Колонки
Як діяти волонтерам під час надзвичайних ситуацій? 5 порад після поїздки на Херсонщину
6 червня росіяни підірвали дамбу Каховської ГЕС. Одразу ж із Києва, Одеси, Харкова та інших міст на Херсонщину вирушили каравани волонтерів з гуманітарною допомогою та обладнанням, щоб допомогти військовим і рятувальникам евакуювати якомога більше людей і тварин, забезпечивши їм гідний тимчасовий прихисток.
Разом із нашими друзями – благодійним фондом Civil Resistance and Assistance Foundation – ми вирушили на Херсонщину й пробули там три дні. І оскільки у війні з росіянами ніхто не може бути певний, що більше масштабних катастроф не трапиться, вирішили зробити замітку з декількома порадами для волонтерів, як діяти в надзвичайних ситуаціях. Вони допоможуть скооперуватися з рятувальними службами, убезпечити себе та допомогти якомога більшій кількості людей.
1. Контактуйте й співпрацюйте з місцевими ДСНС і військовими
Дорога з Києва (підставте будь-яке інше місто) до Херсонщини та Миколаївщини займає час. Поки волонтери доїдуть до місця призначення, частина потреб, які були на часі пару годин тому, будуть уже неактуальними. І навпаки – можуть загостритися інші питання.
Щоби бути максимально ефективними, варто звʼязуватися з місцевими рятувальними службами. Більшість людей, які волонтерять системно, є в чатах волонтерів: там можна знайти або прямі контакти, або того, у кого вони є.
Читайте також: Як ми можемо допомогти довкіллю відновитися після катастрофи на Каховській ГЕС
Разом з фондом BrotherHood ми звʼязалися й працювали напряму з управлінням ДСНС у Херсонській області. Служба одразу надала нам список нагального профільного обладнання з потрібними характеристиками. Купували, зокрема, човни, зарядні станції, навіть кусачки. За нашими спостереженнями, приблизно у 70% моторних човнів ламалися гвинти, тож довозили і їх.
2. Не намагайтеся в самодіяльність під час евакуацій
Волонтери сильно допомагали з евакуацією людей і тварин. Але щоби зберегти життя собі, а отже допомогти більшій кількості людей, варто завжди координуватися з військовими та ДСНС. Основна причина – треба знати, куди плисти. Під водою опинилися дерева, дорожні знаки та інші перепони, які могли пошкодити човен, а заразом обладнання, яке перевозили.
3. Обовʼязково носіть захисне спорядження
Постійні обстріли з боку росіян вимагають посиленої пильності. Носіть бронежилети, каски й інші засоби безпеки. На волонтерів розраховують багато людей, і ми не можемо їх підвести.
4. Критично мисліть і їдьте не лише в обласні центри
Про надзвичайні події найчастіше ми чуємо в новинах і від знайомих. Специфіка медіапростору така, що насамперед згадують найбільші міста, але околиці, найімовірніше, теж потребують допомоги.
Коли російські війська підірвали дамбу ГЕС, медіапростір одразу заполонили згадки про Херсон і Нову Каховку, але топити почало і Миколаївщину, наприклад, Снігурівку, і херсонські Токарівку, Микільське та інші села.
Щоби зрозуміти, де ще та яка потрібна допомога, скористайтеся порадою з волонтерськими чатами. Там ви зможете почути тих, хто вже прибув на місце, і, знову ж, знайти контакти ДСНС.
5. Запасіться їжею на 2-3 дні
Критичні ситуації вимагають спонтанних дій. Навіть якщо ви плануєте лише одноденний виїзд, у найкращому випадку зможете передати решту продуктів тим, хто їх потребує. Якщо ж виникне неочікувана потреба залишитися – будете готові. І головне – бережіть себе! Наш із вами шлях іще дуже довгий, щоб зійти з нього через необережність.
Це авторська колонка. Публікація відображає особисті думки автора, що можуть не співпадати з позицією редакції ШоТам. Усі фото в матеріалі належать автору.
Колонки
Статистика проєкту
- за програмою «Власна справа» — видали 19 000 мікрогрантів на 4,5 мільярда гривень;
- на розвиток переробних підприємств — видали 779 грантів на 3,9 мільярда гривень;
- на садівництво та розвиток тепличного господарства — видали 240 грантів на 1,1 мільярда гривень;
- ветеранам та членам їхніх родин — видали 1036 грантів на 481 мільйонів гривень.
Коментарі