

Технології
Як українська компанія лагідно електромобілізує Україну
Українська компанія ТОКА з 2015 року розвиває мережу заправних станцій для електромобілів з будь-яким типом зарядки. Україні не вистачає розвиненої для електротранспорту інфраструктури, тому ТОКА взялись за вирішення цієї проблеми
Все починалося з двох засновників і 20 станцій
Все починалося з двох засновників і 20 станцій, а сьогодні півтора десятки співробітників обслуговують 75 станцій і понад 2 000 клієнтів.
“Для порівняння: кількість зареєстрованих електромобілів Києва та області на початок серпня 2018-го складала 4 000 одиниць. Втім, ТОКА працює не лише у столиці: станції є в Одесі, Ужгороді, Тернополі, Львові, Краматорську та Новограді-Волинському, і «далі буде»”, – зазначають у компанії.
“Весь світ переконався у тому, що споживання має бути “розумним” і відповідальним, і електромобільність — саме про це”, – наголошує директор ТОКА Стефан Благовісний.
За його словами, головна мета компанії — дати поштовх електромобілям в Україні.
Чому електромобілі?
Дружні до довкілля автівки допомагають зменшувати негативний вплив людини на довкілля.
Окрім того, для більшості українців головним аргументом на користь електромобіля є економія. 100 км дороги на електромобілі обійдуться приблизно в 40 грн, що в рази дешевше за ту саму відстань на машині з ДВЗ.

Читайте також: Україні стрімко росте кількість електрокарів: які моделі популярні?
Зручність у використанні електростанцій
ТОКА розробила дружній інтерфейс як станцій, так і програмного забезпечення.
“Наше обладнання виробляється в Україні, воно повністю сертифіковане і безпечне для будь-якого електромобіля”, – наголошує очільник компанії.
Модульність конструкції ТОКА дозволяє задовольнити будь-які потреби і власників електромобілів, і суб’єктів, які хочуть встановити станцію. Її можна побудувати з потужністю від 10 до 60 кВт, для комерційного використання або ж вуличну, доступну для всіх.
“75 працюючих сьогодні станцій можуть одночасно заряджати понад 150 електромобілів”, – додає Стефан Благовісний.
Мобільний додаток та безпечна безконтактна оплата
Користуватися зарядною станцією можна через мобільний додаток або через картку клієнта, яка видається безкоштовно і поповнюється в терміналі самообслуговування. У мобільному додатку можна побудувати найкоротший маршрут до станції зарядки, перевірити, чи вільна станція, дізнатися, як триває зарядка машини і побачити статистику по статусу зарядки.
Читайте також: Дві українські траси обладнають електрозаправками
Користувач, який вперше під’єднується до станцій ТОКА встановлює додаток через QR-код із самої станції, поповнює внутрішній рахунок програми і оплачує зарядку.
Важливий нюанс — дані кредитної картки не вводяться напряму в додаток, і це підвищує безпеку банківських даних. Також можна поповнювати картку ТОКА — це зручно для декількох власників одного автомобіля або ж для безлічі непередбачуваних і дивних ситуацій, коли смартфону з додатком немає під рукою, а зарядити електромобіль потрібно вже зараз.
“Ми маємо цілодобовий call-центр, бригади підтримки, які можуть за 2 години дістатися до локації з виявленою проблемою. Самі зарядні станції увесь час моніторяться онлайн, відслідковують власну дієздатність і «вміють» повідомляти про виявлену помилку. Завдяки віддаленій діагностиці команда, яка виїжджає до станції, вже знає, що саме потрібно полагодити”, – зазначають у компанії.
Матеріальна доступність
Відрізняє зарядки ТОКА і вартість. Кожен із наших партнерів, який встановлює зарядну станцію, має можливість встановлювати власні тарифи. Є додаткові пільги для корпоративних клієнтів. Якщо електромобілі заряджаються вночі, тариф знижується на 25%. І взагалі, вартість нашого обладнання на 40% нижча за світові аналоги.

Ще одна перевага — технологія «розумного» перерозподілу потужності між конекторами в зарядній станції. Наприклад, сумарна потужність станції 22 кВт і кожен порт видає 7 кВт. Але якщо на зарядку приїде електромобіль, який витримує більшу потужність, від може зарядитись швидше, якщо інші конектори вільні.»
Читайте також: Як перетворити Таврію на електромобіль та зекономити 6 тис. грн на паливі
Переможці програми від ЄБРР
ТОКА стала одним з переможців програми Кліматичних Інноваційних Ваучерів, що впроваджуються в Україні ГО Greencubator, започатковані в рамках програми ЄБРР «Центр передачі технологій і фінансів у сфері зміни клімату» (FINTECC) за фінансування Європейського Союзу.
Грант, який ТОКА отримала в рамках програми, допоможе оновити протокол зарядної станції, отримати сертифікацію Євросоюзу та оптимізувати обладнання.
Компанія допрацювала програмне забезпечення, що дозволяє клієнтам інших мереж користуватися станціями зарядки TOKA, а власним клієнтам співпрацювати з аналогічною інфраструктурою навіть за кордоном. Фактично, оновлена технологія робить електромобілі виїзними за кордон, а Україну — більш дружньою до гостей на електромобілях з інших країн.
Технології

