Новини, якi надихають!
Пiдтримати
Звяжіться з нами

Суспільство

Як у громаді організувати тренінги з домедичної допомоги

СПЕЦПРОЄКТ

Опубліковано

Зараз ви читатимете статтю ШоТам з проєкту журналістики рішень. Ми створили його для людей, які постраждали від мінно-вибухових травм.
Цей проєкт важливий для нашої редакції тому… Більше
Тут розповідаємо історії українців, які втратили кінцівки чи отримали інші тяжкі поранення, щоби люди з такими випадками знали — в їхній унікальній ситуації є вихід.


Історії, які ми тут зібрали, є прикладом лідерства для підприємиць та активісток. Попри війну, ці жінки відкривають чи продовжують бізнес, волонтерять і мотивують волонтерити.

Територія прифронтових областей України все ще забруднена вибухонебезпечними предметами. Наприклад, згідно з даними ДСНС, близько 4000 га території Чернігівщини заміновано. Тому тренінги з домедичної допомоги є важливими для мешканців цих громад. 

Розповідаємо ШоТам разом з Програмою розвитку ООН в Україні (UNDP), які фінансували тренінги з домедичної допомоги, зокрема, в школах, як подібні заняття організувати у своїй громаді. 

Хто проводить тренінги з домедичної допомоги

«Наша громада розташована на прикордонні, відтак ми скоріше були транзитом для російських збройних сил, а не місцем для боїв. Територія досі не розмінована до кінця. Навряд наші ліси стануть спокійним місцем, де не буде жодної міни, до кінця війни», – говорить директор молодіжного центру «Куб» Володимир Оніщук у Корюківці на Чернігівщині. 

Тут та в інших містах та селах Чернігівської області ГО «Агенція міських ініціатив» реалізує проєкт освітніх тренінгів з домедичної допомоги та інформування про ризики вибухонебезпечних предметів. На таких навчаннях тренерки разом з учасниками(-цями) відпрацьовують алгоритм надання допомоги до приїзду «швидкої» та говорять про те, що варто гарантувати власну безпеку й лише потім рятувати інших. 

«Ми розповідаємо, які дії мають бути першочерговими. Зокрема, наголошуємо на тому, що даємо знання лише про домедичну допомогу. Тобто ми не робимо жодних медичних маніпуляцій, адже завдання домедичної допомоги – якраз дотримати постраждалого до кваліфікованої медичної допомоги», – каже тренерка з домедичної допомоги та інформування про ризики вибухонебезпечних предметів Олександра Стародуб.

Тренерка з домедичної допомоги проводить навчання у молодіжному центрі «Куб» у Корюківці. Фото: ШоТам

Тренінги на Чернігівщині та в інших прифронтових областях проводить й Товариство Червоного Хреста України.

«Ми навчаємо людей діяти за алгоритмом «Перш за все безпека рятівника», адже можуть бути повторні обстріли чи обвали. Тож варто викликати ДСНС, поліцію, фахових медиків. Якщо ж небезпеки немає, треба діяти негайно», — пояснює фахівчиня Товариства Червоного Хреста України Олена Охріменко на тренінгу в Ольшанах.

Жителька села Ольшана Чернігівської області вчиться користуватися турнікетом. Інструкторка пояснює, як його правильно затягнути. Фото: ШоТам

Читайте також: Місцеві ходять не до лісу, а на тренінги з домедичної допомоги: досвід громади на Чернігівщині, де вчаться рятувати життя

Які знання можна здобути під час навчання

Учасники тренінгу вчаться: 

  • зупиняти кровотечі;
  • накладати турнікети на кінцівки;
  • робити тампонування;
  • формувати аптечку;
  • використовувати рятувальну ковдру;
  • користуватися засобами, які допомагають надавати домедичну допомогу.

«Такі навчання – можливість здобути знання, які можуть допомогти зберегти життя собі та оточенню. Війна триває, тож ми маємо бути готовими та обізнаними. Вважаю, що такі тренінги мали б бути в шкільній програмі, аби ще змалечку діти здобували такі необхідні навички», – говорить учасник тренінгу Володимир Оніщук з Крюківки.

На тренінгу з домедичної допомоги вчаться зупиняти кровотечі. Фото: ШоТам

Як організувати такий тренінг в громаді

Аби запросити фахівців провести заняття в громаді, потрібно звернутися до обраної організації. Наприклад:

  • «Агенція міських ініціатив» – у Фейсбуці або ж зателефонувавши за номерами +380931234567, +380991765432 (тільки Чернігівська область).
  • Товариство Червоного Хреста України – потрібно зареєструватися на сайті через спеціальну форму. Заняття різної тривалості (від 6 до 48 годин) відбуваються майже в усіх областях України.

Навчання також можна організувати онлайн. Наприклад, на платформі Prometheus є безплатний онлайн-тренінг від інструкторів компанії «Перша допомога та Спецпідготовка. FAST». 

Також багато тренінгів проходить стаціонарно. Наприклад, у Києві, у навчально-тренувальному центрі «КоЛеСо» та в Українській школі порятунку. 

Матеріал створено в партнерстві з Програмою розвитку ООН (UNDP) в Україні та за підтримки Уряду Японії. Серія публікацій реалізується в межах проєкту «Сприяння безпеці людей в Україні шляхом реагування на багатовимірну кризу, спричинену війною». Думки, висловлені тут, належать авторам і не обов’язково відображають точку зору UNDP в Україні чи Уряду Японії.

