Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як в Україні отримати допомогу після мінно-вибухової травми

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.


Історії, які ми тут зібрали, є прикладом лідерства для підприємиць та активісток. Попри війну, ці жінки відкривають чи продовжують бізнес, волонтерять і мотивують волонтерити.

Держава забезпечує безоплатну медичну допомогу та подальшу реабілітацію для тих, хто отримав травму. Також українці мають право на отримання статусу інвалідності та пільг. Разом із Програмою розвитку ООН в Україні (UNDP) ШоТам розповідає, як отримати такі послуги.

Як отримати безкоштовну медичну допомогу

Програма медичних гарантій від Національної служби здоров’я України (НСЗУ) – це перелік безкоштовних послуг та ліків, який охоплює всі основні види медичної допомоги: первинну, спеціалізовану, екстрену, паліативну допомогу та реабілітацію. Оплачує ці послуги саме НСЗУ – для цього з лікарнями укладають спеціальний договір. Станом на січень 2024 року такі угоди уклали 3705 медзакладів по всій країні.

Якщо ви чи людина поряд з вами отримала травму, то потрібно викликати бригаду швидкої допомоги за номером 103 або 112. Екстрену меддопомогу включено в перелік безкоштовних послуг. Серед них:

  • домедична допомога на місці події;
  • встановлення попереднього діагнозу та визначення того, чи потрібна госпіталізація;
  • супровід пацієнта/-ки до лікарні;
  • консультування.

У будь-якому медичному закладі, який має чинний договір з НСЗУ, пацієнти можуть безкоштовно отримати медичну допомогу у випадку травми. Коли людина з травмою потрапляє в лікарню, для неї стає доступним пакет меддопомоги в стаціонарі, до якого належать:

  • лабораторні й інструментальні обстеження;
  • знеболення та медикаментозна терапія;
  • полегшення, зняття чи усунення симптомів захворювання;
  • цілодобовий лікарський та медсестринський догляд;
  • хірургічні операції, післяопераційний моніторинг, подальша медикаментозна терапія;
  • медична реабілітація в гострому періоді.

Якщо пацієнт лікуватиметься амбулаторно, тобто приходитиме в лікарню для певних процедур, то до пакету медичної допомоги включено огляд лікаря-хірурга чи травматолога, діагностика, лікування травм та подальша реабілітація.

Для тих, хто отримав травми внаслідок повномасштабного вторгнення Росії в Україну та потребує складніших операцій чи більш технологічного оснащення, доступна також програма медичної евакуації до клінік Європи. Працівники МОЗ самостійно організовують процес і домовляються з медзакладами за кордоном. Таку заявку можна заповнити на сайті.

Як пройти безкоштовну реабілітацію

Оскільки реабілітація належить до переліку безкоштовних послуг, то люди, які отримали мінно-вибухові травми, теж мають право на цей вид допомоги. 

Щоб пройти безкоштовну реабілітацію, потрібно отримати направлення від сімейного лікаря (або терапевта чи педіатра) чи профільного лікаря вториинної ланки, який/яка веде пацієнта, а також обрати медичний заклад. У лікарні для огляду пацієнта/-ки створюють мультидисциплінарну реабілітаційну команду, до якої належать лікарі реабілітаційної медицини, ерготерапевти, протезисти, психологи, медсестри з реабілітації тощо. Ці фахівці обстежують постраждалих і встановлюють діагноз. Потім укладають та узгоджують індивідуальний реабілітаційний план і програму терапії. 

Джерело: Міністерство охорони здоров’я України

Коли починається реабілітація, команда здійснює моніторинг стану пацієнта/-ки, контролює план виконання, за потреби змінює його.

До переліку безкоштовних послуг з реабілітації також належать:

  • лабораторні обстеження (клінічний аналіз крові, аналіз на глюкозу та інше);
  • інструментальні обстеження (електрокардіографія тощо);
  • консультації лікарів інших спеціалізацій за потреби;
  • реабілітація в стаціонарі з харчуванням;
  • цілодобовий медсестринський догляд;
  • психологічна допомога;
  • знеболення;
  • переведення в інші заклади, якщо потрібна спеціалізована меддопомога;
  • навчання родичів догляду за пацієнтом;
  • довідки, медичні висновки та направлення на лікарсько-консультативну комісію (ЛКК).

Крім самої реабілітації, пацієнти, які отримали статус інвалідності, мають право на милиці, крісло колісне, спеціальне ортопедичне взуття, меблі тощо. Їх теж можна отримати безоплатно. Мінсоцполітики створило електронний кабінет для людей з інвалідністю, де можна подавати відповідну заяву онлайн. Паперові заяви приймають у Центрах надання адміністративних послуг та в місцевих органах соціального захисту населення. Також можна звернутися в регіональні відділення Фонду соціального захисту людей з інвалідністю.

Якщо лікарня відмовляється надавати безкоштовні послуги, можна подати скаргу на сайті НСЗУ чи зателефонувати в контакт-центр за номером 16-77.

Люди, які отримали інвалідність внаслідок війни, мають право на допомогу від держави

Українці та українки можуть оформити інвалідність через хворобу, виробничу травму, нещасні випадки тощо. Також є категорія інвалідності внаслідок війни – найчастіше туди потрапляють ветерани, що отримали поранення під час служби. Та згідно з 4 пунктом 7 статті Закону України, окрім учасників бойових дій статус особи з інвалідністю внаслідок війни можуть отримати й цивільні, які отримали поранення «від вибухових речовин, боєприпасів і військового озброєння» на території бойових дій.   

Допоміжні засоби реабілітації можуть отримати й люди, які не мають статусу інвалідності та проходять реабілітацію. Для цього в стаціонарних реабілітаційних відділеннях чи реабілітаційних центрах створюються кабінети асистивних технологій.

Читайте більше: Як отримати статус інвалідності внаслідок війни. Досвід жителя Чернігівщини та поради від юриста

Люди, які отримали інвалідність, мають право на пенсію чи соціальну допомогу – її розмір залежить від трудового стажу, страхових внесків, доходів сім’ї тощо. Але для тих, хто отримав інвалідність внаслідок війни, такі виплати підвищують на 30-50% залежно від групи інвалідності.

За інформацією Міністерства соціальної політики України, окрім виплат, люди з інвалідністю внаслідок війни мають право на пільги. Серед них:

  • 100% знижка на оплату комунальних послуг;
  • безкоштовне транспортування маломобільних людей спецтранспортом або соціальним таксі до лікарні, адміністративних установ, реабілітаційного чи соціального центру;
  • безкоштовні ліки, протезування;
  • щорічне медичне обстеження із залученням потрібних фахівців;
  • безплатний проїзд міським, приміським та міжміським транспортом (за наявності посвідчення);
  • позачерговий безоплатний капітальний ремонт власних будинків і квартир.

Матеріал створено в партнерстві з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні та за підтримки Уряду Японії. Серія публікацій реалізується в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною». Думки, висловлені тут, належать авторам і не обов’язково відображають точку зору UNDP в Україні чи Уряду Японії.

Коментарі

Суспільство

В Одесі активісти демонтували зображення Леніна: «Не має жодної культурної цінності»

Опубліковано

У ніч на 7 вересня в Одесі на площі було демонтовано зображення Леніна та радянську зірку.

Світлини з місця події опублікував громадський діяч Дем’ян Ганул на своїй сторінці у Facebook.

фото: Дем’ян Ганул

Він наголосив, що ці символи не охороняються законом і не мають культурної цінності.

Читати також: Активісти реставрують мозаїку на дитячій художній студії імені Осташинського: фото та як подопомгти

На фото Ганул стоїть поруч з активістом Владиславом Балінським. У своєму дописі Ганул зазначив: «В Одесі впав Ленін, проходив повз, в шоці з цієї новини. А я просив владу зняти його толерантно, ну влада не завжди чує громадськість».

Нагадаємо, що в Києво-Печерській лаврі встановлять пам’ятник Івану Мазепі з «Курчем»: фото.

Фото: Дем’ян Ганул.

Коментарі

Читати далі

Суспільство

На Netflix вийде документальний фільм «Яремчук: Незрівнянний світ краси»

Опубліковано

11 вересня на Netflix вийде документальний фільм студії Knife! Films «Яремчук: Незрівнянний світ краси».

Про це повідомляється Netflix.ua.

Усі, хто має підписку на стримінговий сервіс, зможуть переглянути стрічку, яка розповідає про невідомі факти з біографії Назарія Яремчука — «першої української попзірки» та народного артиста УРСР. У фільмі зібрані спогади рідних, друзів і колег про легендарного виконавця.

Читати також: Понад ₴10 мільйонів у прокаті: фільм про Яремчука став найкасовішим в Україні

«Завдяки безмежному таланту, ентузіазму й праці Назарій Яремчук зробив українську пісню модною й відомою по всьому світу», — зазначають автори проєкту.

Фільм «Яремчук: Незрівнянний світ краси» встановив рекорд як найкасовіша документальна стрічка в Україні, зібравши 9,9 мільйона гривень за три вікенди прокату. Це більше, ніж результат фільму «20 днів у Маріуполі» Мстислава Чернова, який зібрав дев’ять мільйонів гривень.

Нагадаємо, що Такфлікс випускає добірку короткого метру «Літувати».

Фото: «Яремчук: Незрівнянний світ краси».

Коментарі

Читати далі

Суспільство

Українські безпілотники ГУР тепер можуть знищувати цілі на відстані до 1800 км

Опубліковано

Головне управління розвідки України (ГУР) отримало нову зброю — ударні безпілотники, здатні вражати цілі на відстані до 1800 кілометрів.

Про це повідомив начальник ГУР Кирило Буданов, зазначивши, що над розвитком цих дронів працюють найкращі фахівці, зокрема спеціалісти самого ГУР.

«Ці ударні безпілотники використовуються для ураження аеродромів та російських об’єктів, які «працюють на війну», — підкреслив Буданов. — «Військові аеродроми, які є джерелом постійної загрози для мирних українських міст, здригаються від повітряних атак».

Читати також: Уряд спрощує доступ до ринку вибухівки для українських виробників зброї

До повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року в Україні не було виробництва ударних далекобійних безпілотників. Однак із початком війни ринок дронів в Україні зріс у рази.

Однією з причин цього зростання стало обмеження з боку західних партнерів, які не дозволяють Україні використовувати свою зброю для ударів углиб території РФ. Це стимулювало розвиток вітчизняного виробництва далекобійних дронів, які стали важливою частиною української оборони та атакуючого потенціалу.

Нагадаємо, що в Україні відкрили офіс протимінної діяльності ДСНС: які у нього функції.

Фото: ДП «КБ Південне».

Коментарі

Читати далі