

Суспільство
Як залучити інвестиції в свій проєкт
Кожен бізнесмен під час розвитку свого бізнесу стикається з необхідністю залучити інвестиції у бізнес. Про що необхідно пам’ятати, щоб зацікавити інвестора
Про те, де брати кошти на розвиток, підприємці замислюються на всіх етапах розвитку. Стартапам часто не вистачає коштів на розробку свого першого продукту, підприємці можуть потребувати фінансування для закупівлі нового обладнання або виходу на закордонні ринки. Для цього доводиться регулярно ходити на зустрічі з потенційними інвесторами. Але як правильно себе презентувати? На форумі із назвою Перезавантаження, присвяченому малому і середньому бізнесу, експерт із залучення фінансування В’ячеслав Підлісний розповів про найпоширеніші помилки підприємців при отриманні інвестицій.
В’ячеслав Підлісний
Голова департаменту по роботі з інвесторами Startup.network

В’ячеслав Підлісний
Голова департаменту по роботі з інвесторами Startup.network. Компанія допомагає як початківцям, так і досвідченим підприємцям залучити фінансування для інвестиційних проєктів і бізнесів. В’ячеслав Підлісний працює в компанії близько 5 років і за цей час було залучено близько $ 10 млн переважно від приватних інвесторів. Він провів понад 500 зустрічей з потенційними клієнтами.
«Як я працюю», – розповідає В’ячеслав Підлісний. «Розглядаю близько 50 проєктів, з них виділяю 5-7 гідних уваги. При спілкуванні з інвестором в кращому випадку один з проєктів отримує фінансування, понад 80% – відмовляють », – говорить він. Будь-якому підприємцю цікаво, чому він отримав відмову від інвестора. Але навіть поставивши це питання, дуже рідко відповідь буде правдивою. Але, каже В’ячеслав Підлісний, він спілкується і з підприємцями, і з інвесторами і часто може обговорити причини відмови для фінансування. Він вирішив перерахувати основні помилки бізнесменів.
Складно говоримо про свої продукти
Один із прикладів – приходить підприємець і каже, що створює платформу по автоматизації маркетингу. І починає розповідати про конкурентів. Інвестор не завжди розуміє, який біль, цінність стоїть за конкретною проблемою. І це може призвести до негативного рішення. Існує проста істина: якщо чогось не розуміємо, ми в це не віримо і не інвестуємо. Дуже добре в такій ситуації працює приклад кейсів, коли розбирають, як ринок працював без цього конкретного рішення, і як буде працювати з ним.
Не потрібно продавати свій продукт інвестору
Інвестор не є клієнтом стартапу. Він їм може бути, але це не основне завдання. Деякі підприємці беруть свою продуктову презентацію і будують на її основі свою доповідь. Це не працює. Інвестор повинен прийняти рішення, інвестувати в проєкт чи ні. Це рішення завжди раціональне.
У своїх доповідях підприємці часто розповідають про компанії, які займаються тим самим або схожим бізнесом. Але коли проєкт представляється інвестору, йдеться трохи про інше. Якщо підприємець спілкується з інвестором, який просто хоче вкласти гроші, то він конкурує з усім ринком та іншими інвестиційними інструментами. Зараз інвестор крім ОВДП (облігації внутрішньої позики, які випускає держава – авт.) і депозитів, які є помірно ризиковими вкладами, може кредитувати бізнес під заставу. Ставки складають від 18% до 24% річних в доларах, а якщо інвестор бере бізнес в управління – то вони зростають до 60%.
Підприємець збирався побудувати елітний дитячий садок, знайшов людей, викладачів і вже почав записувати дітей в групи. Інвестору сподобалися цифри і ми стали розбирати розрахунки, які підприємцю готували фахівці. Але коли почали питати, чи враховані податки на зарплату та інші податки – він поплив. Інвестор відмовився вкладати гроші в цей проєкт.
Інвестори готові вкладати в бізнес з окупністю рік-півтора. Тому якщо стартап приходить до інвестора і обіцяє дохід 5-15% річних, то такий проєкт навіть не розглядатимуть. Дуже важливо враховувати реальну конкурентну ситуацію в Україні. Ми не в Європі, у нас немає таких дешевих кредитів і вони не так просто видаються. Коли підприємець йде до інвестора, важливо це враховувати.
Розрахунок фінансової моделі
Іноді ми стикаємося з проєктами, у яких взагалі немає ніяких розрахунків. Під час презентації інвестори можуть сказати: «Ми купуємо товар за 100 умовних одиниць, продаємо – за 120. Наш дохід – 20 умовних одиниць». Якщо презентувати інвестору в такому вигляді, без детальних розрахунків, то ніяких переговорів не буде. Тут мова йде не про стартапи, а про реальний бізнес.
Інвестори в першу чергу хочуть бачити розрахунки. Наведу приклад. Підприємець збирався побудувати елітний дитячий садок, знайшов людей, викладачів і вже почав записувати дітей в групи. Інвестору сподобалися цифри і ми стали розбирати розрахунки, які підприємцю готували фахівці. Але коли почали питати, чи враховані податки на зарплату та інші податки – він поплив. Інвестор відмовився вкладати гроші в цей проєкт. Він сказав, що не зможе працювати з підприємцем, який не розбирається у власних розрахунках.
Ще один приклад – підприємці створили фінстартап. Інвестор погодився вкласти в них гроші тільки тому, що йому сподобалася ця продумана модель. Важливі цифри і вміння про них розповісти на пальцях.
Говорити про те, про що не питали
Це дуже поширена помилка. Під час переговорів краще сказати менше, ніж більше. Це банальна річ. Але все, про що ми говоримо, створює в голові іншої людину образ. Наприклад, у підприємця може бути один образ стільця, а у інвестора – інший. Марно й казати про більш складні речі. Якщо про щось конкретне не запитали безпосередньо, то краще промовчати. Є маса прикладів, коли на етапі укладання договорів, розслабившись, підприємець більше розповідав про свій бізнес і про своє життя. Після цього інвестор відмовлявся вкладати гроші в проєкт. Час було витрачено даремно.
Інвестиції у бізнес знайти не завжди легко
Перші гроші підприємці часто займають у своїх друзів і знайомих. Це досить швидкий спосіб залучення фінансування. Але проходить час і бізнесменові необхідно не $ 20-40 тис., а $ 100 тис. До нас періодично приходять і кажуть, що необхідно знайти $ 300 тис. за місяць. «За місяць ми йому фінансування не знайшли. Я скажу чесно, іноді можна взагалі не знайти кошти », – В’ячеслав Підлісний.
Дуже складно знайти фінансування, коли чек піднімається зі $ 100-150 тис. до $ 500-600 тис. У період, коли ще немає впевненої виручки. Чому? Якщо залучення $ 50-100 тис. – це ранній раунд, які виділяють фізичні особи – бізнес-ангели, то більшу суму треба залучати у великих інвесторів. Але багато хто з них на етапі, коли ще немає стабільного доходу, хочуть придивитися до продукту. Цей період вважається найскладнішим. Наприклад, є кейс стартапу, який добре розвивається, але йому потрібне фінансування на суму $ 500 тис. Вони шукали більше двох років. Поки не доросли і не стали цікавими великим гравцям.
Як довго доведеться шукати інвестиції? Кошти в розмірі до $ 50 тис. можна залучити в період від тижня до трьох місяців. Якщо мова йде про $ 300-500 тис., то це займає від півтора до 18 місяців.
Підготуватися до питань
Перед тим, як приходити на зустріч з інвесторами, важливо подумати над питаннями, які вони можуть задати. Відповісти необхідно, як мінімум, на три важливих питання: «Навіщо і кому це потрібно», «Чому у вас це вийде – ваша команда, досвід», «Чому варто інвестувати саме зараз». Третє питання – найскладніше, тому до відповіді на нього потрібно підготуватися особливо ретельно.
Суспільство

«Мед мінних полів» від Saatchi & Saatchi Ukraine за підтримки Міністерства закордонних справ України, агропромислової компанії Kernel і в кооперації з Dronarium Ukraine отримав золоту нагороду Cannes Lions 2025. Це перша «золота» статуетка для України на одному з найпрестижніших фестивалів креативності.
Про це повідомив міністр закордонних справ Андрій Сибіга.
Проєкт привертає увагу до проблеми замінування в Україні і покликаний залучити міжнародну допомогу для розмінування територій.
«Український контекст завжди унікальний. Наша публічна дипломатія вкотре доводить, що вона може набувати абсолютно нових сенсів і форматів заради великої мети», — зазначив Сибіга.
Читайте також: Митці з України здобули низку нагород на міжнародному фестивалі анімації у Франції
Про фестиваль
Cannes Lions — щорічний міжнародний фестиваль креативності, який відбувається в місті Канни з 1954 року. Це один із найпрестижніших заходів у галузі реклами та креативних комунікацій, що збирає професіоналів з усіх куточків світу. У межах фестивалю проводяться конкурси в численних категоріях, а переможці отримують відомі статуетки «Лева» за найінноваційніші та найвпливовіші проєкти.
Нагадаємо, що українське шоу «Холостяк» із Тереном отримало нагороду «Каннських левів».
Фото: фейсбук-сторінка Андрія Сибіги
Суспільство

21 червня о 05:54 рятувальники виявили 5-річного Кирила, який залишався у лісі понад три доби. Хлопчика знайшли завдяки дрону Спеціального авіаційного загону ДСНС.
Про це повідомили в ДСНС Івано-Франківщини.
Кирило зник увечері 17 червня в лісовому масиві поблизу села Троїця на Коломийщині. Пошуки тривали цілодобово: до операції долучилися рятувальники з чотирьох областей — Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Хмельницької, а також курсанти Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Поліціянти, військові, волонтери та місцеві жителі шукали хлопчика на площі понад 5,5 тисячі гектарів, доповнювали пошук дрони (8 902 гектари) та водолази (12 водойм на 7 700 м² і 155 гектарів прибережної зони).
На місці працював міжвідомчий штаб і психолог ДСНС, який підтримував родину Кирила під час пошуків. Хлопчик живи, його передали медикам.
Опубліковано Головне управління ДСНС України в Івано-Франківській області Пʼятниця, 20 червня 2025 р.
Нагадаємо, що у Києві відшукали собаку, який урятував господаря під час обвалу під’їзду.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка ДСНС Івано-Франківщини
Суспільство

У Києві знайшли собаку, який урятував свого господаря Олексія під час обвалу під’їзду 17 червня. У той день пес Річард злякався удару ракети та змусив хлопця бігти за ним. Завдяки цьому Олексій покинув місце, де обвалився його під’їзд.
Про це повідомила Катерина Лісова, бабуся хлопця.
Як розповіла жінка у фейсбуці, її онук поїхав на пошуки чотирилапого у Київ, до місця свого зруйнованого житла. Разом із собою Олексій взяв і молодшого брата. Хлопці домовилися розділитися для пошуків Річі.
Поки брати їхали в район, де загубився чотирилапий, бабусі Катерині небайдужі надіслали фото собаки, схожого на Річарда.
«Скинула знімок Олексію, і він, побачивши його, відразу з радістю закричав: «Мі-і-і-й!..». Тож відразу побігли удвох з братом у напрямку гаражного кооперативу «Ветеран» на Берестейській», — переповідає Катерина Лісова. Жінка зауважила, що це досить далеко від місця зникнення Річарда.
Читайте також: У Києві серед завалів після ракетного обстрілу знайшли живого котика (ФОТО)
Того ж вечора Олексій разом зі своїм другом-рятівником поїхали до мами в Коростень. Там на них чекала вся родина.
«Це саме той момент, коли навіть гіркі думки про втрату житла відступили на задній план. І це, напевно, зрозуміло. Інакше б не відгукнулось стільки людей на цю дивовижну подію. В українців є щось особливе в їхньому характері: на фоні стількох втрат, жертв вони не перестають бути Людьми. В будь-якій ситуації», — описує Катерина вдячність тим, хто відгукнувся на прохання допомоги у пошуках.
Нагадуємо, що у Львові рятувальники ДСНС витягли кошеня, що впало у вузьку трубу.
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Катерини Лісової