Суспільство
Як українська школярка впроваджує розумне споживання пластику у Вінниці
Марія Ошовська – вінницька десятикласниця – вмовила через соціальні мережі шість місцевих кав’ярень пропонувати клієнтам з власним горнятком знижки або печиво, передає Veжа.
Акція, ініційована дівчиною в рамках місяця Землі, триватиме впродовж квітня. Наразі Марія Ошовська домовилися із такими закладами як: PicNic, Americano, Bricks, Mr Brown Coffee, Basilic, Tambur Coffee.
Що мотивувало ініціаторку?
Дівчина прагне, аби власники бізнесу та їхні працівники ставилися адекватно до людей, котрі купують каву в свої горнятка.
“Спочатку боялася купувати у свою тару та думала, що продавці дивитимуться на мене, як на божевільну або ж ставитимуться з агресією. Кожен може щось змінити і не потрібно залучати великі корпорації та компанії”, – ділиться дівчина.
Як дівчину підтримали кав’ярні?
Кожна кав’ярня обирала, яким чином підтримати акцію та заохотити клієнтів до зменшення використання одноразових стаканчиків: хтось робив знижку, а інші – пригощали печивом.
Читайте також: Українка виробляє глиняні горнятка для напоїв на виніс замість одноразових
Чому продовжують використовувати одноразові горнятка?
Як виявилося, багато маленьких кав’ярень змушені використовувати паперові стаканчики через застарілі санітарні норми. Тетяна Головко – співласниця кав’ярні PicNic – пояснює:
“Існуючі санітарні норми щодо використання багаторазового посуду (кераміка, скло та ін.) маленький заклад просто фізично не може їх виконати та змушений використовувати одноразовий посуд. Ці вимоги були досить обґрунтованими для великої радянської їдальні, але неадекватні для дрібного підприємця: для використання кераміки та скла потрібно окреме приміщення, де митиметься посуд, а відповідно – це ще одна людина в штат”.
Перегляд цих норм, їх послаблення та збільшення частки відповідальності закладу стали б великим кроком у напрямку екологічного споживання, говорить пані Тетяна.
“Мені дуже хотілося б не використовувати у кав’ярні одноразовий посуд і дана акція буде стимулом для того, аби все більше вінничан мали власні горнятка, – сподівається вона. – Сама ходжу лише з власним горнятком і розповідаю дівчатам-баристам, чому паперові стаканчики шкідливі”.
Читайте також: Худнути з допомогою сміття: як переселенка впроваджує новий екологічний тренд
Проте, на жаль, не у всіх кав’ярнях бариста усвідомлені в тому, чому паперові горнятка шкідливі і майже ніде не переробляються. Наприклад, в кав’ярні «Americano» на проспекті Космонавтів, бариста Ольга, здивувалася, коли їй пояснили, що ці горнятка насправді не просто паперові, а з додаванням пластику і відповіла: «Бачите, а я не знала».
Марія Ошовська вірить, що розумне споживання стане звичним для вінничан, а людей із напоями у власних горнятках не сприйматимуть дивно.
Примітно, що два роки тому дівчина самостійно організувала у власній школі екологічний проєкт: разом із братом та незнайомою жінкою, на ім’я Надія вони самостійно прибрали парк на Кумбарах.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі