Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про історії бізнесів, дауншифтерів та переселенців, які перебрались в село з великих міст.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Ми розповідаємо про те, як люди з великих міст почали життя в сільських умовах, відремонтували будинки і створили сільський затишок, та навіть змогли розвивати власний бізнес чи інші проєкти.
Ольга Глушко вирішила відмовитись від кави кілька років тому. Пробувала пити напій з цикорію, чай, але їй бракувало саме того дразливого аромату з гірчинкою.
Коли вони разом з чоловіком оселилися в селі поруч з дубовим лісом, то вирішили спробувати приготувати каву… з жолудів. У результаті кількамісячних експериментів розробили власний замінник кави — «ЖоКаву».
Як під час війни знайшли нових клієнтів на OLX та чи є попит на каву з жолудів, Ольга розповіла ШоТам.
Я взагалі кримчанка — до Харкова приїхала в 17 років навчатися й тут згодом зустріла свого чоловіка Максима. За освітою я екологиня, а за покликанням — кулінарка. Я працювала шеф-кухаркою в різних кафе, а потім спеціалізувалася на вегетаріанських закладах, бо сама вже 9 років є вегетаріанкою.
Справа, якою ми зараз займаємося з моїм чоловіком, якраз і поєднала все, що для мене важливе: любов до природи, розробка нових рецептур, популяризація корисних продуктів.
Ми переїхали в село Верхня Озеряна у 2020 році. У Максима давно була мрія жити ближче до природи, і ковід прискорив рух до цієї мрії.
У чоловіка був бізнес із виготовлення навісів і тентів для ресторанів. Під час локдауну всі кафе були зачинені, тож ми залишилися без роботи. До того ж, на карантині ми гостро відчули, як нам не подобається жити у квартирі.
На щастя, все склалося, як ми хотіли — ми продали квартиру в Харкові, а натомість Максим знайшов нам гарний будинок у селі за 30 км від Харкова.
Одразу думали, як будемо заробляти в селі
У нас є така мрія — створити екопоселення. Навіть назву вже придумали — «Озаріння». Тобто ми не те що хочемо жити автономно від соціуму, ні, а просто прагнемо створювати своє безпечне, екологічне, чисте життя поруч з однодумцями.
І тому для нас дуже важливо було заробляти там, де ми живемо, й оцю економіку будувати з самого початку. Тож коли ми ще перевозили речі, почали думати, як будемо заробляти, живучи в селі.
Їздити до міста на роботу ми не хотіли. Оскільки в мене вже був досвід та інтерес до кухарства, вирішили, що будемо виготовляти щось смачне та корисне з того, що в нас росте.
Почали з фруктової пастили, бо наш дім стоїть посеред старого саду. Того року, коли ми переїхали, було дуже багато яблук, тож одразу почали готувати яблучну пастилу.
У перший рік не знайшли жодного жолудя
Село Верхня Озеряна з трьох боків оточене лісом, де росте багато дубів. І ось ми пішли туди прогулятись, бо Максим мріяв приготувати каву з жолудів — колись його пригостили такою, і йому тоді дуже той напій сподобався: і смак, і навіть тонізуючий ефект.
Але того року ми жодного жолудя не знайшли. Пізніше дізналися, що дуб, виявляється, плодоносить не щороку — це залежить від того, яка була зима, чи було достатньо вологи тощо.
Уже наступного 2021 року ми назбирали восени трохи жолудів. Спробували приготувати з них каву, як ми це собі уявляли.
Першу «ЖоКаву» пити було неможливо
І я, і Максим свого часу були затятими кавоманами. Хоч обоє відмовилися від кави, але дуже хотіли знайти їй якусь заміну. Першої спроби нам не сподобався ні смак, ні аромат — надто гірке, терпке і зовсім не схоже на каву. Я пам’ятаю, як сказала Максимові, що це дурня, нічого не вийде. Але він наполіг, аби ми продовжили експерименти.
