Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як заощаджувати та інвестувати? П’ять корисних блогів про власні фінанси

Опубліковано

«Якщо ти витрачаєш гроші на те, що тобі не потрібно, то ризикуєш почати продавати те, що тобі необхідно» — застерігає нас американський підприємець та інвестор Уоррен Баффет у книзі «Правила багатства». Щоби такого не сталося краще одразу відкладати частину з отриманого доходу, вести фінанси та заощаджувати.

Ми зібрали українських блогерів, які розповідають про фінансову грамотність, дають корисні поради та лайфхаки, щоби поліпшити фінансове становище й не спокушатися на імпульсивні витрати.

Любомир Остапів — плануємо сімейний бюджет

Відомий фінансист, засновник соціального проєкту фінансової грамотності «Сімейний бюджет», фінансовий радник в iPlan та автор книг Home Finances for Couples, «Любов та бюджет». Любомир веде власний блог про фінанси в Instagram, Facebook та в Youtube. У своїх проєктах він доступно розповідає про заробіток, бюджет, фінанси в Україні. Зокрема, його соціальне медіа «Сімейний Бюджет» допомагає українцям приймати розумні фінансові рішення. Як пишуть на порталі, цього можна досягти, якщо:

  • підвищувати фінансову обізнаність інвесторів;
  • розвивати культуру заощадження та інвестування замість бездумних трат та кредитів;
  • популяризувати здоровий спосіб життя в контексті матеріальних цінностей;
  • показати, що і в Україні можна чесно заробляти хороші гроші, платити податки, планувати освіту дітей та забезпечену старість.

На сайті можна знайти у відкритому доступі корисні фінансові шаблони, наприклад, таблиця ведення доходів та витрат, розрахунок капіталу, калькулятор приватної пенсії.

Порада: якщо маєте заощадження до 200 000 гривень, покладіть на депозит. Так захистите гроші від інфляції. Зараз можна обирати державні банки. 4-5% у доларах, 16‑17% у гривнях — прекрасні ставки.

Назарій Рибінський — відкриваємо інвестиції

Незалежний фінансовий радник, який консультує топменеджерів, фрілансерів, підприємців та людей, які хочуть розібратися у власному бюджеті. Назарій допомагає з плануванням коштів, відкриває інвестиційні плани та брокерські рахунки для створення капіталу.

Хлопець консультує також онлайн, бере участь у бізнес-заходах, зокрема, у бізнес-сніданках «Магія ранку», які проводять у різних містах країни. На них він розповідає про фінансову та інвестиційну грамотність та як управляти грошима в період невизначеності. Розробив курс «Як управляти фінансами так, щоби постійно вистачало на життя, подорожі, цілі, інвестиції».

«За останні 6 років, я бачу, що основне завдання — побудувати клієнтське портфоліо, та обслуговувати клієнтів усе життя. — каже Назарій. — Зробивши достатньо помилок за цей час, я пригадую, як важко бути самостійним консультантом на фрілансі, який намагається перетворити хобі на основну професію, і знайти перших клієнтів.

⠀Читайте також: Які цінні папери продає держава і як можна на них заробити

Я завжди прагнув дивитися на цю сферу не тільки з позиції експертності, а й великої команди експертів. Побудувати компанію твердих спеціалістів, які сформують наш ринок. Ось так і прийшла ідея «перекваліфікуватись» у голові, та збудувати систему, де кожний має свої найважливіші показники».

Порада: якщо дохід 5000 грн, немає сенсу відкладати 10 % і сподіватися на фінансову свободу. Потрібно відкладати в навички збільшення доходів, щоби через шість місяців заробляти 20 000, і з них відкладати вже 10 000 грн.

Олександра Хмельовська — розбираємося в накопичувальному страхуванні

Фінансова та страхова консультантка, підприємиця Олександра Хмельовська до того, як розпочати власну справу, працювала у сфері IT. Майже п’ять років дівчина займається бізнесом у сфері фінансового консалтингу та накопичувального страхування. Автор трьох курсів із фінансової грамотності. Один із них — «Фінансовий інтелект». Учасниця спільноти саморозвитку «Пошуршимо?», на якій проводить відеоуроки, онлайн-трансляції щодо теми заощаджень, оптимізації бюджету та фінансових цілей.

