Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як залучити інвестиції в свій проєкт

Опубліковано

Кожен бізнесмен під час розвитку свого бізнесу стикається з необхідністю залучити інвестиції у бізнес. Про що необхідно пам’ятати, щоб зацікавити інвестора

Про те, де брати кошти на розвиток, підприємці замислюються на всіх етапах розвитку. Стартапам часто не вистачає коштів на розробку свого першого продукту, підприємці можуть потребувати фінансування для закупівлі нового обладнання або виходу на закордонні ринки. Для цього доводиться регулярно ходити на зустрічі з потенційними інвесторами. Але як правильно себе презентувати? На форумі із назвою Перезавантаження, присвяченому малому і середньому бізнесу, експерт із залучення фінансування В’ячеслав Підлісний розповів про найпоширеніші помилки підприємців при отриманні інвестицій.

В’ячеслав Підлісний

Голова департаменту по роботі з інвесторами Startup.network

В'ячеслав Підлісний
В’ячеслав Підлісний

Голова департаменту по роботі з інвесторами Startup.network. Компанія допомагає як початківцям, так і досвідченим підприємцям залучити фінансування для інвестиційних проєктів і бізнесів. В’ячеслав Підлісний працює в компанії близько 5 років і за цей час було залучено близько $ 10 млн переважно від приватних інвесторів. Він провів понад 500 зустрічей з потенційними клієнтами.

«Як я працюю», – розповідає В’ячеслав Підлісний. «Розглядаю близько 50 проєктів, з них виділяю 5-7 гідних уваги. При спілкуванні з інвестором в кращому випадку один з проєктів отримує фінансування, понад 80% – відмовляють », – говорить він. Будь-якому підприємцю цікаво, чому він отримав відмову від інвестора. Але навіть поставивши це питання, дуже рідко відповідь буде правдивою. Але, каже В’ячеслав Підлісний, він спілкується і з підприємцями, і з інвесторами і часто може обговорити причини відмови для фінансування. Він вирішив перерахувати основні помилки бізнесменів.

Складно говоримо про свої продукти

Один із прикладів – приходить підприємець і каже, що створює платформу по автоматизації маркетингу. І починає розповідати про конкурентів. Інвестор не завжди розуміє, який біль, цінність стоїть за конкретною проблемою. І це може призвести до негативного рішення. Існує проста істина: якщо чогось не розуміємо, ми в це не віримо і не інвестуємо. Дуже добре в такій ситуації працює приклад кейсів, коли розбирають, як ринок працював без цього конкретного рішення, і як буде працювати з ним.

Не потрібно продавати свій продукт інвестору

Інвестор не є клієнтом стартапу. Він їм може бути, але це не основне завдання. Деякі підприємці беруть свою продуктову презентацію і будують на її основі свою доповідь. Це не працює. Інвестор повинен прийняти рішення, інвестувати в проєкт чи ні. Це рішення завжди раціональне.

У своїх доповідях підприємці часто розповідають про компанії, які займаються тим самим або схожим бізнесом. Але коли проєкт представляється інвестору, йдеться трохи про інше. Якщо підприємець спілкується з інвестором, який просто хоче вкласти гроші, то він конкурує з усім ринком та іншими інвестиційними інструментами. Зараз інвестор крім ОВДП (облігації внутрішньої позики, які випускає держава – авт.) і депозитів, які є помірно ризиковими вкладами, може кредитувати бізнес під заставу. Ставки складають від 18% до 24% річних в доларах, а якщо інвестор бере бізнес в управління – то вони зростають до 60%.

Підприємець збирався побудувати елітний дитячий садок, знайшов людей, викладачів і вже почав записувати дітей в групи. Інвестору сподобалися цифри і ми стали розбирати розрахунки, які підприємцю готували фахівці. Але коли почали питати, чи враховані податки на зарплату та інші податки – він поплив. Інвестор відмовився вкладати гроші в цей проєкт.

Інвестори готові вкладати в бізнес з окупністю рік-півтора. Тому якщо стартап приходить до інвестора і обіцяє дохід 5-15% річних, то такий проєкт навіть не розглядатимуть. Дуже важливо враховувати реальну конкурентну ситуацію в Україні. Ми не в Європі, у нас немає таких дешевих кредитів і вони не так просто видаються. Коли підприємець йде до інвестора, важливо це враховувати.

