Суспільство
Які підходи тайм-менеджменту використовувати у своїй роботі.
Одна з популярних формул планування робочого дня – 60:20:20. Тобто 60% робочого часу потрібно направити на плановане виконання основних завдань та функцій, 20% – на творчість, самоорганізацію чи відпочинок та ще 20% – на незаплановані та термінові задачі, кажуть спеціалісти grc. Як краще розпланувати 60% свого дня?
Плануйте важливі заходи
Наприклад, на наступному тижні має відбутись конференц-кол з керівником департаменту чи підрозділу. Сама зустріч має бути тривалістю 30 хвилин. Додайте сюди ще мінімум 5 хвилин на підготовку (або більше, якщо, наприклад, ви маєте презентувати результати своєї роботи або новий проєкт, а не просто обговорити поточні справи). Та й радимо додати ще додаткові 15 хвилин. Тому що рідко коли такі зустрічі повністю вписуються в таймінг.
Цей підхід варто застосовувати і для планування домашніх та особистих справ. Якщо ви маєте відвідати родичів або у вас заплановані тренування тричі на тиждень, занесіть ці справи у свій щоденник. Не забутьте врахувати час на дорогу та підготовку (наприклад, щоб перевдягнутись та прийняти душ після заняття спортом).
Плануйте справи схематично блоками
Краще робити це напередодні ввечері. Наприклад, з 9:00 до 12:00 – дзвінки клієнтам, з 13:00 до 15:00 – робота з поточною документацією, а з 16:00 до 18:00 – робота над майбутніми проєктами та опрацювання нових ідей. Зрозуміло, що часові рамки цих блоків можуть зміщатись, але бажано, щоб не більше, ніж на 30 хвилин.
Тут важливо робити певні справи в один і той самий час та враховувати індивідуальні особливості та біоритми. Жайворонкам краще планувати найважчі завдання на першу половину дня, а совам – відвести для цього другу.
Всередині блоків залиште час на незаплановані справи та / чи відпочинок
Основні справи мають бути базою вашого планування та головною складовою блоків. А далі ви можете відвести час в них для другорядних справ (або незапланованих) або на відпочинок. Пам’ятайте, що і на те, і на те ми можемо витрати по 20% свого часу.
Взагалі, між справами корисно переключатись. Зробили одне завдання з блоку? Приділіть 10 хвилин фізичним вправами. Завершили повністю блок? Почитайте книгу перед тим, як перейти до наступного.
Як ще можна планувати день?
Якщо вам не до вподоби формула 60:20:20, можна скористатись іншими системами тайм-менеджменту:
Метод Айві Лі
Суть методу в тому, що в кінці робочого дня ви плануєте 6 головних справ на завтра та розташовуєте їх за ступенем важливості – від найбільш до найменш важливого. На наступний день ви беретеся за виконання першого в списку завдання, а незавершені справи переносите на наступний день. Цей метод досить зручний, проте не підходить тим, у кого часто з’являються незаплановані задачі.
GTD – Getting Things Done
Автор цієї методики вважає, що не потрібно розділяти завдання на важливі і неважливі. Адже врешті-решт ви маєте виконати їх всі. Тому, як тільки завдання поступило, запишіть його та виконайте одразу, коли буде час. Тут важливо чітко описати задачу. Не просто «зробити презентацію», а «намалювати графіки, підібрати цитати, підготувати ілюстрації, обрати та отформатувати шаблон для оформлення».
Техніка Pomodoro
Досить простий і зрозумілий метод: 25 хвилин активно працюємо, 5 хвилин відпочиваємо, після 4 періодів роботи робимо довгу перерву на 20 хвилин. Таке чергування роботи і відпочинку допоможе уникнути втоми та підтримувати високу працездатність. Проте тут важливо виконувати тільки робочі завдання у відповідні відрізки, чітко лімітувати періоди відпочинку та не відводити на них більше часу, ніж задумано.
Суспільство
Біотехнологиня та вчителька пішли зі своїх робіт, щоби розвивати прифронтове Запоріжжя. А тепер попри обстріли навчають молодь урбаністики, а жінок — робототехніки. Повну історію героїнь ми розказали на ютуб-каналі ШоТам.
Історія героїнь випуску
Світлана Мамай готувала дітей до успішного складання ЗНО у приватній школі. Та її цілі змінилися, коли на Запоріжжя полетіли ракети, а на околицях точилися бої. Тоді одразу зупинили навчання, а Світлана бачила себе лише у волонтерстві.
«Усе було досить сумбурно — невідомо, що далі. Розгублені діти, розгублена певною мірою я, втрата соціальних напрацювань, які в мене були. Тобто те, що в мене було важливим у викладанні — взаємодія з людьми, це енергетика, яку ти можеш отримувати, — воно повністю зникло», — поділилася культурна менеджерка ГО «Молодь Онлайн» Світлана Мамай.
Читайте також: Підприємець із Вінниці відкрив енергонезалежну реберню на воді (ВІДЕО)
У волонтерському штабі вона зустріла Анастасію Торянік, яка полишила роботу в біотехнологічній кампанії, аби надавати гуманітарну допомогу. Світлана та Анастасія спрацювалися і скоро опікувалися волонтерськими групами.
Та невдовзі ГО, яка координувала штаб, припинила роботу. Колежанки опинилися перед вибором: повертатися до звичних справ чи повністю йти в активізм. Тож вони долучилися до ГО «Молодь Онлайн», якій саме бракувало лідерок.
Тепер Анастасія організовує навчання для молоді Запоріжжя, а Світлана займається урбаністикою.
Про те, як активістки розвивають громадське життя у власному місті, дивіться повне відео на ютуб-каналі ШоТам. Це відео створили завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство Україна», що впроваджує Український Жіночий Фонд.
Раніше ми писали, як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО).
Фото: ютуб-канал ШоТам
Коментарі
Суспільство
- англійською;
- польською;
- німецькою;
- французькою;
- іспанською.
Коментарі
Суспільство
Біографія фотографа
8 фото, що доводять злочини «совєтів»
- Розкуркулена сім’я біля свого будинку в с. Удачне Донецької області. 30-ті рр. ХХ століття
Коментарі