«Я знаю, як кинути перспективну роботу, піти в декрет, почати свій бізнес, коли сину 3 місяці та ні на хвилинку не пошкодувати про це. Бачу свою місію в передаванні знань іншим. І в збагаченні нашої нації через зміну мислення людей. Хочу зробити багатими мільйон людей», — розповідає дівчина.

На сторінці в Instagram вона ділиться, як працювати з блоками, негативним мисленням щодо грошей, для чого потрібен резервний капітал та які книги прочитати в цій сфері.

Шукайте корисну інформацію від Олександри за хештегом #прогроші_melnyk, а рекомендовану літературу за #раджупрочитати_melnyk.

Порада: записувати витрати потрібно тоді, коли ваша фінансова ситуація змінюється (ви стали заробляти більше, чи менше, ніж зазвичай). В такі моменти просто потрібно більше уважності.

Віра Фостяк — ставимо фінансові цілі

Кандидат економічних наук, доцент, фінансовий консультант. Має ступінь PhD та експертність у малому бізнесі. Віра допомагає клієнтам змінити фінансове становище, подумати про майбутнє й розібратися зі своїм бюджетом. А також поставити фінансові цілі та вибрати варіанти інвестування.

На своїй сторінці тренерка час від часу проводить марафони як от «Рахую свої гроші» зі щоденними завданнями для учасників, досвідом Віри та її клієнтів. 

«За 2 роки тренерської діяльності та консультацій я побачила, що людям не вистачає фінансових знань. До того ж частина живе так і каже, що мені вистачить 5000 грн.

Фінансова грамотність полягає в умінні раціонально витрачати свої гроші. Саме раціональні витрати, а не великі заробітки визначають грамотну людину. Можна отримувати хорошу зарплату, але водночас наприкінці місяця стабільно залишатися позичати гроші», — ділиться Віра.

Порада: заробляйте відсотки замість того, щоб їх платити. Проблема боргу чи кредиту полягає в тому, що ви марно витрачаєте гроші, сплачуючи відсотки. Це з’їдає ваші фінанси. Натомість змусьте свої гроші працювати на вас, вкладаючи їх.

Олександра Грудзевич — робимо перші кроки в психології фінансів

Тренерка фінансового успіху. Засновник порталу GоTraining.ua. Фінансовий радник в iPlan. Займається освітніми проєктами з фінансової грамотності. Один із них — «10 запитань фінансовому коучу». Це серіал на порталі «Дія», у якому пояснюють як обирати банк, визначити найкращий вид кредиту та що потрібно знати про депозити.

Читайте також: Антикризовий бюджет родини. Топ-8 порад як оптимізувати фінанси в кризу

У своїх марафонах, курсах, вебінарах та на консультаціях Олександра ділиться інструменти інвестування в Україні. Розповідає в блозі про фінансові пастки та негативні твердження, які заважають заробляти і зважено витрачати кошти. Пояснює, скажімо, що таке психологія фінансів та де знайти гроші, щоби закрити мікропозики. А ще радить, як боротися з обмежувальними стереотипи щодо грошей та багатства.

Порада: слід навчитися жити відповідно до своїх доходів. Так ви матимете 50% для підвищення рівня життя та 50% для досягнення фінансової незалежності.

Суспільство

У Львові відкрилася бібліотека , яка об’єднує літературу про моду та майстерню для шиття

Опубліковано

ProFashion-бібліотеку запустили у Львові на базі муніципальної бібліотеки. Тут облаштували безкоштовну фотостудію, майстерню для шиття і бібліотеку з літературою про кравецьку майстерність, історію костюму та моди.

Про це повідомляють в Львівській міській раді.

фото: Львівська міська рада

Про простір

У відновленій бібліотечній філії у Львові створено зони для читання та роботи, організовуються творчі майстер-класи та захопливі зустрічі, проводяться освітні лекції та дискусії на тему моди. Додатково у всіх створені зони для навчання та відпочинку мешканців, а також внутрішньо переселених українців.

фото: Львівська міська рада

У бібліотеці ProFashion працює швейний коворкінг, де можна пройти курси кравецької майстерності та вивчити навички шиття та перешивання речей, а також є фотостудія з необхідним обладнанням. Особливо увага приділяється дітям: в кімнаті є окрема дитяча кімната та багато цікавої дитячої літератури.

Читати також: Цим їдальням було 50 років. Як у громаді на Волині реформували застарілу систему харчування в школах і садочках

фото: Львівська міська рада

Як потрапити в простір?

Адреса: місто Львів, вулиця Мулярська, 2-А;

Графік роботи:

  • 10:00–18:00 (понеділок-п’ятниця);
  • 10:00–17:00 (неділя);
  • вихідний – субота.

З питаннями можна звернутися на Facebook-сторінку бібліотеки.

Нагадаємо, що за рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок.

Також ми повідомляли, що в Києві відновили купол Будинку вчителя.

Фото: Львівська міська рада

Читати далі

Суспільство

Цим їдальням було 50 років. Як у громаді на Волині реформували застарілу систему харчування в школах і садочках

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту про громади, де мешканці беруть активну участь у розвитку та відновленні своїх регіонів.
Чому ми його робимо?

Ми розповідаємо про те, як співпрацюють представники місцевої влади, організації громадянського суспільства, жінки, молодь, волонтерські ініціативи та активісти. Ці приклади мотивують покращити комунікацію громадян та місцевої влади задля рушійних змін.

Кухні 70-х років, електричні плити та смажена їжа для дітей. Ще нещодавно такою була реальність шкіл та дитячих садочків Локачинської громади, що у Волинській області. Батьки скаржилися на якість їжі для школярів, а керівники навчальних закладів не могли самостійно забезпечити кухарів сучасним обладнанням.

Керівництво ліцеїв та міська влада Локачинської громади зуміли оновити стару систему харчування — відреставрували занедбані харчоблоки і опанували сучасне обладнання. Розповідаємо у ШоТам, як їм це вдалося. 

Будівля та харчоблок 1973 року

Старозагорівський ліцей — другий за кількістю учнів у Локачинській громаді. В ньому навчається 150 дітей. Ще минулого року батьки школярів регулярно писали клопотання директору ліцею і міській раді зі скаргами на шкільне харчування, розповідає керівник ліцею Ігор Яцюк.

«Раніше була стара плита, то на ній особливо нічого не зготуєш. У нас провели загальношкільні батьківські збори, де виносилося питання покращення та урізноманітнення харчування для дітей. Дирекція зайнялася», — розповідає мама двох учнів Старозагорівського ліцею Ірина Загірська.

«Були претензії, як від батьків, так і від служби, яка займається санітарними умовами харчоблоків. Окрім електроплити, іншого обладнання для приготування їжі для дітей в ліцеї не було. Так ми почали цікавитися іншою технікою», — додає Ігор Яцюк

Так керівництво ліцею звернулося до Локачинської селищної ради та управління гуманітарної політики. 

Електрична плита у Старозагорівському ліцеї. Фото надав Ігор Яцюк

Перемогли у відборі та вирішили реформувати харчування

У 2021-му році змінилася також законодавча база, яка стосується стандарту харчування дітей у школах та садочках. Заступник селищного голови Локачинської громади Тарас Хом’як пояснив: зміна у законі зобов’язала громади забезпечити школярам здорове харчування, але з електричною плитою та без пароконвектомата — зробити це було, як мінімум, складно. Адже цей прилад поєднує у собі пароварку та конвектомат, з його допомогою можна швидко та корисно готувати перші страви, овочі, м’ясо, рибу, хліб та навіть солодощі. 

Тож місцева влада взялася за реформу харчування. Аби отримати фінансування, громада взяла участь у проєкті, який відбирав для себе перших громад-партнерів в Україні та стала однієї з десяти громад, які зуміли виграти у відборі.

«Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» запропонував кожній громаді першочерговий мініпроєкт, який дозволяв би вирішити нагальні місцеві потреби. Звичайно, ми скористалися такою можливістю та запропонували придбати та встановити пароконвектомати в харчоблоках», — розповідає Тарас Хом’як.

Змінам завадила повномасштабна війна

Керівництво навчальних закладів розуміло: поставити нові та сучасні пароконвектомати у старі харчоблоки — ідея не з найкращих. Тож разом з селищною радою створили проєкт, де вирішили зробити також капітальний ремонт у шкільній кухні та їдальні. 

«Ремонт харчоблока у Старозагорівському ліцеї запланували на початок 2022 року. Втім, здійснити план, на жаль, не вдалося. Адже саме в той час розпочалося повномасштабне вторгнення і кошти, які виділила місцева влада перерозподілила на допомогу Силам оборони», — розповідає керівник ліцею.

Відтак ремонт, та й сам проєкт, довелося відтермінувати до наступного року. І вже у 2023-му кухарі Локачинської громади опановували нові пароконвектомати у відремонтованих та відреставрованих харчоблоках.

Пароконвектомат у Старозагорівському ліцеї. Фото надав Ігор Яцюк. 

Тепер діти споживають здорову їжу змалечку

Ремонти у харчоблоках вдалося завершити у максимально швидкі терміни. Команда підрядників працювала мало не безвихідних, щоби трохи більше ніж за місяць, навчальні заклади могли знову годувати своїх учнів.

Спершу пароконвектомати спробували у двох найбільших ліцеях, де загалом навчається понад 700 школярів. Тарас Хом’як пояснює: насамперед, хотіли переконатися, що кухарі зможуть працювати з сучасними приладами та підлаштуються під робочий темп. Втім, все вдалося одразу, тож пароконвектомати встановили у ще одному ліцеї та у дошкільних навчальних закладах.

«Ми хотіли, щоби діти почали звикати до нового та здорового харчування з дитинства у садочку», — розповідає заступник селищного голови Локачинської громади.

Відремонтована їдальня Старозагорівського ліцею. Фото надав Ігор Яцюк. 

Оновили кухню — зникли скарги

Проєкт USAID «ГОВЕРЛА» забезпечив навчальні заклади Локачинської громади не лише пароконвектоматами: йдеться й про холодильне та морозильне устаткування, про лінії роздачі (де, діти можуть набирати для себе їжу), і навіть меблі для їдальні.

З грудня 2023 року керівник Старозагорівського ліцею не отримав жодної скарги від батьків на оновлене харчування, яке тепер відповідає усім сучасним стандартам та вимогам. 95% учнів із задоволенням харчуються у шкільній їдальні. А кухарі справляються з навантаженням та годують дітей за новим меню. 

«Тепер набагато різноманітніші страви готують, можна запікати, а не смажити на олії, як це було. Дітям подобається, а отже і мені подобається», — підсумовує мама двох учнів Старозагорівського ліцею Ірина Загірська. 

Читати далі

Суспільство

За рік існування кластеру Brave1 на ньому зареєстрували 1600 оборонних розробок

Опубліковано

Декілька проєктів вже уклали контракти з державою й незабаром будуть передані військовим на фронт.

Про це повідомив Генеральний штаб ЗСУ.

фото: Генеральний штаб ЗСУ

Про оборонні розробки

Серед зареєстрованих розробок:

  • +300 у сфері БПЛА;
  • +200 наземних роботизованих комплексів (НРК);
  • +200 у сфері “штучного інтелекту” (ШІ);
  • +100 засобів радіоелектронної боротьби та розвідки (РЕБ/РЕР);
  • понад 60 розробок кодифіковано згідно зі стандартами NATO.
фото: Генеральний штаб ЗСУ

Читати також: Вийшов новий трейлер гри “S.T.A.L.K.E.R. 2: Серце Чорнобиля” (ВІДЕО)

Підтримка Brave1 

Фонд Brave1 надав 186 грантів розробникам, загальна сума яких перевищує $3,2 млн. Ці кошти можна використовувати компаніями на дослідження, розвиток, масштабування та покращення своїх продуктів.

Зараз Brave1 шукає найбільш ефективні рішення у двох сферах:

  • пошук рішень для протидії та ураження FPV і комерційних дронів, зокрема DJI, Autel;
  • пошук рішення БПЛА-перехоплювача, здатного знешкоджувати ворожі розвідувальні дрони – ZALA, “Орлан” , SuperCam.

Brave1 активно шукає не лише готові рішення, а й талановиті команди розробників, які готові приєднатися до створення та впровадження оптимальних рішень у визначених областях. Особливу увагу приділяють розробкам, що передбачають застосування штучного інтелекту в оборонних технологіях.

фото: Генеральний штаб ЗСУ

Про Brave1

Brave1 – це кластер для розвитку військових технологій в Україні, заснований Міністерством цифрової трансформації України, Міністерством оборони України, Генеральним штабом Збройних Сил України, Радою національної безпеки і оборони, Міністерством стратегічних галузей України, Міністерством економіки України.

Кластер підтримки був запущений 26 квітня 2023 року. 

Нагадаємо, що Нацбанк випустив монету до роковин Чорнобильської трагедії.

Фото: Генеральний штаб ЗСУ

Читати далі