Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як залучити інвестиції в свій проєкт

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Кожен бізнесмен під час розвитку свого бізнесу стикається з необхідністю залучити інвестиції у бізнес. Про що необхідно пам’ятати, щоб зацікавити інвестора

Про те, де брати кошти на розвиток, підприємці замислюються на всіх етапах розвитку. Стартапам часто не вистачає коштів на розробку свого першого продукту, підприємці можуть потребувати фінансування для закупівлі нового обладнання або виходу на закордонні ринки. Для цього доводиться регулярно ходити на зустрічі з потенційними інвесторами. Але як правильно себе презентувати? На форумі із назвою Перезавантаження, присвяченому малому і середньому бізнесу, експерт із залучення фінансування В’ячеслав Підлісний розповів про найпоширеніші помилки підприємців при отриманні інвестицій.

В’ячеслав Підлісний

Голова департаменту по роботі з інвесторами Startup.network

В'ячеслав Підлісний
В’ячеслав Підлісний

Голова департаменту по роботі з інвесторами Startup.network. Компанія допомагає як початківцям, так і досвідченим підприємцям залучити фінансування для інвестиційних проєктів і бізнесів. В’ячеслав Підлісний працює в компанії близько 5 років і за цей час було залучено близько $ 10 млн переважно від приватних інвесторів. Він провів понад 500 зустрічей з потенційними клієнтами.

«Як я працюю», – розповідає В’ячеслав Підлісний. «Розглядаю близько 50 проєктів, з них виділяю 5-7 гідних уваги. При спілкуванні з інвестором в кращому випадку один з проєктів отримує фінансування, понад 80% – відмовляють », – говорить він. Будь-якому підприємцю цікаво, чому він отримав відмову від інвестора. Але навіть поставивши це питання, дуже рідко відповідь буде правдивою. Але, каже В’ячеслав Підлісний, він спілкується і з підприємцями, і з інвесторами і часто може обговорити причини відмови для фінансування. Він вирішив перерахувати основні помилки бізнесменів.

Складно говоримо про свої продукти

Один із прикладів – приходить підприємець і каже, що створює платформу по автоматизації маркетингу. І починає розповідати про конкурентів. Інвестор не завжди розуміє, який біль, цінність стоїть за конкретною проблемою. І це може призвести до негативного рішення. Існує проста істина: якщо чогось не розуміємо, ми в це не віримо і не інвестуємо. Дуже добре в такій ситуації працює приклад кейсів, коли розбирають, як ринок працював без цього конкретного рішення, і як буде працювати з ним.

Не потрібно продавати свій продукт інвестору

Інвестор не є клієнтом стартапу. Він їм може бути, але це не основне завдання. Деякі підприємці беруть свою продуктову презентацію і будують на її основі свою доповідь. Це не працює. Інвестор повинен прийняти рішення, інвестувати в проєкт чи ні. Це рішення завжди раціональне.

У своїх доповідях підприємці часто розповідають про компанії, які займаються тим самим або схожим бізнесом. Але коли проєкт представляється інвестору, йдеться трохи про інше. Якщо підприємець спілкується з інвестором, який просто хоче вкласти гроші, то він конкурує з усім ринком та іншими інвестиційними інструментами. Зараз інвестор крім ОВДП (облігації внутрішньої позики, які випускає держава – авт.) і депозитів, які є помірно ризиковими вкладами, може кредитувати бізнес під заставу. Ставки складають від 18% до 24% річних в доларах, а якщо інвестор бере бізнес в управління – то вони зростають до 60%.

Підприємець збирався побудувати елітний дитячий садок, знайшов людей, викладачів і вже почав записувати дітей в групи. Інвестору сподобалися цифри і ми стали розбирати розрахунки, які підприємцю готували фахівці. Але коли почали питати, чи враховані податки на зарплату та інші податки – він поплив. Інвестор відмовився вкладати гроші в цей проєкт.

Інвестори готові вкладати в бізнес з окупністю рік-півтора. Тому якщо стартап приходить до інвестора і обіцяє дохід 5-15% річних, то такий проєкт навіть не розглядатимуть. Дуже важливо враховувати реальну конкурентну ситуацію в Україні. Ми не в Європі, у нас немає таких дешевих кредитів і вони не так просто видаються. Коли підприємець йде до інвестора, важливо це враховувати.

Розрахунок фінансової моделі

Іноді ми стикаємося з проєктами, у яких взагалі немає ніяких розрахунків. Під час презентації інвестори можуть сказати: «Ми купуємо товар за 100 умовних одиниць, продаємо – за 120. Наш дохід – 20 умовних одиниць». Якщо презентувати інвестору в такому вигляді, без детальних розрахунків, то ніяких переговорів не буде. Тут мова йде не про стартапи, а про реальний бізнес.

