна наголошує, що лише воскові, адже якщо використовувати парафін, то фарба потім може «залазити» під ці воскові лінії. 

Анна Котліна зі своїми писанками. Фото: Олеся Богдан

Які візерунки обрати?

Жінка каже, що можна почати з найпростішого — сонечок чи рибок. В інтернеті є безліч різних символів, які можна підглянути для своєї писанки. Загалом є кілька груп символів: вогню (сонце, зірки, сварга, хрест), води (хвильки), символи розвитку, збереження та продовження життя (дерево життя, берегиня). Є також християнські символи (церква, хрест, риба, виноградна лоза), тваринні, пташині чи рослинні.

«Часто писанки писали, не змінюючи порядку символів. Цю послідовність і сам орнамент передавали з покоління в покоління: бабуся — мамі, мама — доньці, а донька вже своїй доньці. Символи не забувалися», — розповідає Анна Котліна.

Різновиди хрестів у символах писанки. Фото: сайт «Українські традиції» 

Чим фарбувати

Фарби для писанок є різні: природні, харчові та хімічні (анілінові). Анна попереджає, що писанки, розписані хімічними барвниками, не можна вживати в їжу! І харчові, і хімічні барвники можна придбати в магазині, розвести за інструкцією та приступити до роботи. З природніми ж барвниками все цікавіше, адже ми можемо не здогадуватися, які скарби ростуть у нас під ногами чи продаються в аптеці. 

Які природні барвники взяти?

  • Жовтий: березові сережки, форзиція (кущі з жовтими квітами), ромашка;
  • зелений: кропива;
  • бурий: кора дуба (продається в аптеці);
  • синій: чай каркаде;
  • помаранчевий, червоний: цибулиння, марена красильна (продається в аптеці);
  • темно-синій, чорний: чорниця, бузина.

Можна взяти сухі, свіжі чи заморожені барвники (достатньо буде жмені), залити прохолодною водою, проварити 10-15 хвилин та охолодити. У такі відвари можна додати квасці або галуни, які теж продаються в аптеці — ці речовини зроблять колір фарби більш стійким — та можна обійтися й без них.

Писанки від Анни Котліної, пофарбовані бузиною, чорнобривцями, чорницями та кропивою. Фото з соцмереж Анни Котліної

Процес створення писанки — покрокова інструкція

  1. Обираємо візерунок для писанки — попередньо можна промалювати лінії олівцем. Яйце можна брати й біле, і коричневе, і домашнє, і магазинне. Писанка — це саме видуте яйце, тож треба зробити отвір і шприцом, медичною грушею чи губами видути білок і жовток. Анна радить використовувати свердло, а не ніж чи голку, адже вони можуть спричинити тріщинки. Можна брати й просто сире яйце — потім воно висохне всередині. На варених яйцях пишуть писанки не всюди в Україні — це вже змішання традиції крашанки та писанки.
  2. Писачок чи будь-який підручний інструмент нагріваємо над свічкою та зачерпуємо ним трішки воску — розміром менше за горошину, ближче до зернятка гречки.
  3. Гарячим воском створюємо візерунки на яйці. Анна радить рухатися невеличкими відрізками, щоб лінії були рівнішими. Все, що буде покрите на цьому етапі, залишиться в кольорі яйця.
  4. Час опускати яйце в першу фарбу. Їх зручно замішувати в півлітрових банках. Анна нагадує — рухатися треба від найсвітлішого кольору до найтемнішого, тому першим може стати жовтий, а останнім — темно-синій чи чорний. Створити писанку можна і дво- чи триколірною. У фарбі яйце може провести й 2 хвилини, і 20 — залежно від насиченості барвника.
  5. Далі виймаємо яйце з фарби, промокуємо серветкою та знову додаємо віск: ті місця, які покриємо воском на цьому етапі, залишаться такого кольору, як перша фарба.
  6. Таким чином заповнюємо всю писанку (чи на скільки стане снаги).
  7. Настав час вивільнити малюнок, адже поки яйце вкрите воском, не все видно. Для цього знадобляться свічка та серветка. Яйце тримаємо біля свічки (не над нею, бо так можна закоптити писанку). Тут знадобляться музичні знання, адже доведеться згадати вальсові мелодії — на раз-два-три тримаємо яйце коло вогню й забираємо, протираємо серветкою, далі знову на раз-два-три тримаємо, і так поки не змиється весь віск. Порожні писанки нагріватимуться швидше, ніж ті, що з жовтком і білком всередині. Вітаємо, ви прекрасні! Писанка готова.

А якщо не писанки, то що

Для когось процес із писанками може бути складним, але й це не біда. Великодні традиції мають інші варіанти. Наприклад, можна зробити дряпанку — занурити яйце на ніч у темний барвник, а тоді продряпати на поверхні цвяшком чи чимось гострим візерунки. Для занять з дітьми Анна радить спробувати крапанку — тут теж доведеться працювати з воском, тому під наглядом батьків. Замість ліній воском, як у писанках, на яйце крапають віск, занурюють у фарбу й так повторюють. У результаті вийде цікава крапанка з краплинками різних кольорів.

Є й інші види — восківки чи витравлені оцтом писанки. Головне, що це традиція, яка досі живе, й українці її продовжують.

«У нас настільки мінливий світ, що ми хочемо знайти якусь опору. Наприклад, у традиціях, народному співі чи танцях — у чомусь такому, що йде з глибини. Нам треба й виспіватися, й викричатись, і вихлюпнути свої емоції, переживання. Водночас людина прагне краси, а в писанках це можна поєднати — побажати собі чи своїй родині щось і втілити це в символах на писанці», — підсумовує Анна Котліна.

Читати далі

 РЕКЛАМА:

Шопочитати

Суспільство5 днів тому

«Я просто хотіла, щоб якась мама плакала менше, ніж я»: як Вікторія Наумович змінює життя молоді з інвалідністю у своєму місті

«Настя народилася передчасно. Зовсім крихітна — 1 кілограм 100 грамів. Ми одразу розуміли, що будуть...

Суспільство2 тижні тому

Врятувати поліських коней: як на Київщині відновлюють українську породу та створюють простір автентичних ремесел

Маленький кінь, більше схожий на поні, невибагливий у їжі та лагідний. Саме такі тварини здавна...

Суспільство2 тижні тому

«Без цього бренду не було б мене». Як соціальний бізнес Ohra Home об’єднує матерів дітей з інвалідністю

У житті Юлії Бігун багато різних сфер: сім’я, робота в проєкті з гуманітарного розмінування України,...

Суспільство2 тижні тому

Виготовляє «гівняні» прикраси з пташиного посліду. Це історія арт-активістки, яка живе з голубом  

Свого першого голуба Валеру вона побачила в закинутій квартирі майже бездиханним пташеням і врятувала. А...

РЕКЛАМА: