

Суспільство
Як це бути першим хостелом, де сортують сміття? Розповідають DREAM Hostel
Про роздільний збір сміття у київському хостелі DREAM Hostels замислились, коли закордонний мешканець хостела сховав купу пластикових пляшок собі під ліжко. Чоловік настільки звик сортувати сміття у себе вдома, що не знав, куди їх подіти тут.
Із думками, як би це зробити ефективніше, мережа хостелів звернулась за допомогою до екологічного проекту “Україна без сміття”.
Читайте також: Жителі одного з районів Києва запровадили сортування сміття у своєму дворі
Як організувати роздільний збір сміття у вашому офісі, компанії (чи навіть домівці), скільки це коштуватиме і чи варто встановлювати одразу 8 контейнерів для різних видів відходів? Про те, навіщо бізнесу сортувати, “ШоТам?” розповіларозповіла Альона Лапенко, PR-менеджерка найбільшої (і української) мережі хостелів в Європі.

Сміття під ліжком
Мережа DREAM Hostels складається з 10 доступних за ціною міні-готелів. У європейських хостелах – братиславському, празькому та варшавському – впроваджений роздільний збір відходів.У одному празькому стоїть 8 баків для різних видів сміття на вулиці – не рахуючи зон для сортування у приміщенні.
Читайте також: У Києві встановили 2,5 тисяч контейнерів для роздільного збору сміття
Було таке: мешканець-іноземець складав пластикові пляшки під ліжко. У якийсь момент прибиральниці навіть вигрібали їх звідти, – розповідає з посмішкою Альона Лапенко.
Виявилось, у Києві він не знав, куди ті пляшки викинути – або в звичайний бак, або віднести на станцію сортування.

Саме на рецепції наразі знаходяться три картонні контейнери. Також є два на кухні – зменшили задля зручності гостей.
Патрісіо Оврар – аргентинець, і у київському хостелі DREAM Hostels нещодавно. Розповів “ШоТам?”, що у Аргентині сортуванням сміття займаються окремі служби.

“Вдома аргентинці скидають в окремий пакет органіку, а в інший – усі останні види відходів. Але тут сміття сортую за місцевими правилами”, – розповідає Патрісіо.
До сортування прийшли через slow travel
Одна з головних причин сортування сміття в українській мережі DREAM Hostel – це так звана філософія slow travel. Повільні мандрівки вчать туриста спокійно насолоджуватись містом – як і його місцеві жителі. Головна мета у такій подорожі – частково стати “своїм” у місті, відпочити у спокійному темпі і завести нових друзів. Частиною цієї філософії є екологічність як спосіб життя.
Читайте також: У Києві працює 139 контейнерів для небезпечних відходів: оновлена мапа
DREAM Hostels – стріляні горобці щодо сортування сміття, адже робили це в європейських хостелах з початку їх існування. У Києві ж вирішили обрати більш “лайтову” версію сортування: адже у багатьох гостей відсутнє розуміння, як правильно розподіляти відходи.

Саме тому у хостелі, що на Андріївському узвозі, усього три контейнери:
- для пластику: пластикові пляшки, поліетиленові пакети, упаковка Tetra Pak (тара повинна бути попередньо вимитою);
- для паперу: друковані видання, паперові упаковки тощо.
- для скла і металу: скляна і металева тара (алюмінієві, металеві банки та скляні пляшки). Умова та ж, що і до пластику – чиста тара.
“Екологічність також підтримуємо тим, що використовуємо багаторазову тару для миючих засобів, туалетний папір, який швидко розчиняється, екологічну побутову хімію”, – каже Альона Лапенко.
Коучі з “України без сміття” допомагали впроваджувати просвітницьку роботу серед гостей хостелу і персоналу. Також проводять тренінги раз на півроку.
Але санкцій для гостей, які ігнорують нові правила, не передбачено – для них виділений “загальний” бак для сміття.
Столиця не пристосована до сортування відходів
У Києві майже немає служб, які погодяться доставити ваше сміття до сміттєсортувальної станції. Із цим зіштовхнулась команда хостелу, коли виявилось, що відсортованого сміття зібралось уже багацько, а забрати його нікому.
Читайте також: Замість гаражів і сміття у Києві з’явився новий сквер з міні-бібліотекою
У якийсь момент обдзвону працівники уже самі перепитували мене: “А, ви з DREAM Hostels? Нам уже наші колеги про вас розповідали. Ні, ми не займаємось вивезенням сміття”. І ще одна проблема – часто люди викидають стороннє сміття в баки, не звертаючи уваги, для якого виду відходів вони призначені”, – розповідає Альона.

Після дзвінків до десятка підприємств виявилось, що у Києві єдина фірма займається вивезенням вторсировини на точки прийому і задоволення це не з дешевих.
“Одне вивезення сміття вам коштуватиме 650 гривень. Якщо завеликий обсяг – будуть просити більше. Але цікаво, що працівники “Центру управління відходами” за потреби на своїй станції досортовують сміття за видами пластику”.
Мешканцям Києва, які займаються роздільним збором відходів у себе вдома, Альона радить об’єднуватись у групи, аби зробити більш доступною цю нешедеву послугу вивезення вторсировини.
Нащо бізнесу сортування?
Офіси ще намагаються сортувати, а ось готельні бізнеси цим ніколи не займалися. Частково тому “Україні без сміття” стало цікаво попрацювати з відносно новою для них сферою – адже потрібно проникнути не тільки у квартири людей, а й у бізнеси теж.
Читайте також: На Прикарпатті прибрали від сміття маршрут до каскаду водоспадів
“Туризм – також джерело великих забруднень і продукує дуже багато відходів. Раді ініціативи DREAM Hostels, адже важливо налагодити сортування і переробку відходів не тільки вдома, але у всіх місцях, де люди продукують сміття”, – розповіла засновниця проекту “Україна без сміття” Євгенія Аратовська.
Суспільство

Сили безпілотних систем оголосили набір до нового підрозділу «Гарпії», у якому операторками дронів будуть виключно жінки. Командиркою підрозділу стала Дарія з позивним «ДШК» — учасниця Революції Гідності та ветеранка кількох спецпідрозділів.
Про це повідомили в СБС.
«”Гарпії” — це середовище для жінок, які прагнуть помститися ворогу, захистити своїх дітей, родини та державу, використовуючи безпілотні та роботизовані системи», — написали в СБС.
Підготовка складатиметься з 45 днів базового курсу, понад 30 днів фахового навчання та злагодження екіпажів. У підрозділі жінки зможуть стати операторками такої техніки:
- FPV-дронів;
- ударних безпілотників;
- важких бомберів;
- наземних роботизованих комплексів.
Читайте також: В Україні вперше відбувся турнір з військово-технологічного спорту (ФОТО)
Наразі СБС формують команду мотивованих фахівчинь, готових до результативної роботи на передовій. До підрозділу також залучатимуть чоловіків, але саме жінки керуватимуть дронами.
Заповнити анкету на вступ можна за посиланням. У СБС додали, що також існує можливість переведення чинних військовослужбовиць або мобілізації резервісток.
Сили безпілотних систем оголошують набір у жіночий підрозділ безпілотних систем «Гарпії» «Гарпії» — це середовище для жінок, які прагнуть помститися ворогу, захистити своїх дітей, родини та державу, використовуючи безпілотні та роботизовані системи. Підрозділ залучає і чоловіків, але роль пілотів, що завдають фінального удару, виконуватимуть виключно жінки. Командирка підрозділу — Дарія на псевдо "ДШК". Активна учасниця Революції Гідності, з 2022 року виконувала бойові завдання у складі кількох спецпідрозділів. Що на тебе чекає? ✅ Професійна підготовка: 45 днів БЗВП, 30+ днів фахової підготовки, а також злагодження в екіпажі перед виконанням бойових завдань. ✅ Широкий вибір засобів: FPV-коптери, важкі бомбери, ударні БПЛА типу "крило", а також наземні роботизовані комплекси. ✅ Гідне грошове забезпечення та соціальні гарантії згідно з чинним законодавством. 🤝 Є можливість переведення чинних військовослужбовиць або мобілізації резервісток. ❗️Гарантуємо потрапляння до "Гарпій" на обрану посаду. Заповнити анкету на вступ: https://usforces.army 🇺🇦 СБС: на крок попереду
Опубліковано Командування Сил безпілотних систем ЗС України Середа, 2 квітня 2025 р.
Нагадаємо, що український робот урятував поранених бійців, які місяць перебували в оточенні (ВІДЕО).
Фото обкладинки: фейсбук-сторінка СБС
Суспільство

