Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як заощаджувати та інвестувати? П’ять корисних блогів про власні фінанси

Опубліковано

«Якщо ти витрачаєш гроші на те, що тобі не потрібно, то ризикуєш почати продавати те, що тобі необхідно» — застерігає нас американський підприємець та інвестор Уоррен Баффет у книзі «Правила багатства». Щоби такого не сталося краще одразу відкладати частину з отриманого доходу, вести фінанси та заощаджувати.

Ми зібрали українських блогерів, які розповідають про фінансову грамотність, дають корисні поради та лайфхаки, щоби поліпшити фінансове становище й не спокушатися на імпульсивні витрати.

Любомир Остапів — плануємо сімейний бюджет

Відомий фінансист, засновник соціального проєкту фінансової грамотності «Сімейний бюджет», фінансовий радник в iPlan та автор книг Home Finances for Couples, «Любов та бюджет». Любомир веде власний блог про фінанси в Instagram, Facebook та в Youtube. У своїх проєктах він доступно розповідає про заробіток, бюджет, фінанси в Україні. Зокрема, його соціальне медіа «Сімейний Бюджет» допомагає українцям приймати розумні фінансові рішення. Як пишуть на порталі, цього можна досягти, якщо:

  • підвищувати фінансову обізнаність інвесторів;
  • розвивати культуру заощадження та інвестування замість бездумних трат та кредитів;
  • популяризувати здоровий спосіб життя в контексті матеріальних цінностей;
  • показати, що і в Україні можна чесно заробляти хороші гроші, платити податки, планувати освіту дітей та забезпечену старість.

На сайті можна знайти у відкритому доступі корисні фінансові шаблони, наприклад, таблиця ведення доходів та витрат, розрахунок капіталу, калькулятор приватної пенсії.

Порада: якщо маєте заощадження до 200 000 гривень, покладіть на депозит. Так захистите гроші від інфляції. Зараз можна обирати державні банки. 4-5% у доларах, 16‑17% у гривнях — прекрасні ставки.

Назарій Рибінський — відкриваємо інвестиції

Незалежний фінансовий радник, який консультує топменеджерів, фрілансерів, підприємців та людей, які хочуть розібратися у власному бюджеті. Назарій допомагає з плануванням коштів, відкриває інвестиційні плани та брокерські рахунки для створення капіталу.

Хлопець консультує також онлайн, бере участь у бізнес-заходах, зокрема, у бізнес-сніданках «Магія ранку», які проводять у різних містах країни. На них він розповідає про фінансову та інвестиційну грамотність та як управляти грошима в період невизначеності. Розробив курс «Як управляти фінансами так, щоби постійно вистачало на життя, подорожі, цілі, інвестиції».

«За останні 6 років, я бачу, що основне завдання — побудувати клієнтське портфоліо, та обслуговувати клієнтів усе життя. — каже Назарій. — Зробивши достатньо помилок за цей час, я пригадую, як важко бути самостійним консультантом на фрілансі, який намагається перетворити хобі на основну професію, і знайти перших клієнтів.

⠀Читайте також: Які цінні папери продає держава і як можна на них заробити

Я завжди прагнув дивитися на цю сферу не тільки з позиції експертності, а й великої команди експертів. Побудувати компанію твердих спеціалістів, які сформують наш ринок. Ось так і прийшла ідея «перекваліфікуватись» у голові, та збудувати систему, де кожний має свої найважливіші показники».

Порада: якщо дохід 5000 грн, немає сенсу відкладати 10 % і сподіватися на фінансову свободу. Потрібно відкладати в навички збільшення доходів, щоби через шість місяців заробляти 20 000, і з них відкладати вже 10 000 грн.

Олександра Хмельовська — розбираємося в накопичувальному страхуванні

Фінансова та страхова консультантка, підприємиця Олександра Хмельовська до того, як розпочати власну справу, працювала у сфері IT. Майже п’ять років дівчина займається бізнесом у сфері фінансового консалтингу та накопичувального страхування. Автор трьох курсів із фінансової грамотності. Один із них — «Фінансовий інтелект». Учасниця спільноти саморозвитку «Пошуршимо?», на якій проводить відеоуроки, онлайн-трансляції щодо теми заощаджень, оптимізації бюджету та фінансових цілей.