Розрахунок фінансової моделі

Іноді ми стикаємося з проєктами, у яких взагалі немає ніяких розрахунків. Під час презентації інвестори можуть сказати: «Ми купуємо товар за 100 умовних одиниць, продаємо – за 120. Наш дохід – 20 умовних одиниць». Якщо презентувати інвестору в такому вигляді, без детальних розрахунків, то ніяких переговорів не буде. Тут мова йде не про стартапи, а про реальний бізнес.

Інвестори в першу чергу хочуть бачити розрахунки. Наведу приклад. Підприємець збирався побудувати елітний дитячий садок, знайшов людей, викладачів і вже почав записувати дітей в групи. Інвестору сподобалися цифри і ми стали розбирати розрахунки, які підприємцю готували фахівці. Але коли почали питати, чи враховані податки на зарплату та інші податки – він поплив. Інвестор відмовився вкладати гроші в цей проєкт. Він сказав, що не зможе працювати з підприємцем, який не розбирається у власних розрахунках.

Ще один приклад – підприємці створили фінстартап. Інвестор погодився вкласти в них гроші тільки тому, що йому сподобалася ця продумана модель. Важливі цифри і вміння про них розповісти на пальцях.

Говорити про те, про що не питали

Це дуже поширена помилка. Під час переговорів краще сказати менше, ніж більше. Це банальна річ. Але все, про що ми говоримо, створює в голові іншої людину образ. Наприклад, у підприємця може бути один образ стільця, а у інвестора – інший. Марно й казати про більш складні речі. Якщо про щось конкретне не запитали безпосередньо, то краще промовчати. Є маса прикладів, коли на етапі укладання договорів, розслабившись, підприємець більше розповідав про свій бізнес і про своє життя. Після цього інвестор відмовлявся вкладати гроші в проєкт. Час було витрачено даремно.

Інвестиції у бізнес знайти не завжди легко

Перші гроші підприємці часто займають у своїх друзів і знайомих. Це досить швидкий спосіб залучення фінансування. Але проходить час і бізнесменові необхідно не $ 20-40 тис., а $ 100 тис. До нас періодично приходять і кажуть, що необхідно знайти $ 300 тис. за місяць. «За місяць ми йому фінансування не знайшли. Я скажу чесно, іноді можна взагалі не знайти кошти », – В’ячеслав Підлісний.

Дуже складно знайти фінансування, коли чек піднімається зі $ 100-150 тис. до $ 500-600 тис. У період, коли ще немає впевненої виручки. Чому? Якщо залучення $ 50-100 тис. – це ранній раунд, які виділяють фізичні особи – бізнес-ангели, то більшу суму треба залучати у великих інвесторів. Але багато хто з них на етапі, коли ще немає стабільного доходу, хочуть придивитися до продукту. Цей період вважається найскладнішим. Наприклад, є кейс стартапу, який добре розвивається, але йому потрібне фінансування на суму $ 500 тис. Вони шукали більше двох років. Поки не доросли і не стали цікавими великим гравцям.

Як довго доведеться шукати інвестиції? Кошти в розмірі до $ 50 тис. можна залучити в період від тижня до трьох місяців. Якщо мова йде про $ 300-500 тис., то це займає від півтора до 18 місяців.

Підготуватися до питань

Перед тим, як приходити на зустріч з інвесторами, важливо подумати над питаннями, які вони можуть задати. Відповісти необхідно, як мінімум, на три важливих питання: «Навіщо і кому це потрібно», «Чому у вас це вийде – ваша команда, досвід», «Чому варто інвестувати саме зараз». Третє питання – найскладніше, тому до відповіді на нього потрібно підготуватися особливо ретельно.

Суспільство

Благодійний проєкт DobroRun на підтримку українських дітей відзначили міжнародною премією

Опубліковано

Благодійний забіг DobroRun на підтримку українських дітей, які борються з раком, отримав золото на церемонії SABRE Awards EMEA 2021.

Про це ШоТам повідомили організатори проєкту.

За інформацією, премія SABRE Awards відзначає найкращі досягнення в галузі брендингу та репутації у світі.

DobroRun – найдушевніший онлайн-забіг країни, у якому учасники можуть подолати обрану дистанцію по-різному (пробігти, пройти, проїхати) з будь-якого місця України та світу та допомогти онкохворим дітям.

Як долучитися?

Цього року благодійний забіг DobroRun відбудеться 11 вересня.

Читайте також: Качова музика та вечори біля моря. Вісім фестивалів цього літа для справжніх музичних фанів

Щоб взяти участь, потрібнозареєструватися та зробити благодійний внесок на сайті dobrorun.tabletochki.org

Минулого року учасники DobroRun зібрали понад 1 мільйон гривень для підопічних фонду «Таблеточки» та допомогли 400 дітям отримати життєво необхідні ліки і шанс на здорове дитинство.

У 2020 році до забігу долучилися добрі бігуни з 21 області України та 16 країн світу.

Стежити за новинами про DobroRun можна у Facebook, Instagram, Telegram.

Нагадаємо, Бумбокс дав благодійний концерт у столичному сквері Небесної сотні.

Головне фото: 4mama.ua.

Читати далі

Суспільство

У Чернігові виготовили 200-метровий рушник-оберіг у стародавній техніці

Опубліковано

У Чернігівському обласному центрі народної творчості завершилася робота з виготовлення до Дня Конституції полотняного 200-метрового рушника0берега.

Про це повідомили у пресслужбі Центру творчості.

Рушник вийшов шириною 2,2 м, оздобленого у стародавній техніці вибійки.

Рушник створювли упродовж 15-денного майстер класу по вибійці.

Читайте такожУкраїнське село – це не тільки руїна! “Сільські” історії від ШоТам, які надихають

Під час цих 15 днів «Обласний центр народної творчості» відвідали представники 57 об’єднаних територіальних громад, міські громадські організації національно-культурних товариств, голови та заступники обласної державної адміністрації, обласної та районної рад, депутати обласних, районних, міських та селищних рад, волонтери та всі охочі.

Читайте також: Качова музика та вечори біля моря. Вісім фестивалів цього літа для справжніх музичних фанів

Рушник презентуют 28 червня 2021 року об 11.00 на в’їзді до Чернігова біля Катеринської церкви на трасі Київського напрямку. Запрошують усіх охочих.

Унікалька техніка

Вибійка (чи набійка) – це декорування тканини шляхом відбивання на полотні різноманітних візерунків та орнаментів за допомогою спеціальних різьблених дощок, форм чи дерев’яних штампів. Ця техніка була популярна серед бідного сільського населення України, вона дозволяла зробити тканину схожою на фабричну.

Читайте такожМосяжництво, ткацтво і лозоплетіння: 7 брендів, які відроджують традиції

Нагадаємо, у США показали неймовірно красиві українські строї.

Як ми повідомляли раніше, у Карпатах діти розробили екскурсію з танцями і колядками.

Усі фото: onmckim.com.ua; woodcarving-artmars.blogspot.com.

Читати далі

Суспільство

З’явилися фото відновленої мозаїки на центральному автовокзалі у Києві

Опубліковано

У мережі з’явилися фото відреставрованої модерністської мозаїки на центральному автовокзалі столиці.

Світлини оприлюднили на фейсбук-сторінці Фонду збереження культурної спадщини Ади Рибачук і Володимира Мельниченка.

Нагадаємо, нещодавно мозаїку вимили від бруду та пилу після реконструкції.

Читайте також«Який світ ми залишимо дітям?» Сім українських кліпів, які говорять про важливе

«Тепер на кожному фрагменті мозаїки відбиваються промені світла, підкреслюючи їх красу. Впевнені, що незабаром ви переконаєтесь в цьому самі, а поки — пропонуємо переглянути невеличкий фотозвіт», – йдеться у повідомленні.

Довідка

Центральний автовокзал – головний автовокзал столиці України. Його побудували в 1957–1961 роках за проектом архітекторів Авраам Мілецького, Ігоря Мельника та Едуарда Більського.

Читайте також: Як будують транзитне транспортне кільце навколо Львова (ФОТО)

У 1960–1961 роках Ада Рибачук та Володимир Мельниченко зробили для інтер’єрів вокзалу мозаїчні керамічні панно. На них зображені київські пейзажі, автотраси, автомобілі й автобуси.

Нагадаємо, відреставрували Домініканський собор у Львові.

Як ми повідомляли раніше, на Харківщині відреставрують історичну будівлю комори в музеї Сковороди.

Усі фото: facebook.com/arwmheritage.

Читати далі
document.addEventListener('DOMContentLoaded', () => { setTimeout(function(){ }, 3500); }); setTimeout(function(){