Інвестори в першу чергу хочуть бачити розрахунки. Наведу приклад. Підприємець збирався побудувати елітний дитячий садок, знайшов людей, викладачів і вже почав записувати дітей в групи. Інвестору сподобалися цифри і ми стали розбирати розрахунки, які підприємцю готували фахівці. Але коли почали питати, чи враховані податки на зарплату та інші податки – він поплив. Інвестор відмовився вкладати гроші в цей проєкт. Він сказав, що не зможе працювати з підприємцем, який не розбирається у власних розрахунках.

Ще один приклад – підприємці створили фінстартап. Інвестор погодився вкласти в них гроші тільки тому, що йому сподобалася ця продумана модель. Важливі цифри і вміння про них розповісти на пальцях.

Говорити про те, про що не питали

Це дуже поширена помилка. Під час переговорів краще сказати менше, ніж більше. Це банальна річ. Але все, про що ми говоримо, створює в голові іншої людину образ. Наприклад, у підприємця може бути один образ стільця, а у інвестора – інший. Марно й казати про більш складні речі. Якщо про щось конкретне не запитали безпосередньо, то краще промовчати. Є маса прикладів, коли на етапі укладання договорів, розслабившись, підприємець більше розповідав про свій бізнес і про своє життя. Після цього інвестор відмовлявся вкладати гроші в проєкт. Час було витрачено даремно.

Інвестиції у бізнес знайти не завжди легко

Перші гроші підприємці часто займають у своїх друзів і знайомих. Це досить швидкий спосіб залучення фінансування. Але проходить час і бізнесменові необхідно не $ 20-40 тис., а $ 100 тис. До нас періодично приходять і кажуть, що необхідно знайти $ 300 тис. за місяць. «За місяць ми йому фінансування не знайшли. Я скажу чесно, іноді можна взагалі не знайти кошти », – В’ячеслав Підлісний.

Дуже складно знайти фінансування, коли чек піднімається зі $ 100-150 тис. до $ 500-600 тис. У період, коли ще немає впевненої виручки. Чому? Якщо залучення $ 50-100 тис. – це ранній раунд, які виділяють фізичні особи – бізнес-ангели, то більшу суму треба залучати у великих інвесторів. Але багато хто з них на етапі, коли ще немає стабільного доходу, хочуть придивитися до продукту. Цей період вважається найскладнішим. Наприклад, є кейс стартапу, який добре розвивається, але йому потрібне фінансування на суму $ 500 тис. Вони шукали більше двох років. Поки не доросли і не стали цікавими великим гравцям.

Як довго доведеться шукати інвестиції? Кошти в розмірі до $ 50 тис. можна залучити в період від тижня до трьох місяців. Якщо мова йде про $ 300-500 тис., то це займає від півтора до 18 місяців.

Підготуватися до питань

Перед тим, як приходити на зустріч з інвесторами, важливо подумати над питаннями, які вони можуть задати. Відповісти необхідно, як мінімум, на три важливих питання: «Навіщо і кому це потрібно», «Чому у вас це вийде – ваша команда, досвід», «Чому варто інвестувати саме зараз». Третє питання – найскладніше, тому до відповіді на нього потрібно підготуватися особливо ретельно.

Суспільство

У Дніпрі відкрили артпростір «Модуль тимчасовості» (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

У Дніпрі почав працювати артпростір «Модуль тимчасовості» (MOT). Там представлені роботи українських та світових художників.

Відео з відкриття опублікували на інстаграм-сторінці dniprotourist.

Як пишуть організатори, артпростір у Дніпрі працює на площі Героїв Майдану. Упродовж лютого-травня 2023 року він стояв на Контрактовій площі у Києві.

Читайте також: «Ми – русофоби, які пропагують українську культуру». Як перетворити книгарню на успішний бізнес? Кейс київського закладу «Сенс»

Про МОТ

MOT — двоповерховий тимчасовий культурний простір, побудований з 27 контейнерів-модулів, де  показують роботи світових та українських художників. Серед українців участь у проєкті беруть Жанна Кадирова, Марія Куліковська, Роман Мінін, Олексій Кондаков і Нікіта Кравцов.

З міжнародних митців — французькі художники JR та Zevs, стрітарт художник Vhils, американський скульптор Марк Дженкінс, південнокорейська артистка KIMSOOJA, індійський авангардист Субодх Гупта та лос-анджелеський художник Клеон Петерсон.

Читайте також«Купуєш мапу в Німеччині, а там Крим – спірна територія». Українець викрив масштабну ІПСО росіян в Європі. Як йому це вдалося

Мета проєкту — привернути увагу до України та зібрати кошти на відновлення культурних установ, постраждалих внаслідок російської агресії.

Як працюватиме у Дніпрі?

Простір працюватиме 2–25 червня з 13:00 до 20:00 у будні та з 11:00 до 20:00 у вихідні. У дні проведення спеціальних івентів графік роботи може змінюватися.

Виручені кошти спрямують на відновлення культурних пам’яток, що постраждали внаслідок російської агресії.

Нагадаємо, на Google Arts&Culture представили оцифровані експонати музею історії України.

Також ми розповідали, що у Полтаві презентували унікальні картини, намальовані монтажною піною.

