Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як залучати гранти на креативні проекти + перелік грантодавців

Опубліковано

З 19 по 21 вересня у Києві відбувся IV Форум Креативних Індустрій. Це найкреативніша бізнес-подія осені, яка протягом трьох днів об’єднала понад 170 експертів із 16 сегментів креативних індустрій та близько 1500 відвідувачів. Команда ШоТам не могла оминути цю подію та побувала на виступі спікерів. Експерт фінансової ради Українського культурного фонду Людмила Гуляєва, яка була одним із спікерів третього дня форуму, розказала про принципи залучення грантових коштів та дала поради щодо успішного написання грантової заявки.

Людмила Гуляєва

Кандидат економічних наук, доцент Академії праці, соціальних відносин і туризму. Експерт у сфері грантів. Експерт фінансової ради Українського культурного фонду. Керівник міжнародного грантового проекту Модуль Жана Моне “Фінансовий сектор ЄС як рушій сталого розвитку” програми ЄС “ЕРАЗМУС+”.  Також є засновницею освітнього центру “Financial Literacy Hub”. та віце-президентом ГО “Ліга інвестиційного розвитку України”.

Голодний чи ситий художник?

Незалежно від того, де ви працюєте і чим займаєтесь – вашій організації необхідні ресурси для розвитку. Якщо ви хочете долучити фінанси, то робіть це самі, або долучайте тих, хто вам в цьому допоможе. Якщо у вас творча роботі і немає часу і бажання займатись документацією, залученням коштів, то зрозумійте, чи підходить вам статус “голодний художник”.

Кожна організація має три варіанти джерел фінансування.

1. Власний капітал
. У цьому випадку ви можете, або вкласти власні кошти, або знайти того, хто прийде у вашу організацію та вкладе гроші. Звісно, у цьому є великий плюс: безстроковість, плата залежно від фінансового результату, не треба повертати кошти. Та є й мінус – той, хто приходить у ваш проект хоче керувати процесом.

2. Позиковий капітал. Часто під свої проекти ми беремо кредити, але тут є ризик, що можна втратити своє майно. Тому що кредити даються на певний строк, ці кошти потрібно повертати, а плата залежить від фінансового результату. Але, порівняно з першим варіантом, кредитор не має права долучатись до управління бізнесом. 

3. Гранти. Цей варіант як окрема складова дуже сильно виграє. Тому що це безповоротна фінансова допомога. Але тут немає такого. що ви зараз швиденько всі напишете заявки і поїдете відпочивати на Мальдіви. Сучасні грантодавці потребують конкретних результатів. Отже, гранти мають два великі плюси: донор не має права управляти вашим проектом і кошти повертати не потрібно, якщо ви виконали результати проекту.

Гранти допоможуть вам реалізувати власні ідеї. Але, якщо ви сподіваєтесь тільки на грант, то це призведе до того, що ваша організація може не стабільно розвиватись. Чому? Ніхто не може гарантувати того, що ви виграєте грант. Та і сам процес складний. Якщо ви у лютому подали заявку, лише в серпні дізнаєтесь отримали грант чи ні. Тому не варто сподіватись тільки на донорські кошти. Серед мінусів грантів: 

  • Цільове спрямування. Гроші можна використати тільки на реалізацію проекту
  • Висока конкуренція
  • Будьте готові мати певний запас коштів.

Є сайти з актуальною інформацією про різні гранти. Серед них найбільш популярні “Гурт”, “Громадський простір”, “Велика ідея”, Всеукраїнська організація сільських і селищних рад, Mladinfo, “Культурне партнерство”.

Є програми разові, а є фонди, які постійно підтримують різні сфери (в кінці статті можна ознайомитись з переліком грантових програм, – авт.). Можна підписатись на ці сайти, або самі організації і отримувати актуальну інформацію про програми.

Тепер трішки порад

Важливі події проводити пізніше

Бувають затримки грантодавців з виділенням грошей. Тому, якщо ви пишете, що проект починається з вересня, завжди на перші місці ставте якісь підготовчі зустрічі, дослідження, організацію. Чому? Бо скоріше за все, грошей спочатку ви ще не матимете і тоді важливі заплановані події доведеться перекривати своїми коштами.

Не боятися провалів

Чим більший ви професіонал в грантах, тим важче переживати невдачі. Негласна статистика каже, що виграє 1 з 10 проектів. Якщо ви не отримали грант – це не означає, що у вас поганий проект. Подавайтесь і вдруге, і втретє. Намагайтесь дати відповіді на всі питання у заяві. Правильно чи ні – хай судить експерт. Головне – не залишайте пропущені рядки. 

Якісна іноземна мова не є вирішальним фактором

У мене, наприклад, не ідеальна англійська, але я пишу серйозні грантові заяви. Не бійтесь, намагайтесь писати. Краще погана англійська, але розуміння проекту. І пишіть просто, короткими фразами. Експерти, що оцінюють грантові заявки – найчастіше не носії англійської. З України найпростіше податись з грантів українського культурного фонду. Чому? Бо заявка українською мовою та й реагують швидко.

Сила у партнерстві

В Україні часто нехтують цим правилом і думають, як це ми будемо ділити гроші з кимось. Тут треба розуміти, що є проекти індивідуальні, де подається одна організація, а є партнерські. Багато грантодавців зацікавлені, щоб було партнерство і у своїх проектах навіть, якщо ви один подавач – варто написати, що у мене є контакти різних організацій і ми можемо з ними співпрацювати. Як знайти партнера? Шукайте нестандартні підходи. Не уникайте публічних заходів. У європейських грантів є спеціальні форуми, де шукають партнерів. І можна і себе туди внести, і внести партнерів.

Інноваційна ідея та вміння показати її цінність

Ідея має бути прописана конкретно. Якщо ви хочете зробити виставу, напишіть, чим ваша вистава краща від інших і в чому цінність для цільової аудиторії. Потрібно вміти коротко презентувати свій проект. 

Типові помилки:

  • “Не скажу, бо ідею вкрадуть”
  • “ Для чого рахувати бюджет, все одно потім буде так, як домовимося з інвестором”.

Полюбіть числа та конкретику

Часто використовують загальні фрази: якісний, дорогий, дешевий. Але порівняно з чим? Дешевший на скільки? Кількісно вимірюйте свої результати (багато, мало, краще, ліпше – не підходить. На 2% Або на 10 000 доларів, або 100 учасників). Опишіть свій ринок та підготуйте бізнес-план.

Конкуренти є завжди! Покажіть свою унікальність!

Не полінуйтесь подивитись, що схоже роблять ваші колеги і покажіть, у чому ви кращі та чому унікальні.

Консультанти – не гарантія

Консультанти вам допоможуть розібратись з усіма аспектами грантових програм. Ви можете самі, якщо маєте час, але чи маєте його? До того ж це свіжий погляд зі сторони на свій бізнес. Ви краще зосереджуйтесь на стратегічних задачах, інше віддайте на аутсорс. Консультант дає гарантії успіху, але, якщо він каже, що ви точно виграєте – не вірте. У більшості грантів все централізовано і вони розглядають проекти навіть не знаючи, хто автор.

Кожна грантова заявка – унікальна, бо різні організації просять по різному написати. Але там обов’язково має бути мета, цілі (розбита на частини мета) і завдання (як саме будуть виконуватись цілі). Головне – не боятись і пробувати знову і знову. 

Коментарі

Суспільство

Як біотехнологиня та вчителька мотивують жінок змінювати професії (ВІДЕО)

Опубліковано

Біотехнологиня та вчителька пішли зі своїх робіт, щоби розвивати прифронтове Запоріжжя. А тепер попри обстріли навчають молодь урбаністики, а жінок — робототехніки. Повну історію героїнь ми розказали на ютуб-каналі ШоТам.

Історія героїнь випуску

Світлана Мамай готувала дітей до успішного складання ЗНО у приватній школі. Та її цілі змінилися, коли на Запоріжжя полетіли ракети, а на околицях точилися бої. Тоді одразу зупинили навчання, а Світлана бачила себе лише у волонтерстві.

«Усе було досить сумбурно — невідомо, що далі. Розгублені діти, розгублена певною мірою я, втрата соціальних напрацювань, які в мене були. Тобто те, що в мене було важливим у викладанні — взаємодія з людьми, це енергетика, яку ти можеш отримувати, — воно повністю зникло», — поділилася культурна менеджерка ГО «Молодь Онлайн» Світлана Мамай.

Читайте також: Підприємець із Вінниці відкрив енергонезалежну реберню на воді (ВІДЕО)

Фото: ютуб-канал ШоТам

У волонтерському штабі вона зустріла Анастасію Торянік, яка полишила роботу в біотехнологічній кампанії, аби надавати гуманітарну допомогу. Світлана та Анастасія спрацювалися і скоро опікувалися волонтерськими групами.

Та невдовзі ГО, яка координувала штаб, припинила роботу. Колежанки опинилися перед вибором: повертатися до звичних справ чи повністю йти в активізм. Тож вони долучилися до ГО «Молодь Онлайн», якій саме бракувало лідерок.

Тепер Анастасія організовує навчання для молоді Запоріжжя, а Світлана займається урбаністикою.

Відео: ютуб-канал ШоТам

Про те, як активістки розвивають громадське життя у власному місті, дивіться повне відео на ютуб-каналі ШоТам. Це відео створили завдяки підтримці Уряду Канади в межах проєкту «Голос жінок і лідерство Україна», що впроваджує Український Жіночий Фонд.

Раніше ми писали, як режисерка відкрила власну кіностудію: 17 років до мрії (ВІДЕО).

Фото: ютуб-канал ШоТам

Коментарі

Читати далі

Суспільство

В Україні презентували стрічку «Сімейний альбом» про родинну історію Голодомору й війни (ВІДЕО)

Опубліковано

У столичному кінотеатрі «Жовтень» 21 листопада презентували документальну стрічку «Сімейний альбом». Його зняла режисерка Марина Ткачук у партнерстві з Музеєм Голодомору та Українським культурним фондом.