Десь місяців за три спроб з різними методами смаження та приготування ми вийшли на смак, який нам обом сподобався. Потім пригостили друзів — їм теж зайшло. Хтось сказав, що залюбки купував би таку.
Ми почали заготовляти жолуді та переробляти їх уже для продажу. Свій продукт назвали «ЖоКава» від двох слів — «жолуді» та «кава».
Звісно, у нас є свої виробничі секрети, які ми не розповсюджуємо — це й нюанси сушіння, підготовки, і які жолуді треба брати, бо не всі підходять для приготування напою.
Смажені жолуді пахнуть кондитеркою
«ЖоКава» — це напій з жолудів, який за смаком дуже схожий на каву, але з такими ніжними нотками печива й горішків. Коли ми смажимо жолуді, то навколо пахне, наче ти в кондитерському магазині. З 1 кг жолудів виходить десь 250 г «ЖоКави».
Це не просто заміна кави — «ЖоКава» смакуватиме й тим, хто каву ніколи не любив. І ще це корисний напій — для нас дуже важливо, аби те, що ми виробляємо, приносило користь людям.
Смак та ефект від кави з жолудів залежить від способу заварювання. Якщо просто окропом залити, як чай, то тонізуючого ефекту не буде, а якщо зварити в турці чи витримати в термосі, то буде легкий збадьорливий ефект і насиченіший смак.
У нас з’явилися постійні замовники, ми продавали нашу каву з жолудів у крафтових крамничках друзів у Харкові.
Постійні клієнти роз’їхались, і ми знайшли нових через OLX
З початком повномасштабного вторгнення більшість наших клієнтів залишили Харків через постійні обстріли. Багато друзів і знайомих виїхали за кордон. Ми ж нікуди не хотіли їхати зі свого дому, але нам треба було думати, як утримати бізнес і знайти клієнтів для свого продукту. У нас є сторінка в інстаграмі, але звідти було небагато замовлень.
Максим уже років 10 як зареєстрований на OLX — ми там час від часу щось для себе купували, щось продавали зі своїх речей. Тож ми вирішили придбати бізнес-акаунт на OLX і просувати «ЖоКаву» там.
Бізнес-акаунт дозволяє піднімати наші товари в рейтингу та пошуку. Тепер наша сторінка виглядає більш вагомо — це наче такий онлайн-магазин.
Коли ми розмістили «ЖоКаву» на OLX, нам почали надходити замовлення з інших міст і містечок України — не лише з Харківщини.
Ракети летять, а ми саджаємо дуби
Ми не лише збираємо плоди дубів — ми хочемо дбати про те, аби цих чудових дерев (і не лише цих) ставало в Україні все більше.
Ми почали висаджувати дерева, ще коли жили в Харкові, — це було таке наше хобі. Збиралися з нашими друзями та небайдужими харків’янами й садили дерева понад річками, аби сповільнити їхнє пересихання, чи десь у посадках, де бачили «залисини».
Коли ми оселились у Верхній Озеряні, то облаштували свій власний розплідник для саджанців, щоб садити дерева і для власного саду, і навколо. Коли почалося вторгнення, ми не перестали цього робити.
Було таке, що над нами ракети летять, а ми саджаємо дерева — бо вже люди зібралися заради цього, бо їм і нам це важливо.
Коли ми збираємо жолуді в лісі, частину закопуємо на узліссі чи на тих ділянках, де була вирубка, аби там росли нові дубки.
Будемо будувати цех для виробництва кави з жолудів
За два роки обсяги виробництва «ЖоКави» виросли увосьмеро. Минулого року ми заготовили близько 800 кг жолудів, і цьогоріч хочемо ще більше, але побачимо, скільки встигнемо зібрати до сильних дощів і морозів. А потім же все це ще треба вчасно посушити й переробити. Чистити жолуді нам допомагають дві родини вимушених переселенців, які через війну приїхали в село.
Не всі сорти жолудів підходять для приготування напою, а з тих, які підходять, треба відібрати прілі та червиві. Тож це кропітка ручна робота.
