Суспільство
Об’єднали посольства шести країн. Як у Мощуні за пів року відновили енергоефективний «Пункт здоров’я»
Село Мощун знаходиться всього за кілька кілометрів на північ від Києва. Саме тут у березні 2022 року українським військовим вдалось зупинити росіян. Понад 80% будівель села було зруйновано, в тому числі місцевий фельдшерсько-акушерський пункт (ФАП).
Майже два місяці мешканці не мали доступу до медицини, тому лікарі приїхали одними з перших. Серед них – директорка Гостомельського центру первинної медико-санітарної допомоги Олена Юзвак. Вона зустріла окупацію у Гостомелі, пережила російський полон та попри зруйноване приміщення взялася лікувати місцевих у Мощуні.
За підтримки благодійників з шести країн на місці руїн у Гостомельській громаді з’явився новий енергоефективний «Пункт здоров’я». Читайте у ШоТам, як це відбувалося.
Олена Юзвак
директорка Гостомельського центру первинної медико-санітарної допомоги.
Коли я приїхала, побачила повністю зруйновану будівлю
Всі наші заклади були пошкоджені від російської агресії, в більшій або меншій ступені. Тож розпочали ми з амбулаторії у Гостомелі, де був штаб російських військ. Окупанти знищили та розікрали все обладнання та меблі, а цілих вікон не було зовсім. Не кращою була ситуація у селах Горенка та Озера. Довелось відновлювати дахи, замінювати вікна, укріплювати стіни.
Та у Мощуні від ФАПу зовсім нічого не залишилось. У березні був прильот. І коли у квітні я приїхала, побачила повністю зруйновану будівлю – не було однієї стіни, знищений дах. Вона не підлягала ні капітальному, ні поточному ремонту. Тому вирішили відбудовувати цей «Пункт здоров’я» з нуля.
Я поставила таке завдання особисто для себе, як для керівника закладу, що тут має бути медицина. Бо бачила жителів, які потребували медичної допомоги. Тоді в мене особисто, як у лікаря, був прийом по 50-60 людей на день.
ФАП у Мощуні росіяни повністю зруйнували. Фото: ШоТам
Ми обʼєднали шість країн
Основним донором виступило Посольство Великобританії, також долучились США, Канада, Фінляндія, Франція та Німеччина.
Залишки попередньої будівлі розібрали і використали як будматеріал для дороги. А на тому ж місці залили новий фундамент, звели і утеплили стіни для більшої енергоефективності, накрили дах.
Це абсолютно сучасна будівля. Термін її експлуатації – понад 20 років, та я впевнена, що при нормальному догляді вона прослужить і більше.
Все відбувалось швидко: стартували роботи у квітні 2023, а вже у вересні ми повноцінно працювали і надавали медичну допомогу. Фонд «Лікарі світу» оснастив пункт медичними меблями, комфортними для пацієнта.
Новий пункт побудували майже за шість місяців. Фото: ШоТам
Нині у «Пункті здоров’я» у Мощуні мешканців приймають медсестра, фельдшер і в певні дні приїжджає сімейний лікар і педіатр. Вони надають первинну та невідкладну медичну допомогу.
Ми мали пацієнта, якому фельдшер тут зробив кардіограму та вислав по телемедицині до сімейного лікаря в нашій основній амбулаторії. Визначали, що у людини інфаркт міокарда. Були лічені хвилини на дії, адже при таких гострих станах порушується кровообіг головного мозку. Буквально за 15 хвилин приїхала екстрена медична допомога. Це не лише врятувало життя людині, а дало можливість швидше відновитися.
У Мощуні мешканців приймають фельдшер і медсестра. Фото: ШоТам
Відбудова ще триває
Все це лише перший етап відновлювальних робіт. Для нас недостатньо побудувати таке саме, як було. Якщо вже робимо, то краще і сучасніше. Роботи ще тривають: будуємо котельню та теплотрасу, наводимо лад довкола. Аби мешканцям було комфортно приходити до лікарів.
З благодійними фондами ми підписували двоетапні меморандуми, де перший крок – відбудова, аби наші лікарі могли працювати з пацієнтами. А наступний етап – посилення енергоефективності будівель.
Пункт також є місцем незламності, де можна не тільки отримати медичну допомогу. Фото: ШоТам.
Ми розуміємо, наскільки важливо бути автономними під час блекаутів. Нині ми маємо сонячну мобільну станцію: панелі, генератори та акумулятори, що покривають потребу нашого «Пункту здоров’я».
Адже він також є таким місцем незламності, де можна не тільки отримати медичну допомогу, але й випити гарячого чаю взимку, зарядити мобільні пристрої та відновитись. Скажімо, ми готові до викликів, які нас чекають взимку. І думаю, що ми дочекаємося весни, дочекаємося Перемоги.
Цей матеріал створено ГО «Криголам» за підтримки ІСАР Єднання у межах проєкту «Ініціатива секторальної підтримки громадянського суспільства», що реалізується ICAP Єднання у консорціумі з Українським незалежним центром політичних досліджень (УНЦПД) та Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) завдяки щирій підтримці американського народу, наданій через Агентство США з міжнародного розвитку.
Зміст статті не обовʼязково відображає погляди ICAP Єднання, погляди Агентства США з міжнародного розвитку або Уряду США.
Суспільство
очільниця ГО «Юстина».
Вирішили створювати свою громадську організацію
Ми готували вдома на вогні. Газу не було, світла не було, а отже й інтернету — ми не знали, що відбувається. Але надавали медичну допомогу, прибирали у дворі, прали, годували собак і котів. Люди дуже згуртувалися.
«Юстина», бо справедливість
Місцеві не одразу звикли до таких заходів, а деякі вважали, що їм не потрібна психологічна допомога, і мали багато упереджень щодо психологів. Але зміни в тих, хто таки відвідував заняття, були помітні. Жінки ставали спокійнішими, більш розкутими, виговорювались. Між собою знайомились, бо навіть живучи в одному селі, могли ніде не перетинатися.
Спільний запит у селі — велопарковка
Діти там теж висловлювали свої думки, і мене тоді збентежило, що одна дитина каже: «Нащо писати? Все одно нас ніхто не чує». І мені так хотілося щось зробити для дітей, щоб вони бачили, що мрії мають здійснюватися.
Зробили покриття та надихнули інших на зміни
Коментарі
Суспільство
Як працюватиме новий маршрут?
- На ділянці Варшава – Рава-Руська курсуватиме поїзд польської залізниці PKP Intercity.
- На маршруті Рава-Руська – Львів – Чернівці працюватиме дизель-поїзд українського виробництва ДПКр-3.
Коментарі