Про це повідомили у Міністерстві культури та стратегічних комунікацій.

У фільмі досліджують історичні паралелі, які є між геноцидом росії під час Голодомору 1932–1933 років і в період повномасштабної війни.

Фото: пресслужба МКСК

Читайте також: У Сикстинській капелі та Папських апартаментах створили вісім українських аудіогідів (ФОТО)

«Прем’єра відбулася за участі творчої команди та головної героїні стрічки — британської фотохудожниці Самари Пірс. Її прадід, австрійський інженер Александр Вінербергер став випадковим свідком Голодомору в Харкові 1933 року. Йому вдалося таємно сфотографувати жертв трагедії і передати ці світлини за кордон. Вінербергер прагнув донести світу правду про геноцид українців і зупинити його», — написали в МКСК. 

Коли Самара віднайшла камеру свого прадіда та альбом із фотографіями з України, вона переосмислила свій творчий шлях. Жінка вирушила на Харківщину через 90 років після Голодомору, аби засвідчити сучасні прояви геноциду проти українського народу. 

Відео: ютуб-канал Планети кіно

Читайте також: Столичному театру на Подолі присвоїли ім’я його засновника: що про нього відомо

У міністерстві зазначають, що фільм «Сімейний альбом» уперше представили у світі на ювілейному Варшавському міжнародному кінофестивалі 13 жовтня 2024 року. 

Цей фільм уже озвучили п’ятьма мовами:

  • англійською;
  • польською;
  • німецькою;
  • французькою;
  • іспанською.

Фільм «Сімейний альбом» здобув перемогу на Мистецькому конкурсі державного підприємства «Мультимедійна платформа іномовлення України» у 2023 році. Стрічку створила компанія «Гуд Монінг Дістрібьюшн».

Нагадаємо, що орган із труб і уламків ракет звучатиме на вокзалі у Львові.

Фото обкладинки: ютуб-канал Планети кіно

Коментарі

Читати далі

Суспільство

8 фото Марка Залізняка, які розкривають Голодомор та інші злочини «совєтів» проти українців

Опубліковано

В об’єктив фотографа з Донеччини Марка Залізняка потрапила національна трагедія українського народу, а сам митець, даючи настанови своєму синові-фотографу, казав: «Сину, не міняй цю хорошу справу на рублі. Знімай: те, що сьогодні — рядовий знімок, то завтра буде історією»… І сьогодні його світлини дійсно стали історією, яку тепер неможливо замовчати.

Редакція ШоТам створила добірку фотографій 1930-х років від Марка Залізняка, яка варта вашої уваги.

Біографія фотографа

Марко Залізняк — фотоаматор з хутора Романівка на Донеччині, залишив фотолітопис руйнування українського села Вдале наприкінці 1920-х – на початку 1930-х років. На його знімках увічнено моменти колективізації, розкуркулювання, знищення майна селян, відбирання хліба та виселення до Сибіру.

Фото: архів Покровського історичного музею

Залізняк вже з 12-річного віку захоплювався фотографією. Під час Голодомору йому пропонували стати фотографом у НКВС, але він відмовився. Щоб врятувати сім’ю від голоду, він обміняв свої нагороди з Першої світової війни на два пуди хліба та вивіз їх з Романівки. Пізніше він працював на будівництві заводу у Гришиному, але змушений був повернутися до Романівки внаслідок конфлікту з головою сільської ради.

У 1934 році Залізняк був засуджений за руйнування та крадіжку колгоспної пасіки, але справу закрито після апеляції та зняття звинувачення.

Фотографії Марка Залізняк стали основою для створення документальних фільмів про Голодомор, таких як «Миттєвість нашого життя», «Симфонія Донбасу», «Голодомор» та інших. Ці знімки мають велике значення у збереженні історичної правди про Голодомор, їх використовують у підручниках, монографіях та інших джерелах.

8 фото, що доводять злочини «совєтів»

  1. Розкуркулена сім’я біля свого будинку в с. Удачне Донецької області. 30-ті рр. ХХ століття
Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

2. Розкуркулювання селянина П. Масюка. Село Удачне Донецької області. 1934 рік

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

3. Члени товариства зі спільного обробітку землі перевозять комору розкуркуленого селянина П. Ємця до загальної комори. 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

4. Збирання замерзлої картоплі на Донеччині. 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

5. Розкулачені селяни села Вдале Червоноармійського району Донецької області, 1930-ті роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

6. Доставка майна розкуркулених селян на бригадний двір у селі Удачне Гришинського району Донецької області, 1932 рік

фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

7. Народне гуляння біля гойдалок у селі Гришине Донецької області, 1930-і роки

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

8. Збір зернових за допомогою лобогрійки на хуторі Романівському Гришинського району Донецької області. На передньому плані — Марія Леонтьєвна Воробйова, 1930 рік

Фото: фонди ЦДКФФА України імені Г. С. Пшеничного

Коментарі

Читати далі