«Я знаю, як кинути перспективну роботу, піти в декрет, почати свій бізнес, коли сину 3 місяці та ні на хвилинку не пошкодувати про це. Бачу свою місію в передаванні знань іншим. І в збагаченні нашої нації через зміну мислення людей. Хочу зробити багатими мільйон людей», — розповідає дівчина.

На сторінці в Instagram вона ділиться, як працювати з блоками, негативним мисленням щодо грошей, для чого потрібен резервний капітал та які книги прочитати в цій сфері.

Шукайте корисну інформацію від Олександри за хештегом #прогроші_melnyk, а рекомендовану літературу за #раджупрочитати_melnyk.

Порада: записувати витрати потрібно тоді, коли ваша фінансова ситуація змінюється (ви стали заробляти більше, чи менше, ніж зазвичай). В такі моменти просто потрібно більше уважності.

Віра Фостяк — ставимо фінансові цілі

Кандидат економічних наук, доцент, фінансовий консультант. Має ступінь PhD та експертність у малому бізнесі. Віра допомагає клієнтам змінити фінансове становище, подумати про майбутнє й розібратися зі своїм бюджетом. А також поставити фінансові цілі та вибрати варіанти інвестування.

На своїй сторінці тренерка час від часу проводить марафони як от «Рахую свої гроші» зі щоденними завданнями для учасників, досвідом Віри та її клієнтів. 

«За 2 роки тренерської діяльності та консультацій я побачила, що людям не вистачає фінансових знань. До того ж частина живе так і каже, що мені вистачить 5000 грн.

Фінансова грамотність полягає в умінні раціонально витрачати свої гроші. Саме раціональні витрати, а не великі заробітки визначають грамотну людину. Можна отримувати хорошу зарплату, але водночас наприкінці місяця стабільно залишатися позичати гроші», — ділиться Віра.

Порада: заробляйте відсотки замість того, щоб їх платити. Проблема боргу чи кредиту полягає в тому, що ви марно витрачаєте гроші, сплачуючи відсотки. Це з’їдає ваші фінанси. Натомість змусьте свої гроші працювати на вас, вкладаючи їх.

Олександра Грудзевич — робимо перші кроки в психології фінансів

Тренерка фінансового успіху. Засновник порталу GоTraining.ua. Фінансовий радник в iPlan. Займається освітніми проєктами з фінансової грамотності. Один із них — «10 запитань фінансовому коучу». Це серіал на порталі «Дія», у якому пояснюють як обирати банк, визначити найкращий вид кредиту та що потрібно знати про депозити.

Читайте також: Антикризовий бюджет родини. Топ-8 порад як оптимізувати фінанси в кризу

У своїх марафонах, курсах, вебінарах та на консультаціях Олександра ділиться інструменти інвестування в Україні. Розповідає в блозі про фінансові пастки та негативні твердження, які заважають заробляти і зважено витрачати кошти. Пояснює, скажімо, що таке психологія фінансів та де знайти гроші, щоби закрити мікропозики. А ще радить, як боротися з обмежувальними стереотипи щодо грошей та багатства.

Порада: слід навчитися жити відповідно до своїх доходів. Так ви матимете 50% для підвищення рівня життя та 50% для досягнення фінансової незалежності.

Суспільство

У Львові відреставрують палац 16 століття за 30 млн гривень

Опубліковано

Національний інститут польської культурної спадщини за кордоном «Полоніка» повністю профінансує реставраційні роботи фасаду палацу Корнякта XVI століття на площі Ринок, 6.

Про це повідомляють у Львівському історичному музеї.

фото: Львівський історичний музей.

Проєкт включає реставрацію фасаду, скульптурного оздоблення, консервацію кованої балюстради та віконної столярки. Наразі вже встановлені риштування на рівні балкону.

У рамках підготовки до реставрації провели перемовини з Інститутом, обстежили фасад, підготували проєктно-кошторисну документацію та погодили її з відповідними органами.

Читати також: Захисник отримав біонічний протез у Львові: фото

Вартість робіт оцінюють у майже 30 мільйонів гривень (2,8 мільйона злотих). Це найдорожчий проєкт в історії «Полоніки», завершення планується до жовтня 2025 року.

У приміщенні палацу розташовані Львівський історичний музей та італійський внутрішній дворик, схожий на типові дворики Флоренції та Риму.