Суспільство

Латвійський альпініст дістався до Південного полюса на підтримку України (ФОТО)

Опубліковано

Альпініст із Латвії Юріс Улманіс завершив експедицію Антарктидою, під час якого збирав гроші на підтримку українських медиків через UNITED24. Наразі він зустрічається з громадами у США та розповідає американцям про війну в Україні.

Про це повідомили в UNITED24.

Експедиція до Південного полюса

Юріс Улманіс здійснив експедицію Антарктидою у січні 2025 року. Він збирав гроші через фандрейзингову платформу UNITED24 на підтримку українських медиків. Коли альпініст дістався Південного полюса, він розгорнув там український прапор із логотипом UNITED24.

Суспільний мовник Латвії LSM+ повідомляв, що Юріс Улманіс досяг Південного полюса 14 січня 2025 року. Він подолав 120 кілометрів по Антарктиді, а позаду себе тягнув 40-кілограмові сани із речами. У 2023 році альпініст зійшов на Еверест, де також здіймав український прапор.

Фото: сайт LSM+

Зустрічі з американцями

У березні чоловік вирішив організувати зустрічі з громадами у різних містах США. Юріс Улманіс розповідає про повномасштабну російсько-українську війну, свій досвід фандрейзингу та можливості для допомоги Україні.

Читайте також: 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО)

Фото: фейсбук-сторінка UNITED24

Про фонд UNITED24

UNITED24 — це офіційна фандрейзингова платформа України. За весь час діяльності через платформу зібрали понад 1,4 мільярда доларів. Завдяки цьому проєкту можна задонатити за п’ятьма напрямками:

  • «Оборона»;
  • «Гуманітарне розмінування»;
  • «Медична допомога»;
  • «Відбудова України»;
  • «Освіта та наука».

Нагадаємо, що Барбра Стрейзанд закликала підтримувати українських медиків (ВІДЕО).

Раніше ми писали, що астронавт NASA Скотт Келлі під час візиту до Києва закликав допомагати Україні (ВІДЕО).

Фото обкладинки: фейсбук-сторінка UNITED24

Читати далі

Суспільство

З окупації повернули п’ять українських дітей (ФОТО)

Опубліковано

За посередництва Держави Катар із тимчасово окупованих територій вдалося повернути п’ять українських дітей. Це повернення втілили у межах ініціативи Bring Kids Back UA.

Про це повідомив уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець.

На підконтрольну територію України повернули дітей віком від 11 до 16 років. Вони проживали у Криму та Донецькій, Луганській й Запорізькій областях.

У межах ініціативи вдалося повернути зокрема й 12-річну дівчинку, батько якої перебуває у полоні в росії. За останні три роки вона двічі змінювала своє місце проживання та мала конфлікти з матір’ю. Команда ініціативи змогла допомогти бабусі оформити опіку над дівчинкою. Надалі дитині надаватимуть усі необхідну підтримку.

Читайте також: Анджеліна Джолі підтримала 14-річну дівчину, яка постраждала від атаки росіян (ФОТО)

Також повернули хлопчика, який проживав з батьком та регулярно піддавався жорстокому поводженню з його боку.

«Мама намагалася самостійно вивезти хлопчика, але спроби були безуспішні. І лише завдяки зверненню до нашого офісу та залученості незмінного попередника Держави Катар матір та її син воззʼєдналися»‚ — написав Дмитро Лубінець.

Нагадаємо, що 11-річний хлопчик із Данії зібрав 34 тисячі данських крон для дітей з України (ФОТО).

Фото: фейсбук-сторінка Дмитра Лубінця

Читати далі

Суспільство

Київ століття тому й зараз: вгадайте, що за місце на архівному фото (ТЕСТ) 

Опубліковано

Випробуйте себе в знанні історії Києва: на кожній сторінці — старовинна фотографія та факт про конкретне місце, а на звороті — його сучасний вигляд і відповідь.
Дізнайтеся разом з ШоТам, наскільки добре ви знаєте столицю та її еволюцію крізь час.​

Під час археологічних досліджень цієї вулиці виявили систему підземних тунелів і катакомб. Ці ходи використовували в різні періоди історії міста, наприклад, під час Другої світової війни.

Клацніть, щоб перевернути

Це місце розташоване між сімома вулицями, а влітку по вечорах тут відбувається шоу світломузичних фонтанів. ​

Клацніть, щоб перевернути

До 1500-річчя Києва цю памʼятку реконструювали, хоча точний вигляд оригінальної споруди залишався невідомим.

Клацніть, щоб перевернути

​​З кінця 18 століття на цій площі проводили відомі ярмарки, на яких збиралися купці з усієї Європи.

Клацніть, щоб перевернути

​​На початку 20 століття ця будівля слугувала місцем проведення балів, концертів і театральних вистав для київської еліти.

Клацніть, щоб перевернути

У 2015 році під час розкопок на цій площі археологи знайшли цілу вулицю часів Київської Русі та стародавні артефакти.

Клацніть, щоб перевернути

До 2001 року через цю площу, яка була важливим пересадковим пунктом у міській транспортній мережі, проходила трамвайна лінія. ​

Клацніть, щоб перевернути

Share:

Читати далі