Платформа «Дія.Освіта» та BecomingX Ukraine створили серію безплатних курсів, які допоможуть українцям опанувати інноваційні технології та краще підготуватися до сучасного ринку праці. Програми орієнтовані на розвиток практичних цифрових навичок.
Про це повідомили в Міністерстві цифрової трансформації.
Кожен курс складається з освітнього серіалу, презентацій, структурованих нотаток, кейсів та інфографіки. Теми охоплюють штучний інтелект, технології майбутнього, цифровий бізнес і кроки до працевлаштування.
Читайте також: Фахівці Мінцифри створюють 5 продуктів на основі ШІ — Федоров
- Штучний інтелект: як працює ШІ, його вплив на професії та життя;
- Технології майбутнього: від біотехнологій до блокчейну;
- Працевлаштування: побудова карʼєри та підготовка до співбесід;
- Цифровий бізнес: основи для запуску власної справи онлайн.
Курси будуть корисні як для початківців, так і для тих, хто хоче розвинути навички, які відповідають вимогам сучасного ринку. Зареєструватися на будь-яке навчання можна безплатно.
Нагадаємо, що на «Дія.Освіта» вийшов серіал про те, як покращити роботу з ChatGPT (ВІДЕО).
Фото обкладинки: Freepik
Технології

Український застосунок для підготовки військових Drill залучив 100 тисяч доларів інвестицій. Кошти спрямують на розширення навчальних курсів і розвиток нових функцій.
Про це повідомили у виданні Forbes за пресрелізом компанії.
Як використають інвестиції
У компанії розповіли, що інвесторами виступили бізнес-ангели та ветерани. Залучене фінансування команда планує спрямувати на створення курсів з FPV-дронів, модуля з міжнародного гуманітарного права, програми психологічної стабілізації та B2B-платформи для оборонного навчання.
«Drill — це платформа, яка дає змогу кожному інструктору чи ветерану в будь-якій точці світу масштабувати свої знання, створювати курси й монетизувати досвід», — зазначив офіцер спецпідрозділу «Азов» та співзасновник DrillApp Олександр Гусаров.
Читайте також: ЗСУ працюватимуть з надлегким дроном-бомбером українського виробництва
Що відомо про застосунок
Drill створили Олександр Гусаров, колишній керівник продуктового департаменту OLX і технічний директор українського Forbes, разом із ветераном спецпідрозділу Ігорем. Перший прототип зʼявився у 2021 році, а повноцінний запуск відклали через початок повномасштабного вторгнення.
Наразі застосунок має понад 200 тисяч користувачів, серед яких 50 тисяч — чинні військовослужбовці. DrillApp тестують у структурах НАТО, а також інструктори з Канади, Польщі та Естонії. Компанія отримує запити на локалізацію з Ізраїлю та США.
До цього команда вже вклала 110 тисяч доларів власних коштів та двічі отримувала гранти від Українського фонду стартапів.
Нагадаємо, що в Україні створили броньовану платформу-амфібію для ЗСУ (ФОТО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка Drill
Технології

У червні 2025 року український платформер про сни Through the Nightmares з’явиться у Steam та на консолях. Проєкт створила українська команда Sandman Team із трьох людей у співпраці з компанією Pingle Studio.
Про це повідомили розробники.
Сюжет та ігровий процес
У Through the Nightmares гравець керує Піщаною людиною — духом, що приносить людям добрі сни. Необхідно врятувати викрадених Морфеєм дітей, подолавши рівні, створені з їхніх страхів та спогадів. Кожна з шести локацій гри відображає унікальні теми, зокрема темний ліс, павучі домівки та руїни замку.
Гра вирізняється оригінальною механікою зміни розміру героя. Це впливає на фізику стрибків, взаємодію з пастками та відкриття прихованих шляхів. На гравця чекають 45 рівнів, миттєві відродження та власна система створення контрольних точок.
Through the Nightmares виконали в атмосферному стилі з авторським музичним супроводом, який підсилює занурення у світ сновидінь і кошмарів.
Читайте також: Проміняла вишивку на Counter-Strike: як 59-річна киянка стала кіберспортсменкою
У Steam вже відкрили оновлену демоверсію гри. На консолях демоверсія зʼявиться найближчим часом.
Нагадаємо, що український розробник створює гру про кота-астронавта: перший трейлер (ВІДЕО).
Фото обкладинки: кадр зі Through the Nightmares