Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як залучити інвестиції в свій проєкт

Опубліковано

Кожен бізнесмен під час розвитку свого бізнесу стикається з необхідністю залучити інвестиції у бізнес. Про що необхідно пам’ятати, щоб зацікавити інвестора

Про те, де брати кошти на розвиток, підприємці замислюються на всіх етапах розвитку. Стартапам часто не вистачає коштів на розробку свого першого продукту, підприємці можуть потребувати фінансування для закупівлі нового обладнання або виходу на закордонні ринки. Для цього доводиться регулярно ходити на зустрічі з потенційними інвесторами. Але як правильно себе презентувати? На форумі із назвою Перезавантаження, присвяченому малому і середньому бізнесу, експерт із залучення фінансування В’ячеслав Підлісний розповів про найпоширеніші помилки підприємців при отриманні інвестицій.

В’ячеслав Підлісний

Голова департаменту по роботі з інвесторами Startup.network

В'ячеслав Підлісний
В’ячеслав Підлісний

Голова департаменту по роботі з інвесторами Startup.network. Компанія допомагає як початківцям, так і досвідченим підприємцям залучити фінансування для інвестиційних проєктів і бізнесів. В’ячеслав Підлісний працює в компанії близько 5 років і за цей час було залучено близько $ 10 млн переважно від приватних інвесторів. Він провів понад 500 зустрічей з потенційними клієнтами.

«Як я працюю», – розповідає В’ячеслав Підлісний. «Розглядаю близько 50 проєктів, з них виділяю 5-7 гідних уваги. При спілкуванні з інвестором в кращому випадку один з проєктів отримує фінансування, понад 80% – відмовляють », – говорить він. Будь-якому підприємцю цікаво, чому він отримав відмову від інвестора. Але навіть поставивши це питання, дуже рідко відповідь буде правдивою. Але, каже В’ячеслав Підлісний, він спілкується і з підприємцями, і з інвесторами і часто може обговорити причини відмови для фінансування. Він вирішив перерахувати основні помилки бізнесменів.

Складно говоримо про свої продукти

Один із прикладів – приходить підприємець і каже, що створює платформу по автоматизації маркетингу. І починає розповідати про конкурентів. Інвестор не завжди розуміє, який біль, цінність стоїть за конкретною проблемою. І це може призвести до негативного рішення. Існує проста істина: якщо чогось не розуміємо, ми в це не віримо і не інвестуємо. Дуже добре в такій ситуації працює приклад кейсів, коли розбирають, як ринок працював без цього конкретного рішення, і як буде працювати з ним.

Не потрібно продавати свій продукт інвестору

Інвестор не є клієнтом стартапу. Він їм може бути, але це не основне завдання. Деякі підприємці беруть свою продуктову презентацію і будують на її основі свою доповідь. Це не працює. Інвестор повинен прийняти рішення, інвестувати в проєкт чи ні. Це рішення завжди раціональне.

У своїх доповідях підприємці часто розповідають про компанії, які займаються тим самим або схожим бізнесом. Але коли проєкт представляється інвестору, йдеться трохи про інше. Якщо підприємець спілкується з інвестором, який просто хоче вкласти гроші, то він конкурує з усім ринком та іншими інвестиційними інструментами. Зараз інвестор крім ОВДП (облігації внутрішньої позики, які випускає держава – авт.) і депозитів, які є помірно ризиковими вкладами, може кредитувати бізнес під заставу. Ставки складають від 18% до 24% річних в доларах, а якщо інвестор бере бізнес в управління – то вони зростають до 60%.

Підприємець збирався побудувати елітний дитячий садок, знайшов людей, викладачів і вже почав записувати дітей в групи. Інвестору сподобалися цифри і ми стали розбирати розрахунки, які підприємцю готували фахівці. Але коли почали питати, чи враховані податки на зарплату та інші податки – він поплив. Інвестор відмовився вкладати гроші в цей проєкт.

Інвестори готові вкладати в бізнес з окупністю рік-півтора. Тому якщо стартап приходить до інвестора і обіцяє дохід 5-15% річних, то такий проєкт навіть не розглядатимуть. Дуже важливо враховувати реальну конкурентну ситуацію в Україні. Ми не в Європі, у нас немає таких дешевих кредитів і вони не так просто видаються. Коли підприємець йде до інвестора, важливо це враховувати.

Розрахунок фінансової моделі

Іноді ми стикаємося з проєктами, у яких взагалі немає ніяких розрахунків. Під час презентації інвестори можуть сказати: «Ми купуємо товар за 100 умовних одиниць, продаємо – за 120. Наш дохід – 20 умовних одиниць». Якщо презентувати інвестору в такому вигляді, без детальних розрахунків, то ніяких переговорів не буде. Тут мова йде не про стартапи, а про реальний бізнес.