Цього року в Харківській області вродило дуже багато жолудів, тому ми купуємо в місцевих — вони збирають їх у себе на ділянках чи в лісі та здають нам. А перед цим у нашому регіоні був неврожайний рік, і ми купляли жолуді з Карпат.
Ми вже не встигаємо переробляти таку кількість вручну — нам потрібне обладнання. Сподіваємося невдовзі запустити цех з автоматизацією хоча б частини процесів.
Мріємо, що наша кава з жолудів з’являтиметься на кухнях усе більшої кількості українських родин. Бо це цілющий напій — він увібрав силу цього особливого для українців дерева, могутність нашої землі.
Ми з чоловіком віримо, що, живучи в гармонії з природою, виробляючи щось корисне без шкоди для землі, на якій воно виросло, ми робимо наш світ кращим, а людей, які п’ють нашу «ЖоКаву», трошки здоровішими та щасливішими.
21 листопада у Києві 300+ топ-підприємиць України зберуться разом на UKRAINIAN BUSINESS WOMEN SUMMIT, щоб поділитися ідеями, мотивацією та формулами успішного бізнесу.
не знаєте, як досягти work–life balance в умовах постійних змін;
хочете подолати страхи і сумніви, повʼязані із запуском власної справи;
шукаєте якісного нетворкінгу в колі однодумиць.
Про івент
Організатори UKRAINIAN BUSINESS WOMEN SUMMIT обіцяють для підприємиць велику кількість інсайтів для розвитку бізнесу, відпочинок з користю та безліч нових знайомств офлайн.
Серед спікерок — кращі практики галузі, власниці та СЕО успішних компаній:
Ірина Пістрюга;
Анастасія Кириленко;
Тетяна Вовк;
Анна Баум;
Анастасія Журавель;
Яна Коломієць;
Антоніна Кроливець;
Інна Дубровіна та інші.
Підприємиці говоритимуть, як закохати в себе аудиторію і продавати на високі чеки, як турбуватись про ментальне здоровʼя, систематизувати й масштабувати бізнес та інші максимально практичні теми.
Після виступів спікерок одразу на локації учасниць чекає афтерпаті живий виступ вокалістки Юлії Кочерги. Організатори обіцяють невимушену атмосферу для нетворкінгу та спілкування.
Саміт відбудеться в Pochayna Event Hall з 10:00 до 19:00.
Є 4 пакети участі — BUSINESS, PREMIUM, VIP i SUPERVIP. А якщо йти з подругою, то вийде ще вигідніше. Адже ви отримаєте знижку до 20% на категорії квитків Business та Premium при купівлі від 2-х квитків.
Україна разом із Великою Британією та Нідерландами запускає новаторський проєкт з переробки будівельного сміття, що утворилося внаслідок війни, на енергоефективні матеріали для відбудови.
Ключовою інновацією стане мобільна виробнича лінія для перетворення вторинного бетону на матеріали з низьким вмістом вуглецю. Це зменшить викиди CO2, сприятиме енергоефективності та круговому використанню ресурсів.
Проєкт передбачає тестування новітніх технологій, інформування громадськості про переваги екологічного підходу та вирішення проблеми поводження з азбестом. Спільно з міжнародними партнерами Україна прагне зробити відбудову не лише швидкою, а й сталою.
Він є переможцем конкурсу InnovateUkraine, що фінансується Міністерством Великої Британії з міжнародного розвитку та підтримується Посольством Великої Британії в Україні.
Нагадаємо, що в Україні розпочинається студентський конкурс IT-проєктів.
«Уряд США надав фінансування через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) та у координації з Міністерством фінансів США й Державним департаментом США. Вдячні нашим американським партнерам за цю підтримку», — підкреслив прем’єр.
Кошти допоможуть Україні продовжити реалізацію критично важливих програм, спрямованих на підтримку громадян, які постраждали від наслідків війни.
Нагадаємо, що Фінляндія надасть Україні до 50 мільйонів євро на відбудову: деталі співпраці.
Коментарі