Фото: instagram.com/mot.object.

Читати далі

Суспільство

Аеророзвідники К-2 знищили замаскований у лісі ворожий гранатомет АГС-17 (ВІДЕО)

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

Аеророзвідники бойової групи К-2 знищили гранатомет АГС-17, який окупанти намагалися замаскувати у лісі.  

Відео опублікували у телеграм-каналі К2 54 ОМБр.

Наші бійці розповіли, що 30-мм гранати, випущені із гранатомета АГС-17, завдають великих клопотів на полі бою. В саме тому є однією з пріоритетних цілей.

«Маскування в “зеленці” цього разу не допомогло окупантам і з цього гранатомета вони більше не постріляють. Дуже влучні скиди від розрахунку аеророзвідників К-2», — йдеться у повідомленні.

Дивіться відеоІсторія українського снайпера, на якого безуспішно полюють окупанти

Про К2 54 ОМБр

Розвідувальна бойова група К2 належить до 54-ї окремої механізованої бригади імені гетьмана Івана Мазепи — це з’єднання механізованих військ України, що підпорядковане оперативному командуванню «Схід». З 6 травня 2020 року бригада має почесну назву на честь Івана Мазепи — українського військового, політичного і державного діяча.

Нагадаємо, дрон-камікадзе бойової групи К2 спалив ворожий танк.

Окрім того, аеророзвідники бойової групи К2 захопили ворожу рацію за допомогою дрона та змогли скористатися оперативною інформацією окупантів.

Фото: t.me/k_2_54.

Читати далі

Суспільство

У Херсоні литовські волонтери долучитися до облаштування укриттів

Опубліковано

Підтримай ШоТам

ШоТам – медіа, яке допомагає зберігати спокій навіть під час війни. Кожна наша публікація – це привід пишатися нашою армією, волонтерами та кожним українцем. А кожен твій донат – це внесок у боротьбу на інформаційному фронті.

До облаштування укриттів у Херсоні доєдналися литовські волонтери з благодійного фонду «Корона князів Острозьких».

Про це повідомили у пресслужбі Херсонської обласної військової адміністрації.

Зазначається, що литовська організація БФ «Корона князів Острозьких» надала допомогу в вигляді мобільних меблів для сховищ.

Це сучасні, функціональні та екологічно безпечні меблі. Вони будуть забезпечувати комфортний простір для херсонців в укриттях.

Стільці, лавочки, ліжка та столи є розбірними та збираються без цвяхів. Вони не розсипаються і не розпадаються з часом, що є важливим фактором в умовах сховища.

Читайте також: Як нам нав’язали чужу історію, або Чому одесити не знають своїх справжніх героїв

Про фонд

Благодійний фонд «Корона Князів Острозьких» був створений у 2016 році громадським діячем Робертасом Габуласом за підтримки посольства Литви в Україні. Головна мета фонду: відтворення культурної спадщини України та Литви, зокрема надгробного пам’ятника князю Константину Івановичу Острозькому в Успенському соборі Києво-Печерської Лаври.

Нагадаємо, «ЛУН місто» запустив інтерактивну мапу закладів з укриттями.

Також ми розповідали, що у Херсоні встановили найбільше укриття в місті — бомбосховище завдовжки 9 метрів і товщиною стін 30 см.

Фото: facebook.com/khoda.gov.ua.

Читати далі

Шопочитати

Суспільство4 дні тому

Вільний фермер? А як це? Пояснює закарпатець, який збудував екохатину в горах і посадив гектари екзотичних дерев

Чи може в Україні існувати куточок землі, де посеред саду з хурми, персиків та інших...

Суспільство1 тиждень тому

«Наші вчителі – ченці з усієї країни». На Чернігівщині пекарня відродила старовинні рецепти монахів. Як це вдалося

Про хліб, створений за старовинними рецептами монахів, у Мені знає чи не кожний місцевий житель....

Суспільство1 тиждень тому

«Чоловіча» справа? Верстатам байдуже на стать. Як я власноруч створила успішний бізнес із лазерної та фрезерної порізки

Наталка Макар у дитинстві мріяла присвятити себе серйозній справі – працювати в політиці. Тепер вона...

Суспільство2 тижні тому

«Рецепт знайшли у покинутій хаті». Як ветеран відроджує контабас – старовинний український напій, забутий в часи «совєтів»

Чули колись про контабас? Це стародавній український алкогольний напій на основі бруньок смородини. Тривалий час...

Продовжити в браузері
Щоб встановити натисни Додати на Початковий екран
Додати на Початковий екран
Додати Як залучити інвестиції в свій проєкт на Початковий екран
Закрити

Для оптимізації роботи на мобільному пристрої додайте ярлик Як залучити інвестиції в свій проєкт на головний екран мобільного пристрою

1) Натисніть кнопку поділитися на панелі меню вашого браузера
2) Натисніть «На Початковий екран».
ШоТам Ми хотіли б показувати вам сповіщення про останні новини та оновлення.
Відхилити
Дозволити сповіщення