Інвестори в першу чергу хочуть бачити розрахунки. Наведу приклад. Підприємець збирався побудувати елітний дитячий садок, знайшов людей, викладачів і вже почав записувати дітей в групи. Інвестору сподобалися цифри і ми стали розбирати розрахунки, які підприємцю готували фахівці. Але коли почали питати, чи враховані податки на зарплату та інші податки – він поплив. Інвестор відмовився вкладати гроші в цей проєкт. Він сказав, що не зможе працювати з підприємцем, який не розбирається у власних розрахунках.

Ще один приклад – підприємці створили фінстартап. Інвестор погодився вкласти в них гроші тільки тому, що йому сподобалася ця продумана модель. Важливі цифри і вміння про них розповісти на пальцях.

Говорити про те, про що не питали

Це дуже поширена помилка. Під час переговорів краще сказати менше, ніж більше. Це банальна річ. Але все, про що ми говоримо, створює в голові іншої людину образ. Наприклад, у підприємця може бути один образ стільця, а у інвестора – інший. Марно й казати про більш складні речі. Якщо про щось конкретне не запитали безпосередньо, то краще промовчати. Є маса прикладів, коли на етапі укладання договорів, розслабившись, підприємець більше розповідав про свій бізнес і про своє життя. Після цього інвестор відмовлявся вкладати гроші в проєкт. Час було витрачено даремно.

Інвестиції у бізнес знайти не завжди легко

Перші гроші підприємці часто займають у своїх друзів і знайомих. Це досить швидкий спосіб залучення фінансування. Але проходить час і бізнесменові необхідно не $ 20-40 тис., а $ 100 тис. До нас періодично приходять і кажуть, що необхідно знайти $ 300 тис. за місяць. «За місяць ми йому фінансування не знайшли. Я скажу чесно, іноді можна взагалі не знайти кошти », – В’ячеслав Підлісний.

Дуже складно знайти фінансування, коли чек піднімається зі $ 100-150 тис. до $ 500-600 тис. У період, коли ще немає впевненої виручки. Чому? Якщо залучення $ 50-100 тис. – це ранній раунд, які виділяють фізичні особи – бізнес-ангели, то більшу суму треба залучати у великих інвесторів. Але багато хто з них на етапі, коли ще немає стабільного доходу, хочуть придивитися до продукту. Цей період вважається найскладнішим. Наприклад, є кейс стартапу, який добре розвивається, але йому потрібне фінансування на суму $ 500 тис. Вони шукали більше двох років. Поки не доросли і не стали цікавими великим гравцям.

Як довго доведеться шукати інвестиції? Кошти в розмірі до $ 50 тис. можна залучити в період від тижня до трьох місяців. Якщо мова йде про $ 300-500 тис., то це займає від півтора до 18 місяців.

Підготуватися до питань

Перед тим, як приходити на зустріч з інвесторами, важливо подумати над питаннями, які вони можуть задати. Відповісти необхідно, як мінімум, на три важливих питання: «Навіщо і кому це потрібно», «Чому у вас це вийде – ваша команда, досвід», «Чому варто інвестувати саме зараз». Третє питання – найскладніше, тому до відповіді на нього потрібно підготуватися особливо ретельно.

Суспільство

Гітарист українського походження став Послом миру

Опубліковано

Званням “Посол миру” нагородили у Будапешті гітариста-віртуоза, що має українське походження, Ференца Берната.

Про це пише Укрінформ.

Після отримання звання Посла миру 17 жовтня на своїй сторінці у Фейсбуці Ференц Бернат написав, що він продовжуватиме свою благодійну місію “з новою силою та ще більшою відданістю”.

Про звання

Посол миру — це звання, яким Федерація всесвітнього миру нагороджує людей, як визнання їхні миротворчі заслуг та доручення місії служити людству заради спільного добробуту.

Посол миру – це людина, яка присвячує себе покликанню, яке зміцнює загальнолюдські, моральні та сімейні цінності, міжконфесійні та міжнаціональні відносини, сприяє оновленню ООН, та створенню культури миру.

Про українця

Ференц Бернат народився в Україні, закінчив з відзнакою Харківський Державний Університет Мистецтв ім. І. П. Котляревського. 

Наразі проживає в Будапешті і є визнаним на міжнародному рівні концертуючим музикантом-віртуозом, композитором та викладачем класичної гітари. Бернат є лауреатом численних державних нагород Угорщини та лауреатом міжнародних музичних конкурсів.

Читайте такожГлобальні зміни в житті. Три історії бізнесменів, які не планували відкривати власну справу

Артист багато років проводить благодійні концерти на допомогу різним організаціям, лікарням, дітям сиротам, тощо. Зокрема в 2014-2015 роках давав ряд концертів на допомогу України.

Він підтримує молоде покоління талановитих музикантів з малозабезпечених сімей, є організатором фестивалів та концертів для молодих талантів. Навіть під час весняного карантину цьогоріч проводив меценатську роботу, а саме заснував всеукраїнський онлайн музичний конкурс “Аpoyando Art” в підтримку молодих талантів України. На цьому конкурсі учасники отримали грошові премії. Маестро планує проводити цей конкурс щороку.

В 2017 році Ференц Бернат обраний почесним членом Асоціації Гітаристів Національної Всеукраїнської Музичної Спілки.

Читайте такожPARTNERS IN CRIME: як не вбити кохання спільним бізнесом

Нагадаємо, українку визнали найкращою спікеркою на міжнародній ІТ-конференції.

Усі фото: ukrinform.ua.

Читати далі

Суспільство

У Львові зробили операцію на серці без жодного розрізу

Опубліковано

У Львові в Клінічній лікарні швидкої допомоги хірурги провели операцію на серці з імплантації транскатетера 80-тирічній пацієнтці без жодного розрізу.

Про це пише Укрінформ.

«У Клінічній лікарні швидкої медичної допомоги відбулася унікальна операція – транскатетерна імплантація аортального клапана. Іншими словами: цілий клапан до серця пацієнтки лікарі доправили без жодного розрізу – через прокол шкіри. Що надзвичайного в операції, крім її надсучасності? – Коштує вона майже мільйон гривень і таких у всій Україні донині виконано лише кілька!», – написав лікар.

Читайте також: Бізнесмени на візках. Як працює крамничка товарів для людей з інвалідністю

Пацієнтка – 80-річна жителька Львівщини. Як повідомляється, до лікарні потрапила вже у вкрай тяжкому стані – із набряком в ногах і рідиною в легенях. Діагноз: критичний аортальний стеноз. Через вік клапан у її серці “закам’янів”, замість отвору у 3 см, у серці була дірочка розміром 0,8 мм. Через це кров не могла прокачуватися, страждали всі органи.

Операцію зробили фахівці Центру серця та судин під контролем професора Марека Григера з Польщі, який має величезний досвід. У центрі, де він працює, за рік роблять сотню таких втручань. Якщо говорити про сам процес: через маленький прокол у шкірі лікарі ввели протез до стегнової артерії, а потім – у серце.

Читайте такожPARTNERS IN CRIME: як не вбити кохання спільним бізнесом

Пацієнтка опритомніла ще на операційному столі. Оскільки не було розрізу грудної клітини, тривалого наркозу, апарату штучного кровообігу, вона не потребує відновлення і реабілітації. Найближчим часом її планують виписати.

Нагадаємо, у Маріуполі відкрили нове екстрене відділення в лікарні.

Як ми повідомляли раніше, нову амбулаторію сімейної медицини відкриють у Винниках.

Усі фото: ukrinform.ua.

Читати далі

Суспільство

У Дніпрі закінчили реконструкцію центральної алеї парку Писаржевського (ФОТО)

Опубліковано

У Дніпрі в парку імені Писаржевського закінчили реконструкцію центральної алеї. Про це повідомляє пресслужба міської ради.

Як зазначається, алею передусім розширили, замінили пластику всередині – підняли рельєф за рахунок улаштованих зелених пагорбів.

Читайте також: Закинуту територію на Дніпропетровщині перетворюють на комфортний сквер (ФОТО)

Також там виклали 11 тис. квадратних метрів плитки, улаштували навколо алеї бетонні бордюри, зверху оброблені гумою для травмобезпеки, встановили нові лави і урни, уклали 12 тис. квадратних метрів газонів, автоматичну систему поливу.

Зробили клумби, нове сучасне LED-освітлення – світильники освітлюють як саму алею, так і зелену зону, а пам’ятні знаки, що на території алеї, підсвічуються спеціальними ліхтарями.

“Серед іншого застосували деякі елементи в архітектурних рішеннях – зелені пагорби з білим бетоном і вбудованими лавами. З обох сторін алеї встановлені інсталяції для привернення уваги, особливо дітей. Інсталяції у майбутньому можуть змінюватися, оскільки хочемо зробити парк динамічним», – підкреслив заступник директора з благоустрою КП «Міська інфраструктура» Валерій Скляр.

Він також додав, що у парку паралельно триває і реконструкція третьої черги – меморіальної частини, де знаходиться і могила Писаржевського. Частина підготовчих робіт вже виконана і незабаром розпочнуться ремонтні роботи.

Фото: dniprorada.gov.ua

Читати далі

Суспільство

У Франківську відреставрували “будинок з химерами” (ФОТО)

Опубліковано

В Івано-Франківську оновили пам’ятку архітектури – так званий “будинок з химерами” на вулиці Шевченка, 44. Про це повідомляє місцеве видання Курс.

Як зазначається, у будинку колись розташовувалася Українська гімназія №1. Зараз це житловий будинок.

“Тут відреставровано фасад та вхідні двері за рахунок міського бюджету”, – повідомив мер Руслан Марцінків.

Читайте також: У Львові за 3,4 млн грн відреставрують пам’ятку архітектури (ФОТО)

Реставраційні роботи по об’єкту «Реставрація житлового будинку на вул. Шевченка, 44 у місті Івано-Франківську (пам’ятка культурної спадщини місцевого значення, охор. № 385-іф) передбачали капітальний ремонт будинку і реставрацію. 

Будинок виставили на конкурс з очікуваною вартістю 2 046 236,40 грн. Тендер провели 11 вересня. Строк виконання робіт – до 31 жовтня 2020.

Тендер виграла фірма “ЕКСКЛЮЗИВБУД ІФ”, яка запропонувала виконання робіт за 1 840 020 грн.

Фото: kurs.if.ua

Читати далі
Економіка4 хв. тому

У Миколаєві спустили на воду яхту LANA (ФОТО)

Суспільство1 годину тому

Гітарист українського походження став Послом миру

Технології2 години тому

В Україні представили прототип плаваючого авто (ФОТО)

Суспільство3 години тому

У Львові зробили операцію на серці без жодного розрізу

Суспільство4 години тому

У Дніпрі закінчили реконструкцію центральної алеї парку Писаржевського (ФОТО)

Суспільство5 години тому

У Франківську відреставрували “будинок з химерами” (ФОТО)

Суспільство5 години тому

Українці здивували світ черговим ноу-хау – попкорном з амаранту

Суспільство6 години тому

На Франківщині відновили криївку УПА (ФОТО)

Суспільство6 години тому

Український фільм переміг на Варшавському кінофестивалі

Суспільство7 години тому

Львівська поліція отримала нові автомобілі

Суспільство7 години тому

На Дніпропетровщині відкрили новозбудований корпус школи з обсерваторією (ФОТО)

Економіка8 години тому

Із нового терміналу міжнародного аеропорту Запоріжжя відправився перший рейс (ФОТО)

Економіка8 години тому

На околицях Рівного збудують підприємство із виробництва дизайнерських меблів

Технології9 години тому

Дорожнім рухом у Києві керуватиме «штучний інтелект»

Суспільство9 години тому

У Львові запустили сайт відновлених об’єктів історичної спадщини

Суспільство1 тиждень тому

Львівський дизайнер створює красу зі сміття (ВІДЕО)

Суспільство1 тиждень тому

Українці переробляють кавові стаканчики на устілки (ВІДЕО)

Суспільство1 тиждень тому

Як українець автостопом доїхав до станції академіка Вернадського і чим там займався (ВІДЕО)

Суспільство1 тиждень тому

Майстер з Кіровоградщини створив повністю екологічний перший український веломобіль (ВІДЕО)

Суспільство2 тижні тому

Як киянин почав виробляти сидр і перетворив хобі на успішний бізнес

Суспільство2 тижні тому

Як українка заснувала бізнес через суперечку з чоловіком (ВІДЕО)

Суспільство2 тижні тому

Як український бізнес піклується про країну (ВІДЕО)

Суспільство2 тижні тому

У дитячу лікарню Львова завітали супергерої (ВІДЕО)

Суспільство2 тижні тому

Бабуся влаштовує пенсіонерів на роботу нянями (ВІДЕО)

Суспільство2 тижні тому

Два товариші на Львівщині випустили лінійку різнокольорових томатних соків (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як волонтер самотужки перетворив село на казку (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як зробити бізнес на фрешах з… пшениці (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як священник сам пече хліб і роздає нужденним (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Обираємо пальта від українських виробників (ВІДЕО)

Суспільство3 тижні тому

Як український пенсіонер продав майно і став яхтсменом (ВІДЕО)

Тренди

ДОПОМОГА
ШоТам

Підтримай наш проєкт, щоб ми могли надихати ще більше українців змінювати країну.