Учасники «Підпільного стендапу» 1 квітня провели благодійний стрим, який тривав понад три з половиною години. Під час трансляції коміки збирали гроші на пікапи для спецпідрозділу НГУ «Атей».
Стрим відбувся на ютуб-каналі «Підпільного стендапу».
Як пройшов стрим
На трансляції виступили відомі українські коміки та знаменитості, зокрема Василь Байдак, Дядя Жора, Ницо Потворно, Саша Гонтар, Роман Міщеряков, Ганна Кочегура, Юрій Коломієць та інші. Під час стриму гості жартували, виконували завдання та розігрували мініатюри.
Мета благодійної трансляції
Під час благодійного стриму українці задонатили на пікапи для військових понад 250 тисяч гривень. Загальна мета збору — 500 тисяч гривень. Долучитися до нього можна за посиланням.
Підрозділ спеціального призначення «Атей» сформували два роки тому під командуванням Євгена Безсмертного. Бійці «Атей» брали участь у бойових діях на Донеччині, Харківщині, Запоріжжі та інших ділянках фронту. Наразі підрозділ проходить перепідготовку та комплектування задля розширення до роти спецпризначення.
Читайте також: Перо з фільмів Антоніо Лукіча продали за півмільйона гривень: кошти передали на ППО (ФОТО)
Про «Підпільний Стендап»
«Підпільний Стендап» — одне з найбільших об’єднань стендап-коміків в Україні, яке почали формувати у 2015 році. Щомісяця стендапери проводять близько ста концертів. Обʼєднання створює такі проєкти:
- «Майже Інтелектуальне Шоу»;
- «Підпільні Розгони»;
- «Підпільний Кіноклуб»;
- «Підпільний подскаст» та інші.
Нагадаємо, що «Підпільний Стендап» запустив нове шоу про книжки: першим гостем став Макс Кідрук.
Фото обкладинки: ютуб-канал «Підпільного стендапу»
Суспільство

На території Чорнобильського заповідника розквітнув рідкісний білоцвіт весняний. Через знищення природних середовищ квітку внесли до Червоної книги.
Про це повідомили в Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику.
На Київщині цю квітку можна зустрітися хіба що в присадибних ділянках як декоративну рослину. Білоцвіт весняний росте переважно у Карпатах та на Поліссі.
У заповіднику вказали, що в Чорнобилі ці квітки колись висадили господарі однієї з осель міста. Рослина має потужну кореневу систему, а тому вона швидко розростається та розквітає білими дзвіночками із фіалковим ароматом.
Читайте також: Майстриня з Харкова допомогла покинутим котам на понад 250 тисяч гривень
«У народі вважається, що білоцвіт приносить удачу та є символом оновлення, а той факт, що він зберігся в зоні відчуження, надає йому ще більшої значущості: немов природа повертає собі життя у місцях, колись залишених людьми»‚ — написали у заповіднику.


Нагадаємо, що на місці лісової пожежі на Київщині висадили шість тисяч нових дерев.
Фото обкладинки ілюстративне: «Вікімедіа»