Це другий проєкт на площі Ринок, який музей реалізує з іноземними партнерами. Раніше за фінансової підтримки США було реставровано Чорну кам’яницю.

Нагадаємо, що у Львові скасували рішення про початок навчального року з 19 серпня.

Фото: Львівський історичний музей.

Читати далі

Суспільство

У столиці модернізують Оболонський острів: фото

Опубліковано

Комунальники продовжують облаштовувати Оболонський острів, де наразі встановлюють лавочки та прокладають дерев’яні трапи.

Про це повідомляє пресслужба КМДА.

Фото: КМДА.

Лави розміщують на захисних спорудах уздовж усього пляжу, які слугують перешкодами для видування піску з пляжів або насипання піску на пішохідні доріжки.

Фото: КМДА.

Також комунальники облаштовують дерев’яні трапи навколо захисних споруд. Надалі планують створити підходи до води для маломобільних груп населення.

Читати також: У Києві облаштували новий безбар’єрний наземний пішохідний перехід: фото

У КМДА підкреслили, що облаштування острова відбувається коштом меценатів і без використання коштів з міського бюджету.

Фото: КМДА.

Оболонський острів і новий пішохідний міст уже здобули популярність серед киян і гостей міста. За даними камер відеоспостереження, з моменту відкриття наприкінці травня рекреаційну зону відвідали понад 400 тисяч осіб.

Нагадаємо, що в Україні археологи виявили стародавній посуд віком понад 3000 років: як він виглядає.

Фото: КМДА.

Читати далі

Суспільство

КАІ чи НАУ? Авіаційний університет випустив кавер на пісню репера bbno$ «It boy»: відео

Опубліковано

В межах вступної кампанії НАУ випустив кліп «КАІ чи НАУ». Завдяки стильному і сучасному підходу університет хоче привернути увагу абітурієнтів і бути ближчими до них.

Зараз в Україні триває вступна кампанія. Абітурієнти обирають заклади вищої освіти, де вони хочуть навчатися, а університети намагаються залучити до себе найбільш талановитих вступників.

фото: НАУ

Національний авіаційний університет відійшов від стандартного офіційного спілкування зі вступниками і їхніми батьками. Замість цього комунікаційна команда вирішила говорити з абітурієнтами їхньою мовою. Університет випустив кліп — кавер на пісню It boy канадського співака bbno$ для промоції вступної кампанії, де закликали вступати в НАУ. 

фото: НАУ

«Зараз університети, особливо технічні, мають боротися за студентів. Звісно, абітурієнт обере той ЗВО, який забезпечить якісну освіту. Тому ми в НАУ приділяємо цьому дуже велику увагу: оновлюємо науково-викладацький склад, відкриваємо лабораторії, скоро запустимо кіберполігон і робимо багато крутих практик спільно з провідними інженерними компаніями — все, щоб наші студенти мали багато саме практичного досвіду. Але важливо не тільки те, що ми робимо, але і як комунікуємо. НАУ заговорив мовою молоді. Бо наша вступна кампанія та і вся комунікація має бути не як в класичного державного університету, а як в закладі, а якому протягом наступних 4-5 років студенту буде комфортно», — прокоментувала в.о. ректора НАУ Ксенія Семенова.

Читати також: Вступна кампанія 2024: майже 400 тисяч заяв подано майбутніми бакалаврами

фото: НАУ

Крім цього, в межах вступної кампанії триває розіграш «Моя перша стипендія». Асоціація випускників розігрує 20 стипендій у розмірі 3 тис. грн кожна серед усіх абітурієнтів, які обрали НАУ першим або другим пріорітетом, зареєструвалися в чат-боті та подали оригінали документів. Детальна інформація про розіграш міститься на сайті

Хто працював над кліпом

  • Знімальна група: команда відеопродакшену 2REC;
  • Ідея: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Текст пісні: Олег Прозоров;
  • Виконавець: Олег Прозоров;
  • Оператор: Олександр Левченко;
  • Помічник оператора: Артем Дулько;
  • Режисер: Олег Прозоров;
  • Актор: Євген Лисак;
  • Монтаж: Євген Лисак та Олег Прозоров;
  • Звукорежисер: Максим Кушнір.

Нагадаємо, що вступникам необхідно відслідковувати статус заяв: як це зробити.

Фото: НАУ.

Читати далі