Суспільство
Як в Україні отримати допомогу після мінно-вибухової травми
Держава забезпечує безоплатну медичну допомогу та подальшу реабілітацію для тих, хто отримав травму. Також українці мають право на отримання статусу інвалідності та пільг. Разом із Програмою розвитку ООН в Україні (UNDP) ШоТам розповідає, як отримати такі послуги.
Як отримати безкоштовну медичну допомогу
Програма медичних гарантій від Національної служби здоров’я України (НСЗУ) – це перелік безкоштовних послуг та ліків, який охоплює всі основні види медичної допомоги: первинну, спеціалізовану, екстрену, паліативну допомогу та реабілітацію. Оплачує ці послуги саме НСЗУ – для цього з лікарнями укладають спеціальний договір. Станом на січень 2024 року такі угоди уклали 3705 медзакладів по всій країні.
Якщо ви чи людина поряд з вами отримала травму, то потрібно викликати бригаду швидкої допомоги за номером 103 або 112. Екстрену меддопомогу включено в перелік безкоштовних послуг. Серед них:
- домедична допомога на місці події;
- встановлення попереднього діагнозу та визначення того, чи потрібна госпіталізація;
- супровід пацієнта/-ки до лікарні;
- консультування.
У будь-якому медичному закладі, який має чинний договір з НСЗУ, пацієнти можуть безкоштовно отримати медичну допомогу у випадку травми. Коли людина з травмою потрапляє в лікарню, для неї стає доступним пакет меддопомоги в стаціонарі, до якого належать:
- лабораторні й інструментальні обстеження;
- знеболення та медикаментозна терапія;
- полегшення, зняття чи усунення симптомів захворювання;
- цілодобовий лікарський та медсестринський догляд;
- хірургічні операції, післяопераційний моніторинг, подальша медикаментозна терапія;
- медична реабілітація в гострому періоді.
Якщо пацієнт лікуватиметься амбулаторно, тобто приходитиме в лікарню для певних процедур, то до пакету медичної допомоги включено огляд лікаря-хірурга чи травматолога, діагностика, лікування травм та подальша реабілітація.
Для тих, хто отримав травми внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну та потребує складніших операцій чи більш технологічного оснащення, доступна також програма медичної евакуації до клінік Європи. Працівники МОЗ самостійно організовують процес і домовляються з медзакладами за кордоном. Таку заявку можна заповнити на сайті.
Як пройти безкоштовну реабілітацію
Оскільки реабілітація належить до переліку безкоштовних послуг, то люди, які отримали мінно-вибухові травми, теж мають право на цей вид допомоги.
Щоб пройти безкоштовну реабілітацію, потрібно отримати направлення від сімейного лікаря (або терапевта чи педіатра) чи профільного лікаря вториинної ланки, який/яка веде пацієнта, а також обрати медичний заклад. У лікарні для огляду пацієнта/-ки створюють мультидисциплінарну реабілітаційну команду, до якої належать лікарі реабілітаційної медицини, ерготерапевти, протезисти, психологи, медсестри з реабілітації тощо. Ці фахівці обстежують постраждалих і встановлюють діагноз. Потім укладають та узгоджують індивідуальний реабілітаційний план і програму терапії.
Коли починається реабілітація, команда здійснює моніторинг стану пацієнта/-ки, контролює план виконання, за потреби змінює його.
До переліку безкоштовних послуг з реабілітації також належать:
- лабораторні обстеження (клінічний аналіз крові, аналіз на глюкозу та інше);
- інструментальні обстеження (електрокардіографія тощо);
- консультації лікарів інших спеціалізацій за потреби;
- реабілітація в стаціонарі з харчуванням;
- цілодобовий медсестринський догляд;
- психологічна допомога;
- знеболення;
- переведення в інші заклади, якщо потрібна спеціалізована меддопомога;
- навчання родичів догляду за пацієнтом;
- довідки, медичні висновки та направлення на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК).
Крім самої реабілітації, пацієнти, які отримали статус інвалідності, мають право на милиці, крісло колісне, спеціальне ортопедичне взуття, меблі тощо. Їх теж можна отримати безоплатно. Мінсоцполітики створило електронний кабінет для людей з інвалідністю, де можна подавати відповідну заяву онлайн. Паперові заяви приймають у Центрах надання адміністративних послуг та в місцевих органах соціального захисту населення. Також можна звернутися в регіональні відділення Фонду соціального захисту людей з інвалідністю.
Якщо лікарня відмовляється надавати безкоштовні послуги, можна подати скаргу на сайті НСЗУ чи зателефонувати в контакт-центр за номером 16-77.
Люди, які отримали інвалідність внаслідок війни, мають право на допомогу від держави
Українці та українки можуть оформити інвалідність через хворобу, виробничу травму, нещасні випадки тощо. Також є категорія інвалідності внаслідок війни – найчастіше туди потрапляють ветерани, що отримали поранення під час служби. Та згідно з 4 пунктом 7 статті Закону України, окрім учасників бойових дій статус особи з інвалідністю внаслідок війни можуть отримати й цивільні, які отримали поранення «від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння» на території бойових дій.
Допоміжні засоби реабілітації можуть отримати й люди, які не мають статусу інвалідності та проходять реабілітацію. Для цього в стаціонарних реабілітаційних відділеннях чи реабілітаційних центрах створюються кабінети асистивних технологій.
Читайте більше: Як отримати статус інвалідності внаслідок війни. Досвід жителя Чернігівщини та поради від юриста
Люди, які отримали інвалідність, мають право на пенсію чи соціальну допомогу – її розмір залежить від трудового стажу, страхових внесків, доходів сім’ї тощо. Але для тих, хто отримав інвалідність внаслідок війни, такі виплати підвищують на 30-50% залежно від групи інвалідності.
За інформацією Міністерства соціальної політики України, окрім виплат, люди з інвалідністю внаслідок війни мають право на пільги. Серед них:
- 100% знижка на оплату комунальних послуг;
- безкоштовне транспортування маломобільних людей спецтранспортом або соціальним таксі до лікарні, адміністративних установ, реабілітаційного чи соціального центру;
- безкоштовні ліки, протезування;
- щорічне медичне обстеження із залученням потрібних фахівців;
- безплатний проїзд міським, приміським та міжміським транспортом (за наявності посвідчення);
- позачерговий безоплатний капітальний ремонт власних будинків і квартир.
Матеріал створено в партнерстві з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні та за підтримки Уряду Японії. Серія публікацій реалізується в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною». Думки, висловлені тут, належать авторам і не обов’язково відображають точку зору UNDP в Україні чи Уряду Японії.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі