Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Об’єднали посольства шести країн. Як у Мощуні за пів року відновили енергоефективний «Пункт здоров’я»

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Село Мощун знаходиться всього за кілька кілометрів на північ від Києва. Саме тут у березні 2022 року українським військовим вдалось зупинити росіян. Понад 80% будівель села було зруйновано, в тому числі місцевий фельдшерсько-акушерський пункт (ФАП). 

Майже два місяці мешканці не мали доступу до медицини, тому лікарі приїхали одними з перших. Серед них – директорка Гостомельського центру первинної медико-санітарної допомоги Олена Юзвак. Вона зустріла окупацію у Гостомелі, пережила російський полон та попри зруйноване приміщення взялася лікувати місцевих у Мощуні. 

За підтримки благодійників з шести країн на місці руїн у Гостомельській громаді з’явився новий енергоефективний «Пункт здоров’я». Читайте у ШоТам, як це відбувалося.

Олена Юзвак

директорка Гостомельського центру первинної медико-санітарної допомоги.

Коли я приїхала, побачила повністю зруйновану будівлю

Всі наші заклади були пошкоджені від російської агресії, в більшій або меншій ступені. Тож розпочали ми з амбулаторії у Гостомелі, де був штаб російських військ. Окупанти знищили та розікрали все обладнання та меблі, а цілих вікон не було зовсім. Не кращою була ситуація у селах Горенка та Озера. Довелось відновлювати дахи, замінювати вікна, укріплювати стіни. 

Та у Мощуні від ФАПу зовсім нічого не залишилось. У березні був прильот. І коли у квітні я приїхала, побачила повністю зруйновану будівлю – не було однієї стіни, знищений дах. Вона не підлягала ні капітальному, ні поточному ремонту. Тому вирішили відбудовувати цей «Пункт здоров’я» з нуля.

Я поставила таке завдання особисто для себе, як для керівника закладу, що тут має бути медицина. Бо бачила жителів, які потребували медичної допомоги. Тоді в мене особисто, як у лікаря, був прийом по 50-60 людей на день.

ФАП у Мощуні росіяни повністю зруйнували. Фото: ШоТам

Ми обʼєднали шість країн

Основним донором виступило Посольство Великобританії, також долучились США, Канада, Фінляндія, Франція та Німеччина. 

Залишки попередньої будівлі розібрали і використали як будматеріал для дороги. А на тому ж місці залили новий фундамент, звели і утеплили стіни для більшої енергоефективності, накрили дах. 

Це абсолютно сучасна будівля. Термін її експлуатації – понад 20 років, та я впевнена, що при нормальному догляді вона прослужить і більше. 

Все відбувалось швидко: стартували роботи у квітні 2023, а вже у вересні ми повноцінно працювали і надавали медичну допомогу. Фонд «Лікарі світу» оснастив пункт медичними меблями, комфортними для пацієнта.

Новий пункт побудували майже за шість місяців. Фото: ШоТам

Нині у «Пункті здоров’я» у Мощуні мешканців приймають медсестра, фельдшер і в певні дні приїжджає сімейний лікар і педіатр. Вони надають первинну та невідкладну медичну допомогу. 

Ми мали пацієнта, якому фельдшер тут зробив кардіограму та вислав по телемедицині до сімейного лікаря в нашій основній амбулаторії. Визначали, що у людини інфаркт міокарда. Були лічені хвилини на дії, адже при таких гострих станах порушується кровообіг головного мозку. Буквально за 15 хвилин приїхала екстрена медична допомога. Це не лише врятувало життя людині, а дало можливість швидше відновитися.

У Мощуні мешканців приймають фельдшер і медсестра. Фото: ШоТам

Відбудова ще триває

Все це лише перший етап відновлювальних робіт. Для нас недостатньо побудувати таке саме, як було. Якщо вже робимо, то краще і сучасніше. Роботи ще тривають: будуємо котельню та теплотрасу, наводимо лад довкола. Аби мешканцям було комфортно приходити до лікарів. 

З благодійними фондами ми підписували двоетапні меморандуми, де перший крок – відбудова, аби наші лікарі могли працювати з пацієнтами. А наступний етап – посилення енергоефективності будівель. 

Пункт також є місцем незламності, де можна не тільки отримати медичну допомогу. Фото: ШоТам.

Ми розуміємо, наскільки важливо бути автономними під час блекаутів. Нині ми маємо сонячну мобільну станцію: панелі, генератори та акумулятори, що покривають потребу нашого «Пункту здоров’я». 

Адже він також є таким місцем незламності, де можна не тільки отримати медичну допомогу, але й випити гарячого чаю взимку, зарядити мобільні пристрої та відновитись. Скажімо, ми готові до викликів, які нас чекають взимку. І думаю, що ми дочекаємося весни, дочекаємося Перемоги.

Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку. 

Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.

Суспільство

Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Опубліковано

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.

Про це повідомили в UNITED24.

Експедиція до Південного полюса

Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.

Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Фото: сайт LSM+

Зустрічі з американцями

У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі